• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam počel polako pobirati i voziti doma koliko svinje mogu pojesti. Samo moram prebirati one koje daju prve znakove da bi mogle gnjiti i one zrelije. Pomalo se i koštice sušiju dok ima sunca. Sijal sam u drugoj polovici travnja.
 

dejoxy

Novi član
Tu od
19 Kol 2015
Poruka
1
Pozdrav svima

Trebao bih pomoć...

1. zanima me koliki je promjer rupa na bubnju za odvajanje koštica
2. koliki je promjer bubnja?
3. dali dužina bubnja od dva metra je dovoljna

Od table perforiranog lima dužine 2 metra ispada mi bubanj promjera 630 mm...neznam jeli to dovoljno, a da sad ne eksperimentiram ako mi netko može pomoći sa informacijama
hvala unaprijed
 

red_bull

Novi član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
19
Pozdrav svima

Trebao bih pomoć...

1. zanima me koliki je promjer rupa na bubnju za odvajanje koštica
2. koliki je promjer bubnja?
3. dali dužina bubnja od dva metra je dovoljna

Od table perforiranog lima dužine 2 metra ispada mi bubanj promjera 630 mm...neznam jeli to dovoljno, a da sad ne eksperimentiram ako mi netko može pomoći sa informacijama
hvala unaprijed

Baš ja sebi radim praonu.
Ja budem stavio dužinu 2,5 metara promjer 60 (malo budem skrato 2 metarne table jer rund mašina na počecima lima ne zaokruži lim) kupio sam lim sa 7mm rupama, po nekim saznanjima idealno. Trebalo bi staviti motor od kakvih 30 ak okretaja u minuti i isisivač(turbinski ventilator ko na moty kombajnima) ali to budem ako nabavim prikladni.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Baš ja sebi radim praonu.
Ja budem stavio dužinu 2,5 metara promjer 60 (malo budem skrato 2 metarne table jer rund mašina na počecima lima ne zaokruži lim) kupio sam lim sa 7mm rupama, po nekim saznanjima idealno. Trebalo bi staviti motor od kakvih 30 ak okretaja u minuti i isisivač(turbinski ventilator ko na moty kombajnima) ali to budem ako nabavim prikladni.
Kaj se tiće usisavača, to se da složiti od puhalnika za žito, samo dok nabere slinu nemoj biti u blizini jer dok ju pljune van ima da si žuti ko dukat! :)
 

kduh

Novi član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
13
Sije ko buce sa sijačicom Monosem PNU ili PN?
 
Posljednje uređivanje:

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,107
Koliko traje sušenje golica i na kojoj temperaturi se suše inače?
 

Dario1806

Novi član
Tu od
5 Svi 2015
Poruka
17
ja sam sebi napravio drvene okvire i unutar okvira je mrežica, očistim buče, gore koštice, pranje pod pritiskom i onda ih svaki dan par puta promiješam. okvirno 4-10 dana, zavisno kakvo te vrijeme snađe. Kad je bilo cijeli dan sunce, sušio sam ih do 4 dana, a sad kako nema puno sunca, traje duže :D

kakav je kod vas urod ove godine? Ja sam posadio pola manje nego lani i dobio preko duplo više prinosa, sad mi je krivo da nisam zasadio koliko i lani :mur:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dario, može li malo više informacija i koja slika.
Kakva je mrežica?
Koja je debljina sloja koji sušiš?
Pereš mlazom direktno na mrežici?
Ja ih perem u kanti (obično u 3 vode). Isto imam drvene okvire, a mrežica je plastična veličine oka 3x3 mm (rabic mrežica za fasade). Sušim u tankom sloju i u dva dana su za sunčanog vremena suhe bez miješanja. Jedino ih navečer pokupim da se ne narosiju po noći.
 

Prilozi

  • WP_20150915_13_04_15_Pro[1].jpg
    WP_20150915_13_04_15_Pro[1].jpg
    74.4 KB · Pregleda: 404

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ja sam sebi napravio drvene okvire i unutar okvira je mrežica, očistim buče, gore koštice, pranje pod pritiskom i onda ih svaki dan par puta promiješam. okvirno 4-10 dana, zavisno kakvo te vrijeme snađe. Kad je bilo cijeli dan sunce, sušio sam ih do 4 dana, a sad kako nema puno sunca, traje duže :D

kakav je kod vas urod ove godine? Ja sam posadio pola manje nego lani i dobio preko duplo više prinosa, sad mi je krivo da nisam zasadio koliko i lani :mur:

Dario, može li malo više informacija i koja slika.
Kakva je mrežica?
Koja je debljina sloja koji sušiš?
Pereš mlazom direktno na mrežici?
Ja ih perem u kanti (obično u 3 vode). Isto imam drvene okvire, a mrežica je plastična veličine oka 3x3 mm (rabic mrežica za fasade). Sušim u tankom sloju i u dva dana su za sunčanog vremena suhe bez miješanja. Jedino ih navečer pokupim da se ne narosiju po noći.

Dario, kam si nestal? Javi se barem da znamo da si živ.
 

Dario1806

Novi član
Tu od
5 Svi 2015
Poruka
17
evo me, evo. mobitel mi je na servisu pa mi obavjesti nisu dolazile da ima odgovora u ovoj temi :D

slično sam napravio kao i ti, ali sam i sa gorenj strane okvir još napravio, tako da mi koštice ne mogu ispadati kad ih ručno promiješam.Kaj se tiče sloja, ja ih dosta deblje ostavim, tako da je cijela mrežica tj okvir pun koštica, cca 1-2cm debljine.

Preko noći sam samo kartonom prekrio, jer ionako se koštica suši iznutra dok ako malo bude rose na njima je samo površinska vlaga. direktno na mrežici perem sa mlaznicom i drugom rukom miješam da bi se bolje ispralo jer se onda i dosta brže u prvih dan-dva osuše. Trenutno radim i na projektu bubnja za sušenje i pranje. Budem slike stavio kad nešto bude konkretnije za
isprobat
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Fala Dario. :icon_pray:

Bitno da si ti nama živ i zdrav. :icon_pidu:
Možda planiraš iskoristiti bubanj od stare veš mašine? :icon_question:
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
783
iwanho, kako vadiš koščice iz buče - ručno ili imaš neko pomagalo?
 

Dario1806

Novi član
Tu od
5 Svi 2015
Poruka
17
iwanho, tako je, od vešmašine bubanj, možda i dva pa jedan za drugi zavariti i na jedno mmjestu napraviti vratašca koja kad su gore natrpam koštice, a kad su dolje, samo ispustim :)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
iwanho, kako vadiš koščice iz buče - ručno ili imaš neko pomagalo?

Ručno.

iwanho, tako je, od vešmašine bubanj, možda i dva pa jedan za drugi zavariti i na jedno mmjestu napraviti vratašca koja kad su gore natrpam koštice, a kad su dolje, samo ispustim :)

Mene ta ideja kopka već neko vrijeme jer imam staru veš mašinu s ispravnim motorom. Međutim kod mene je problem s količinama koje nisu velike (samo za svoje potrebe), a uz to gledam da ostatke buč pojedu svinje. Zato mi je za sad bolje svakih nekoliko dana malo očistiti, ručno oprati i osušiti.
Ako bum odlučil povečati količine, onda bi pranje u bubnju dobro došlo. No onda bi trebalo riješiti brže sušenje, a to je veći zahvat nego za strojno pranje.

U svakom slučaju bil bi ti jako zahvalan da prezentiraš stroj kad ga napraviš.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
E ljudi, nešto me interesira, a mogli bi mi odgovoriti vi koji sadite buče za proizvodnju koštice.

Neki dan sam sa frendom razgovarao i došli smo do teme poticaja. Kaže on meni da su mu buče svrstali u proizvodno vezana plaćanja za povrće. I pokazao mi je na zahtjevu za poticaj da zbilja ima označeno da je tako. Interesira me je li to i kod vas tako ili je to neka proceduralna pogreška.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
navodno da je 500 eura poticaj za buce plus osnovno placanje...al mislim da nam nikaj neznaci kad do 2020 je određeno tko bu dobil koliki poticaj...ma ima ih kod nas puno posijano a ad kolika korist..neznam...i meni je plan zasijati oko 10kj
 

Najnoviji postovi

Na vrh