• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Evo konačno predao ispunjeni obrazac.
Za ispunjavanje obrasca sve prepišete sa rješenja o legalizaciji bunara.

Dolje u napomeni napišete da zbog obilnih kiša u 2014.g. niste navodnjavali poljoprivredne površine. Naravno ako ste stavili 0.00 ha pod površinom navodnjavanja prošle godine.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
I ja sam poslao danas. Vidjet ćemo za naplatu što će bit, stavio sam količinu zahvaćene vode 0. Kažu mi iz HV da ako plaćam paušal da bi svejedno trebao platit, što ima smisla. Makar kaže da će vidjet sa šefom i da će on odlučivat s obzirom kakva je bila prošla godina.
Pitao sam za javljanje početka navodnjavanja, rekao je da ne trebam javljat, da je to zamišljeno za one koje imaju velike površine ( utječu na okoliš) i mjerne uređaje.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Istinu govoreći nisam ni razmišljao o prijavi navodnjavanja jer nikad nisam dobio nikakvo rješenje niti vodopravnu dozvolu. Čak nikakav odgovor, niti ja niti itko drugi tu oko mene.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kod mene je bio inspektor iz Hr voda i rekao da kazne nisu male kreću se i do 20 000 kn za he.
Zlu ne trebalo, ipak smo u EU i prošla zlatna vremena nisu više tu,nažalost.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Sve 5, ali ja sam poslao zahtjev kao i cijela udruga povrtlara kopr.-križ. županije i nitko nije dobio rješenje, po današnjem saznanju. Ne vidim načina da nekome nešto potvrdim da sam radio ako taj meni nije odobrio da radim, naravno ono za što sam mu poslao zahtjev da radim, službeni s biljezima...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nemoj se zamarat, poslao si zahtjev a to što nisi dobio dozvolu nije tvoj problem i dok nemaš dozvolu nemaš šta prijavljivat.
Ako te baš zanima mogu ti dat broj pa da pitaš gdje je zapelo ali mislim da ti je bolje ovako. :icon_smile:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ma stići će početkom godine sigurno.
Jako puno voćara i povrćara uopće NE ZNA da trebai je i sada treba realizirati vodopravnu dozvolu.
Kada im spomenem onako blijedo me pogledaju i sležu ramenima koliko imam saznanje možda nas je 10-tak % u HR samo to realiziralo.
 

Petrus

Novi član
Tu od
28 Svi 2014
Poruka
4
Pomoc oko montaze hidrofora

Zdravo Svima!
Imam dubinsku pumpu od 1,1kW montiranu u bunaru na dubini od 80m. Isto imam i mali rezervoar-spremnik od 80l.
Kako sa ovim komponentama i jos nekim da sklopim hidrofor:icon_idea:. Dajte recite sta jos treba da nabavim da hidrofor radi kako treba. Ako ste u mogucnosti ubacite neku shemu ili skicu, a moze i neka slika kako se sklapa hidrofor t.j., sta treba da se ubaci izmedju pumpe i rezervoara od 80l za da hidrofor funkcionise kako treba.
Unapred hvala na suradnji i pomoci!
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Re: Pomoc oko montaze hidrofora

kakav rezervar imas, od cega?
trebas i tlacnu sklopku koja ce ti paliti i gasiti tu dobavnu pumpu kad padne nivo vode u hidroforu i kad se napuni
kakva pumpa, jel ima injektor na kraju, odnosno jel cijev iz pumpe do hidrofora uvijek pun vode?
 

Petrus

Novi član
Tu od
28 Svi 2014
Poruka
4
Re: Pomoc oko montaze hidrofora

Rekao sam da je potopna dubinska pumpa, a rezervoar je onaj standardni za hidrofor od 80l sa tri nogice (pogledaj sliku). Treba mi skica ili slika sta sve da povezem?
Hvala
 

Prilozi

  • Rezerr 80l.jpg
    Rezerr 80l.jpg
    3.3 KB · Pregleda: 54

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Re: Pomoc oko montaze hidrofora

Kolko bara tlaka daje pumpa? Imas na plocici pise u barima ili metrima dizanja.
Inace treba ti nepovratni ventil na ulazu cijevi iz pumpe u posudu, tlacna sklopka, manometar 6 bara, nesto sitnih komada prijelaza , rerukcija, ventila. Ovisi o pumpi i posudi. Inace na 80 metara dubine od pumpe do posude gubis 8 bara. Znaci ako ti treba 4 bara u posudi pumpa mora biti minimum 12 bara.
 

