• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Gec, gdje si nabavio cijevi za navodnjavanje i po kojoj cijeni? koji ti je razmak kapaljki? kod mene nikako da padne kiša pa će biti problema...

termoplast karačić obrezina kod VG tada po 1,5kn metar i kapaljke su bile kunu išle po dvije po sadnici pa sam dodavao
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...danas sam povadio ove osušene breskve...namjestim fotić i - grrrrrrrrrrr - prazne baterije
...ali uslikat ću i sutra nešto...
...korijen je bez ikakvih truležnih i sličnih promjena...jedino, na presjeku grana i debla osjeća se jak miris, meni taj miris liči na miris koma kad se peče rakija šljivovica...jako intenzivan miris
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
mislim da bi bilo jako korisno kada bi netko nešto napisao o zelenoj rezidbi kod breskve,i sam nisam baš do kraja upućen.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...e sad, zna li netko što bi mogao biti razlog sušenju? 86 stabala starosti 7 godina je u pitanju...
...i nalaze se sva na najvišoj točki voćnjaka gdje ama baš nikada ne leži voda...
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
...e sad, zna li netko što bi mogao biti razlog sušenju? 86 stabala starosti 7 godina je u pitanju...
...i nalaze se sva na najvišoj točki voćnjaka gdje ama baš nikada ne leži voda...

Yep,

pseudomonas syringe finally!!!!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Šteta. Meni izgleda kao zdravo stablo kad ono... Ako je ovo ta bakterija onda moje breskve imaju 10 različitih bakterija + sve gljivice. Ne znam što ću sa njima, većina je tanka i zakržljala :-(
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Opterećenje plodom dane divlja u visinu :) Malo crnog humora na moj račun ;)
plod.jpg

plod2.jpg


RoyalMajestic što da radim? Da je vadim van, da je prikratim ili? Druga vegetacijska a ništa od nje, prošle godine ronila u vodi ove godine suša, bunara još nema... Preporuka?
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Opterećenje plodom dane divlja u visinu :) Malo crnog humora na moj račun ;)
plod.jpg

plod2.jpg


RoyalMajestic što da radim? Da je vadim van, da je prikratim ili? Druga vegetacijska a ništa od nje, prošle godine ronila u vodi ove godine suša, bunara još nema... Preporuka?

Moja preporuka ti je : reži na prve grane koje tjeraju (40-70cm visine ) i daj im kan-a te 2 puta u razmaku od tjedan dana folijarno urea 2 %. pozdrav
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
obavezno skratiti,to je previsoko,prve godine na oko 70cm,druge nesmije biti veća od metra. Kan da ali ako si ga već bacao onda ne više. tko zna kakva ti je zemlja,možda im ne odgovara a i puno šokova je bilo zbog vremena u godinu dana. nije loše i malo s Goemarom BN 86,a nije ni skup. ili ostavi sve tako,neće ima ništa biti,ali skratiti obavezno.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...da, skrati ih odmah, bez oklijevanja...iznenadit ćeš se koliko će nakon toga zahvata bujno potjerati. Ne vjeruješ li, ostavi 2 - 3 stabalca neprikraćena i vidjet ćeš očitu razliku...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hvala svima. Užarit će se kukkersice danas :-/ No prvo spojiti 80 pipa za navodnjavanja, 2 uvoza cariniti, opslužiti bunardžije, zalit plastenik, napraviti bazen za potapanje kontenjera, isprobati top od venturia, izmjeriti protok, spojiti alkatene, oprskati bakrom grašak, proljetni bijeli luk i vanjsku papriku, ošpricat jesenski bijeli luk od lukove muhe, kositi travu trimerom, aaaaaaaaa Doći će i breskve na red :-/
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
i kad skratiš onda izoliraš sve vrhove i postrane grane koje planiraš ostaviti za kosturne,i sve viškove potrgati dok još idu rukom,da nemoraš rezati. i sve te plodove trgaj.
 

Slavko

Novi član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
13
Zelena rezidba

mislim da bi bilo jako korisno kada bi netko nešto napisao o zelenoj rezidbi kod breskve,i sam nisam baš do kraja upućen.


Do sada niko nije odgovorio pa cu probati da pomognem.

Zelena rezidba kod breskve je mera koja je za preporuku ( vaza ) ili neophodna (vreteno). Može se raditi i celom periodu vegetacije ali se mogu izdvojiti tri perioda u kojima se obicno radi :

1. U toku 6. meseca pa do polovine 7. meseca. Uklanjaju se uglavnom porasti koji doprinose prevelikoj gustini krune i previše bujni porasti. Cilj je da svi ostavljeni porasti u kruni imaju dovoljno svetlosti, narocito oni u dojnjem delu krune. Uglavnom se prirasti uklanjaju do osnove osim u slucaju ako oko bujnog prirasta nema pogodnih umereno bujnih prirasta. Tada se taj prirast prekrati na nekoliko listova i iz njega se mogu razviti nekoliko umereno bujnih prirasta do kraja vegetacije koji se mogu ostaviti kao rodne grane u sledecoj vegetaciji ( mislim da je g.Breskvar pisao o tome na ovom forumu, ako se dobro secam). Takodje i ako je prirast koji želimo da uklonimo u blizini ploda i ako je sunce prejako ostavljamo prvih nekoliko listova prirasta da zaštiti plod. Cilj je sa što manje uklonjenih prirasta dobiti što više svetlosti u celoj kruni.

2. 15-20 dana pre berbe se uklanjaju prirasti koji previše zasenjuju plodove i cilj ove rezidbe je više svetlosti od koje plodovi dobiju više dopunske boje. Ne preterati ni u ovoj rezidbi i ukloniti samo priraste koji mnogo smetaju.

3. U drugoj polovini 8. meseca ili na pocetku 9. meseca se može dosta oštro orezati i ukloniti priraste koji bi se inace uklonili i pri prolecnoj rezidbi. Ne baš tako oštro kao kod prolecne, a cilj je da ostavljeni prirasti i pupovi imaju što više hrane za pripremu za zimsko mirovanje.

U svim ovim rezidbama seci samo grane iz tekuce vegetacije a preseke starijih grana uraditi u prolecnoj rezidbi.

Nadam se da sam bar malo pomogao a ako neko ima drugih mišljenja voleo bih da ih procitam. :)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...u osnovi sve ovo što je Slavko naveo je točno...
...uz navedeno kod ranih sorti, dakle sorti koje dozrijevaju u lipnju i početkom srpnja, poželjno je nakon obavljene berbe prikratiti sve duge rodne izboje na prva dva dobro vidljiva ovogodišnja mlada izboja. Ovim zahvatom postiže se izbijanje jakih jednogodišnjih izboja u blizini osnovne grane koji do kraja vegetacije mogu dovoljno narasti i sazreti, a samim tim izbjegava se prejaka zimska rezidba...
...također, sve jednogodišnje izboje koji su iz bilo kojeg razloga ostali bez roda također treba oštro prikratiti i to što ranije - to bolje...
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Nema šta , prva liga :prayer: ... još da se može probati , bilo bi još bolje .., mljac mljac....
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...lijepo je vidjeti prve ovogodišnje zrele breskve :)
...btw. skrećem pozornost kolegama koji imaju nektarine da izvrše zaštitu protiv pepelnice sumporom (Chromosul) i nekim sistemikom. Pronašao sam nekoliko zaraženih plodova, nema se što odgađati. Jutros sam prskao kombinacijom Bayleton (1 kg/ha) i Chromosul (3 kg/ha)
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Nema šta , prva liga :prayer: ... još da se može probati , bilo bi još bolje .., mljac mljac....

znam da imaš posla al sad ti je vrijeme da posjetiš brata pa svratiš na breskve biče i za dicu :supz:
mislio sam kad sam u ovo krenuo da neče trebat puno zaštite vršit al ipak sam morao protiv uši u 3 mj.i sad prije 20 dana pepelnica al to i nije tako strašno ak nebu večih problema nego imali tko iz dalmacije kakvo je tamo stanje sa breskvama u kojoj su fazi ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh