• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Hvala prijatelju;
Nerast je star 2 godine,u rodovniku piše da je oprašen 23.06.2010.

Evo imam i ja kaljužu za svinje,nema šale,ha ha ha,samo nikad dosta vode,jutros sam nalio cisternu 3000 litara...

img3536p.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Hvala prijatelju;
Nerast je star 2 godine,u rodovniku piše da je oprašen 23.06.2010.

Evo imam i ja kaljužu za svinje,nema šale,ha ha ha,samo nikad dosta vode,jutros sam nalio cisternu 3000 litara...

img3536p.jpg

Krmača dobila po tamburi od prasaca, a?
Koliko su sisali?
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Krmača dobila po tamburi od prasaca, a?
Koliko su sisali?

Da prijatelju dragi, sisali su 2,5 mjeseca,a othranila ih je 9,svi kao jedan,nema veze što je smršavila,brzo će se ona oporaviti,jede kao vuk,zdrava je,a što je izgubila kila,to ćemo riješiti...

Htio sam ovaj put ostaviti male dugo sa materom,da vidim efekat,malo sam preterao,krmača je dosta propala,ali su zato mali extra,imaju u prosjeku 17 kg, ali neću to više raditi,jer ne volim da mi ovako "izvuku" krmaču...
A vidjet ćemo koliko će proći do tjeranja krmače,jer kad se odbiju sa 30-45 dana krmače se nakon odbića tjeraju u roku 7-8 dana,a ovako postoji mogućnost da prođe više vremena,ali u svakom slučaju ne može pod nerasta dok se malo ne oporavi...

Inače vidio sam ja i mršavijih,a da prasci nisu niti mjesec dana stari,samo što drugi takve ne slikaju.he he he...
 
Posljednje uređivanje:

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Da sisali su 2,5 mjeseca,a othranila ih je 9,svi kao jedan,nema veze što je smršavila,brzo će se ona oporaviti,jede kao vuk,zdrava je,a što je izgubila kila,to ćemo riješiti...

Htio sam ovaj put ostaviti male dugo sa materom,da vidim efekat,malo sam preterao,krmača je dosta propala,ali su zato mali extra,imaju u prosjeku 17 kg, ali neću to više raditi,jer ne volim da mi ovako "izvuku" krmaču...
A vidjet ćemo koliko će proći do tjeranja krmače,jer kad se odbiju sa 30-45 dana krmače se nakon odbića tjeraju u roku 7-8 dana,a ovako postoji mogućnost da prođe više vremena,ali u svakom slučaju ne može pod nerasta dok se malo ne oporavi...

Inače vidio sam ja i mršavijih,a da prasci nisu niti mjesec dana stari,samo što drugi takve ne slikaju.he he he...

Istina. Kod mene.

Ovim putem ponovno pozivam uzgajivače sa područja OBŽ da se priključe Udruzi.

Također obavještavam uzgajivače sa područja Slavonije i Baranje da će 19.08.2012. ( nedjelja) u Viljevu u sklopu smotre folklora " Od konoplje i lana - vreća tkana " biti održano prvo regionalno natjecanje u pečenju Slavonske pečenice dakle praseta na ražnju. Crne slavonske podrazumijeva se. Molim uzgajivače iz pet slavonskih županija koji su zainteresirani da se jave na PP.
Uvjeti su prase I klase dakle 17-22 kg ne starije od 3 mj., obavljen trihineloskopski pregled i sa sobom ponijeti ražanj sa pogonom na struju.
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
NE KOD TEBE,NISAM TO MISLIO...
Bio sam nedavno kod jednoga koji drži landras krmače,užas jedan koliko su mršave,neznam šta je u pitanju, hrana ili nešto drugo,one koje nemaju prasce su O.K. a u dojenju strašno propadnu,a kaže odbija sa mjesec dana,sigurno loša receptura za hranu,to sam mislio da ne misle ljudi da druge pasmine ne smršave u laktaciji...
Nego to je tako,kod svih svinja,što su duže sa krmačom,više ju "zeznu".
 
Posljednje uređivanje:

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
NE KOD TEBE,NISAM TO MISLIO...
Bio sam nedavno kod jednoga koji drži landras krmače,užas jedan koliko su mršave,neznam šta je u pitanju, hrana ili nešto drugo,one koje nemaju prasce su O.K. a u dojenju strašno propadnu,a kaže odbija sa mjesec dana,sigurno loša receptura za hranu,to sam mislio da ne misle ljudi da druge pasmine ne smršave u laktaciji...
Nego to je tako,kod svih svinja,što su duže sa krmačom,više ju "zeznu".

