• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

cjepač - kalač na trn

  • Temu pokrenuo inter88
  • Datum prvog posta

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
e ovo idem ja da radim, imam doma par motora od 2kw do 10kw i dobrog tokara pa da probamo... lijepo zamisljeno, thx
 
T

tata32

Guest
kalač

Pa evo da pomognem momci imam sve odgovore na vaša pitanja i što se tiče špica kalača i osovine i di se da nabavit
 
T

tata32

Guest
kalač

Pa evo da pomognem momci imam sve odgovore na vaša pitanja i što se tiče špica kalača i osovine i di se da nabavit
Što se tiče tokarenja može tokarit na tokarilici običnoj ali nije dobar špic taj mora da se tokari na cnc tokarilici i mora bit obavezno ljevi navoj i mora se poslje kalit špic roto kalača
 
T

tata32

Guest
Da bolji je z i mora da bude z imam ti ja sliku trna i dimenzije tojest mogu ti isti takav i nabavit tokari se samo na cnc tokarilicama ne na običnima i mora bit poslje kaljen vrh
 
T

tata32

Guest
Ako neko zna kakav bi trn točno triba bit, molia bi ga da mi objasni ili postavi nekakvu skicu, dimenzije, ili sliku. Ma bilo šta, jer ako je problem u ovom trnu kojeg sada iman, onda ću napravit novi. I jeli bolji ovaj 'Z' navoj?

Mora bit z i mora bit ljevi navoj i tokari se samo na cnc tokarilicama ne na običnim i kaljenje obavezno poslje obrade
 
T

tata32

Guest
Neznam gdje se tu može postavit slika neka s slikom ili tak nešto pomagajte novi sam
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Želim izraditi kalač na trn koji bi pokrećao elektromotor.
Pa me zanima koji bi bio adekvatan motor (okr i snaga) i kako izraditi konusno svrdlo.
I što se tiče konusnog svrdla kako ga tokariti i na koji način, koliki mu mora biti promjer dužina korak i visina navoja, i koji navoj.
Zanima me ima li igdje za kupiti ili naručiti ovo svrdlo. Gdje kako i po kojoj cijeni.

evo nekih primjera

http://youtu.be/GnZUkl0NC5A
http://youtu.be/YyWsIj5HfkQ
http://youtu.be/W2O8MEW36-s
http://youtu.be/r2_qWOPmyYQ

ja sam novi cjepač kupio 2002 godine za 3000 kuna kod karlovca i mislim da ga se neisplati iči raditi a za pogon preko elektromotora trebalo bi iči preko neke redukcije ako cjepaš trupce
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Mora bit z i mora bit ljevi navoj i tokari se samo na cnc tokarilicama ne na običnim i kaljenje obavezno poslje obrade

Uh konaćno neko ko mi može pomoći ....:roll: nije mi jasno kako moj vrh tokaren na obićnom ( da ne kažem kolovratu ) radi šest godina i nije bilo nikakvih problema , osim što se mora tu i tamo pobrusiti vrh :rolfer: stvarno me sekira zašto nije na cnc - u , :?: a lijevi navoj :cry: pa za one koji neznaju kardan se vrti u jednom smjeru a da se ne bi vrh izšarafljivao mora biti suprotan navoj ,,,,,,,,,,, logićno :p , inaće vrh se radi od kvalitetnijeg materijala nego ostatak puža , to jest može i od kamionske polu osovine koja se prethodno otpusti grijanjem da se može ponovo TOKARITI VRETENO:vragek:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
E moj Arno...zadnji postovi na koje se referira tatica nemaju veze niti sa traktorom niti njegovim kardanom, već je Inter88, ili kak mu je več "nick" radil na elektro pogon....A znam da se slažeš sa mnom, da smjer onda nema veze....
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
E moj Arno...zadnji postovi na koje se referira tatica nemaju veze niti sa traktorom niti njegovim kardanom, već je Inter88, ili kak mu je več "nick" radil na elektro pogon....A znam da se slažeš sa mnom, da smjer onda nema veze....

Slažem se sa tobom ali mi je čovjek krenuo malo pre naglo , a smeta me i to što tvrdi da se to ne može nikako drugačije ( možda školsi i je u redu ) ali mi ovdje pokšavamo napraviti i helikopter iz otpadnih materijala i prirućnih alata i ne smatramo se za tvornicu koja ima sve da ne kažm sterilne uvjete , a kada nešto napravimo sretni kao mala djeca :p
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Bitno da smo se nas dvoje razumjeli:partyman:
Na prvu loptu i meni je tak djelovalo, al možda je čovjek pod adrenalinom kaj je na forum došel:mrgreen:, a k tome se niti ne snalazi....Al, dajmo mu priliku da odgovori, ak je več sam pokazal volju. Takvih nikad previše;)
 
Posljednje uređivanje:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
jbg dečki. promjenit ču nick u filozof:confused:
hebete se s trnom a to je najlakši dio, opet će me napasti da reklamiram pa zato neću
al reći ću da trn košta 220kn pa vi tražite gdje
lijevi je zato jer je traktorski, i Z je , zato jer je logično da je taj bolji

ali može biti i desni, za elektromotor nebitno, ali za traktor bitno
lijevi puno brže cijepa:weedman:

na ovom trnu imate odozada navoj mislim 50x1,5mm ,napravite za njega kod tokara čauru (?)s ženskim (unutarnjim) navojem i sve pet
dalje hoćete traktor ili elektromotor svejedno
ako neznate okrenut smjer na elektromotoru ,pitajte
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
jbg dečki. promjenit ču nick u filozof:confused:
hebete se s trnom a to je najlakši dio, opet će me napasti da reklamiram pa zato neću
al reći ću da trn košta 220kn pa vi tražite gdje
lijevi je zato jer je traktorski, i Z je , zato jer je logično da je taj bolji

ali može biti i desni, za elektromotor nebitno, ali za traktor bitno
lijevi puno brže cijepa:weedman:

na ovom trnu imate odozada navoj mislim 50x1,5mm ,napravite za njega kod tokara čauru (?)s ženskim (unutarnjim) navojem i sve pet
dalje hoćete traktor ili elektromotor svejedno
ako neznate okrenut smjer na elektromotoru ,pitajte

Gledam te kalače i razmišljam :rolleyess: imam traktorski ,kalam cjepanice i služi svrsi , ali napominjem izuzetno opasan stroj ,,,,,,,, kada gledam ovo na elektro motor , brzina bar tri puta veća ,,, niko nije snimio panj sa kvrgom ??? vjerojatno ih nisu imali pri ruci ???? ili ne ide ? ovo što je prikazano da to može , pa ljudi to svaka baba rezbije sa sikirom a siguran sam da se ni jedna nebi primila kalanja sa takvim kalaćem :oops: ,,,, meni kad cjepanica zapne ( kvrgava ) na traktorski pogon uzmem motorku , dva reza ispod i iznad vretena i tako ga oslobodim , a na motor ???????? ni napred nazad vjerojatno ne vrijedi jer motor nema toliku početnu snagu da bi se oslobodio !!!!!!!!!!
Mislim da je to igračka sa kojom se ne isplati igrati jer će više stajati nego raditi :mrgreen: onaj kome se ne maše sikirom neka si rađe kupi za 2000 kn ili napravi hidroulićni kalać a sa njime mogu raditi i babe a o sigurnosti uradu da i ne govorimo :weedman:
 
T

tata32

Guest
To ti radiš? Imaš kompletnu sliku stroja?

Ne ja ali stroj sklapam ja da baš danas jedan u garaži i ide na motor samo treba istokarit i osovinu koja ide na osovinu motora i u koju se ušarafljuje špic kalača motor je bitno da nebude veći od 900 okretaja a za ove brže onda naravno reduktor da smanji brzinu istina da da nije baš idealna za kvrge to stoji ali za furke cjepat cca 25-30 cm idealan strojčić i radi bez greške vjerujte bit će i nacrt osovine koja ide na osovinu motora i u koju se zašarafljuje trn samo polako eto ako sam išta pomogo al nisam i nije mi namjera da pametujem tu i da se pravim važan samo radi pomoći eto
 
Na vrh