• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

cjepač - kalač na trn

  • Temu pokrenuo inter88
  • Datum prvog posta
I

inter88

Guest
Evo danas imam više sriće sa kalačem. Sve šta san god proba puca bez problema.
Problemi nastaju kod drva koja nisu sirova, znači stara godinu i više, pogotovo ako imaju koji čvor, tada trn krene, uđe koji centimetar u drvo i blokira motor.
Kod sirovih drva nema većih problema bez obzira na njihovu strukturu, jedino malo zezaju veći komadi (priko 30 cm). I još jedna stvar koju san otkria kod krupnijih komada bolje rezultate postižen ako stavim nekakvu ploču ispod trna i tako smanjim visinu između stola i centra vrtnje.
Pokušat ću doći do jednog motora 5 kW, 900 o/min, i šiljak spojiti direktno na osovinu motora, nadam se da ću imati dobre rezultate, a ako ne iskoristit ću i ovaj remenski prijenos koji sada koristim i tako dodatno pojačati moment na osovini.
I vjerovatno ovakvi strojevi nisu svemogući i nemogu iscipati baš sve primjere...
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
inter, ti imaš problem jer ti se svrdlo zabada u drvo a neraskoli ga na vrijeme pa ga glavi.

Vjerovatno je svrdlo prešiljato. Koliki ti je razmak između stola i centra svrdla?

I konus svrdla je bolji ovako s 2 kuta.




slike posuđene s neta.
 
Posljednje uređivanje:
I

inter88

Guest
Dužina mog svrdla je 220 mm, promjer 70 mm, a navoj se penje od nule do 160 mm dužine, zatim ide ravni glatki dio dug 60 mm. a visina centra šiljka od stola je 80 mm sada kada je na remenskom prijenosu, a dok je bilo direktno bia je 100 mm. Ali kod većih komada ja smanjim i tu visinu tako da stavim ploču debljine 25 mm na stol. Sada neznam kada nastanu problemi ima li i šiljak veze ili mi je nejak motor
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Visina šiljka mora bit proporcionalna promjeru drva koji se kala .
Dakle ako se kala promjer od 80 mm onda je visina šiljka od 80 mm prevelika .
Ako se kala drvo promjera 200 mm onda je visina od 80 mm OK
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
nekužim baš ovo
moje mišljenje je da se drvo najlakše kala otpočetka, ali ne baš toliko nisko da drvo iskoči sa trna, ako ga staviš previsoko dolazi do toga da se trn ušarafi i ako je motor slabiji dalje nemože,
druga stvar je ako je trn previsoko postoji mogučnost da ako kalaš tanji komad da ti ga okrene u ruci,tj na stolu i onda bi mogli stradati prsti
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
I

inter88

Guest
Visina šiljka mora bit proporcionalna promjeru drva koji se kala .
Dakle ako se kala promjer od 80 mm onda je visina šiljka od 80 mm prevelika .
Ako se kala drvo promjera 200 mm onda je visina od 80 mm OK

Ja se baš i ne slažem s ovim, jer sam se uvjeria u praksi da kod tanjih drva možda do 180 ili 200 mm promjera ova moja visina od 80 mm je sasvim u redu.
Dok kod drva promjera 300 mm ili više koje sam jučer proba to se nije pokazalo dobrom visinom, nego sam visinu ispod drveta podiga za 25 mm a kasnije i nešto više pa san ima bolje rezultate. Ali svejedno su mi se javljali problemi kod ovih većih komada blokiranje motora i sl. Također kad smanjim visinu dolazi do iskakanja drva u vis, tako da neznam koja bi bila nekakva optimalna visina.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
a šta će kalač za drva od 18-20 cm, za 30 več da a sve ostalo sikira:D
kod tebe je vjerojatno velik navoj,tj hod (korak) pa je cjepač lakom i ako uleti u sredinu drveta zaustavi (slabiji)motor
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Visina šiljka mora biti niža od promjera čisto radi toga jer tako teže dolazi do okretanja cijalog komada kad se nabije na šiljak a ne pukne .
To se neće dešavati s komadima velikog promjera ..ali s manjim treba pažljivo .
Na nekim filmićima se vidi stablizator ispod šiljka ..nije ni to bezveze .
U tu svrhu je bolje imati više okretaja jer je tada moment manji .
 
I

inter88

Guest
a šta će kalač za drva od 18-20 cm, za 30 več da a sve ostalo sikira:D
kod tebe je vjerojatno velik navoj,tj hod (korak) pa je cjepač lakom i ako uleti u sredinu drveta zaustavi (slabiji)motor

Kod mene su takva drva, nisu neki kapitalci, 20tak ili 30tak cm meni je sasvim dovoljno za moje potrebe, a i kad kupim drva promjer im je tu negdi, nije sigurno veći, a da mi se radilo sa sikirom nebi sigurno ni započima ovu izradu :D
Evo slika mog šiljka, pa probaj odgonetniti da li je problem zaustavljanja motora u nepravilno izrađenom šiljku

dsc00510rs.jpg

dsc00508o.jpg

dsc00507j.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kad bi pri ruci imao kist pa nakon 10-15 komada malo podmažeš šiljak sa starim uljem ne bi štetilo
Daj snimi video ako ti se da ?
Koliki je uspon navoja ( udaljenost od vrha do vrha) ?
 
I

inter88

Guest
Kad bi pri ruci imao kist pa nakon 10-15 komada malo podmažeš šiljak sa starim uljem ne bi štetilo
Daj snimi video ako ti se da ?
Koliki je uspon navoja ( udaljenost od vrha do vrha) ?

Nije mi palo na pamet da ga podmazujem ali probat ću, i video ću snimiti ali tek sutra ako uspijem, a šta se tiče uspona on je negdi 5,2 mm a visina zuba od korijena do vrha 2 mm.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
487
Prijatelj mi je svojevremeno ponudio izradu trna po cijeni koja se ne odbija, pa i ja imam jednog za sastaviti- trn+osovina sa lijevim navojem i priključkom za kardan +kučišta za ležajeve . Ostalo sam napravim kad se ukaže potreba i kad riješim dilemu elektromotor ili kardan .

Moju zamisao da bude pogonjern elektromotorom odbio je sa zgražanjem.

Kolega koji je uzeo kompletni sastavljeni kalač na trn veli da po njegovom dosadašnjem iskustvu elektromotor nema šanse, mali imt crkne kad naleti na žilavi komad .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ovdje je riječ o cijepanju rezanih metrica tj balvana , dužine dood 25 - 33 cm
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ovdje je riječ o cijepanju rezanih metrica tj balvana , dužine dood 25 - 33 cm

Imam kalač na trn traktorski hm....

dečki mislim da za kalanje drva preko elektromotora nema šanse kratka drva i još ako je bukva to cete jeftinije lakse raskalati sa sikirom nego da se mucite sastavljati svrdlo...

kalač na svrdlo je za kalanje drva duzine od metra.... jer za kratka drva nije funkcionalan.....

elektro motor bi trebao biti trifaze i barem 10-15KW:cry:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ma uopće snaga motora nije od presudne važnosti, nego imamo premalo, jel kak bi netko pametan rekel "Know-How", a i miljardu je parametara u igri....dokaz da se može je i onaj clip sa Yta sa onim mini unimogom i sa onim stupnjevanim trnom...inter, tek sad vidim sliku, ti si po meni definitivno pretjerao sa profilom zavojnice...prvih par navoja mora biti oštro a sve ostalo može biti i gotovo glatko, bitno je da se trn na većem promjeru ne urezuje u drvo jer za to je potrerebni veliki moment.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
e sad će me neki napasti da filozofiram ali...
ja imam profil zuba navoja u obliku slova Z (ležeći), a ti na slici imaš naopako slovo V
mislim da Z ima puno manji otpor pri kalanju od slova V
 
I

inter88

Guest
Ako neko zna kakav bi trn točno triba bit, molia bi ga da mi objasni ili postavi nekakvu skicu, dimenzije, ili sliku. Ma bilo šta, jer ako je problem u ovom trnu kojeg sada iman, onda ću napravit novi. I jeli bolji ovaj 'Z' navoj?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Odlika kosog navoja je u tome da nosi samo u jednu stranu .. , ništa drugo .
 

Najnoviji postovi

Na vrh