Petrus

Novi član
Tu od
28 Svi 2014
Poruka
4
Inace pumpa je 1.5kW i na povrsini nabija oko 10 bara-provereno!
Znaci ovako: kao prvo treba da postavim nepovratni ventil od 1" potom filtar za vodu, potom dolazi racva gde cu montirati tlacnu sklopku, manometar i na kraju na jedan izlaz povezati instalaciju, a na drugi izlaz povezati rezervoar-bocu od 80L.
Na slici: prvi je Spremnik-boca 80L; racva-reducir; tlacna sklopka (presostat); nepovratni ventil.
Paznja: na slici nedostaje filtar za vodu i manometar, razume se zbog ogranicenja?!
Ako ovde nesto gresim ispravite me?!
Hvala
 

Prilozi

  • boca 80l-hidrofor.jpg
    boca 80l-hidrofor.jpg
    5.2 KB · Pregleda: 449
  • reducir-racva za hidrofor.jpg
    reducir-racva za hidrofor.jpg
    4.5 KB · Pregleda: 259
  • download.jpg
    download.jpg
    4.5 KB · Pregleda: 221
  • Nepovratni ventil.jpg
    Nepovratni ventil.jpg
    4.8 KB · Pregleda: 513
Posljednje uređivanje:

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Planiram zalijevati KPK 200m2 plastenike sa spremnikom od 1000l. Zanima me koja bi visina spremnika trebala biti kako bi uspio opskrbiti sve biljke?Točnije koliko mi bara treba za navedeno i koji je način računanja BAR-a u omjeru visine
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Daj si ne kompliciraj život - fascinantno je to dok vi muški počnete izračune i preračune i otkrijete toplu vodu.

Ja problem postavljam ovako - izmjerim si kolko mi je dugačka linija navodnjavanja. Ako je sto metara na primjer - neće mi pasti na pamet na slobodni pad staviti bačvu na jednu stranu. Stavila bih je na sredinu.i na pedeset metara vjerojatno,iako bih se tu pouzdala u sreću - ono,potrefiš ko slijepa kokoš. Ali bi me mučilo ,kada razina vode padne ispod polovine, a pogotovo trećine - hoće li zadnje kapaljke raditi bar donekle zadovoljavaljćim intenzitetom. Na trideset metara i sve manje od toga ne bi me mučilo ništa - metneš na metar i pol visine,,napraviš razvod,i nek kaplje.
Ali nikada neće kapati jednomjerno kada je bačva puna i kada voda padne ispod trećine na kojoj god visini bačva bila. Predpostavljam.
Ali ja sam samo jedna ženskica koja cijelog života nešto improvizira,pa ..........
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Radi se o 2 platenika. 26 i 16 dužine i mislim ih zasebno navodnjavati. Al čist informativno me zanima zakon fizike.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma to sa metar i pol visine mora funkcionirati bez problema.
A ja o fiziki pojma nemam, imala sam trojku ali samo zato kaj me profač imal rad. Inače bih ponavljala razred.::icon_razz:
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
Daj si ne kompliciraj život - fascinantno je to dok vi muški počnete izračune i preračune i otkrijete toplu vodu.

Ali ja sam samo jedna ženskica koja cijelog života nešto improvizira,pa ..........

:):):):) sve rečeno !!!

usput : bačva 1000lit na prikolici V=1,20 m +dužina cjevi kap po kap 100 -150m radi odlično .kad se cjev napuni onda se pritisak djelomice izjednači po cjelohj dužini -- to ti je fizika iz prakse -- prema Johabici :)
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Točnije koliko mi bara treba za navedeno i koji je način računanja BAR-a u omjeru visine

Fizika kaže 10 m visine = 1 bar

Međutim kako Johabica veli, a i iz tvog narednog posta dužine traka ti nisu velike tako da nećeš imati velike gubitke i razlike (kapanje na početku i kraju trake).
Prijatelj ima plastenike 30m i navodnjava ih iz spremnika 1000 lit. podignutog cca. 1,5-1,8 m i sve mu funkcionira u redu. Iz spremnika mu ide alkaten 32 mm uz čela plastenika na što su preko ventila prikopčane trake koje idu uzduž kroz plastenik.
Jedino ti sa tim slobodnim padom i manjim pritiskom ne iskapa deklarirana količina vode to si trebaš malo sam izmjeriti ako ti taj podatak toliko treba (posudica i neka kapa, a ti štopaj).
 

mucko

Novi član
Tu od
3 Pro 2010
Poruka
19
Inace pumpa je 1.5kW i na povrsini nabija oko 10 bara-provereno!
Znaci ovako: kao prvo treba da postavim nepovratni ventil od 1" potom filtar za vodu, potom dolazi racva gde cu montirati tlacnu sklopku, manometar i na kraju na jedan izlaz povezati instalaciju, a na drugi izlaz povezati rezervoar-bocu od 80L.
Na slici: prvi je Spremnik-boca 80L; racva-reducir; tlacna sklopka (presostat); nepovratni ventil.
Paznja: na slici nedostaje filtar za vodu i manometar, razume se zbog ogranicenja?!
Ako ovde nesto gresim ispravite me?!
Hvala

Prvo postavi filter zatim nepovratni ventil da nebi nečistoća došla ispod klapne u nepovratnom a i radi lakšeg čišćenja filtera.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
jel netko zna koliki su parametri ruske pumpe Kama 5,ne vidi se na plocici a nemogu nací ni na netu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh