• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...danas sam obavio treće prskanje protiv kovrčavosti, Daconyl 2 l/ha. Za nekoliko dana idem opet Chromodin 1.5 kg/ha...
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Ja sam dvaput prskal protiv kovrčavosti,jednom cuprablau a jednom nordox.E sad što činiti dalje,kod nas su temperature noću u minusu a po danu oko 5.Pupovi su lagano nabubrili,od zadnjeg prskanja prošlo je osam dana a sutra najavljuju opet kišu a za vikend isnijeg.Ludo je a vočnjak sav na vodi Prošli put jedva se izvuko.Malo ču još pričekat pa što bude bude.Strašno je počela ova godina.Pozdrav
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Mraz definitivno nije napravio nikakvu štetu, bar kod mene.

Ja se danas nakanjivao čitav dan da pršćem, ali vjetar ubi, neme teorije. Pa tako da sam ostavio to za sutra, ako me kiša ne prevari.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Ja sam dvaput prskal protiv kovrčavosti,jednom cuprablau a jednom nordox.E sad što činiti dalje,kod nas su temperature noću u minusu a po danu oko 5.Pupovi su lagano nabubrili,od zadnjeg prskanja prošlo je osam dana a sutra najavljuju opet kišu a za vikend isnijeg.Ludo je a vočnjak sav na vodi Prošli put jedva se izvuko.Malo ču još pričekat pa što bude bude.Strašno je počela ova godina.Pozdrav

...ja ti preporučam da oprskaš "Daconylom" koji u "Prvči" košta 150 kn/l, a 2 l idu na 1 ha površine protiv kovrčavosti. Upotrebljava se baš u fazi otvaranja pupova tj. ovih dana...Nek prođe sat - dva bez kiše poslije tretiranja i nema veze ako poslije padne kiša, jako teško se ispire...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Dane, jako lijepo razvijena stabla :)

a moraju biti,koliko truda oko učenja i prakse je bilo. Kontam,ma nije na rod,više mi ostane grana za izabrati na godinu ako me kužiš. ja poslije svake berbe skratim tu rodnu granu na dva pupa i onda imam nagodinu veći izbor,a u slučaju veće rodnosti više prorijedim pa budu krupnije,a ako se desi kao sada recimo da imam oštečenja od hladnoće opet imam plodova zbog viška grana,naučit češ,mlad si još:icon_e_wink:
 

goldcup

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
15
...ja ti preporučam da oprskaš "Daconylom" koji u "Prvči" košta 150 kn/l, a 2 l idu na 1 ha površine protiv kovrčavosti. Upotrebljava se baš u fazi otvaranja pupova tj. ovih dana...Nek prođe sat - dva bez kiše poslije tretiranja i nema veze ako poslije padne kiša, jako teško se ispire...

kolega breskvar, vidim da spominješ prskanje sa Daconylom, pa bih te zamolio za jedan savjet u vezi prskanja sa istim,, imam desetak stabala što bresaka što nektarina, neke su stare dvije neke tri godine,, prskao sam ih jedanput sa crvenim uljem prije 15 dana, pa bih sada išao sa Daconylom, sada me zanima koliko bih ja tog sredstva trebao staviti na prskalicu od 10l, jer to mi je dovoljno vode da sve poprskam, hvala unaprijed,, može i neko drugi odgovoriti ako želi,,hvala
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...mene zanima jel' ti prskalica od 10 litara bila dovoljna za prskanje crvenim uljem tih istih stabala?
 
Posljednje uređivanje:

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
kolega breskvar, vidim da spominješ prskanje sa Daconylom, pa bih te zamolio za jedan savjet u vezi prskanja sa istim,, imam desetak stabala što bresaka što nektarina, neke su stare dvije neke tri godine,, prskao sam ih jedanput sa crvenim uljem prije 15 dana, pa bih sada išao sa Daconylom, sada me zanima koliko bih ja tog sredstva trebao staviti na prskalicu od 10l, jer to mi je dovoljno vode da sve poprskam, hvala unaprijed,, može i neko drugi odgovoriti ako želi,,hvala

Stavi 2dcl Daconyla:(wait):
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Stavi 2dcl Daconyla:(wait):

Dvije litre "Daconyla" ide na 1 ha ili 10 000 "kvadrata"...pa sad računaj. Al' baš me zanima što će mi odgovoriti za prskanje crvenim uljem :)

Inače, "Daconyl" je najjeftiniji u "Prvči", tamo 100 ml stoji točno 25 kn...
 

goldcup

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
15
Dvije litre "Daconyla" ide na 1 ha ili 10 000 "kvadrata"...pa sad računaj. Al' baš me zanima što će mi odgovoriti za prskanje crvenim uljem :)

Inače, "Daconyl" je najjeftiniji u "Prvči", tamo 100 ml stoji točno 25 kn...

brle7 hvala,, kolega breskvar kako to izračunati:icon_smile: breskve se nalaze u jednom redu dužine 30m, neznam koliko da uzmem mjeru za širinu reda, možda po jedan meter sa svake strane reda,. uzeo sam u Prvči Daconyl,, 100ml
 
Posljednje uređivanje:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
brle7 hvala,, kolega breskvar kako to izračunati:icon_smile: breskve se nalaze u jednom redu dužine 30m, neznam koliko da uzmem mjeru za širinu reda, možda po jedan meter sa svake strane reda,. uzeo sam u Prvči Daconyl,, 100ml

Opet te pitam, jesi li svih 10 stabala oprskao crvenim uljem jednom prskalicom od 10 litara?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...tako sam nekako i mislio. Gledaj, znam ja da su to dvogodišnja i trogodišnja stabla, al' ih je i 10 komada, to nije niti 1 litra škropiva po stablu, što je za prskanje bakrom apsolutno premalo. Primjerice, ja sa leđnim atomizerom "Stihl" sa rezervoarom od 14 litara oprskam 3, ponekad 4 razvijena stabla sa maximalnim protokom tekućine. Što je nekih 4 litre po stablu i više. Za mlađa stabla trebalo bi barem litra i pol škropiva, to mora bukvalno CURITI niz svaku grančicu i niz cijelo stablo do zemlje. Tek onda je to kvalitetno zimsko kupanje bresaka bakrenim preparatima. Uz napomenu da bi koncentracija trebala biti 3%, što znači 3 l crvenog ulja na 100 l vode ili 300 ml na 10 l vode.

Sa ovim fungicidima kao što su "Daconyl", "Chromodin" i "Ciram" ne treba se tako obilato kupati tj. sredstvo NE SMIJE curiti kao kod zimskog kupanja, ali pupovi moraju biti svi orošeni. Moj savjet ti je da nekih 50 ml "Daconyla" staviš na 10 l vode i to sve utrošiš na tih 10 stabalaca, al' tako da ne curi. Oprskaj samo da svaka grančica bude mokra, pa ako ti preostane, vraćaj se nazad ispočetka dok ne potrošiš svu tekućinu - ALI TAKO DA NE CURI.

Preostalih 50 ml iskoristi za prskanje loze kasnije, da ne čuvaš to do iduće godine. :)
 

goldcup

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
15
...tako sam nekako i mislio. Gledaj, znam ja da su to dvogodišnja i trogodišnja stabla, al' ih je i 10 komada, to nije niti 1 litra škropiva po stablu, što je za prskanje bakrom apsolutno premalo. Primjerice, ja sa leđnim atomizerom "Stihl" sa rezervoarom od 14 litara oprskam 3, ponekad 4 razvijena stabla sa maximalnim protokom tekućine. Što je nekih 4 litre po stablu i više. Za mlađa stabla trebalo bi barem litra i pol škropiva, to mora bukvalno CURITI niz svaku grančicu i niz cijelo stablo do zemlje. Tek onda je to kvalitetno zimsko kupanje bresaka bakrenim preparatima. Uz napomenu da bi koncentracija trebala biti 3%, što znači 3 l crvenog ulja na 100 l vode ili 300 ml na 10 l vode.

Sa ovim fungicidima kao što su "Daconyl", "Chromodin" i "Ciram" ne treba se tako obilato kupati tj. sredstvo NE SMIJE curiti kao kod zimskog kupanja, ali pupovi moraju biti svi orošeni. Moj savjet ti je da nekih 50 ml "Daconyla" staviš na 10 l vode i to sve utrošiš na tih 10 stabalaca, al' tako da ne curi. Oprskaj samo da svaka grančica bude mokra, pa ako ti preostane, vraćaj se nazad ispočetka dok ne potrošiš svu tekućinu - ALI TAKO DA NE CURI.

Preostalih 50 ml iskoristi za prskanje loze kasnije, da ne čuvaš to do iduće godine. :)

hvala kolega breskvar na iscrpnom odgovoru,, stavljao sam koncetraciju 3% crvenog ulja, e sad nije baš da je curilo sa voćki ali su grančice bile dobro natopljene i crvenile se :icon_smile: nadam se da ću sutra uspijeti to poprskati makar dva sata prije kiše,, lijep ti pozdrav:icon_biggrin:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Oprskah i ja danas svoje, breskve su baš dobro ponjele. Samo da ne bude mraza u cvjetanju i eventalno leda kasnije. Biće breskve ove godine ko u priči, samo ako ostane.
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
...tako sam nekako i mislio. Gledaj, znam ja da su to dvogodišnja i trogodišnja stabla, al' ih je i 10 komada, to nije niti 1 litra škropiva po stablu, što je za prskanje bakrom apsolutno premalo. Primjerice, ja sa leđnim atomizerom "Stihl" sa rezervoarom od 14 litara oprskam 3, ponekad 4 razvijena stabla sa maximalnim protokom tekućine. Što je nekih 4 litre po stablu i više. Za mlađa stabla trebalo bi barem litra i pol škropiva, to mora bukvalno CURITI niz svaku grančicu i niz cijelo stablo do zemlje. Tek onda je to kvalitetno zimsko kupanje bresaka bakrenim preparatima. Uz napomenu da bi koncentracija trebala biti 3%, što znači 3 l crvenog ulja na 100 l vode ili 300 ml na 10 l vode.

Sa ovim fungicidima kao što su "Daconyl", "Chromodin" i "Ciram" ne treba se tako obilato kupati tj. sredstvo NE SMIJE curiti kao kod zimskog kupanja, ali pupovi moraju biti svi orošeni. Moj savjet ti je da nekih 50 ml "Daconyla" staviš na 10 l vode i to sve utrošiš na tih 10 stabalaca, al' tako da ne curi. Oprskaj samo da svaka grančica bude mokra, pa ako ti preostane, vraćaj se nazad ispočetka dok ne potrošiš svu tekućinu - ALI TAKO DA NE CURI.

Preostalih 50 ml iskoristi za prskanje loze kasnije, da ne čuvaš to do iduće godine. :)

Ma ja sam krivo napiso 2dcl, dovoljno ti je 0,2dcl odnosno 20ml na 10lit:icon_pray::icon_pray::icon_pray:
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Hvala g.breskvaru na odgovoru.Nisam stigao danas ali ču svakako oprskati ovih dana čim vrijeme dopusti.Ići ću sa cromodinom pošto sam ga već kupio.a iprošle godine mi se dobro pokazao.Pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh