• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...kiša kod nas lijeva kao luda, nebo se otvorilo...al' spokojan sam jer su odrađena 3 kvalitetna prskanja protiv kovrčavosti, a još 2 prskanja Chromodinom odradit' ću do cvatnje. Iako je traktor jedva prolazio redovima od silnoga blata, a kod prvog prskanja morali su me i izvlačiti drugim traktorom. Ovu bolest jednostavno ne treba shvatiti olako i uspoređivati to s prethodnom godinom kad kiše (koja je , uz temperaturu, glavni preduvjet da do zaraze dođe) nije gotovo uopće niti bilo_Ove godine puno nasada bit će zahvaćeno ovom bolešću, a slično bi moglo biti i sa monilijom, nastavi li se kišovito vrijeme u cvatnji...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sutra i prekosutra se može uhvatiti termin za prskanje. A onda snijeg opet... Kontao sam ovo prskanje odraditi sa chromodinom jer on ima osim preventivnog čak malo i kurativno djelovanje, u slučaju da se što provuklo, a što je vrlo izgledno. Inaće bi logičniji bio daconil jer kao stvoren za ovako cmoljavo vrijeme. Što mislite? Ili da pak sutra udarim daconil? Poz i hvala.

CHROMODIN S-65 ima svojstvo prodiranja u tkivo biljke, te osim preventivnog ima i dubinsko (kurativno-stopirajuće) djelovanje na uzročnika bolesti. Osobito se preporuča njegova primjena u slučaju već inficiranih pupova breskve.
Po potrebi (uslijed dužeg kišnog perioda-obavezno) prskanje s CHROMODINOM ili DELANOM treba ponoviti u razmaku od 7-10 dana.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Kontam, a zašto nisi išao Daconylom jučer/prekjučer - prije kiše?

ja sam polio chromodinom prije 2 dana,danas je kisa bila,cvjetovi ce se za koji dan otvorit ,dobro su nabubrili ,dal da polijem jos jednom kromodinom ili je to dosta
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Sutra i prekosutra se može uhvatiti termin za prskanje. A onda snijeg opet... Kontao sam ovo prskanje odraditi sa chromodinom jer on ima osim preventivnog čak malo i kurativno djelovanje, u slučaju da se što provuklo, a što je vrlo izgledno. Inaće bi logičniji bio daconil jer kao stvoren za ovako cmoljavo vrijeme. Što mislite? Ili da pak sutra udarim daconil? Poz i hvala.

CHROMODIN S-65 ima svojstvo prodiranja u tkivo biljke, te osim preventivnog ima i dubinsko (kurativno-stopirajuće) djelovanje na uzročnika bolesti. Osobito se preporuča njegova primjena u slučaju već inficiranih pupova breskve.
Po potrebi (uslijed dužeg kišnog perioda-obavezno) prskanje s CHROMODINOM ili DELANOM treba ponoviti u razmaku od 7-10 dana.

Daconilom idi,a Chromodin i kurativu ostavi kad se počmu otvarati.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
ja sam polio chromodinom prije 2 dana,danas je kisa bila,cvjetovi ce se za koji dan otvorit ,dobro su nabubrili ,dal da polijem jos jednom kromodinom ili je to dosta

Obzirom da je izuzetno kišno krenulo proljeće, oprskaj još jednom Chromodinom, neposredno prije same cvatnje, ali sa malo blažom koncentracijom.Dakle za par dana. Chromodinom se ne prska kao s bakrom tj. sa najvećim protokom škropiva već se ide tako da se samo dobro orosi, a NE da curi kao što je slučaj sa zimskim prskanjem. Dakle manji protok škropiva. OK?
Prvo prskanje Chromodinom ja idem s utroškom od 1 i pol kg na hektar, a drugo sa 1 kg na hektar, pa preračunaj...
:)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
...kiša kod nas lijeva kao luda, nebo se otvorilo...al' spokojan sam jer su odrađena 3 kvalitetna prskanja protiv kovrčavosti, a još 2 prskanja Chromodinom odradit' ću do cvatnje. Iako je traktor jedva prolazio redovima od silnoga blata, a kod prvog prskanja morali su me i izvlačiti drugim traktorom. Ovu bolest jednostavno ne treba shvatiti olako i uspoređivati to s prethodnom godinom kad kiše (koja je , uz temperaturu, glavni preduvjet da do zaraze dođe) nije gotovo uopće niti bilo_Ove godine puno nasada bit će zahvaćeno ovom bolešću, a slično bi moglo biti i sa monilijom, nastavi li se kišovito vrijeme u cvatnji...

....apsolutno se slažem. Uf biće zajebano ove godine sačuvati breskvu od tafrine, bukvalno kiša svaki dan.

Najgore od svega uhvatiti termin za prskanje, ali borit ćemo se....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo danas lijepo sunčano a vjetar 8 m/s šiba li ga šiba, još sam imao malih tehničkih problema jer sam posudio opremu koja je trebala biti vraćena do 3 mj do kraja berbe salate, ali nema je...

Jedno logično pitanje, ako daconil ima weather stick opciju i ne može se isprati do 100 lit kiše. Zašto bi on propustio iti jedno kasnije špricanje? Pogotvo zašto bi propustio kurativno djelovanje Chomodina? Kontam da se na nega nanese neki insekticid, da se nanese kontaktni fungicid ali da djelovanje Chromodina prođe u vršak list tu sam skeptičan. Jer čak i Sygenta upozorava da se Daconil ne koristi sa Vertimecom jer će mu smanjiti djelovanje, a najvjerovatnije i poništiti. Ne bi li Daconil onda trebao ostati neka malo kasnija varijanta sa recimo karathe zeonom da smo malo mirni od uši? Poz i hvala.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Evo danas lijepo sunčano a vjetar 8 m/s šiba li ga šiba, još sam imao malih tehničkih problema jer sam posudio opremu koja je trebala biti vraćena do 3 mj do kraja berbe salate, ali nema je...

Jedno logično pitanje, ako daconil ima weather stick opciju i ne može se isprati do 100 lit kiše. Zašto bi on propustio iti jedno kasnije špricanje? Pogotvo zašto bi propustio kurativno djelovanje Chomodina? Kontam da se na nega nanese neki insekticid, da se nanese kontaktni fungicid ali da djelovanje Chromodina prođe u vršak list tu sam skeptičan. Jer čak i Sygenta upozorava da se Daconil ne koristi sa Vertimecom jer će mu smanjiti djelovanje, a najvjerovatnije i poništiti. Ne bi li Daconil onda trebao ostati neka malo kasnija varijanta sa recimo karathe zeonom da smo malo mirni od uši? Poz i hvala.

Daconyl, djeluje preventivno, ne kurativno. To je preparat kojim se ide nakon bakrenih preparata, u fazi bubrenja i pucanja vegetativnih pupova, a obvezno prije kiša, baš zato što može podnijeti veću količinu oborina da se ne ispere. Chromodin (ili Ciram) slijede poslije njega.

Dakle, protiv kovrčavosti:

1. jesen (kad otpadne 1/2 do 2/3 lista) - bakreni preparati (Nordox, Champion, Cuprablau)
2. koncem veljače (dok još nisu krenuli pupovi) - bakreni preparati (bordoška juha najmanje 3%, crveno ulje 3 %)
3. cca 2 tjedna nakon prethodnog (ako je kišna godina ili ako je bilo vjetrovito pa prethodno prskanje nije najkvalitetnije obavljeno) - bakreni preparati (preporučam Nordox)
4. sredina ožujka (ili kad tek počnu pucati pupovi, a prije jače kiše) - Daconyl
5. druga polovina ožujka (kad pucaju vegetativni pupovi i cvjetni pupovi bubre) - Chromodin ili Ciram
6. neposredno dan - dva pred cvatnju (samo ako je jako kišna godina) - Chromodin ili Ciram (smanjena koncentracija)

Ovo je prikaz maximalne zaštite u slučaju jako kišovitog vremena, ako je padalina manje, drugo proljetno prskanje bakrom i ovo posljednje tretiranje Chromodinom ili Ciramom mogu se izostaviti...
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...kiša kod nas lijeva kao luda, nebo se otvorilo...al' spokojan sam jer su odrađena 3 kvalitetna prskanja protiv kovrčavosti, a još 2 prskanja Chromodinom odradit' ću do cvatnje. Iako je traktor jedva prolazio redovima od silnoga blata, a kod prvog prskanja morali su me i izvlačiti drugim traktorom. Ovu bolest jednostavno ne treba shvatiti olako i uspoređivati to s prethodnom godinom kad kiše (koja je , uz temperaturu, glavni preduvjet da do zaraze dođe) nije gotovo uopće niti bilo_Ove godine puno nasada bit će zahvaćeno ovom bolešću, a slično bi moglo biti i sa monilijom, nastavi li se kišovito vrijeme u cvatnji...

Kad več spominješ cvatnju imam Signum i Stoper spreman ,e sad Soper mi je ostao od lani (kako nije cvalo pa neiskorišteno) datum na kutiji 24.03.2009.rok valjanosti 3g oriđiđi zapakirano jel to valja i ako da skojim prije a koim kasnije polivat ?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo francuza, žuri negdje...
breskva2.jpg

breskva.jpg


Vrh lista je žuto smeđ, mislim da ga je ipak malo opalio zadnji mraz. Vidit ćemo kako će novih -5 izdržat :(

Breskvar mislio sam da je malo upitno prskanje iza Daconila u roku od 15 dana? :( Daconil neće propustiti djelatnu tvar is Chromodina, bar mislim.

