• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Svinje je dopušteno držati na otvorenom uz određene uvjete. Dupla ograda, dez barijera... Ne vidim zašto se ne bi držale.
'EPSPA' - ili 'European Pig Selection and Producers Association' kongres 2012. se održava u Hrvatskoj 18. i 19.5. 18. je teorijski dio u Zg a 19. su u Slavoniji između ostalih lokacija toga dana i u Majaru ( Levanjska Varoš ) na prezentaciji držanja crne slavonske svinje na otvorenom. Mislite sa bi SUS ( Središnji savez udruga uzgajivača svinja Hrvatske ) u kojem su i ljudi iz HPA ( dakle država ) vodili 50-ak najjačih ljudi u svinjogojstvu Europe ( osim Mađarske ) da vide uzgoj na otvorenom da je on zabranjen. Da ne pričam još nekoliko tura najavljenih studenata ( Belgija i Poljska) koji dolaze ove godine na istu temu.
Svugdje u Europi se svinje uzgajaju na otvorenom
Španjolska i Portugal
http://www.youtube.com/watch?v=3K84x_AQfQ4
http://www.youtube.com/watch?v=e_8rQ9udLiQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=IqeeAP50rk0&feature=related
Njemačka
http://www.youtube.com/watch?v=KGZlkKdCazQ&feature=related

Ima tu nešto drugo. Čudno je da se sa takvim problemima javljaju ljudi van Slavonije. Ja osobno da živim oko Siska ili Zagreba bavio bi se uzgojem Turopoljske svinje ( ako ne budem uskoro i u Slavoniji - koji izazov - podiči ju iz pepela). Nadam se da sam bio jasan.
 
Posljednje uređivanje:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Dominik nikad tebe dočekat da se ubaciš u raspravu. ;) Da uzgajaju se,ali kod njih nema nebuloznih pravilnika i oni nisu 'pod prismotrom',valjda su to već prošli. Mi imamo prepisivače koji imaju dobre plaće,a nemaju obraza pa im svejedno,samo da se nešta piskara i provode kojekake mjere. Ne mogu reć da je baš skroz bezveze suzbijanje bruceloze,leptospiroze i na kraju KSK,ali mjere koje se provode bi se trebale doradit,ovako su sasvim općenite i paušalne.
Npr, zašto zatvorit svinju u štalu i smatrat da će tamo bit sigurna od KSK kad doktor jednom špricom vakcinira vrbanac kroz 5-6 gospodarstava.Tu nedostaje kontrola.Imamo i problem sa leptospirozom zbog navale glodavaca.Pa ajmo trovat glodavce,država nek izdvoji više sredstava za deratizaciju,naročito na područjima koja su izraženo kontaminirana.
I još jedno:pa nije KSK 'autohtona' hrvatska bolest,ima je i u EU,kako se oni bore s tim problemom?Sa brucelozom i leptospirom?To su pitanja na koje nam trebaju odgovorit oni koji su nam napisali ovakve pravilnike.Žao mi je što neznam francuski i njemački pa da mogu pročitat njihove mjere i naredbe o suzbijanju bolesti.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
iskreno rečeno nisam kompetetan za tu temu o držanju svina na otvorenom sutra ču iči u HPA obaviti neke papire pa ču se malo imformirati oko toga kad vidim u drugim zemljama da se svinje drže na otvorenom onda nevidim razlog da to nebude i kod nas ,ja jesam da to držanje bude uvjetovano nekim pravilnikom da svinje ne lutaju okolo po šumi i pitaj boga kuda nego da je to kontrolirana ispaša ,
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Dominik nikad tebe dočekat da se ubaciš u raspravu. ;) Da uzgajaju se,ali kod njih nema nebuloznih pravilnika i oni nisu 'pod prismotrom',valjda su to već prošli. Mi imamo prepisivače koji imaju dobre plaće,a nemaju obraza pa im svejedno,samo da se nešta piskara i provode kojekake mjere. Ne mogu reć da je baš skroz bezveze suzbijanje bruceloze,leptospiroze i na kraju KSK,ali mjere koje se provode bi se trebale doradit,ovako su sasvim općenite i paušalne.
Npr, zašto zatvorit svinju u štalu i smatrat da će tamo bit sigurna od KSK kad doktor jednom špricom vakcinira vrbanac kroz 5-6 gospodarstava.Tu nedostaje kontrola.Imamo i problem sa leptospirozom zbog navale glodavaca.Pa ajmo trovat glodavce,država nek izdvoji više sredstava za deratizaciju,naročito na područjima koja su izraženo kontaminirana.
I još jedno:pa nije KSK 'autohtona' hrvatska bolest,ima je i u EU,kako se oni bore s tim problemom?Sa brucelozom i leptospirom?To su pitanja na koje nam trebaju odgovorit oni koji su nam napisali ovakve pravilnike.Žao mi je što neznam francuski i njemački pa da mogu pročitat njihove mjere i naredbe o suzbijanju bolesti.

