• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bočne Roto-Freze

S

Sasha963

Guest
Mnogim voćarima bi trebale tzv. freze-pipalice ili bočne rotofreze kao što su ove:







Bilo bi jako zanimljivo popričati u novoj temi o iskustvima,samogradnji i sl. Voleo bih da čujem i mišljenje forumaša o jednoj ovakvoj mašini,ili još bolje iskustva u radu sa njom,ako je neko ima.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=RyBdHSFoy7A[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
S

Sasha963

Guest
Poljaci proizvode ovako nesto samo ne znam prodaje li to iko na ovim nasim prostorima







a evo i kako to izgleda u radu:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=8j6bZSjuXno[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Nije valjda da nikoga ne zanima ova tema ???Zar niko nije pravio ili radio sa nečim sličnim ?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Zanima mene, sad sam u toj fazi, pošto me ove godine korov smorio ;) Ne sviđami se ovaj od Zootehne zato što ne unosi stajnjak i gnojivo pod zemlju. Napravljen je isključivo za korov na normalnom i kamenitom zemljištu. Inaće svaka im čast. Inaće jel imaš kakve cijene od gore navedeni? Poz
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Zanima mene, sad sam u toj fazi, pošto me ove godine korov smorio ;) Ne sviđami se ovaj od Zootehne zato što ne unosi stajnjak i gnojivo pod zemlju. Napravljen je isključivo za korov na normalnom i kamenitom zemljištu. Inaće svaka im čast. Inaće jel imaš kakve cijene od gore navedeni? Poz

je da ne unosi hranjiva u zemlju , ali nepravi ni taban u zemlji
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Pa koliko znam, ona prva freza je proizvodnje TRIM Dubona i kosta oko 2850 eura, a ova bočna,prekpalajuća je Poljske proizvodnje i košta nekih 880 eura kod njih. Za zootehnu nemam podatak mada me ona najviše i zanima,zato sam i želeo vaše mišljenje.Dali neko možda zna bar njenu okvirnu cenu !?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Zootehnina ima već u HR. Kupili su ga u Suncokretu. Znam da je bilo nekih problema na početku. Mogu ti se raspitati za cijenu, prednosti i nedostatke. Cijena ti je 2100 eura franco njihovo skladište.
 
S

Sasha963

Guest
Danas sam nazvao firmu koja je proizvodi iz Svilajnca. Cena u Srbiji je 2000 eur bez PDV-a. A bilo bi zanimljivo cuti....njene mane i prednosti od kupaca....ako znas nekog takvog!
Dali je neko...na forumu pravio nesto slichno ,kao ove samogradnje na slikama ? Ovde vecina koristi diferencijale od putnickih kola...a pomeranje se obavlja preko poluge. A ova plava na drugoj slici je cak pneumatska,i za pogon koristi komprimovani vazduh od kompresora!Proizvodi je jedna radionica u okolini Grocke.
 
M

m123

Guest
evo teme za mene :)
ja sam se opasno bacio u potragu za bočnom frezom, samo mi to od mehanizacije nedostaje, a neophodna mi je, imam puno voća, nije lako ručno okopavati.
ova plava mi se baš sviđa, ne izgleda komplikovano, a djeluje mi funkcionalno, ima li je neko, kakva su vam iskustva? i kako bi se moglo doći do šeme za pravljenje :?: ide zima, sada se ima vremena za majstorisanje
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Danas sam nazvao firmu koja je proizvodi iz Svilajnca. Cena u Srbiji je 2000 eur bez PDV-a. A bilo bi zanimljivo cuti....njene mane i prednosti od kupaca....ako znas nekog takvog!
Dali je neko...na forumu pravio nesto slichno ,kao ove samogradnje na slikama ? Ovde vecina koristi diferencijale od putnickih kola...a pomeranje se obavlja preko poluge. A ova plava na drugoj slici je cak pneumatska,i za pogon koristi komprimovani vazduh od kompresora!Proizvodi je jedna radionica u okolini Grocke.

Ajde budi dobar pa se rapitaj još i za tu plavu iz Grocke.
Ovu iz Svilajnca ima i Suncokret i to mislim dva komada i jedan voćar iz Bizovca. Problem je bio u tome što je ostajala jedna manja površina (par centimetara) između diskova poslije prolaska freze ali su mu došli serviseri i o svom trošku promijenili jedan disk - ugradili veći, i sad nema problema i po mom sudu radi besprijekorno.
Kontam će me vjerojatno prosvijetliti to u svezi glede unošenja gnojiva u tlo ali ja bio bio čisto zadovoljan sa svim njezinim mogućnostima mada sam vjerovao da će cijena biti malo manja - ipak je recesija.
 
M

m123

Guest
zootehnina radi na super principu, ali za te pare mislim da ima puno funkcionalnijih.
ove sa slika što su ručni rad, da li ste vi to pravili i li ste pkupili slike negdje? interesuje me zato što imam dosta dijelova, mogu je već početi sklapati, pa mi je isplativije pokušati napraviti nego kupovati novu, kao što je već neko spomenuo, recesija :)
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Ovi ručni radovi su masovna pojava u Srbiji, to je moj zaključak prateći njihove portale i poljoprivredne emisije i vjerojatno će se neko javiti sa potrebnim objašnjenima ako ih nekom treba

m123 @
zootehnina radi na super principu, ali za te pare mislim da ima puno funkcionalnijih.

Ajde ti otvori razmijenu informacija i napiši odnosno postavi slike koje su to i koliko p a r a .
 
M

m123

Guest
nemam ni ja nešto puno više informacija od vas, većinu sam sa neta pokupio, poslao sam nekoliko upita na nekoliko strana, pa ako dobijem neke zanimljive odgovovore sve ovdje prenosim. uveliko tragam za nekom kvalitetnom skicom za ručni rad, ako to nabavim obavezno postavljam ovdje. a dok se to ne desi vi ste za mene još uvijek profesionalci, pa neću puno da pametujem :madmana:
 
J

jopo

Guest
pozdrav ekipi prošao sam temu već me neko vrijeme interesira nešto ovakvo ali!!!!
namjeravam kupit yanmara 15-16 ks postoji li nešto ovakvo za kompaktne traktore ali sa onim ticalom.
treba mi za vinograd i nije mi važno da to bude freza može bit i mali plug koji će skidat onaj uski dio koji ostane od loze do loze kad se red pofreže s obje strane(probam se poštedit motike)
isto me zanima samogradnja improvizacija jer su prave freze s ticalima skupe ko da su zlatne
treba mi za ovo:
 

Prilozi

  • DSC00114.jpg
    DSC00114.jpg
    85.1 KB · Pregleda: 1,132
J

jopo

Guest
evo nešto šta bi moglo bit od koriszi samo za satrat korov na uskom nepofrezanom dijelu
 

Prilozi

  • hoe.jpg
    hoe.jpg
    17.3 KB · Pregleda: 1,277
M

m123

Guest
kad god uđem na forum uvijek padnem u depresiju, kad vidim šta vi sve imate i pravite, i kad skontam šta bi ja sve sebi napravio, a nemam ni vremena a ni šuške :( ali mi je bočna najneophodnija :)
sve se nadam da će neko ovdje ponuditi neko zanimljivo-jeftino rješenje :) ali niko ništa
meni ipak treba freza ovaj plug mi nije nešto, ne znam kako radi, imaš li kakav video snimak?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
bilo bi zanimljivo kad bi neko postavio neku shemu ili sliku ja bi si nest slicno slozio,, gdje kupit osovinu s motikama? diferencijala ima po odpadima za 300kn a zeljezo nije skupo na odpadu

bilo bi dobro smislit da se freza preklapa da mozes po cesti se voziti
 
J

jopo

Guest
kad god uđem na forum uvijek padnem u depresiju, kad vidim šta vi sve imate i pravite, i kad skontam šta bi ja sve sebi napravio, a nemam ni vremena a ni šuške :( ali mi je bočna najneophodnija :)
sve se nadam da će neko ovdje ponuditi neko zanimljivo-jeftino rješenje :) ali niko ništa
meni ipak treba freza ovaj plug mi nije nešto, ne znam kako radi, imaš li kakav video snimak?
nisam siguran kako postaviti clip sa tubea ali probam
http://www.youtube.com?v=eJOtbacF6wl
ako ne ide na youtube utipkaj in row cultivation vidit ćeš sve vrste priključaka za međurednu obradu
 

Najnoviji postovi

Na vrh