Sad kad gledam sliku kao da se Cuperblau još drži?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Malo o ekološkom suzbijanju kovrčavosti na breskvama i nektarinama.
dio iz članka:
Eksperiment sa ekološkom proizvodnjom, započeo sam na voćkama- breskvama. Kod breskvi, najveći je problem kovrčavost lišća, najčešće je to Taphrina deformans. Pojava je vrlo lako uočljiva po crvenim listovima koji se kovrčaju. Tad sam jako malo znao o zaštiti ekološkim sredstvima, pa je to bio skok u vatru. Negdje sam načuo da je dobra zaštita protiv gljivičnih bolesti obično mlijeko. Tako sam i počeo. Rezultati su bili impresivni pogotovo stoga jer su bile u pitanju mlade breskve koje su osjetljivije od starijih. Tokom cijele sezone, na 25 breskvi koje su bile u pokusu, bolest se je pojavila na doslovno nekoliko listova. U voćnjaku su bile i stare breskve (oko 50 kom) i nekoliko nektarina koje su se tretirale kemijskim zaštitnim sredstvima. Voćke tretirane mlijekom i kemijskim sredstvima, bile su odvojene sa nekoliko redova vinove loze. I dok su mlade breskve bile potpuno zdrave, stare su u potpunosti oboljele. Gotovo svaki list je bio zaražen i to je očito bilo da je voćnjak bolestan, da kemijska sredstva nisu dovoljno učinkovita i prizor je bio doista grozan. Tad se je krenulo sa tretiranjem cijelog voćnjaka sa mliječnim preparatom. Rezultati su ponovno bili fenomenalni. Ne samo da su se sve breskve oporavile, nego su se uspjele oporaviti i nektarine koju su jako osjetljive. Svo bolesno lišće je otpalo i narasli su novi koji zbog tretiranja mlijekom više nisu oboljeli. Tim eksperimentom, shvatio sam da je mlijeko vrlo moćan fungicid. Uočio sam da nije kasno sa tretiranjem ako se bolest i pojavi. Znanstvenici još nisu objasnili zašto je mlijeko toliko učinkovito, vjerojatno im i nije baš u interesu. Možda mlijeko uništava gljivice zbog fermentacije....
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Malo o ekološkom suzbijanju kovrčavosti na breskvama i nektarinama.
dio iz članka:
Eksperiment sa ekološkom proizvodnjom, započeo sam na voćkama- breskvama. Kod breskvi, najveći je problem kovrčavost lišća, najčešće je to Taphrina deformans. Pojava je vrlo lako uočljiva po crvenim listovima koji se kovrčaju. Tad sam jako malo znao o zaštiti ekološkim sredstvima, pa je to bio skok u vatru. Negdje sam načuo da je dobra zaštita protiv gljivičnih bolesti obično mlijeko. Tako sam i počeo. Rezultati su bili impresivni pogotovo stoga jer su bile u pitanju mlade breskve koje su osjetljivije od starijih. Tokom cijele sezone, na 25 breskvi koje su bile u pokusu, bolest se je pojavila na doslovno nekoliko listova. U voćnjaku su bile i stare breskve (oko 50 kom) i nekoliko nektarina koje su se tretirale kemijskim zaštitnim sredstvima. Voćke tretirane mlijekom i kemijskim sredstvima, bile su odvojene sa nekoliko redova vinove loze. I dok su mlade breskve bile potpuno zdrave, stare su u potpunosti oboljele. Gotovo svaki list je bio zaražen i to je očito bilo da je voćnjak bolestan, da kemijska sredstva nisu dovoljno učinkovita i prizor je bio doista grozan. Tad se je krenulo sa tretiranjem cijelog voćnjaka sa mliječnim preparatom. Rezultati su ponovno bili fenomenalni. Ne samo da su se sve breskve oporavile, nego su se uspjele oporaviti i nektarine koju su jako osjetljive. Svo bolesno lišće je otpalo i narasli su novi koji zbog tretiranja mlijekom više nisu oboljeli. Tim eksperimentom, shvatio sam da je mlijeko vrlo moćan fungicid. Uočio sam da nije kasno sa tretiranjem ako se bolest i pojavi. Znanstvenici još nisu objasnili zašto je mlijeko toliko učinkovito, vjerojatno im i nije baš u interesu. Možda mlijeko uništava gljivice zbog fermentacije....

Taj koji je ovo napisao, moram tako reći, melje gluposti. Mogao ih je i popišat, bolesno lišće uvijek otpadne i lišće koje naraste je zdravo. Naprosto zato jer Tafrina ima samo jednu generaciju godišnje. Da ih ama baš ničim nije prskao opet bi zaraženo lišće otpalo i naraslo novo, zdravo.
Samo, taj ponovni rast lišća ispočetka, jako iscrpljuje breskve...
 
Posljednje uređivanje:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Kad več spominješ cvatnju imam Signum i Stoper spreman ,e sad Soper mi je ostao od lani (kako nije cvalo pa neiskorišteno) datum na kutiji 24.03.2009.rok valjanosti 3g oriđiđi zapakirano jel to valja i ako da skojim prije a koim kasnije polivat ?

Signum će riješit moniliju, prskaš li njime u punoj cvatnji, a još jednom nekih 2 tjedna prije dozrijevanja plodova (karenca mu je 7 dana, al ja uvijek idem nešto ranije)...

Što piše, koja je aktivna tvar u tom Stoperu?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Signum će riješit moniliju, prskaš li njime u punoj cvatnji, a još jednom nekih 2 tjedna prije dozrijevanja plodova (karenca mu je 7 dana, al ja uvijek idem nešto ranije)...

Što piše, koja je aktivna tvar u tom Stoperu?

Stoper-kaptan 50%-preventivni fungicid nešto slično mankozebu.Koristi se uglavnom preventivno protiv krastavosti jabuka i šupljikavosti koštićavih voćaka i protiv plamenjaće vinove loze.On na moniliju ne dijeluje.Mislim da se kaptanom mogu zaljevati gredice prije sjeve protiv polijeganja biljaka u koncentraciji od 0.2% 20gr-10lit vode-za 1-2m kvadratna.To sam našao u literaturi jer na srestvu to ne piše.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...da, ako je riječ o Captanu, njime nema smisla tretirati u cvatnji. Može se ići poslije cvatnje njime protiv šupljikavosti . Nisam 100% siguran, ovako napamet, al' mislim da se ne može miješati sa sumporom. Ja poslije cvatnje idem kombinacijom Mankozeb (Dithane, Pinozeb - ista je aktivna tvar) + Chromosul (sumpor) + neki od sistemika protiv pepelnice (Topaz, Trapez, Rubigan i sl.). To prskanje preventiva je protiv šupljikavosti i pepelnice.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Obzirom da je izuzetno kišno krenulo proljeće, oprskaj još jednom Chromodinom, neposredno prije same cvatnje, ali sa malo blažom koncentracijom.Dakle za par dana. Chromodinom se ne prska kao s bakrom tj. sa najvećim protokom škropiva već se ide tako da se samo dobro orosi, a NE da curi kao što je slučaj sa zimskim prskanjem. Dakle manji protok škropiva. OK?
Prvo prskanje Chromodinom ja idem s utroškom od 1 i pol kg na hektar, a drugo sa 1 kg na hektar, pa preračunaj...
:)

razumio drug :)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Kontam kuzim sta mislis. Ali isto tako nakon tih 15dana izrastu novi listici na koje ce djelovati taj Chromodin,i preko kojih ce valjda uci u stablo i djelovati kurativno.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Taman jučer okupao daconilom. I dođe ovaj snijeg. Lijep dan bio za prskanje. Dane lokal sistemik je samo malo oko prskanja sistemičan ne putuje biljkom. Kontao sam što je Breskvar napisao i ti što si mi skrenio pažnju i odluka je pala na daconil. On će sad čuvati dok je ovo smoljavo vrijeme bez problema, a kad krene toplo vrijeme i krene vegetacija onda ću te listiće koje narastu sa Chromodinom. Jer Daconil će ostati na onoj površini na koju je nanesen a Chromodin će na novu izraslu + zaustavtii ako se što pojavilo prije daconila. Ne kažem da neću imati kovrčavosti alibi trebala biti drastično smanjena. Poz
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
a vidjet ćemo,kako bude. nego mene zanima nešto drugo. tražio sam po netu malo ali ništa konkretno nisam našao. zbog čega nastaju osušeni pupovi,kao da su se smrzli,ali nema mi baš previše smisla jer nije kod svih stabala tako,a pogotovo rane sorte na kojima je sve u redu,većinom je to red haven,fayet i ostale kasnije sorte,negdje neka rana ali malo. znači na jednoj dugačkoj rodnoj grani od metra imam desetak preživjelih pupova a ostalo suho,a nisam gledao kako je bilo prije desetak dana pa da znam jel zbog ovih minusa,ali trebala bi ona durati te minuse,nije to toliko hladno a nije se još ni otvorio cvjet. većinom mi je to na stablima na kojima lani nisam stigao aditi ljetnu rezidbu,pa valjda iscrpilo stablo ili nije bilo dosta svjetla,ili fali Bora kojeg sam također trebao jesenas dati ali nisam. da čujem vaša mišljenja.i još nešto,lani je izostala gnojidba jer se sve smrzlo pa nisam ništa gnojio.
 

Najnoviji postovi

Na vrh