Neman vremena brate sjest za komp, jel mi vjeruješ.
Član naše Udruge UCSSOBŽ je prije mj dana bio u Sjevernoj Njemačkoj u org Županije Os-Bar. Bili su u jednom selu gdje je doslovce farma do farme. Niti jedna farma nema ogradu što je kod nas uvjet za uporabnu dozvolu. Imaju dez barijere ali su sve suhe. Svaka farma ima sanitarni čvor. Pogađate. Ne tušira se nitko. Veterinar nema pristupa farmi. Liječenje se obavlja 90% preko vode, 7% posto preko hrane i samo 3 % vakcinacijom. Znači samo najkritičniji slučajevi. Ako i zoveš veterinara, dijagnoza se obavlja kroz prozor farme doslovce.
S čime oni nas pumpaju.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Neman vremena brate sjest za komp, jel mi vjeruješ.
Član naše Udruge UCSSOBŽ je prije mj dana bio u Sjevernoj Njemačkoj u org Županije Os-Bar. Bili su u jednom selu gdje je doslovce farma do farme. Niti jedna farma nema ogradu što je kod nas uvjet za uporabnu dozvolu. Imaju dez barijere ali su sve suhe. Svaka farma ima sanitarni čvor. Pogađate. Ne tušira se nitko. Veterinar nema pristupa farmi. Liječenje se obavlja 90% preko vode, 7% posto preko hrane i samo 3 % vakcinacijom. Znači samo najkritičniji slučajevi. Ako i zoveš veterinara, dijagnoza se obavlja kroz prozor farme doslovce.
S čime oni nas pumpaju.
Brate to ja pričam godinama najviše bolesti prošire sami veterinari, cijepe jednom špricom pola sela čizme ne dezinficiraju nikada još sve to dobro naplate. Kao prvo seljak se sam treba obrazovati za liječenje dali kroz službenu školu ili sam sada nije bitno ali na taj način će mu ostati puno love u džepu. I sam sam te struke. Može se svatko uvjeriti u šta nam se pretvaraju pašnjaci gdje su do prije 10-tak godina bile svinje i blago svako selo je imalo tzv "čeredu" blaga koja je svaki dan išla na pašu sada ti pašnjaci su zarasli u amorfu a mogli bi proizvoditi brdo jeftine i zdrave hrane.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Pa nigdje nas se ne čuje, i osim nas par seljaka nitko nema oči da vidi te probleme.Mislim da je red da se već jednom čuje istina o svemu tome.To vidim upravo kroz djelovanje udruga uzgajivača.Kad bi to sami uzgajivači vidjeli u Njemačkoj ili bilo gdje drugdje,onda bi to bila drugačija scena,jer kad vidiš da nešto možeš radit i drugačije od onoga kako ti 'struka' nalaže,onda se i boriš da to tako bude.

