• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Kod CSS se teško primjeti crvenilo ( uopće se ne primjeti ) zbog crne boje. Nema razlike od ostalih svinja. Tri dana na sijenu i vodi i zicer 3 - 4 dan.
 

nenad393

Član
Tu od
5 Srp 2009
Poruka
83
kako je uspio staviti gumu na sebe i kako je planiraš skinuti,jel ta slavonska pasmina masna ili mesnata
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
neznam kak ju je navuko,ali se jadan prestrašio pa se ustrčao gore dole po livadi,pa zapeo za prikolicu i skinuo je sam,a slavonska ti je masna svinja....
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
A gdje bas nasao gumu :mrgreen:
super fotka. sva sreca da ju je sam nekak uspio skinuti.
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
inaće guma je 8,25/20,pa se može usporedit njegova veličina......to vrijedi za Dominika,od kog sam ga kupio,a ne vjeruje mi da je za godinu i pol natjerao oko 250-270 kg... :D
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
dado 1 kaže:
inaće guma je 8,25/20,pa se može usporedit njegova veličina......to vrijedi za Dominika,od kog sam ga kupio,a ne vjeruje mi da je za godinu i pol natjerao oko 250-270 kg... :D
Pa i meni se to cini malo drasticno. Kao da si ga svezo i ne dao mu da se krece,nego da samo jede :mrgreen:
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Nisam rekao da ne vjerujem nego da je normalno da nerast te dobi bude oko 100 kg težak ali određena hrana čini čuda. Rasplodni nerast pogotovo dok tovljenik od godinu dana može biti do 120 - 130 kg. Dokazano na mom gospodarstvu sa ishranom komb žitarice ( kukuruz max 50% ) i puno zelene lucerne. Moj pajdo dere sa Sanom i čini čuda. I usput CSS je masno-mesna pasmina svinja ( kombiniranih svojstava ). Npr. mangulica je masna pasmina. I upravo ta hranidba utječe na količinu masti. Ne smije se forsirati, kvalitetno hraniti sa kombinacijom žitarica i ispašom i onda je to roba. Moj pajdo koji ima sa Sanom za 6 mj tovljenika od 150 kg ima samu mast a gosp. Zvonarević iz Starih Mikanovaca za dvije godine ima dvestokilaša i jako dobru robu. To je poanta svega.

http://www.zeleni-list.net/tekstovi/79/slavonski-kulen-adama-zvonarevica/

Pogledajte slaninu na onoj slici.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Bas jedne godine budem uzeo jednu u proljece pa da vidim koliko ce dograti do zime prije kolinja.
Mislio sam ove godine uzimat,ali nisam. Nemam vani ogradeno za css ali bit ce joj dobro i u svinjcu gdje ima velik ispust.

Ali sve zavisi i sve krece od prehrane,jer to je jednostavno alfa i omega u proizvodnji svinja (uz genetiku naravno).

Slike bas primamljivo izgledaju.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Uzmeš u prolječe da je oprašena oko nove godine i do kolinja ti je oko 120 kg. Kukuruz, ječam, zob, tritikal, stočni grašak i puno zelene lucerne. Kvalitetna prehrana je velika večina uzgoja. Đabe genetika ako se stoka ne hrani kvalitetno.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Znam,bavim se hranidbom. Zato i kazem to je najbitnije.
Ali nije dobro niti pretjerivati,sto se moze vidjeti kod nekih ljudi na selu,bas kako kazes neki rade cuda.
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
donedavno sam vozio napoj iz bolnice i ovaj moj je jeo isključivo i samo napoj,žitarica i kukuruza,a kamoli koncetrata ni mrve,eto to je dogurao s napojom,mada njegove sestre su daleko manje i sitnije,a ovi šta sam ozeo od drugog uzgajivača nisu ni blizu ovima.......sad imam tih godišnjaka i oni su tu oko sto kila....
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Svinje fantastično reagiraju na napoj ali od njega nema kvalitetnog mesa. A i zabranjen je zbog KSK-a.
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
a šta je KSK? A i zašto nema kvalitetnog mesa od napoja? Pitam zato što znam da se kontaš u te stvari ,a htio bih si otklonit neke dvojbe baš u vezi takvog načina hranjenja.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
KSK je klasična svinjska kuga.

Ovo su ti citati iz određenih članaka.

Najčešći uzroci širenja svinjske kuge su hranidba
životinja termički neobrađenim otpadcima iz restorana,
klaonica i pogona za preradu mesa te nekontrolirani
promet svinja i proizvoda od svinjskog mesa.


Čimbenici koji doprinose pojavi KSK
Najznačajniji čimbenici rizika za pojavi KSK su:
hranidba svinja napojem (termički neobrađeni otpatci od stola, iz restorana, klaonica, prerada mesa,...);
nekontrolirani promet svinja i proizvoda od mesa svinja;
kontakt s divljim svinjama (direktni/indirektni);
neprovođenje strogih biosigurnosnih mjera na farmi.


Majstore ja ženi ne dam da bilo kakav ostatak od kupovne hrane daje svinjama. Samo što je uzgojeno na mome gospodarstvu. Ko zna ko je to dirao i kakvu bolešćuru ima.
Dakako da je jeftino ali može biti i vrlo skupo ako se dogodi KSK.
Zamisli uzgajaš godinama CSS, stvaraš stado i onda ti se to dogodi. Katastrofa.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Gledaj nisi me skonto. Sve je to stvar izbora. Ja osobno ne želim da mi svinje jedu hranu koja je prošla kroz sto ruku, bila na sto tanjura i u sto usta. Mislim higijenski gledano nemamo šta pričati. Prokuvo ga ti sto puta.
A druga stvar je ta samo sa ispravnom, kvalitetnom i ujednačenom hranidbom možeš dobiti kvalitetno meso i mast dali za svježe meso dali za preradu.
Čuli ste za Iberijsku svinju i pršut od nje. Pata negra se dobiva od svinje koja je uzgajana na određen način i nikako drugačije. Četiri vrte hrasta koji bacaju svoj plod tokom cijele godine i nepregledne pašnjačke površine. To je Brand.
Kulen od svinja hranjenih sa napojem nije kulen. Isto tako i dalmatinski pršut od mađarskih svinja .....
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Malo novih slika.

slika021.jpg


slika025.jpg


slika030m.jpg


slika031i.jpg


Ništa bez vjernih pomočnika.
slika036.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh