• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
620
Dobar vam dan svima!Zanima me jel ok ovo za ovaj zimski period?
Naravno, dobar je...

dobio sam 5 kg češnjaka a neznam koji je jesenski ili proljetni planiram ga saditi dok mognem u polje,hoće li mu smetati ako je jesenski
Jesenski češnjak proljetnom sadnjom neće razviti češnjeve nego će ostati glavica kao kod kapule. Stavi fotografiju tu na forum pa ću (valjda) znati koja je vrsta

sad kada se snijeg povukao (tu je bilo oko 30 cm i na to je pao još koji cm onog leda) , pogledala sam si češnjak. mjestimično je "visok" i 10-15 cm, ali je u biti polegnut i listovi su valoviti. jel to normalno? baš valoviti, ono...ko valovi...
moram napomenuti i da tu sve pliva...mislim, blato blato...

Sve je normalno za ovakve vremenske prilike... Ispravit će se on.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Bravo!Izgleda da je to elephant garlic-slonovski češnjak jer našao sam neke slike na netu koje jedine liče na taj češnjak.Eto pomogao si mi otkriti o kojoj se vrsti radi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Naravno, dobar je...


Jesenski češnjak proljetnom sadnjom neće razviti češnjeve nego će ostati glavica kao kod kapule. Stavi fotografiju tu na forum pa ću (valjda) znati koja je vrsta



Sve je normalno za ovakve vremenske prilike... Ispravit će se on.

evo slike tog češnjaka
 

Prilozi

  • P2120054.jpg
    P2120054.jpg
    45.4 KB · Pregleda: 227
  • P2120055.jpg
    P2120055.jpg
    27.4 KB · Pregleda: 167
  • P2120056.jpg
    P2120056.jpg
    36.9 KB · Pregleda: 175
  • P2120057.jpg
    P2120057.jpg
    34.2 KB · Pregleda: 147

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
620
Jesenski je cesnjak, nema nikakve dvojbe. Taj nije slonovski:icon_weed:

Ako bas hoces posadi ga pa nam javi kako je proslo ali po onom sto ja znam to nece bit dobro, nece se razvit cesnjevi...

LP
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
ma posadit ću ga pa ću ga vjerovatno počupati u proljeće za mladi luk ,a samo jedan dio ostaviti da vidim što će biti
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
mare odličan je !!!!!!!!! Sve je ok , ima malo oštećenja od niskih temperatura što ne utječe na njegov razvoj, ali zato ima izvanredan korijen što će mu puno znaćiti kasnije:(handshake):
 
Posljednje uređivanje:

imt 577

Član
Tu od
14 Ruj 2010
Poruka
46
Pozdrav, ispričavam se u naprijed, nisam uspio detaljno pročitati cijelu temu, pa neznam jel ovo pitanje već bilo postavljeno. U jesen sam posadio 100 kg češnjaka, pa me zanima kako znati kada je luk razvio dva prava lista? Zanima me zbog tretiranja herbicidom Lontrel za kojeg piše da se s njim tretira tek kada luk razvije dva prava lista. Hvala :)
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
3-4 listovi su mu 1-2 pravi, odnosno kada ima četiri lista tada ima dva prava ! Prva dva lista su mu bez plojke i nemaju neku veliku funkciju u razvoju:(nod): Imaš boljih herbicida od Lontrela!! Goal ti kupi širi spektar korova uključujući i neka uskolisne , samo treba raditi oprezno sa njim (spliting) Kotiledone kupi sve bez razlike dali je uski list ili široki
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Demetra

Novi član
Tu od
18 Velj 2014
Poruka
23
Pozdrav svim članovima foruma iz samoborskog kraja,

Krenuo prošle godine prvi put u sadnju češnjaka na nekih 0,5ha i zasad sve izgleda dobro.
Stavio sam i žute ljepljive trake za muhe pa se i već pokazalo nekih 4-5 zaljepljenih muha.
Zanima me da li je možda prerano za špricanje protiv muhe ili se može špricati na već prvu pojavu?
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Pusti još koji dan da zagrije i pići u tretman!! Dan 10 C noć 5 C i muha je spremna za napraviti sranja!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Demetra

Novi član
Tu od
18 Velj 2014
Poruka
23
Pričekat ću, po prognozi kraj tjedna noćna temp. oko nule i niže, znači špricanje kad bude duži režim 10 dan 5 noć.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Demetra..... najbolje budeš vidio na markerima ! U pravilu to ti je sa temperaturama točno , no budu li ti se i dalje ljepile ne čekaj već idi u tretman
 
Posljednje uređivanje:

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Pozdrav, pitanje kako sam ja umakao cesnjeve prije sadnje u otopinu protiv lukove muhe ja sad ne moram spricati ili je to 50% samo zastite ? Ili bi svakako tebao marker stavljati pa po nakupinama muhe vidjeti pa spricati
Ovo mi je prva godina ;) sadnje !
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Ja to nisam nikada radio tako da niti bi znao odgovor na pitanje!! Sigurno ćeš imati barem jedan tretman insekticidom tamo negdje u travnju!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
I ja prvi puta sadim češnjak i nisam ga ničim spricala i nemam ga puno, samo za vlastite potrebe, no ipak bi ga i ja zaštitila od te muhetine.
jel dosta da ga prekrim vrteksom ili bi ga ipak trebala špricati? i sa čime onda? jer imam samo jednu gredicu češnjaka, ono 1 x 3 m pa da ne trebam kupovati hektolitre kojekavog otrova, i pogotovo ako znate neki prirodni način odbijanja te muha da uopće ne trebam koristiti otrove?!

hvala
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Pozdrav, pitanje kako sam ja umakao cesnjeve prije sadnje u otopinu protiv lukove muhe ja sad ne moram spricati ili je to 50% samo zastite ? Ili bi svakako tebao marker stavljati pa po nakupinama muhe vidjeti pa spricati
Ovo mi je prva godina ;) sadnje !
U koji insekticid si umakao?Moje mišljenje je da potapanje češnjaka prije sadnje je čisto bacanje novca jer treba znati koje duljine djelovanje ima insekticid, ako si češnjak posadio u 9/10 mjesecu i potopio ga u recimo Confidor ili Dali(oni mislim djeluju 50tak dana) i nisi napravio ništa, jer u tome periodu nema nametnika, češnjak spava, znači moj ti je savjet da tretiraš protiv muhe i to za koji dan kad se malo ustali vrijeme.Pozdrav
 

zagorjerules

Član
Tu od
27 Lip 2012
Poruka
57
Našao danas muhu.. na koji način kačim tu slike, da vidite?


Uglavnom, da se dopunim, nakon izvadenih nekoliko biljcica, na posadenoj lukovici vidio sam da ih nesto jede, imam i to slikano, radi se o nekakvom sitnom bijelom insektu, za koji sam uvjeren da nije crvic jer se prebrzo kretao za crva. Nakon toga sam pronasao i spomenutu muhu. Vjerujem da bijelo stvorenje nema veze sa muhom, ili se varam? Zna li neko kaj bi to bilo i o cem se radi? Nisam cekao i odmah zalijao otopinom Chromgor 40.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
620
Moje mišljenje je da potapanje češnjaka prije sadnje je čisto bacanje novca

Moje je potpuno drukčije, smatram to najvažnijim segmentom zaštite. Ne štiti to dakako od muhe ali ima i puno ostalih nametnika, malo po malo skupi se štete od kakvog crva, gusjenice... No najbitniji dio zaštite kod potapanja sjemena ili prskanja je zaštita fungicidom. Jer ako se u startu krene sa bilo kakvim gljivičnim oboljenjem pa makar i u tragovima, kasnije je to jako teško i skupo za izliječiti. To je neprocjenjivo a ukupan trošak za tonu sjemena sumnjam da je veći od 200-300kn...:icon_smile:
 

Najnoviji postovi

Na vrh