• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

bunari za navodnjavanje povrća

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
a neznam, kod tog mog susjeda je čovjek bio što mu je čistio bunar, kaže iskop novog bunara 400 kuna po metru za fi 1000 (jedan metar) ili 50-75 kuna za probnu bušotinu fi 100 (deset cm)...

dakle, taj bi bio 6000 kuna, ali bi bil puno širi...
jel cijena s tvojim ili njegovim materijalom?

S njegovim
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Pedrollo 4sm 0,55 kw + agregat 2 kw cca 2000 kn ili i manje i pumpaj :lol:

Mislim da se za 2000 kn ne može kupiti agregat da valja.
Mislim da ispod 6000 kn Endress crveni-koji je ok...nije kao honda ali honda je puno skuplja....ove neke kineze....hm...ne vjerujem im....
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
to su ogromne količine vode ,,,, samo je stvarno upitno ako toliko troši da se to nigdje ne osjeti da fali ,,, pa to je izvor jedne rijeke ,,, čudo majke prirode

Što je najbolja stvar, on zalijeva stalno.... tifoni se pale navečer i rade do ujutro oko 6-7h.... Tu je ispod doslovno jezero i voda nije problem.
Kaže da se zadnjih par godina sa 5m povuka na 6 ali količine ima jer kaže da je dolje već na 2 metra sve šljunak
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Mislim da se za 2000 kn ne može kupiti agregat da valja.
Mislim da ispod 6000 kn Endress crveni-koji je ok...nije kao honda ali honda je puno skuplja....ove neke kineze....hm...ne vjerujem im....

Zašto toliko straha od kineske tehnike ,,, nisu oni toliko loši koliko su jeftiniji ,, a druga stvar istina zavisi i za koliko se vremenski treba , ako mora stvarno puno raditi onda u svakom slučaju nešto što vrijedi ,,,,, samo ako če puno raditi ,,,ima garantni rok pa neka se pokaže ,,, ako valja valja ako ne ,,,,,,,,,,,,,
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Zašto toliko straha od kineske tehnike ,,, nisu oni toliko loši koliko su jeftiniji ,, a druga stvar istina zavisi i za koliko se vremenski treba , ako mora stvarno puno raditi onda u svakom slučaju nešto što vrijedi ,,,,, samo ako če puno raditi ,,,ima garantni rok pa neka se pokaže ,,, ako valja valja ako ne ,,,,,,,,,,,,,

Radim paralelu po alatu koji imam.
Sve profi: Metabo,Bosch i nešto Makita. Imam 2 aku bušilice Einhel i kružnu pilu Einhel. Imam i aku Bosh i kružnu pilu Bosch. Ove Einhel rade sat vremena i gotovo. Isprazne se. Bolje Bosch od 12 nego Einchel od 18 V. A kružna pila...kad reže ševrlja na sve strane, pregrijava se a tek zvuk...da ne pričam.
Jednom sam kupio neku šugavu malu kutnu kinesku brusilicu za 200 kn...samo da imam još jednu jer smo radili uporedo više kupatila...
Nakon par dana mi se raspala u ruci. Sreća pa nije otišla na mene. Udarila u zid i napravila udubljenje od 1 cm.

Npr Metabo: skup,jako skup...ali imam bušilce s kojima bušim i zavrćem šarafe...u jednoj sportskoj dvorani kad se radi podkonstrukcija treba izbušiti oko 15000,00 komada rupa i toliko vijaka zavrnuti.
Ta bušilica radi 3-4 dana po 10 sati i onda ne radi mjesecima.
Od njih 4 niti jedna nije crkla. Ima metalno kućište i teža je, bude vruća da se ne može dirnuti ali ne staje. Čak niti plavi Bosch ne može izdržati taj tempo.

Da agregat radi po 2-3 h dnevno to je ok... ali mislim da za duže ti kinezi nisu. problem je isto i servisa jer su im servisi traljaviji nego kod npr Endressa ili Honde a i potrošnja veća.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585

Radim paralelu po alatu koji imam.



Tu se slažem sa tobom , profi alat je skup ali kao što kažeš i vrijedi ,, zato sam i rekao zavisi za što se treba i koliko jel ako je za stvarno mnogo rada onda treba razmišljati možda ako postoji mogućnost i o pravome prikljućku struje pa je onda problem rješen ,,, ali o vodi iz vodovoda za zaljevanje to se u nikom slućaju ne može razmišljati :drinkers:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Evo malo ideje kako lako zakopati crijevo za vodu negdje u polju ,,,,, ili povući kabel za struju ,,,

[yt]http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=7Ntj0YLrcng[/yt]

[yt]http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=zXkVCqO4dIk[/yt]
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
Izvoli kolega,ali nije za navodnjavanje samo za kućnu uporabu .

JE LI KORIŠTENJE VODA BESPLATNO?
http://www.voda.hr/Default.aspx?sec=481

to mi je bilo poznato, ali kolega jvisekru je to drugačije formulirao...ili sam ja to krivo shvatio...
za piće i osobnu higijenu te pranje veša nije potrebna dozvola, za sve ostalo (pod time se misli i na napajanje jedne kokoši) treba vodopravna dozvola neovisno o dubini bunara...:(
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Tako je,jedino ako skupljaš oborinske vode u akumulaciju isto ne moraš ništa platiti.
evo ti primjer za navodnjavanje

http://www.brtonigla-verteneglio.hr/CPxSQL/Materijali/1405pdf.pdf

i još o sakupljanju vode iz ZAKON o VODAMA

Članak 28.

Vlasnik, odnosno ovlaštenik drugoga stvarnog prava na zemljištu može bez vodopravne dozvole slobodno koristiti:

1. oborinske vode koje se skupljaju na njegovu zemljištu,

2. vode koje izviru na njegovu zemljištu a do granice tog zemljišta ne stvaraju vodotok (ne otječu izvan granica toga zemljišta),

3. podzemne vode na njegovu zemljištu koje se koriste granicama osobnih potreba domaćinstva (iz zdenaca, crpki i sl.)

Članak 46.

Melioracijski sustav za navodnjavanje za potrebe navodnjavanja vlastitog zemljišta može izgraditi vlasnik toga zemljišta.
 
Posljednje uređivanje:

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Imam jednu njivu koju bi ove godine navodnjavo iz običnog bunara što se koristi za domačinstvo, dubinu neznam koja je(negdje 7-8 metara). Vodu bi pretako u cisternu od 1000 litara i iz nje navodnjavo. E sad postoji pitanje kako da vućem vodu, planiram kupiti potopnu pumpu.Dali netko navodnjava na ovakav način, te koju potopnu pumpu kupiti tj. koju vi koristite al da je cijenom prihvatljivija?nadam se da kužite pitanje :icon_winkle:
ps na njuškalo ima ovako nešto http://www.njuskalo.hr/vrtna-oprema/potopna-pumpa-vodu-1200-l-h-70-m-daljinu-oglas-6847869
....ali ima slab protok, 1200 l/h što mi je sporo.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Imam jednu njivu koju bi ove godine navodnjavo iz običnog bunara što se koristi za domačinstvo, dubinu neznam koja je(negdje 7-8 metara). Vodu bi pretako u cisternu od 1000 litara i iz nje navodnjavo. E sad postoji pitanje kako da vućem vodu, planiram kupiti potopnu pumpu.Dali netko navodnjava na ovakav način, te koju potopnu pumpu kupiti tj. koju vi koristite al da je cijenom prihvatljivija?nadam se da kužite pitanje :icon_winkle:
ps na njuškalo ima ovako nešto http://www.njuskalo.hr/vrtna-oprema/potopna-pumpa-vodu-1200-l-h-70-m-daljinu-oglas-6847869
....ali ima slab protok, 1200 l/h što mi je sporo.

Kao prvo , ima li taj bunar već pumpu ,,, ako ima najednostavnije otvori pipu i neka curi ,,,
Ako nema onda neku pumpu treba bućnuti ali sve zavisi za koje kolićine vode trebaš i koliko misliš uložiti ,, jedna od mogućnosti je i ta ,,, neki ih hvale ,, neki baš i ne , kažu da se pregrijavaju kod dužeg rada pa stanu dok se ne ohlade ,,ali se ljudi i sa njima služe jedina ,imaš mogućnost i da nabaviš od nekoga obićnu vodovodnu pumpu , na dno staviš korpu i pumpaš bez problema ,,,, sa te dubine ne treba injektor ,, kapacitet zadovoljavajući ,,, i zadnji moj predlog bi ti bio potapajuča pumpa , nešto ovakvo što i sam tražim neznam gdje nabavljaju možda bi se našla i jeftinija ,,,
http://www.njuskalo.hr/pumpe-kompresori/pumpa-vodu-oglas-6087715
ili nešto od takvi ali kvalitetniji proizvođač :(yawn):
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Tako je,jedino ako skupljaš oborinske vode u akumulaciju isto ne moraš ništa platiti.
evo ti primjer za navodnjavanje

http://www.brtonigla-verteneglio.hr/CPxSQL/Materijali/1405pdf.pdf

i još o sakupljanju vode iz ZAKON o VODAMA

Članak 28.

Vlasnik, odnosno ovlaštenik drugoga stvarnog prava na zemljištu može bez vodopravne dozvole slobodno koristiti:

1. oborinske vode koje se skupljaju na njegovu zemljištu,

2. vode koje izviru na njegovu zemljištu a do granice tog zemljišta ne stvaraju vodotok (ne otječu izvan granica toga zemljišta),

3. podzemne vode na njegovu zemljištu koje se koriste granicama osobnih potreba domaćinstva (iz zdenaca, crpki i sl.)

Članak 46.

Melioracijski sustav za navodnjavanje za potrebe navodnjavanja vlastitog zemljišta može izgraditi vlasnik toga zemljišta.


što je ovo ?
mislim da ovaj pdf dokument.

oni misle stavljat vodomjere na arteške bunare , ili kako drugačije misle izmjeriti tih 100 000 m3 ?

oni če " upučivati" (hrv. određivati ) tko će nama bušiti bunare????????????????????????
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
što je ovo ?
mislim da ovaj pdf dokument.

oni misle stavljat vodomjere na arteške bunare , ili kako drugačije misle izmjeriti tih 100 000 m3 ?

