• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Da li netko zna kakva je situacija sa akumulacijom oborinskih voda?..,ja sam išao pitati u vezi papirologije,kažu mi da ne treba ništa,jedino moram ugraditi neku specijalnu foliju,koja baš i nije jeftina...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Oborinske su ti besplatne,ali neznam ako kopaš bazen moraš li imati kakvu dozvolu.
Foliju za bazen ima - zapravo distribuira - e,sad neznam kak se firma zove,ali ako trebaš,mogu naći,iz Splita je,on radi sa Grčkom.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Oborinske su ti besplatne,ali neznam ako kopaš bazen moraš li imati kakvu dozvolu.
Foliju za bazen ima - zapravo distribuira - e,sad neznam kak se firma zove,ali ako trebaš,mogu naći,iz Splita je,on radi sa Grčkom.
Gospoda iz zaštite okoliša i prostornog uređenja kažu da ne treba ništa,jedino ta specijalna folija...
Našal sam foliju,ima je za kupiti u Gisu...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,713
Treba ih pitati dal postoji mogučnost postavljanja vodomjera na pumpu, znam da glupo zvuči, al drugo riješenje ne vidim za nas s malim parcelama. Naravno, postoji i opasnost da netko ukrade vodomjer s cijevi..

eto, ja mislim da je vrag u detaljima....

kak su vodomjeri postavljeni pred Vašim i našim kućama?...su je zašerafili na cijev i ostavili pod šljivom?....eeeee....šaht!!!
dakle, kad kažete vodomjer, rekli ste i šaht, a naravno da ne želite da vam to sve ukradu pa bude šaht imal i super-poklopac s lokotom iliti bravom...
e pa onda više nije x kuna samo za vodomjer, nego je to x+y+z= ?
:icon_pidu:

neki dan sam otvoril temu o tome da bi bilo najbolje da na referendumu proglasimo sve na svojoj zemlji svojom imovinom, do samog središta planeta, pa sam dobil lokot na to, koda bum ja to organiziral.
Meni je iskreno žal kaj je to tak, ali ako netko zna bolji način da se riješimo parazita, molim da ga navede...:p:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,713
Gospoda iz zaštite okoliša i prostornog uređenja kažu da ne treba ništa,jedino ta specijalna folija...
Našal sam foliju,ima je za kupiti u Gisu...

folija je za plastenike, a ovo za akumulaciju vode u zemlji se zove geomembrana
...i dobro ti kaže johabeta, probaj iskopat ovog iz Splita, pred tri-četri godine je mrav
(onaj naš s puno plastenika na bregu) napravil takvu akumulaciju ispod svojih plastenika s njihovom folijom...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
ipak je to s oborinskim vodama skakljivo... mislim,kaj se tice vanjske proizvodnje,kad ima oborinskih voda,ne treba akumulacija,kad treba akumulacije,nema oborinskih voda. ako se ponovi 2011. i 2012. godina,ne moze se covjek osloniti samo na to. potrebna je ipak dobra busotina,ili bunar,a onda smo opet na pocetku.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
ipak je to s oborinskim vodama skakljivo... mislim,kaj se tice vanjske proizvodnje,kad ima oborinskih voda,ne treba akumulacija,kad treba akumulacije,nema oborinskih voda. ako se ponovi 2011. i 2012. godina,ne moze se covjek osloniti samo na to. potrebna je ipak dobra busotina,ili bunar,a onda smo opet na pocetku.

Samo je puno skuplje i opasnije ako je voda u usjecima gdje prolaze oborinske vode ona se akumulira ali ta geoomembrana je skupa kao vrag i kada gledaš to je malo jezero za navodnjavanje potrebno i dobro ograđeno,nedaj Bože da se netko utopi.
Ima puno stavki na koje itekako treba voditi računa,drugo takva voda je puna algi i filteri se štopaju ali i ima veliki gubitak pri isparavanju tokom toplih dana.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
pa,za alge i to pretpostavljam da postoje neki preparati koji to suzbijaju,a za ovo ostalo si u pravu...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Geomembrane ti drzi Sjeme iz Splita, ja kad sam zvao debljih nisu imali samo tanje, onda ti treba i neka podloga da se ne probusi.
Mislim da ti je akumulacija oborinskih voda promasaj kod godina kao ova i prosla, premalo oborina, previse isparavanja. Tu je i problem algi i smeca tj. kapaljki, mogu se bacat unutra neki preparati i mislim cak vapno + jos nesto.
Kao sto sam vec pisao a svojedobno sam dosta istrazivao o tome, bojim se da ne mozes napravit akumulaciju bez ikakvih papira al ako ovi iz ureda za prostorno uredenje ne traze nista tim bolje, samo da se nebi naknadno sjetili da treba lokacijska. O kojim dimenzijama pricamo, dubina, visina, povrsina?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Oborinske ili na bilo koji način akumulirane vode nisu baš najpogiodnije za zalijevanje sistemom knk.U njima ima previše sitnih nečistoča koje prolaze filter i mogu štopati kapaljke. A ako je filter toliko fini da nista ne propušta,pitanje je može li propustiti dovoljan kapacitet vode ako je površina za zalijevanje velika.Ali za top ili raspršivače su dobre jer mlaznice propuštaju ono što prođe.
Ima jedan prijatelj akumulaciju,on zapravo akumulura podzemnu vodu jer kapacitet bušotine nije dovoljan za normnalan rad topa,pa je prema potrebi puni i koristi,i mislim da ili nema uopće filter - nisam nikada pitala,ali kako drugačije objasniti da mu je diznu začepila riba koju je povuklo u glavni vod - Mislim,da ima filter,riba nebi prošla kroz njega,taman da ju je na neznam koliko sitne komadiče rastrgalo.
Ma da,da reknem - ribe je on bacio u bazen,i tu su se rezmnožile,a on je znao odlaziti na pecanje u slobodnoom vremenu.
dakle,pitanje algi ne stoji iako ih naravno ima,a mislim da ne smetaju niti u cijevima,jer je u cijevima mrak,i nemogu se razmnožavati.Ili griješim?Mislim da ne.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nema nikakvog isparavanja,sustav je kompletno pod zemljom i nitko niti ne zna da je ispod njega jezero,jer se može bez ikakvih problema gaziti po njemu sa vozilima,a ispod se nalazi voda za navodnjavanje...
Algi nema,jer nema niti svjetla,a voda je pesprijekorno čista,jer prolazi kroz nekoliko slojeva filtracije...
http://www.pipelife.hr/media/hr/pdfs/Stormbox.pdf
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
A cijena, bojim se da je preskupo, geotextil, geomembrana pa samo kučište... ?
Inače izgleda jako zgodno, punio bi kišnicom? Meni je kišnica preriskantna, na mojoj parceli ove godine nije pala kap kiše od 24.06 pa do 2x.08. .
Moraš pazit da te netko ne prijavi za kopanje ispod 0.5m.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Što se tiče kopanja mogu ići u dubinu koliko hoću,ali moram obavezno staviti foliju,inače kršim zakon i mogu imati zabave sa inspekcijom...
Cijenu ne znam,jer se još nisam odlučio na takvo nešto...
U obzir dolazi jedino kišnica,jer je analiza pokazala da voda iz arteškog bunara kod mene nije dobra za navodnjavanje,zbog prevelike količine željeza...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,713
i onda ti dođu inspektori i vide da odnekud crpiš vodu...dok ti dokažeš da je iz akumulacije a ne bunara mogal bi im sve i iskopat na uvid...:biggrin:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
U obzir dolazi jedino kišnica,jer je analiza pokazala da voda iz arteškog bunara kod mene nije dobra za navodnjavanje,zbog prevelike količine željeza...

Gdje si radio analizu i koliko novaca?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nisam ja radio,radila općina kad su kopali arteški bunar i pogodili u žilu od mog bunara koji je presušio...
Firma Drill doo je radila procjenu za bunar,dubinu,količine...ali voda je jako loše kvalitete...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Alge su itekako veliki problem pri čuvanju vode u akumulaciji jer nije tekučica voda se grije i stvaraju se velike nkoličine algi kada se crpi poštopaju se svi filteri i non-stop moraš biti nazočan ako se poštopaju da nerikne pumpa.
To je problem akumulacije s kojih se skuplja voda iz oborinskih voda ako se crpi iz bušotina to je već druga stvar iako i onada ako dugo stoji isto se događa.
To sve pokušavam ostvariti pa sam malo stručnjake kontaktirao da vidim što me čeka.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Algi nema,ako nema svjetlosti...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo,išao moj muž jutros pitati jel moramo za plastenike tražiti dozvolu za vodu.Nisu mu znali reći.Imamo i dvije cijevi u polju,po pola ha,i isto se dvoumimo ići ili neići u legalizaciju.Nije problem u petsto kuna,ali je problem ući u evidenciju. Iz nje nemožeš izaći,a u kontrolu mogu doći kada im padne napamet.
osim toga,kada jednom dadu vode u koncesiju,tko zna kako će nam "gazda" naplačivati,i koliko.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Algi nema,ako nema svjetlosti...

To se podrazumjeva, ako je akumulacija ispod zemlje onda je to podzemni rezeorvar i na to ide koncesija i dozvole.
Koliko je meni vodoprivredni inspektor objasnio mogu iskopati u svom voćnjaku akumulaciju ako tu ide prirodni tok vode tkz oborinske vode i ti je skupljaš ne moraš platiti ništa i mogu u tu akumulaciju iz svog bunara točit tj akumulirat vodu ali moram platit po m3 ili paušalno korištenje vode.
Akumulacija je nužna danas ako nemaš dovoljne količine vode koje su ti potrebne pa je polako skupljaš kada je najviše ima.
Za korištenje kanalske i riječne mreže mora se ishodit koncesija koliko sam ja razumio.
 
Na vrh