• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

Dejan381

Novi član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
3
Samo sto je kod mene i 70 %,nesto se je desilo. Kod jakog napada supljikavosti se to zna desiti,ali ja je nisam imao lani. I to vecina na donjim djelovima krosnje,gore vecina u redu.

Ovo se desilo meni prosle godine na nektarini i zima nije bila razlog jer u susednim niivama nije bilo stete ono na sta sumnjam je lose odradjena letnja rezidba i ogromna lisna masa u gornjim delovima krosnje sto se dvojako odrazilo donji delovi su ostali bez sunca a i stablo bez dovoljno hrane a posto prvo ide u vrsne delove tu se formiranje pupoljaka odradilo koliko toliko u redu
Na zalost kolicina roda je bila jadna jedino su se stabla oporavila i sada imam dobre rodne grane sa lepim pupoljcima pa cem videti dalje
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
-3 do - 4, cca. Plodovi zametnuti smrznu već na - 1

breskvar, hvala na odgovoru i čini mi se da sam dobro planirao da na godinu idem sa konstrukcijom za zaštitu od mraza :icon_thumright:
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
breskva i nektarina cvatu, posljedice onih toplih dana u sječnju pa zatim -18 su velike: maycrest 100% smrznut cvijetni pup
springcrest 100%
redhaven 75%
spring lady 10% (gotovo bez oštećenja)
glohaven 75%
caldesi 2000 50%
fantazia 100%
venus 60%
maria aurelia 60%

prorjede neće biti osim spring lady a na ovima što nisu 100% zmrzle ako još ne naleti kakav val zime možda dude cca 50-ak plodova po stablu uglavnom na vršnim granama... sve niže od 2m je potpuno smrzlo...
 

mihajlo

Član
Tu od
28 Sij 2014
Poruka
154
Otpadanje cvjetnih pupa je vjerovatno od zime,2012 su sve bile takve. A primjetio sam da kasne sorte nisu smrzle,red haven,early radhaven mozda 10% posto smrzle,nektarine su ok ,maycresz i one tamno crne 80 % i mislim da one idu vanka jer nema svrhe ...pozzz
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
aterik
Mozes li malo opisati sortu Maria Aurelia kada stiz i kakvi su polodovi, hvala
plod je velik,( prošle godine u prosjeku 350 g.) dobro obojen, okrugao pomalo izdužen... meso je žute boje, prožeto crvenkastim prugama blizu koštice, vrlo čvrsto, aromatično, odličnog okusa... odvaja se od koštice... dolazi krajem osmog mjeseca (prošle godine od 20. 08. do 1. 09.) stablo po bujnosti negdje u sredini...
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Otpadanje cvjetnih pupa je vjerovatno od zime,2012 su sve bile takve. A primjetio sam da kasne sorte nisu smrzle,red haven,early radhaven mozda 10% posto smrzle,nektarine su ok ,maycresz i one tamno crne 80 % i mislim da one idu vanka jer nema svrhe ...pozzz
definitivno se radi o smrzavanju... prošao sam jučer po susjedstvu i od slučaja do slučaja se razlikuju rezultati smrzavanja... naime, breskve i nektarine po dvorištima u sjeni i one na osunčanim mjestima su bez obzira na sortu različito stradale, tako da u jednom dvorištu ima gdje je redhaven u punoj cvatnji bez oštečenja a kod susjeda se smrzla i vinogradarka... na moju nesreću moje su na osunčanom mjestu...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Kod mene štete od zimskog izmrzavanja nema. Onda kad je u Vt i okolini bilo - 18, ovdje je bilo - 7 i to samo ujutro. Cvatnja je obilna, danas popodne ide prskanje "Signumom"
 

mihajlo

Član
Tu od
28 Sij 2014
Poruka
154
Ja cu danas chromodinom,cekam punu cvatnju za chorus...sad kad su počele cvjetat i nije tako lose samo da nas neki mraz ne počasti ...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Danas sam odradio zaštitu "Signumom" protiv monilije, breskve su u punoj cvatnji a najavljuju nekoliko kišovitih dana. Otkada se bavim voćarstvom ne pamtim da su 2 prskanja za redom prošla ama baš bez i najmanjeg daška vjetra.Sva količina zaštitnog sredstva otišla je točno kuda treba. Tako da je i prskanje prošli tjedan s "Chromodinom" i sada sa "Signumom" odrađeno 100% učinkovito :)
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
a ja se bantovo po forumima gdje ne smiješ niti odgovorit. bog te blasgoslovio Breskvar. podosta znam ali tebi svaka čast na strpljenju.
tek sada znam da još imam doooooosta za naučiti :icon_thumright:
živio rođo:icon_thumright:
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Danas sam odradio zaštitu "Signumom" protiv monilije, breskve su u punoj cvatnji a najavljuju nekoliko kišovitih dana. Otkada se bavim voćarstvom ne pamtim da su 2 prskanja za redom prošla ama baš bez i najmanjeg daška vjetra.Sva količina zaštitnog sredstva otišla je točno kuda treba. Tako da je i prskanje prošli tjedan s "Chromodinom" i sada sa "Signumom" odrađeno 100% učinkovito :)
Breskvar neće ništa negativno utjeca šta prskam u punoj cvatnji na zametanje plodova
Hvala
 

vito56

Član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
58
Mi jučer odradili zaštitu protiv tripsa sredstvom Actara.... Trenutno smo pred kraj cvatnje, latice pomalo opadaju..... Cvijeta je bilo na sve strane.....
 

vito56

Član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
58
Breskvar, nakon zaštite protiv tripsa jel ti sljedeće prskanje(Mankozeb ili Dithan+Chromosul+Topas)???? Kad bi išao s tim jel dva tjedna nakon pune cvatnje ili dva tjedna nakon završetka cvatnje????? Jel koristis Fertine koje i kada????
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Breskvar neće ništa negativno utjeca šta prskam u punoj cvatnji na zametanje plodova
Hvala
A čime si prskao u cvatnji?

Breskvar, nakon zaštite protiv tripsa jel ti sljedeće prskanje(Mankozeb ili Dithan+Chromosul+Topas)???? Kad bi išao s tim jel dva tjedna nakon pune cvatnje ili dva tjedna nakon završetka cvatnje????? Jel koristis Fertine koje i kada????

Da, to je jako dobra kombinacija jer pokriva i šupljikavost i pepelnicu, slobodno možeš ići nekoliko dana poslije završetka cvatnje :) Od "Fertina" koristio sam samo "Fertinu V". Prvo prskanje njome (u idealnim uvjetima) trebalo je odraditi pred cvatnju. No, 4 folijarne prihrane svakih 15 dana poslije cvatnje (uz, naravno, ostalu gnojidbu mineralcima) biti će sasvim dovoljna...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Kad se primjenjuje chromodin 65 kod breskve?Prije cvatnje ili sada poslije cvatnje kad kreću izbijati listovi?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Kad se primjenjuje chromodin 65 kod breskve?Prije cvatnje ili sada poslije cvatnje kad kreću izbijati listovi?

Najbolje baš prije početka cvatnje. Neposredno prije no što se otvore prvi cvjetovi
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Chromodin se koristi protiv kovrčavosti lista,dakle kad izbiju mali listići u početku cvatnje ili prije nje,ovisi o sorti,onda se prska da bi se zaštitili ti listovi u slučaju kiše.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
.....i ja sam svoje juče tresno protiv monilije, puna cvatnja.

Pošto se dosta diskutovalo kad treba početi rezidbu i šta je bolja varijanta, pa nego da vas pitam, jeste li uočili ikakve razlike kada režete rano i kasno breskvu? Ja sam skoro 95% orezao još početkom prvog mjeseca, a samo nešto pred samu cvatnju. Razliku nisam uočio ama baš nikakvu. Sve su isti dan jedako cvijetale.
 

Najnoviji postovi

Na vrh