• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijena poljoprivrednog zemljišta

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Mislim da neki pojedinci, ili možda i dobar dio vas ima sasvim krivi pogled na vrijednost zemljišta. Pojam, kad će se zemlja isplatiti ili otplatiti meni nije realan. Ja sam lani kupio 9 hektara za 90 tisuća eura i ne razmišljam o tome kad ću vratiti taj novac na toj zemlji. Vjerojatno kroz nekih 10 godina, ako nastavim raditi ovo što radim. No to bi onda značilo da je mogu tada prodati, ako želim i ako netko želi kupiti i taj novac koji sam dobio bi bio što?? Opet čista zarada te zato ja ne razmišljam kad će se zemlja sama od sebe otplatiti. Možeš ju možda odmah drugu godinu prodati i vratiti novac, sve je to ralativno...
Ja nisam baš zbog lude želje išao u takvu rizičnu trgovinu, vjerojatno me je nešto natjeralo na to, no svatko zna što radi i zašto to radi. Imam i prečih stvari za financirati od toga, ali to se trenutno bilo ponudilo, propitali smo neke stvari i odluka je pala da je isplativije sada kupiti tih 9 hektara u komadu, koji su na sasvim drugom kraju sela od mojih parcela, nego 10 godina skupljati komadić po komadić kraj sebe, pa makar i za duplo manju cijenu. Realno gledajući, zemlje je jako malo na ponudi.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Svaki komad koji se može kupit je dobra investicija. Naravno, ako je kupljen po normalnoj cijeni. Dok smo imali novaca nitko nije htio prodati zemlju, sad kad nemam para, sad bi svi nešto prodavali... To je tako. Susjed je umro, ostala jedna parcela 7 jutra i jedna od 4 jutra i ta je taman do moje zemlje. Još crnica. Sad je to na prodaju, ali da mogu u ovom trenutku izvaditi 15-20 000 eura - mogu šipak. A da ih imam, ne bih uopće razmišljao o isplativosti. Treba samo uzeti u obzir koliko će ti država, tj. EU isplatiti kroz poticaje na tu površinu kroz 10 godina. Ili koliko će porasti vrijednost tvoje parcele ako je skoro uduplaš. Ali, nitko te ne pita.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Potpuno isto razmišljam kao što je napisano u ova dva posta iznad.
Cilje je kupiti zemlju, jer jednom kad ju kupiš ona je tvoja, nitko drugi ju neče uzeti i na njoj raditi, pa i nešto zaraditi. Još kad kupuješ do sebe, nema veče sreće, širiš svoj posjed, je malo skuplje, ali dugoročno gledano jako isplativo.
Kad bi sad gledali kad će se ta zemlja isplatiti, nas 90% se nebi uopče bavilo poljoprivredom.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Šanana, normalno da je isplativo kupovati, ali baš u mom selu se dogodil primjer gdje je moj rođak koji nema veze sa poljoprivredom dignul cjene klaftra u nebo. Prije si mogel kupiti klaftra za 1.5-2€, veče komade za cca 2.5-3€ maksimalno, a sad se ti nitko neče spominati za par klaftri ispod 3.5€ jer se svi vade na to da M... plača i više od toga!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Ima razlika, da li plača sve što se mu nudi, ili je platio što je trebao/želio.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
U tome i je fora da je kupil samo ono kaj je njega zanimalo ali selo kak selo, priča se proširila i sad svi drže cijenu ko da rođo sam njihovo čeka a znam da nije tak ali objasni ti ljudima!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
eto, baš danas dobio neke papire u ruke, piše da je prosjek cijene najma zemljišta u RH za 2014. bio oko 900 kuna...malo manje na moru, malo više na kopnu...razlika 20 kuna...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
dobil sam to u službenom dokumentu procjene mojeg zemljišta od strane ovlaštenog sudskog vještaka...moralo bi bit relevantno...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Zavisi što se smatra morem, većina zemlje je u biti u velikim kraškim poljima ili porječjima koja su uglavnom, uz izuzetak biogradskog zaleđa i doline Neretve - zapuštena. Meni je prijatelj u Konavlima govorio da ako ostanem da će mi on skupiti barem 3 ha u polju, bez najma. Tamo su velike parcele zapuštene, mislim da je cca 70% neobrađenog. Po nekim tvrdnjama, 1 ha na Mediteranu vrijedi kao 10 ha na kontinentu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
pa nemam pojma koliko vrijedi kad bi ga kupovao, ali ja sam naveo prosječne
cijene najma za prošlu godinu
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ja ti vjerujem, znam da je slična situacija u Sinjskom polju kao i u Slavoniji, a ono je najveće kraško polje u Dalmaciji. Za Istru ne znam, al tamo ima jako puno zemlje.
 

SteveO

Član
Tu od
16 Velj 2007
Poruka
244
Mislim da neki pojedinci, ili možda i dobar dio vas ima sasvim krivi pogled na vrijednost zemljišta. Pojam, kad će se zemlja isplatiti ili otplatiti meni nije realan. Ja sam lani kupio 9 hektara za 90 tisuća eura i ne razmišljam o tome kad ću vratiti taj novac na toj zemlji. Vjerojatno kroz nekih 10 godina, ako nastavim raditi ovo što radim. No to bi onda značilo da je mogu tada prodati, ako želim i ako netko želi kupiti i taj novac koji sam dobio bi bio što?? Opet čista zarada te zato ja ne razmišljam kad će se zemlja sama od sebe otplatiti. Možeš ju možda odmah drugu godinu prodati i vratiti novac, sve je to ralativno...
Ja nisam baš zbog lude želje išao u takvu rizičnu trgovinu, vjerojatno me je nešto natjeralo na to, no svatko zna što radi i zašto to radi. Imam i prečih stvari za financirati od toga, ali to se trenutno bilo ponudilo, propitali smo neke stvari i odluka je pala da je isplativije sada kupiti tih 9 hektara u komadu, koji su na sasvim drugom kraju sela od mojih parcela, nego 10 godina skupljati komadić po komadić kraj sebe, pa makar i za duplo manju cijenu. Realno gledajući, zemlje je jako malo na ponudi.

Daj mi reci jos jednu granu biznisa koja ima povrat 5% godisnje i da to neko radi ? Svakom svoje ali toliko placat zemlju za poljoprivredu, pa bolje pare banku na kamatu stavit nego radit ko mazga 25 godina da bi vratio ulozeno. Jer i za 25 godina ces imat glavnicu eura u banci dok ces kamatu zobat a ne radit nista a budi siguran da zemlja nece tad kao ni sad vrijedit tih 10k Eura. IMO
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Malecki, ja radim poljoprivredu trideset osam godina - ma radim je zapravo i puno duže - išla sam u prvi razred osnovne dok sam sama upregla krave u drvena kola i išla za mamom u polje.
Evo,ja nemam zarade 5%,ja imam zarade 70% . Od 10 privrijeđenih 7 je mojih zarađenih.Nemoj sada bečiti oči i loviti se za glavu.Ja od te zarade ne oduzimam svoj rad,vrijeme uloženo, samo one čiste novce koje dam za sjeme,repromaterijal.....ne računam niti traktore,mehanizaciju,plastenike....kupljeno je to sve davno,od tih mojih sedamdeset posto.
što ti hoću reći - nešto kada kupiš,imaš trajnu vrijednost.Ili relativno trajnu.I sa tom vrijednošću zarađuješ dalje onih sedamdeset posto.
Ajd,nećemo se sada hvaliti,ali ide mi. Da imam manje godina, išlo bi mi i bolje.
I ja sam pred tridesetak godina uzimala zemlju u najam.Sada je dajem u najam.Treba znati zaraditi. Evo sam se u trideset osam godina peti puta preorijentirala u načinu privređivanja u poljoprivredi. Ali nikada nisam čekala ,kada sam vidjela da je počelo štekati, da potonem, idem u minus. Jer je iz minusa uvijek najprije potrebno doći na nulu.Na nuli ne možeš biti prije nego dođeš u plus.I onda čekaš da taj plus postane nula kako bi krenuo dalje,A-a. Biježi se prije nego se potone,dok još imaš u čemu plivati.
Je da ima situcija na koje ne možeš utjecati.Ali u puno slučajeva ljudi zbog inertnosti ili nesnalaženja izgube mogućnost pravovremenog reagiranja.
Najam zemljice.....već sam rekla - ovisi o kojoj se kulturi radi.
Kupovina - uvijek.:Uvijek kada si to financijski možeš dozvoliti. To je trajna vrijednost - u nekin trenucima veća,u nekim manja,ali je tvoje vlasništvo,stečevina za sva tvoja buduća pokoljenja.
Ne bih sada ovo pisala jer mi se o takvim temama više ne raspravlja,ali sinoć sam opet slušala nebulze jedne "stručnjakinje" koja je govorila o pomami hrvata da imaju svoju svojinu - krov nad glavom.Po njoj je bolja solucija cjeloživotni najam.Samo se nije sjetila objasniti kako će ga ljudi sa našim financijskim mogućnostima plaćati kada budu u penziji,ili još gore, kada jedan od supružnika umre pa će onaj drugi sa jednom mizerijom od mirovine morati plaćati i najam i režije i svaki dan moći nešto staviti u usta.
Vlasništvo,vlasništvo,vlasništvo...svojina - moja zemlja,moj,stan,moja kuća. Moje.Tome treba težiti cijeloga života.
Mali of,al me povuklo....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Nije off, i meni je to bilo "smiješno" čuti. Savjetuje drugima najam, a sama ima 150m2 stan u centru Zagreba (npr.).
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Poljoprivreda i zemlja su ko i svaka druga grana godpodarstva, biznisa - tko može, može tko ne može taj propadne.

A vrijednost zemlje i kupovanje iste je uvijek isplativo, nikad joj cijena neće biti niža. Daleko sigurnije ulaganje nego li u banke, obveznice, životno osiguranje, dionice, ne znam što. Pa nek je i hektar, nek je i jutro.
Ni jedan rat, elementarna nepogoda, zub vremena, šta god, ne mogu joj nauditi.
To znaju dobro naši Šokci koji sad imaju zemlju u nasljeđu u pitaj Boga kojoj generaciji, 100 godina.

Tako i ovi što daju 1000 kn za jutro zakupa, pa valjda znaju šta rade, ako ne znaju propast će. Do tad će i ostali ako budu htjeli tu zemlju morati plaćati toliko, ako ne, bavit će se nečim drugim tj. propast će još i prije.
Čista matematika, zakon gospodarenja.
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Tko treba zemlju taj će platiti najam bez razmišljanja o cijeni , pogotovo ako je nema u okolici i vlasnici to dobro znaju i dignu cijenu.
Nema tu puno mudrovanja ni izbora za one koji se bave poljoprivredom i od toga žive. Neki se raspisali ja nebi dao toliko , ja bi ovoliko , priče za
dijecu.:icon_thumright:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Daj mi reci jos jednu granu biznisa koja ima povrat 5% godisnje i da to neko radi ? Svakom svoje ali toliko placat zemlju za poljoprivredu, pa bolje pare banku na kamatu stavit nego radit ko mazga 25 godina da bi vratio ulozeno. Jer i za 25 godina ces imat glavnicu eura u banci dok ces kamatu zobat a ne radit nista a budi siguran da zemlja nece tad kao ni sad vrijedit tih 10k Eura. IMO

Daj mi reci granu biznisa koja ima veći povrat od 5% godišnje, ako govorimo o neto prihodu. Lako je reći ja imam 20 ili 30 ili 70 %, no ajde taj postotak prikaži u poreznoj prijavi ako je to čista zarada. I ja zaradim 40-50 % godišnje od ukupnog prihoda ako ne računam da moram opet kupiti trakotr, priključke, strojeve.... Neki ne znaju što pišu. Lako je Johabici sad zarađivati ako više ne mora investirati u dugotrajnu imovinu, svima je tada lako...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa je, baš o tome ja govorim.
Ja ne moram više - a ne moram više zato jer sam tako odlučila.Kada sam došla do količine mehanizacije sa kojom sam mogla obrađivati svojih jedanaest hektara,rekli smo moj muž i ja - nećemo više ništa kupovati. Sa time što imamo ćemo raditi. A kupovalo se u selu stodvadeset i više konjaša, kupili bi bili i mi, prije bi se i lakše bilo pooralo neg sa ovim 73,ali...šta će jednom takvom od 120 dvobrazni plug,bio on i četrnaest cola.Njemu treba trobrazni,a bilo bi lijepo i da je okretač. A i ova kiperica pettonka mu je ništ - pa bi sedam ili deset tonka njemu lijepo legla. A i ova roto od 250 bi se morala s minimalno 300 cm zamijeniti...... i tako.....ostalo.....A taj traktor,roto, i ostalo ja imam zadnjih petnaestak godina.Kombajn Anu, dvadset pet. A ima krasnih Grimea ,dok se prepeljaju po cesti, gledaš sa čežnjom za njima....al su svi redom i konjaši i grimaši na kredit.I njima koji ih imaju ostaje tih 5%, ja ih nemam pa menu ostaje mojih 70. I znam jako dobro što pričam. Činjenica je da je količinski njihovih 5% jednako moijim 70% čiste zarade.I tako će biti slijedećih petnaest godina dok ne otplate kredite.A nakon toge će oni zarađivati čiste dobiti deset puta više od mene.Samo će im to što petnaestak godina otplačuju postati staro istrošeno željezo koje će trebati zamijeniti novim strojevima,po mogućnosti većima,i naravno,opet na kredit......
I tako.....nikada nisam nasjedala na megalomaniju...a niti čeznula za njom.Ja sam idealist i uvijek govorim - ja želim lijepo živjeti sa osam sati rada dnevno.To je ono što je jedino dostojno ljudskog života.Ne uspijeva mi uvijek. Ali tome težim
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
854
kako to da će njihovo kroz 15 godina biti istrošeno i za staro željezo? Pa zar neće i tvoje?
 

Najnoviji postovi

Na vrh