Pa ja priznam. Imam takvih krmača. A opet imam koje ne mršave uopće. Na žalost manje je takvih. Trebalo bi povečati broj pa raditi selekciju . Ne moš sa 12 krmača raditi selekciju.
S tim da krmače koje zatvaram po zimi ili iz nužde u svinjce takve prije naj.. A vani kad oprasi što je rijetko te budu ok. I Prasci vani bolje napreduju nego kad su u 4 zida. To vam kažem iz vlastitog iskustva.
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Dominiče nije problem da krmača sa prascima smršavi,imam ja djeda koji je star preko 90 godina,ima iskustva sa svinjama,kravama,konjima i tako to,pamti on itekako mangulice,fajfere,bagune,to su za njega svinje,a ne ove bijele kojima moraš kupovat hranu u vrećama,ili ne daj bože one piatrene koji krepavaju od stresa kad pseto zalaje,a meso im tvrdo da puca zubna proteza,a nekada kaže on: od crnih starinskih svinja topilo se meso i slanina po ustima,mast si kaže on mogo mazat na kruv i jest,niko sretniji od njega kad sam ja nabavio prvu fajfericu pred malo manje od 3 godine,mada smo mi držali potomke tih starih svinja,mada već skrižanih sa bijelim do skoro devedesetih godina,kad se prešlo na Landras radi problema sa prodajom,na sajmu su prigovarali da su kratki odojci,da su masni,jbg bila su takva vremena i još su takva...
Kaže taj moj djed ovako: "svaka krmača koja ne propadne kad ima male nije dobra majka,jer ako ona ne propadne prasci ne valjaju - i to je živa istina pogledaj krmaču koja je debela kao da je bekon a ima male, njezini prasci su nikakvi,ili ima malo mlijeka ili je loše kvalitete", to je živa istina krmača koja je za sebe nije za svoje mladunce...
A pofgotovo ako se CS drži kako treba,a to je kako ti držiš na otvorenom i poluotvorenom,to je njezino prirodno stanište,još da je malo žira i neki šumarak,e tu dolazi do izražaja kakva je majka,a ne u četiri zida kad ti njoj sipaš premix,soju,sto čuda i onda ako nema mlijeka još uz sve to pikaš hipofizan da pusti mlijeko,nema toga kod CS,zapravo nebi trebalo da bude...
Tako da nije sve bezveze što stari vele,nisu oni bez iskustva,preživili su oni teška vremena,sačuvali su imanja,podigli djecu,treba ponekad i njih poslušati bez obzira što su došla neka druga vremena...
Zato ne brini Dominiče,svi uzgajivači imaju krmače koje propadnu ili malo manje propadnu...
BITNO JE DA IH IMAJU,DA NEMAJU ONDA NEVBI IMALI O ČEMU PRIČATI !
 
Posljednje uređivanje:

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ajd da puknem i ja koju sliku. Nisam dugo.
Proteinska bomba. Mlada lucerna i stočni grašak.







 
Posljednje uređivanje:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
E pa to ti neću reći... Mene zanima procjena ove crnkinje gore? :)
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
E pa to ti neću reći... Mene zanima procjena ove crnkinje gore? :)

Teško je reč ovako. Trebo si slikat u odnosu na nešt poznate veličine. Ovako slika vara. Al ajd da probam. 110 kg?
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Ekipa vid ovo.





Usporedite u odnosu na piletinu.


Kolega Dominik; ništa nebi ekipa imala protiv tvog poziva da dodje jednu nedjelju na eventualnu degustaciju, ako treba vino ćemo nekako sponzorirat,naravno i neku mineralnu vodu,ha ha ha...
Lijepo si ti to spremio !!!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Joj ljepote... :)

Dominiče koliko je bilo staro krme od kojeg je ova slanina?I neka odokativna težina?
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Joj ljepote... :)

Dominiče koliko je bilo staro krme od kojeg je ova slanina?I neka odokativna težina?

Trebo je biti nerast pa je ostavljen pod jajima međutim nije uopće imo volje za skakanjem tak da su jaja ošla na panj. Nekih 1,5 god i preko 200 kg. Zadnjih mj dana je jeo samo klip kukuruza i to koliko god da mu sipaš pojede. Samo je bujao.

Toliko o tome da kod CSS nema adidas slanine. Da je umjesto tog klipa kukuruza jeo samo ječam bila bi ona i mesnatija. Zato ja volim CSS. Ishranom dobiješ svinju kaku očeš. Oš sapunjaru - oš adidas.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Vidim da se tu razbacujete sa gemištom i špekom pa bi i ja malo degustiral te specijalitete jedva se čekam da moja Jadranka oprasi da i ja probam te specijalitete slavonske svinje...
 
Na vrh