• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

cjepač - kalač na trn

  • Temu pokrenuo inter88
  • Datum prvog posta
I

inter88

Guest
Evo dokaz da vas razuvjerim !!!

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=4c3Rj4vDsP4&feature=feedu=UL[/YT]

Evo prikaz stroja u radu, da napokon razuvjerim sve one šta pišu da je stroj nestabilan i da je promašaj. Stroj je itekako i stabilan i funkcionalan. Istina ima 4 kola, ali je jako stabilan niti skače niti šeta u radu nego je stabilan i fixan i stoji na mistu. Kažete da je samo za komade do 25 cm, pa nije baš tako, cipa bez problema komade do 40 cm, a proba sam i neke od pola metra i radi ko od šale. Iman duplo osiguranje, ploča od ispod i maleni klin ispod trna koji služe da se drvo ne okrene, i niti jedan put se nije dalo ni naslutiti da stroj stvara bilo kakvu opasnost. Stroj je profesionalno rađen, pazilo se na svaku sitnicu, i sa sigurnošću tvrdim da je kvalitetniji i izdržljiviji nego bi ga većina industrija izbacila. Utrošeno je oko 500 € za sam materijal, a radili smo ga prijatelj i ja u slobodno vrime. Namijenjen je za hobi primjenu znači za mene i moje prijatelje.
Definitivno nije promašaj, za moje potrebe je više nego dovoljan. Šta se tiče brzine jako je brz, jučet testirano kod prijatelja, 5.5 kubika za manje od 4 sata. A radilo se polako, onako iz gušta. A Vi šta pišete da je brža i bolja sikira očito niste ni cipali sikirom ni probali ovakvu metodu.
Ja dobro znan šta je ručno cipat drva i virujte mi ovom metodom niti umora ni muke niti znoja.
Šta se tiče hidraulike, jeftinije verzije po dućanima kreću se od 4000 kn, pa sve do 10tak tisuća. Za kvalitetan ručni rad sa polovnim djelovima potrošia bi možda malo više nego za ovu verziju. Tako da u ovoj dvoumici odabra san ipak elektromotor i trn, a presudila je brzina cipanja. Sve ove hidraulične hoby verzije su sporije od ovakvih kalača na trn.
Profi hidrauličnim kalačima skidam kapu i za funkcionalnost i za brzinu.
Ne želim da ispadne da se hvalim svojim radom, ali ljudi pišu svašta pa sam mora napisat neko svoje stajalište u vezi ovga. Dobro sam se raspita i na svoje oči uvjeria u obe verzije, i zaključia da je za mene bolja verzija cjepača na trn, ali svatko ima svoje mišljenje i svoj ukus...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Fino radi, svaka čast!:supz:
Dao si si truda i lijepo si ga izradio, mada meni u toj cijeloj priči rasprava tipa: zakaj je dinamo boje pa ti si hajdukovac ili zakaj ima naljepnica ko korejsko vozilo ili dal ima dobre zimske gume, nisu bitne...Meni se najviše sviđa kaj si svima nama dao neke smjernice i kaj si u neku ruku poslužio kao laboratorijski zamorac i da na taj način svi imamo koristi....
Nego, možda mi je promaklo...Jel to neki novi trn, ili.....Još kad bi malo detaljnije opisao trn:roll:, hehe, ili možda previše tražim:)
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Definitivno nije promašaj, za moje potrebe je više nego dovoljan. Šta se tiče brzine jako je brz, jučet testirano kod prijatelja, 5.5 kubika za manje od 4 sata.

Malo mi se premala hrpa čini za 5.5 m3.....:scratch
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
46397509.jpg

Koliko ja vidim,stavio ju je:gitarist:
 
I

inter88

Guest
Još kad bi malo detaljnije opisao trn:roll:, hehe, ili možda previše tražim:)

još je stari trn, trn je izrađen od poboljšanog čelika za cementiranje dimenzije su mu 220 mm dužine, promjera 70 mm, provrta 28 mm, sa utorom za klin 10 mm, točne podatke o navoju ću napisati drugom prilikom jer trenutno nisam u blizini stroja.

džaba si lijepio naljepnice (di su ti rukavice):supz:

kao šta san već ranije napisa naljepnice su tu najviše zbog estetike

Malo mi se premala hrpa čini za 5.5 m3.....:scratch

ja nikoga nemogu uvjerit da mi viruje ali nema razloga da ikoga lažem, prijatelj je kupia 6 kubika i ručno iscipa oko pola kubika, a ostatak smo jučer na stroj. Metrice smo pilali na tri dijela po 30tak cm i to cipali na sitnije djelove. Pa sad neznam kako se kome može činiti al tamo je bilo oko 5.5 m3.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

magla

Član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
325
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=4c3Rj4vDsP4&feature=feedu=UL[/YT]

Evo prikaz stroja u radu, da napokon razuvjerim sve one šta pišu da je stroj nestabilan i da je promašaj. Stroj je itekako i stabilan i funkcionalan. Istina ima 4 kola, ali je jako stabilan niti skače niti šeta u radu nego je stabilan i fixan i stoji na mistu. Kažete da je samo za komade do 25 cm, pa nije baš tako, cipa bez problema komade do 40 cm, a proba sam i neke od pola metra i radi ko od šale. Iman duplo osiguranje, ploča od ispod i maleni klin ispod trna koji služe da se drvo ne okrene, i niti jedan put se nije dalo ni naslutiti da stroj stvara bilo kakvu opasnost. Stroj je profesionalno rađen, pazilo se na svaku sitnicu, i sa sigurnošću tvrdim da je kvalitetniji i izdržljiviji nego bi ga većina industrija izbacila. Utrošeno je oko 500 € za sam materijal, a radili smo ga prijatelj i ja u slobodno vrime. Namijenjen je za hobi primjenu znači za mene i moje prijatelje.
Definitivno nije promašaj, za moje potrebe je više nego dovoljan. Šta se tiče brzine jako je brz, jučet testirano kod prijatelja, 5.5 kubika za manje od 4 sata. A radilo se polako, onako iz gušta. A Vi šta pišete da je brža i bolja sikira očito niste ni cipali sikirom ni probali ovakvu metodu.
Ja dobro znan šta je ručno cipat drva i virujte mi ovom metodom niti umora ni muke niti znoja.
Šta se tiče hidraulike, jeftinije verzije po dućanima kreću se od 4000 kn, pa sve do 10tak tisuća. Za kvalitetan ručni rad sa polovnim djelovima potrošia bi možda malo više nego za ovu verziju. Tako da u ovoj dvoumici odabra san ipak elektromotor i trn, a presudila je brzina cipanja. Sve ove hidraulične hoby verzije su sporije od ovakvih kalača na trn.
Profi hidrauličnim kalačima skidam kapu i za funkcionalnost i za brzinu.
Ne želim da ispadne da se hvalim svojim radom, ali ljudi pišu svašta pa sam mora napisat neko svoje stajalište u vezi ovga. Dobro sam se raspita i na svoje oči uvjeria u obe verzije, i zaključia da je za mene bolja verzija cjepača na trn, ali svatko ima svoje mišljenje i svoj ukus...
Svaka čast zadivljen sam kako on radi.
Ali u mom kraju ova drva kaj si ti cijepao se ne cijepaju nogo koristimo takva za ogrijev pa nisam imao dobru viziju posla, i dalje mislim da ti je brža ručna sijekira, stroj si dobro napravio, bez zamjerki ja sam samo rekao svoje mišljenje
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
ja nikoga nemogu uvjerit da mi viruje ali nema razloga da ikoga lažem, prijatelj je kupia 6 kubika i ručno iscipa oko pola kubika, a ostatak smo jučer na stroj. Metrice smo pilali na tri dijela po 30tak cm i to cipali na sitnije djelove. Pa sad neznam kako se kome može činiti al tamo je bilo oko 5.5 m3.

nisam mislio ništa loše nego samo kažem da je ta hrpa sličnija 5.5 metara a ne kubika...da je 5.5 kubika bilo bi ipak više drva,očito je onaj koji je prodavao znao "svoj posao"
 

leteci mrav

Novi član
Tu od
2 Ožu 2011
Poruka
25
pozdrav svima interesantna tema
Imam kalač na trn traktorski hm....

dečki mislim da za kalanje drva preko elektromotora nema šanse kratka drva i još ako je bukva to cete jeftinije lakse raskalati sa sikirom nego da se mucite sastavljati svrdlo...

kalač na svrdlo je za kalanje drva duzine od metra.... jer za kratka drva nije funkcionalan.....

elektro motor bi trebao biti trifaze i barem 10-15KW:cry:

ovak mene interesira cjepac na svrdlo ali za metricu za sebe i prodaju, tak do 100m godisnje kalam.
imam sav materijal za jaku konstrukciju, medutim interesirali bi me podaci o dimenzijama visina kompletnog postolja sirina polozaj svrdla na koju visinu koliko odmaknut i na koj razmak klinove za kopcanje. sve kaj velite pomaze
sam da dobim ovo:
http://www.kralj-kocijan.hr/thumbs/i8.jpg
http://www.trgo-agencija.hr/BinaryL...4451f-0c4d-411f-856f-558d23486ce6/500_500.jpg
ili ak ima ko kakav nacrt?

i kaj mislite o ovom svrdlu za kalanje?
promjer je 250mm a duzina 470mm
http://www.njuskalo.hr/image-VL/pol...-drva-konusno-navojno-svrdlo-slika-471529.jpg
svrdlo s izmjenjivim kaljenim vrhom,osovinom lezajevima i plocom za ucvrscivanje 2000kn
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
pozdrav svima interesantna tema


ovak mene interesira cjepac na svrdlo ali za metricu za sebe i prodaju, tak do 100m godisnje kalam.
imam sav materijal za jaku konstrukciju, medutim interesirali bi me podaci o dimenzijama visina kompletnog postolja sirina polozaj svrdla na koju visinu koliko odmaknut i na koj razmak klinove za kopcanje. sve kaj velite pomaze
sam da dobim ovo:
http://www.kralj-kocijan.hr/thumbs/i8.jpg
http://www.trgo-agencija.hr/BinaryL...4451f-0c4d-411f-856f-558d23486ce6/500_500.jpg
ili ak ima ko kakav nacrt?

i kaj mislite o ovom svrdlu za kalanje?
promjer je 250mm a duzina 470mm
http://www.njuskalo.hr/image-VL/pol...-drva-konusno-navojno-svrdlo-slika-471529.jpg
svrdlo s izmjenjivim kaljenim vrhom,osovinom lezajevima i plocom za ucvrscivanje 2000kn

Mislim da je ovaj zadnji proizvodnja iz Bjelovara , ali koliko se vidi na slikama isto tako ima najprihvatljiviji lagani kut na poćezku što traktoru uzima manje snage u čvrstom drvetu , a mislim da je i cjena prihvatljiva , istina od ostalih se ne vidi cjena !! jedino mi se čini da je prihvat poluga pre nizak pa bi ih trebalo povisiti je dok je prvi dio traktora u poniranju kalać bi mogao biti u zraku a onda u radu pleše :shock:
 

magla

Član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
325
ako si radiš cjepač napravi si hidraulični, nebudeš požalio
 

leteci mrav

Novi član
Tu od
2 Ožu 2011
Poruka
25
ako si radiš cjepač napravi si hidraulični, nebudeš požalio

ma znam kalao sam ovu g s kumovim dosta
cak imam i i profil 300x80 x15
ali pumpa multiplikator cilindar i sve ostalo odemi mi to dost u visoke troskove.
a mislim da bi mene zadovoljaval ovaj na trn
vecinom radim proredu pa ima puno i tanjih koje lako pucaju a ak je nekej kompliciranog husqvarne su uvjek tu,.
a i na ursusu mogu prek brzina povecat snagu ak je potrebno i okretaje smanjit i povecat na kardanu pa si sve mislim da bi to za mene bilo ok :?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ako na ursusu mozes mijenjati brzine okretaja vratila, onda ti ne treba multiplikator, fapovu pumpu duplu koja je 54 cm3, na kardan i pici.
 

magla

Član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
325
nova pumpa ti je 1200,00kn, novi cilindar 1500,00kn crijeva još 800,ookn, malo ić po otpadima i sabereš materijala i malo dobre volje i evo ga
 

leteci mrav

Novi član
Tu od
2 Ožu 2011
Poruka
25
nova pumpa ti je 1200,00kn, novi cilindar 1500,00kn crijeva još 800,ookn, malo ić po otpadima i sabereš materijala i malo dobre volje i evo ga

a komanda jos 700 kn
filter ulja,... stvarno jos neznam ni sam kaj da napravim.
prvo moram cezu prodat, kad se dokopam love u izradu.

zar stvarno mislite da ovo na trn bas nije nekej ?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
nova pumpa ti je 1200,00kn, novi cilindar 1500,00kn crijeva još 800,ookn, malo ić po otpadima i sabereš materijala i malo dobre volje i evo ga

pumpa za rusa, neka mrcina 550kn, zupčasta ppt za torpeda 900kn,novo
 

magla

Član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
325
ja sam imal na trn i rešl sam ga se dok je još bilo vrijeme, i napravio sam si hidraulični i preporodio sam se, lakše ti je radit, radio sam ga zajedno sa susedom podijelili smo troškove, ionako netreba nam obadvojici isti dan
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ako je to sam za kucnu upotrebu onda je najbolje na struju, ne treba ti multiplikator, a mozes naci i hidroagregat, to nista ne trteba uimati novo, kod mene imas cilindara po 50 EURA, ravodnici 20 do 30 EURA, el.motora nije ni on skupa, rezervoar za 20 EURA itd. Uglavnom ako budes radio idi na vecu pumpu sa vecim protoko i naravno vecim ciliondrom da izbjegnes velike tlakove, tako ventil podesis na 150 bara i sa cilidrom otprilike nekih 110mm promjera imas 15t silu cijepanja, sto je dovoljno da gura sjekiru na 4 ili ak 6, ali o detaljima cemo kasnije ako se odlucis. Ovoa za nizi tlak govorim daizbjegens rad na granici max mogucnosti pumpe ako se radi o zuocastoj koja max daje 250 bara, i sad kad se isj=haba daje 200 ili manje a tebi to nije dovoljno, a ovako sa vecom pumpom im vecim cilindrom podesis ventil sigurnosni na 150 i pici, talak u rezervi koliko hoces, mozes i polovnu pumpu da stavis, nece ti naikad crijevo puci niti izbiti gumice cilindra.
 

Najnoviji postovi

Na vrh