oni če " upučivati" (hrv. određivati ) tko će nama bušiti bunare????????????????????????
Gle Belarus priča je slijedeća:
1. HRV ima velike rezerve vode (iako je za nevjerovati da se nekih 5% površina natapa uz toliku rezervu vode)
2. Rasprodati svu državnu (ali i ovu lokalnu) zemlju strancima (zanimljivo, primjerice jedna Nizozemska ima gotovo 90% poljoprivredne zemlje u svom vlasništvu; ista je samo u najmu, i nije je moguće kupiti/prodati. Kada jedan proizvođač odustane/propadne ista ide dalje u najam drugom ponuditelju. NEMA PRODAJE).
3. Sada kada je zemljište u vlasništvu drugih (stranaca) ograničiti raspolaganje vodnim resursom (vodomjeri, bušotine, satelitski snimci i sl.) malim poljoprivrednicima uz istovremno financiranje raznim IPARD/SPARD/SPRDAČINA i sl. programima sustave natapanja za velike proizvođače (koji su slučajno baš stranci koji su opet slučajno baš u komisji za IPARD/SPARD/SPRDAĆINA programe).
4. Mali sada nemaju kamo; malo zemlje, voda skupa, sustavi natapanja nisu ih "zahvatilI" jer su "zahvatili" samo velike.... i polako nestaju.
4.1. Međukorak. Vrlo važan. Mehanizacija. Kada više nemaš kamo, slijedi prodaja mehanizacije (ovakav traktor kakav ti je u avataru), i za koliko ga prodaješ. Ispod cijene jer ionako nemaš kud. Il' će ti kuća i imanje na "bubanj" (to je za one koji će radije zapaliti novi traktror nego vratiti dug) ili ćeš prodati traktor ispod cijene, i spasiti bar kuću ako ne imanje. I tko će kupiti tvoj vrlo dobar traktor? Pa opet ovaj "veliki" (i to stranac). Ne vjeruješ? Pitaj susjeda koji je investirao u farmu krava, kako će sada vratiti dug?
5. Kraj priče. Malih nema. Ostali su samo "veliki".
ZAVJERA?
NE i NE. Ovo je priča koja svoj završetak ima danas u Ukrajni i Rumunjskoj, a kako mi se čini vrlo brzo i u HRV. Bitna postavka za ovu priču je "kratkovidnost" političara. Što je "kratkovidnost" političara jasnije izražena, realizacija plana je brža.... nažalost.
Voda je danas strateška sirovina, i danas vrijedi već dvostruko više od nafte, ali malo je onih koji to razumiju a neki to vrlo dobro iskorištavaju.
Danas je gotovo 98% državne zemlje u Ukrajni i Rumunjskoj u vlasništvu (ne najmu) stranaca i gle čuda, svi sustavi natapanja su baš na toj zemlji.
Pametnom dosta. :(hi):
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Gle Belarus priča je slijedeća:
1. HRV ima velike rezerve vode (iako je za nevjerovati da se nekih 5% površina natapa uz toliku rezervu vode)
2. Rasprodati svu državnu (ali i ovu lokalnu) zemlju strancima (zanimljivo, primjerice jedna Nizozemska ima gotovo 90% poljoprivredne zemlje u svom vlasništvu; ista je samo u najmu, i nije je moguće kupiti/prodati. Kada jedan proizvođač odustane/propadne ista ide dalje u najam drugom ponuditelju. NEMA PRODAJE).
3. Sada kada je zemljište u vlasništvu drugih (stranaca) ograničiti raspolaganje vodnim resursom (vodomjeri, bušotine, satelitski snimci i sl.) malim poljoprivrednicima uz istovremno financiranje raznim IPARD/SPARD/SPRDAČINA i sl. programima sustave natapanja za velike proizvođače (koji su slučajno baš stranci koji su opet slučajno baš u komisji za IPARD/SPARD/SPRDAĆINA programe).
4. Mali sada nemaju kamo; malo zemlje, voda skupa, sustavi natapanja nisu ih "zahvatilI" jer su "zahvatili" samo velike.... i polako nestaju.
4.1. Međukorak. Vrlo važan. Mehanizacija. Kada više nemaš kamo, slijedi prodaja mehanizacije (ovakav traktor kakav ti je u avataru), i za koliko ga prodaješ. Ispod cijene jer ionako nemaš kud. Il' će ti kuća i imanje na "bubanj" (to je za one koji će radije zapaliti novi traktror nego vratiti dug) ili ćeš prodati traktor ispod cijene, i spasiti bar kuću ako ne imanje. I tko će kupiti tvoj vrlo dobar traktor? Pa opet ovaj "veliki" (i to stranac). Ne vjeruješ? Pitaj susjeda koji je investirao u farmu krava, kako će sada vratiti dug?
5. Kraj priče. Malih nema. Ostali su samo "veliki".
ZAVJERA?
NE i NE. Ovo je priča koja svoj završetak ima danas u Ukrajni i Rumunjskoj, a kako mi se čini vrlo brzo i u HRV. Bitna postavka za ovu priču je "kratkovidnost" političara. Što je "kratkovidnost" političara jasnije izražena, realizacija plana je brža.... nažalost.
Voda je danas strateška sirovina, i danas vrijedi već dvostruko više od nafte, ali malo je onih koji to razumiju a neki to vrlo dobro iskorištavaju.
Danas je gotovo 98% državne zemlje u Ukrajni i Rumunjskoj u vlasništvu (ne najmu) stranaca i gle čuda, svi sustavi natapanja su baš na toj zemlji.
Pametnom dosta. :(hi):

Žalostno ali bližimo se kraju tog puta,mjekari su već tu i ostali se primiču,šta ima dobrog od EU već osjećaju susjedi slovenci.?!......:s:
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
bušenje bunara

zanima me, da li netko buši bunare u Baranji.
trebao bih jedan od min 100 mm.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Vidit ću ja ovih dana pa ti javim. Navodno su neki bunardžije napravili nove alate. Samo ne znam jel treba kolona za Baranju?
 

Najnoviji postovi

Na vrh