• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijena poljoprivrednog zemljišta

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
ima dosta neobradjene zemlje sto vlasnici nedaju na obradu(nek raste sikara) a jos i traze hebacku naknadu...ja o takvima govorim!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Tako je, ja sam prvi za porez na neobrađeno!
Ko ne želi raditi, a neda u zakup nek plati kaznu ili nek proda zemlju, ima dvije solucije, dobiti novce od te zemlje ili dati novce zbog te zemlje.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Nekako mi se čini da bi kod nas moglo bit zemlje i viška i to vrlo uskoro...ima dosta velikih igrača koji obrađuju po 100-200 pa i više hektara,i svi su oni masnje više u dubiozi...
Većina ih je kreditno prezadužena,godine vremenski sve nenormalnije,cijene proizvedenog sve manje...jesenjska sijetva odrađena katastrofalno,uvijeti u pripremi nikakvi,većinom bez gnojiva i s tavanušom posijano pa šta onda i očekivat,što bi rekli :"kako siješ, tako ćeš i žeti"
Kad malo bolje pogledam koji su to veliki "grofovi" i na koji način su došli do zemlje,nije mi ih baš previše za žalit....upravo ti i takvi su "nabili" cijene i najma a i zemljišta a sad se sami dave u svojoj pohlepi...
Ne veselim si ničijoj nesreći,ima dosta i pozitivnih primjera gdje volja,trud,znanje nisu upitni i takvi još nekako funkcioniraju i opstaju..
Al živi bili pa vidili,vrijeme bude sve pokazalo!
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Ti sto rade 100-200 ha i propadnu sigurno nece podjeliti zemlju malima sto rade 10-20. Uzet ce veci igraci sto imaju soli u glavi, koji si nisu dopustili takvo fusarenje.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Zavisi, neki rade i dosta zemlje u privatnom zakupu, di nisu table, nego po 3-4 jutra. Doduše, ovdje ima slučajeva da ljudi idu i po 25 km do 5-6 jutara, a rade po 100-200 ha.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja idem za 10 kj u nekoliko komada 15 km daleko u jednom pravcu!
 

lucky

Član
Tu od
4 Ruj 2013
Poruka
124
Radim 100ha i osjetim povečanje od 400 kn a da nekoga izrabljujem nebi se složil s cijenom 600 kn za zemlje do ha i 700kn za veće!Nikog ne silim ali sigurno nikome nedam 1000kn!!!!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
E jbg, ne može se preko noći doći do ne znam čega. Polako, uvijek se pojavi neki komad. Meni se ove godine dosta toga nakupilo, a ovo je tek treća godina da sam odlučujem o zemlji, dok se čekalo na didu i starog otišlo mi je u susjedstvu barem 10 jutara. Nadam se da će mi susjed još prepustiti 3 jutra u komadu i to će biti prvi komad za koji bi trebao plaćati najam. I to bi trebalo biti 700 kn/kj. Do sad sve na lijepe oči i par vreća kukuruza išlo. Ma, neću se uopće zamarat, kolika god jagma za zemljom bila, uvijek se nešto nađe. A i uzimam i špiceve, komadiće koji bi nekome bili veliki ko ovratina. A to ni ne plaćam. Ne zavaravam se da će mi dati table od 30 ha, jer se zna za koga je to rezervirano, a potrudit ću se da radim cca 50 jutara kroz idućih 5-6 godina i to je već sasvim dovoljno. Ne bih više od 10 km išao u jednom smjeru, tj, ne bih izlazio iz atara.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Netko je tam napisao da bi zakup zemljišta trebao biti na razini cca godišnje kamatne stope na štednju. To je čak i realno razmišljanje, jer ili imaš zemlju i dobivaš godišnju rentu za nju ili prodaj zemlju, stavi novac na banku i ubireš kamatu. U svakom slučaju imaš uvijek istu vrijednost na banci, a zemlja ipak pomalo poskupljuje. Za vrijednost od 5 tisuća eura za hektar dobiješ do 200 eura kamata godišnje i to je to za sada.

U svakom slučaju šta god vi ovdje pisali da bi zemlje uskoro moglo biti više i jeftinije, moram vas demantirati. Zemlje će možda i biti, ali svakako ne jeftinije, bit će daleko skuplja....
 

lucky

Član
Tu od
4 Ruj 2013
Poruka
124
itp 20 godina radim i ne mislim skupljati mrvice, poljoprivreda je igra brojki ako nemaš sve svoje nemoj ni raditi!Ljudima i po zimi treba dati plaću, državi da ne velim zakasni evo kamata!Roba nikad po nižoj cijeni a sve treba platit zato velim da i nesretni zakupi u nebo!Dok je kukuruz bio 1.60kn zakup je bio 400kn i tak godinama ,sad kak kome fali para diže cijenu e pa ne može više ne plačam i amen!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
U Srbiji,gdje su poljoprivredni proizvodi daleko jeftiniji nego kod nas,cijena jednog hektara je u prosjeku 10 - 12000 eura.
U EU 15 - 50000 tako da svatko tko ima prilike po onim bagatelnim cijenama od par tisuća eura kupiti zemljicu ispada neozbiljan ako je ne kupi.Neće ovakva situacija trajati unedogled - možda se neće ubrzo promijeniti, ali do slijedeće generacije sigurno hoće.Kada se malo osvrneš unatrag,vidiš značenje one uzrečice - povijest se ponavlja. Ima to dubljega značaja nego se na prvi mah čini.
Ja imam jedanaest hektara zemlje.Deset sam dala u najam, Da kažem ovdje pod kojim uvjetima,mislim da bi većina od vas ostala prenaražena. Prodavati je ne mislim,iako kupaca imam, nema šanse da je prodam, taman da sam i kruha gladna. A da mi netko oće opaliti kaznu zato što je ne obrađujem ,ako je nebih dala u najam - ide tužba protiv države odmah,ocjena ustavnosti odluke. To je moje privatno vlasništvo i mogu ja sa njima guzu brisati - moje je i nitko nikakvim zakonima,propisima nema mi pravo određivati šta ću sa njime raditi.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A da mi netko oće opaliti kaznu zato što je ne obrađujem ,ako je nebih dala u najam - ide tužba protiv države odmah,ocjena ustavnosti odluke. To je moje privatno vlasništvo i mogu ja sa njima guzu brisati - moje je i nitko nikakvim zakonima,propisima nema mi pravo određivati šta ću sa njime raditi.
Gledaj, podržavam te u svakom pogledu, samo da ta zemlja bude obrađena na bilo koji način i ne nanosi štetu svojim susjedima. Ako tu raste šikara, zadržava se divljač i seli na susjedne obrađene njive, svakako treba netko nešto poduzeti da se to dovede u stanje koje nikome ne nanosi štetu. E sad bila to država, lokalna samouprava ili netko treći, nije bitno. Mislim da shvaćaš što želim reči.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma naravno,u pitanju je tu i širenje sjemena korova,ali bit onog što sam htjela reći je da nitko nema prava na silu meni nešto nametati - sa svojom imovinom ja raspolažem onako kako meni odgovara.A kada je dajem u zakup,onaj koji nađe računa u mojoj ponudi će najam uzeti, kome ne odgovara, ne mora. Ne može mene nitko prisiliti na prodaju - ako zemlju ja trenutno ne radim,možda će je jednog dana moja djeca ili unuci.
Kod mene je trenutna cijena čhv 3,5 eura,a uz dogovor - nemoj nikom reći - može se dobiti i četiri. Ja po toj cijeni nebih nikada prodala,jedino ako bih imala prilike uz svoju njivu nešto kupiti. A iako ne radim svoju zemlju,da se koja parcela uz moju povoljno prodaje, kupila bih je. Imam pedeset tri godine i kako stvari sada stoje, nikoga iza sebe tko će dalje raditi poljoprivredu.I još bih uvijek kupila zemlju.Zato ne razumijem one koji kaži da mgu dobiti jutro zemlje za tisuću eura i ne kupe je.To je bolja investicija od uplačivanja životnog osiguranja ili oročene štednje.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Znam ,shvatila sam da si o zakupu pričao.Znam i da se ne može platiti visoki najam ako se proizvod žitarice,ali u mome kraju su druge kulture.Ima zbog plodoreda i žitarica, ali većina je puno dohodovnija od njih. Moj je zakup u visini zbira dobivenog poticaja i minimalne čiste dobiti da posijem žitarice na svojim površinama.To dobivam i imam dugoročni ugovor.Iznos varira od godine do godine,ovisno o visini poticaja koji se u pojedinoj godini dobiva.
 

lucky

Član
Tu od
4 Ruj 2013
Poruka
124
Žitarice i uljarice drugo nejde na tak puno površina pogotovo kad je kod nas rascjepkano!Ok svako zna do koje granice plačanja ide!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@johabica, kod nas je najjeftinije jutro 3000-3500 eura, a ide do 5000. Hoću reći da su cijene iste kao i u Vojvodini. A razlog je vjerojatno u kvaliteti i površini.
U Švedskoj, ako se ne želiš baviti poljoprivredom, a naslijedio si zemlju, ili je ti prodaš ili ti je država uzima i prodaje pa ti da novce. U čitavoj Europi je poljoprivreda strateška proizvodnja (nama je to turizam, jel) i o tome se vodi briga na način koji u nekim segmentima i izlazi iz okvira slobodnog tržišta i privatne svojine. Ujedinjeno Kraljevstvo je od 1945 g. izgubilo oko 1000 ha obradivih površina, a Hrvatska je jedno vrijeme urbanizirala i po 300 ha godišnje. Vrlo jednostavno se zaključi tko kako razmišlja. I zašto je negdje zemlja jeftinija, a negdje skuplja.

@lucky, ja ne mislim doći do te cifre od 100 ha, barem ne sada. Ali ako pod mrvice spadaju parcele od 2-5 jutara u komadu, onda ću skupljati i mrvice. Ljudi rade i po 70 parcela kod nas. Ja uzmem ako mi se nudi i parcele od pola jutra, ili špiceve, mora i to netko raditi i na toj zemlji jednako raste kao i na tabli od 20 ha.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Radim 100ha i osjetim povečanje od 400 kn a da nekoga izrabljujem nebi se složil s cijenom 600 kn za zemlje do ha i 700kn za veće!Nikog ne silim ali sigurno nikome nedam 1000kn!!!!
Gle gdje ima zemlje slobodne tamo je i zakup manje više realan, ali tu u Međimurju se zakupci svađaju za 500čhv-a a kamoli da nađeš 2-3ha za kupit. Cijelo Međimurje vjerojatno nema u ponudi 5ha za prodati, a to kaj se i prodaje to večinom kompanija tipa Proming i slični kupuju i ne pitaju za cijenu, a to si jedan obični poljoprivrednik smrtnik nemože priuštiti!
 

lucky

Član
Tu od
4 Ruj 2013
Poruka
124
Nas kakti vecih ima oko koprivnice 30 km minimalno 20! Zemlje nema a cijene kak su sad podivljale vidjet cemo ko ce placat ,ja matematiku nemam po toj cijeni dok sve uložim!Nisam rekel za zemlje manje od rali ali osim vlastitih ne želim uzeti manje i još k tome razbacano!itp tebi odgovaram zadnje pisano!Žurim pa nisam redom čital
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Nisam ja nikome jalan, zavidan, ali zemlju kupuju i cijene dižu, barem u Međimurju, ljudi koji nemaju nikakve veze sa poljoprivredom, jer realno koji poljoprivrednik može ponuditi 10 i više eura za čhv i to sa nesređenim papirima? Ta zemlja mu se ne isplati za 100 godina!
 
Na vrh