Dominik:Jel kolega donio bar koju sliku da nam zalijepiš?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Danas sam bio u HPB Velika Gorica i razgovarao sa dr.Nemetom koji je voditelj ispostave u vezi slavonske svinje i on mi je ljepo rekao da šta se tiče držanja na otvoreno ta pasmina i mora obitavati a ne u zatvorenom prostoru jedino šta zakon zahtjeva je da bude vanjska ispaša ograđena da svinje ne lutaju bez nadzora po šumama prema tome i sam mislim da eventualno neki pojedinci koji ne rade svoj posao kako treba i neznaju zakone mogu pričati kojekakve gluposti o zatvorenom držanju tu smo i sami krivi jer bi trebali i sami znati neke zakone da možemo opomenuti i prijaviti takve neznalice u pravnu službu pa nek se oni sami između sebe raspravljaju o zakonima..
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Zato lijepo isprintaj onaj pravilnik sa stranice ministarstva,pa za slučaj da ti 'doktor' dođe i prigovara,a ti lijepo pročitaj članak gdje stoji da svinje moraju bit u ograđenom prostoru.I ako imaš ogradu...
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Pa nigdje nas se ne čuje, i osim nas par seljaka nitko nema oči da vidi te probleme.Mislim da je red da se već jednom čuje istina o svemu tome.To vidim upravo kroz djelovanje udruga uzgajivača.Kad bi to sami uzgajivači vidjeli u Njemačkoj ili bilo gdje drugdje,onda bi to bila drugačija scena,jer kad vidiš da nešto možeš radit i drugačije od onoga kako ti 'struka' nalaže,onda se i boriš da to tako bude.

Dominik:Jel kolega donio bar koju sliku da nam zalijepiš?

Nema slika na žalost.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
e zemljače nemam pojma točno kolika je povrsina to je sumoviti dio i brdovit ugl znam da smo potrosili oko 4 kilometra podcinčane zice od 1,5mm za elektricnog pastira ... ali imam negdje u papirima tocnu povrsinu. hvala na komentarima uskoro cu stavit jos slika

To što imaš samo el pastir nije dovoljno. Ne kritiziram te nego samo navodim primjer.

Ovakva bi ograda trebala biti. Dupla da nema kontakta tvojih i divljih.



Uploaded with ImageShack.us
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
svaka čast na slikama i prezentiranom mesom ljepo za vidjeti,mene zanima kad bude kakva degustacija da se pribilježim :lol::drinkers:
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Kako se kreće cijena CSS npr odojaka odbitih starih cca 3 mjeseca.Imaću 3 ženke i jednog muškog za prodat za oko 1,5 mj, to mi je prvo leglo_Ostavio bih par komada za tov da ima više muških ovako mislim da je za pasminu bolje da ženke završe u raspolodu, pozdrav.
 
L

lovac00

Guest
Kako se kreće cijena CSS npr odojaka odbitih starih cca 3 mjeseca.Imaću 3 ženke i jednog muškog za prodat za oko 1,5 mj, to mi je prvo leglo_Ostavio bih par komada za tov da ima više muških ovako mislim da je za pasminu bolje da ženke završe u raspolodu, pozdrav.

To i mene zanima planiram i sam nabavit CSS,di se nalaziš potencijalni sam kupac za dvije ženke!!!!
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
To i mene zanima planiram i sam nabavit CSS,di se nalaziš potencijalni sam kupac za dvije ženke!!!!
u Sisku imaš mob ma ponudama trenutno prodajem puhalnik Tornado, biće za prodju za cca polovicom ožujka.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
u Sisku imaš mob ma ponudama trenutno prodajem puhalnik Tornado, biće za prodju za cca polovicom ožujka.

od koga si nabavljao crne slavonske svinje zanima me u buduče možda nerastić ili zamjena ..
 
L

lovac00

Guest
u Sisku imaš mob ma ponudama trenutno prodajem puhalnik Tornado, biće za prodju za cca polovicom ožujka.

Može to mi tako i odgovara možeš računat da su dvije prodane!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh