• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovo je treća godina ima jedan dio do šume tam su malo izorale jer je mekanije imaju jame za kupanje kad je sunčano onda su u hladu kod šume....
 

Jura1

Novi član
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
15
Cijenjeni CSS-ovci, imam upit za prodaju mojih crnaca. Imaju oko 150 - 170 kg, prošli su dvije zime i sad su zreli da na zimu idu na tavan. Ne dam ih po cijeni kao za obične bijele. Ako mi možete reći za koliko se prodaju takvi veliki bravci?
 

Jura1

Novi član
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
15
Cijena koju ste naveli, samo potvrđuje ono što pokušavam svojim prijateljima seljacima objasniti. U ovim vremenima i u svim vremenima vrlo malo ih gleda na odnos Uloženo - dobiveno.
Hvala za inf.

Što se tiče iskoristivosti krmiva, po meni bi trebalo sve samljeti, jer jedino perad ima sposobnost probaviti cijelo zrno ili krupniju gradaciju.
Uostalom ako se u izmetu nalaze okom vidljivi komadići onda treba sitnije samljeti, u protivnom se krmivo nepotrebno razbaciva.

Ovako se uzgaja Crna slavonska!!!

Osim ispaše svinje dobivaju zelenu djetelinu te mješavinu žitarica ( kukuruz, ječam, zob, tritikale...). E sada neko melje a neko ne. Osobno mislim da treba mljeti na krupnije sito.
Bilo kakve smjese ne dolaze u obzir.

Nedjeljko Žigić, selo Tomašanci (Đakovština)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
ja pretpostavljam oko 20-25 kn kg zive vage
Istina je da se moze prodati za tu cijenu ali takvu robu mora pratiti kvaliteta pod cime mislim nacin drzanja (ekst.) i kvalitetna ishrana. Pod tim uvjetima po toj cijeni moguce je prodati tovljenika i to na komad npr. nekom restoranu koji ce visestruko kroz obroke financijski oplemeniti tu robu. Kod prodaje privatnim osobama cijena se krece od 13 do 18 kn.

Što se tiče iskoristivosti krmiva, po meni bi trebalo sve samljeti, jer jedino perad ima sposobnost probaviti cijelo zrno ili krupniju gradaciju.
Uostalom ako se u izmetu nalaze okom vidljivi komadići onda treba sitnije samljeti, u protivnom se krmivo nepotrebno razbaciva.

Ako je uzgoj ekst. sa zelenom ishranom a zitarice su dohrana do nekih 25 - 30 % obroka moze se davati zrno bez ikakvih gubitaka. Zbog manje kolicine ono se razgraduje u zelucu. U svijetu se mljevena komletna smjesa peletira radi lakseg apliciranja direktno na zemlju.
 

Jura1

Novi član
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
15
Kod mene, ako ih hranim s nemljevenim tritikaleom bez obzira na prisutnost zelene krme, u izmetu ima puno cijelih zrna.
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Naravno da je najpametnije zrnatu hranu samljeti i zdrobiti drobilicama, uglavnom usitniti, jer na taj način se višestruko povećava iskoristivost hrane,bez obzira na udio i količinu,svinja ima jaku želučanu kiselinu,ali i veoma brz probavni trakt,tako da je po meni hranjenje sa neusitnjenom hranom čisti gubitak.
Stranci ako peletiraju - neka ih, meni se profitabilnije za naše prilike vidi postavljanje kopanja u koje se hrana nasipa, a uz to je i higijenski prihvatljivije, ajmo mi malo njih moderne poučiti...
 

MEDOLINA

Član
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
130
Samo par riječi da ja kažem.Imao sam prije nekoliko godina "slavonku" koju sam baš želio nabaviti pa na mala vrata u biznis sa tom traženom pasminom svinje a koja je nezahtjevna pri uzgoju.Držao sam je u svinjcu i samo nekad je malo bila puštena da se prošeta po dvoru.Prvi puta oprasila je 10 malih predivnih prasića koji su ludo rasli i jedva sam čekao da dođe dan prodaje,a onda razočarenje:njuškalo i svi oglasi koji postoje nisu pomogli da prodam ijedno prase.Nešta podjelih a nešta jedva na radio oglas prodade a pošto je to linija 060 jedno prase je otišlo na telefon.Drugo prašenje dala je 10 prasadi ali jedno je mrtvo pa ih je bilo 9 othranjenih i u jednom trenutku odlučim da prodam to zlato u kompletu,dam na njuškalo 500 pogleda 50 poziva i nitko nije nudio čak ni koliko košta bijela svinja.A da naglasim jedan ovdje jako glasan član ponudio mi je 1000(tisuću) kuna za krmaču i prasce koji su bili oko 15 kg težine pa sam mu se ja "zahvalio" pristojno.Nazvao je čovjek iz Karlovca i dao za sve 1600kn za što sam bio sretan i rekao nikad više.Tako da ja mislim sve naj bolje o CSS ali to je za one koji ih uzgajaju za vlastite potrebe ili imaju sigurno tržište jer švercer neće da radi ako nije pola njegovo_Ovo je slika kad se oprasila drugi puta Zato sada imam 4 mlade suprasne nazimice i nerasta sa svim papirima.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Potpisujem sve što je napisano u predhodnom postu. Ja bih još i nešto dodao želio bih kolegi da proda po cijeni koju traži ali neka bude fer pa javi kad proda i za koliko je prodao. Evo i pitana za etablirane stare držaoce ove pasmine po kojoj cijeni prodaju? i dali prodaju svinje a da nisu za rasplod (to je ipak druga kategorija), ako nije poslovna tajna.
 

Jura1

Novi član
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
15
U zimskom razdoblju kada ima malo zelene krme, u praksi mi je da namočim sašrotanu masu, kukuruza, ječma i soje, kako kaže prof. Uremović tada se povećava probavljivost za 10%. Kak' bi rekli kod mene "pofajtati" što znači pofuriti vrućom vodom. Tako su hranili naši stari.
 

stankec

Novi član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
18
uzgajat ih 2 godine da dostignu 150-160 kila i prodat ih po cijeni ko i bijele...po 14kuna....halo......di si ti u toj prici...:(n):
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja mislim da ako ih se drži na otvorenom/u šumi, da oni u dvije godine ne pojedu koliko bijele u pola godine sliste!,osim toga postoje i poticaji...ako se hoće privoliti ljude da kupuju "masno i debelo", ne treba pretjerivati s cijenom....jebiga, baš za starog bravca tražit duplo više nego za pečenku?.., mislim ono!!!
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Ja mislim da ako ih se drži na otvorenom/u šumi, da oni u dvije godine ne pojedu koliko bijele u pola godine sliste!,osim toga postoje i poticaji...ako se hoće privoliti ljude da kupuju "masno i debelo", ne treba pretjerivati s cijenom....jebiga, baš za starog bravca tražit duplo više nego za pečenku?.., mislim ono!!!

POTICAJI !!!??? u jebote, sila novaca dolazi za crne svinje. Jel ti znaš koliko je isplaćeno za krmače CSS za prošlu godinu,a koliko za obične krmače !!!????
Danas u Gudovcu u par navrata priča o nekim velikim poticajima za CSS....
Ljudi pričaju nešto za šta pojma nemaju.

Za 2013. je ovog proljeća-ljeta isplaćeno oko 450 kuna po rasplodnoj krmači/nerastu CSS pasmine, a za sve ostale krmače za koje je tražen poticaj isplaćeno je oko 530 kuna.

Drugih poticaja nema.
Uzgoja u šumi nema, zabranjeno godinama žirovanje. Svi koji misle da je uzgoj CSS tako jeftin neka proizvedu za svoje potrebe i vide kako je to lagano.
Mi imamo šta uzgojit,gdje uzgojit,znamo kako se to radi,al smo u okolnostima koje ne spadaju u normalan svijet i jedini nam je problem naplatiti uloženo, o zaradi se ne treba niti trošiti riječi, svi bi kvalitetno,sočno, ovakvo onakvo i to za džabe...
Svi znamo koliko košta kilogram turopoljke i mangulice u Austriji i Njemačkoj, kada se uračuna sve,od kože,slanine pa do šunke u mesnici prosjek ispada preko 25 eura,a CSS koja je po kvaliteti mesa jača trebalo bi da se dadne za 1 euro,ha ha ha,... E neće moći, radije će ih gazde poklati i u crnu zemlju zakopati,neka trunu...

A tko želi jeftino meso i superkvalitetno,NEMASNO, svježe, sve naj naj naj neka izvoli ima po marketima stalno akcija carskog mesa 0d 15-19 kuna za kg i neka mu je u slast....
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
E moj lega...
Ja živim u Njemačkoj, za turopoljku ne znam koliko košta, ali za mangulicu znam! Kilogram kotleta bez kosti, u Metro-u košta 8.49€ i to s porezom! Od toga oduzmi najmanje polovicu, pa vidi koliko dobije seljak...
Ja pričam o očistitom mesu, znači i bez kosti! Naši ljudi to ne shvaćaju niti žele prihvatiti, ali ako je njemački poljoprivrednik zadovoljan sa 2€ žive vage, kako onda to kod nas svi ismijavaju!!??
U ponedjeljak sam kupio pečenku/prase od 18 kg ž.v., čovjek mi ju zaklao i dovezao kući i sve skupa sam platio 55€! U odnosu na plaću i veterinarsve troškove to je kao da kod nas u RH platiš prase od 18 kg 100 kuna!!!
Zašto??, zbog jebenog balkanskog mentaliteta gdje onaj tko ima 20 krmačq hoće od toga živit...
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
lako je vama sa njemačkom plačom komentirat našu muku.probajte vi uzgajat kod nas svinje pa ču vas ja pitat jel čete prodavat mangulicu po 2 eu. za mangulicu težine 200 kg treba potrošit 700 dana x 3 kg kukuruza dnevno,pa si vi izvolite izračunat koliko ona košta,ne računajuči svoj rad i lucerku koju kosim svaki dan.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja u potpunosti razumijem vašu/našu muku! Moji roditelji žive u RH i jako dobro znam da nije lako! Nisam ja ničiji rad i trud htio omalovažit, nedaj bože!
Ali ruku na srce, ima ih dosta koji bi najviše voljeli "zarađivati", a ništa ne raditi! A to ne ide! Ali ja znam da ja svojim roditeljima kupim kukuruz sad poslije vršaje i za tonu platim 800 kuna! To nije previše i za par životinja mojih roditelja dovoljno!!! Zato sam rekao za cijenu bravca da je 25 kn/kg žive vage previše! Jer uzmi samo da onaj tko godišnje proda 1000 kom. i nije baš na gubitku!!,ili se možda varam....
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ako jedna CSS (ili mangulica) pojede 3 kg kukuruza dnevno, znači za godinu i pol - tj. za tov od 600 dana pojede 1800 kg kukuruza što iznosi po vašoj cijeni od 800 kn/t oko 1040 kn. Uz to pojede i stočno brašno koja je vreća od 30-35 kg 50 - 65 kn + druge žitarice (ječam, tritikal, soja itd.), ako se u stratu koristi koncentrat (starter, super..... i dr.), kostovit, kalcij, voda, struja, gorivo za košenje zelene trave, pripremanje - baliranje lucerne, sijena, slame ili kupovanje, košta i jedno i drugo. Dodao bih i veterinarske usluge - redovito cijepljenje, (čišćenje životinja od parazita, sječenje zubića prascima, davanje vitamina i željeza) koje se normalno plaća, štrovljenje muških prasaca, markiranje. Ovo je što treba životinji pod uvjetom da je zdrava, tj. da nema liječenja.
Pišem o svinjama hranjenim u svinjcu.
Gosp. @kninguin neka vaši roditelji stave sve narečeno na papir pa stavite točan podatak koliko vas u konačnici izađe 1 kg žive vage u Donjim Andrijevcima u RH.
 
Na vrh