• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

tunja golub

Član
Tu od
10 Stu 2012
Poruka
57
Možemo mi stavljati tu slike i komentirati jedni druge i voditi razgovore ovakve ili onakve, ali
pravo je pitanje kada će nama svima zajedno biti bolje općenito u poljoprivredi, a naravno i nama koji smo u priči sa tim našim fajfericama, jer još uvijek cijena i rasploda,a i odojaka i bekona se kreće otprilike kao i kod ostalih svinja.
Ako je to autohtona pasmina,donedavno egzistencijalno ugrožena i ako se stvarno želi sačuvat populacija tih svinja onda stvarno netko treba nešto učiniti po tom pitanju,a ne čini se uopće ništa...
Država(ministarstvo poljoprivrede) je CSS proglasila zaštićenom pasminom i autohtonom,to je uredu i prvi preduvjet da se ona spasi i održi,imamo HPA selekciju- i to je OK, ipak populacija tih svinja raste,mnogi ljudi žele sebi priuštiti crne bekone za svinjokolju(kolinje),proradila je i svijest,ljudi su shvatili i osjetili koje su kvalitete toga mesa i prednosti tih svinja... sve je to pozitivan pomak...
Ali neradi se ništa na logistici,prerade,brendiranja,unikatnosti proizvoda,znači plasmana toga mesa i komercijalizacije svega toga... Za sada su crne svinje






samo folklor i entuzijazam pojedinaca...
Imamo sve preduvjete za dobar biznis sa CSS ,ali nemamo finalizaciju,nedostaje nam prerada i plasman. Jer trenutno niti jedan mesar ili pretržac neće crne bekone,jer su masni,jer nema dovoljno mesa itd... OK ljudi imaju neke svoje kalkulacije u koje se ne uklapa CSS,ali ona niti nije za tako nešto,jer njeno meso se nemože niti treba uspoređivati sa mesom "modernih" pasmina ili hibrida,niti po količini,konzistenciji niti kvaliteti,to su sasvim dva različita proizvoda...
Mast tih svinja je nešto neprocjenjivo,čvarci isto tako,šunka od CSS je isto neusporediva sa šunkom drugih svinja,a da ne govorimo o kulenu i kobasicama.
Ima toliko prednosti koje su ne iskorištene,koje trenutno ne donose nikakvu materijalnu korist samim uzgajivačima,koji moraju često utovljene bekone prodavati mesarima ispod cijene običnog bekona.
Suvremeno svinjogojstvo nije kod nas u nekom zavidnom položaju,uzgajivači su sterani pod zid pred uvoznim mesom iz zemalja koje su daleko otišle u svinjogojstvu,koje mi nikada više sustići ne možemo,a hvala Bogu niti ne trebamo,jer imamo prednosti koje oni nemaju,samo što ih neznamo iskoristiti,od svih naših prirodnih resursa u koje spada i CSS.
Mnogo takvih farmera bi se prebacilo na CSS samo da imaju kome prodati sve crne bekone koje utove. Mnogi bi htjeli držati po 5, 10, 15 krmača,svako u svojim granicama,samo da imaju neku sigurnost plasmana...
CSS ima sve moguće preduvjete osim plasmana... To je bit svega,lako je nešto zaštititi i proglasiti autohtonim,ali treba osigurati i plasman i ekonomsku isplativost da ta svinja opet zaživi i postane sastavni dio seljačkih dvorišta kao nekada.
Znači opet se ponavljam,imamo sve preduslove,od ljudi,njihove volje,njihovih resursa,kvalitetnog repromaterijala,genetike,samo nedostaje PLASMAN.
Koliko je kod nas napuštenih mesnica,propalih,zatvorenih,koje zjape prazne,neznam da li nije nikome stalo da uloži u tako nešto i zaradi dobre novce,a samim tim osigura uzgajivačima sigurnost,stabilnost i održivost pasmine...
Prvi bi ja povećao stado i tovio bekone,bravce CSS,samo kad bi imao kuda sa njima.. Nisam jedini,ima nas mnogo. Neznam koliko se država može uključiti u tu priču ili neki pojedinac,jednostavno da se dobije unikatan proizvod,od masti,čvaraka,šunke,kulena itd itd itd ,ali isključivo od CSS..
Ne kažem da je to jednostavan posao,lako ostvariv,treba tu puno uloga u jednu takovu preradu,puno marketinga,ali vjerujem da je izvedivo i na kraju d abi svima bilo isplativo.
Neko mi je nedavno rekao,kad smo pričali o tome da nebi svi mogli toviti,pa naravno da ne,kada bi se finaliziralo tako nešto došlo bi do raslojavanja uzgajivača koji bi se prema svojim mogućnostima i interesima odlučivali da li za uzgoj repro materijala,uzgojno valjanog podmlatka,ili za tov i proizvodnju merkantile... A ovako moraš biti i selekcioner i tovljač i mesar i prerađivač i na kraju ništa,jer svaka kuća radi drugačiju tehnologiju sušenja šunke,rađenje kulena i ostalo,nemamo ujednačenost proizvoda i kao takvi nemožemo nastupati na tržištu jer nas tržište ne može niti prepoznati kao takve,šarene,svakakve,niti smo prepoznatljivi niti je moguće plasirati takve proizvode koji nisu standardizirani,ujednačeni,a i koji bi to broj ponuđača bio,koji ozbiljan trgovački lanac bi to moga raditi sa nas dijestotinjak i svaki ima recimo 20 kulena i 20 šunki,cirkus,a kad bi se pojavila jedna takva prerada,sa stalnom ponudom unikatnih proizvoda od CSS,onda bi postala zanimljiva svima,jer vjerujte tržište je spremno za takav proizvod,ali samo da ga se ne laže da je CSS, a ustvari od CSS ni traga niti glasa,koliko ljudi želi kupiti sočan odrezak ili dvije kile vratine od CSS,ali nema gdje...
Još nešto što bi država trebala uraditi za svoju autohtonu pasminu,a to je korištenje šuma za žirovanje,za dobrobit i svinja i šuma,naravno u periodu kada žira ima,da svinje mogu u šumu,naravno uz poštivanje svih mjera za dobrobit tih životinja i šuma,naravno uz ograđivanje dijela šume,da nema kontakta sa divljim životinjama itd itd...
Svinja u šumi može samo šumi koristiti,ona nikako nije problem za samu šumu i šumsko gospodarstvo,ali nitko ne pita drvo i šumu... Treba se ugledati na Španjolsku koja je vratila svinje nazad u šumu,šume su im oživjele,oni od svoje iberijske svinje rade biznis,tako bi i mi mogli,al treba netko preuzeti rizik i inicijativu,jer od pustih priča nema ništa,jer kažem ako želimo da komercijaliziramo i omasovimo CSS neophodan je unikatan proizvod,prerada i klaonica samo za CSS..
Inače CSS će ponovo doći do broja koji nije dovoljan za preživljavanje pasmine i ona će u najboljem slučaju ostati FOLKLOR,što trenutno i je...

poštovani kolega prasci su ti odlični ali moraš strogo vodit računa da ne sisaju dugo krmače jer ako sisaju dugo krmače onda oni jako dobro napreduju posle a to nije dobro jer tako polako prelaze u vijetnamske svinje a ne css a pošto znam odakle ti i potiču svinje onda moraš biti strogo oprezan da se ne bi dogodijo presedan kod tebe al to je sad manje više bitno što se tiče prerade i plasmana mesa mi u vsž do polovine prosinca ćemo registrirati klaster svinjogojaca vsž u kojem će biti svi zastupljeni naravno ko bude htjeo ući u klaster i gdje ćemo imati šaroliku ponudu mesa i suhomesnatih delicija od css pa i svih ostalih svinja koje uzgajaju moje kolege i mislim da će se raditi raznorazna križanja ali ciljno ne na pamet a css ostaje naravno kao baza za daljnu reprodukciju :cool2: jer radit se mora pa kako nam bude jer malo nas je koji vole lopatu gurat po svinjcu :(devil):
srdačan pozdrav .
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Nikola svinje su ti za pet svaka čast na izgledu i broju a šta se teksta tiče tu si u pravu samo koga briga za sve to dok ima uvoza i jeftinog mesa po trgovačkim lancima nije bitna kvaliteta več cijena

Kolega farmervg pisao je gore kolega abrkili o onom dućanu u ZG,koji potvrđuje da ima ljudi koji su spremni i imaju sa čime platiti i ekstremno skupe proizvode.
Mi imamo problem da ne znamo nikada ništa iskoristiti od onoga što imamo,to je tipično,mi da imamo rudnik zlata on bi bio neprofitabilan,jer nismo u stanju finalizirati ono što imamo.
Ja gledam druge zemlje,oni od ničega stvore biznis i brend, Talijani su od ničega stvorili brend pizze,a šta je to malo tijesta i gore naličen paradajz,jer u doba gladi i krize to im je bilo nešto za preživljavanje, došli smo u Ameriku i bilo gdje da smo išli na jelo u ponudi uz sve ostalo ima i stejk,jer to je njihov brend,a kad oni iz vana dodju kod nas odrezak od fajferice nema nigdje na meniju... Nema niti domaće srdele,na obali rade riblja jela od zamrznute ribe iz Japana i ko zna od kuda,ne može se naći ni domaće govedine od simentalca,jer to završi uglavnom vani,a mi jedemo tuđe smeće,alo ljudi pa tko nam je kriv za sve to,pa naravno da sami mi,to je dokaz naše nesposobnosti,jer uz sve prirodne blagodati mi smo sirotinja i na selu i u gradu . . .
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
poštovani kolega prasci su ti odlični ali moraš strogo vodit računa da ne sisaju dugo krmače jer ako sisaju dugo krmače onda oni jako dobro napreduju posle a to nije dobro jer tako polako prelaze u vijetnamske svinje a ne css a pošto znam odakle ti i potiču svinje onda moraš biti strogo oprezan da se ne bi dogodijo presedan kod tebe al to je sad manje više bitno što se tiče prerade i plasmana mesa mi u vsž do polovine prosinca ćemo registrirati klaster svinjogojaca vsž u kojem će biti svi zastupljeni naravno ko bude htjeo ući u klaster i gdje ćemo imati šaroliku ponudu mesa i suhomesnatih delicija od css pa i svih ostalih svinja koje uzgajaju moje kolege i mislim da će se raditi raznorazna križanja ali ciljno ne na pamet a css ostaje naravno kao baza za daljnu reprodukciju :cool2: jer radit se mora pa kako nam bude jer malo nas je koji vole lopatu gurat po svinjcu :(devil):
srdačan pozdrav .

E moj Tunja, a šta da radim, što kažeš kad volim lopatu gurati po svinjcu,a ko mi je kriv,al ne žalim leđa ni ruke... kada je neka fešta ne gledam jel treba jedno prase ili pet komada,vadim iz svog svinjca i to je to. Svaka vam čast na klasteru,nadam se da ćete uspjeti,da budu svi članovi imali koristi od toga,samo napred !!!
A neka samo oni sisaju... u šta god se pretvorili !
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Možda se nisam dobro izrazio:
Htio sam reći, tko je jednom probao slavonski kulin (industrijski) neće nokada više poželjeti probat ni domaći niti industrijskii slavonski kulin - kulen pa bio on od crne slavonske ili kineske svinje.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nikola i svima vama opčenito svima nama nažalost vrijeme je takvo a i ostače takvo da sami uzgajivači moraju svoje proizvode plasirati oglašavati se gurati nos u sve od oranja do finalnog proizvoda moraš biti i ratar i stočar i mesar i na kraju menađer za svoj proizvod nejde nikak tak još je dobro nama koji smo blizu Zagreba milionski grad sa visoko naseljenom okolicom pa se da prodati ono šta uzgojiš uz puno truda i muke "Država "šta je to ????????????????
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Nikola i svima vama opčenito svima nama nažalost vrijeme je takvo a i ostače takvo da sami uzgajivači moraju svoje proizvode plasirati oglašavati se gurati nos u sve od oranja do finalnog proizvoda moraš biti i ratar i stočar i mesar i na kraju menađer za svoj proizvod nejde nikak tak još je dobro nama koji smo blizu Zagreba milionski grad sa visoko naseljenom okolicom pa se da prodati ono šta uzgojiš uz puno truda i muke "Država "šta je to ????????????????

Sve jasno kolega,nažalost tako je,al nadamo se boljemu !
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
E pa to i je problem našeg naroda, za svaki problem umjesto rješenja nađe jadikovke. Normalno da moraš bit i menadžer, jer tovit svinje zna svatko, pogotovo danas kad kupiš prase, kupiš vreću hrane i daješ po uputama dok ne naraste do željene kilaže. A kako najbolje izvuć iz tog posla, e tu smo mi uvijek zadnji.

I ne treba gledat državu, da će nam država nešto posebno napravit. Ono što može država napraviti je da nam ne stane na put, i da samo uputi prema uspjehu, ostalo je na nama.

Put oko svijeta počinje prvim korakom, a fajferica svoje putovanje tek započinje.Tko je spreman prihvatiti izazov, kao što to rade imenjak Tunja i njegovi kolege u VSŽ, uvijek se može nadati boljim vremenima.
 

tunja golub

Član
Tu od
10 Stu 2012
Poruka
57
E pa to i je problem našeg naroda, za svaki problem umjesto rješenja nađe jadikovke. Normalno da moraš bit i menadžer, jer tovit svinje zna svatko, pogotovo danas kad kupiš prase, kupiš vreću hrane i daješ po uputama dok ne naraste do željene kilaže. A kako najbolje izvuć iz tog posla, e tu smo mi uvijek zadnji.

I ne treba gledat državu, da će nam država nešto posebno napravit. Ono što može država napraviti je da nam ne stane na put, i da samo uputi prema uspjehu, ostalo je na nama.

Put oko svijeta počinje prvim korakom, a fajferica svoje putovanje tek započinje.Tko je spreman prihvatiti izazov, kao što to rade imenjak Tunja i njegovi kolege u VSŽ, uvijek se može nadati boljim vremenima.

moj poštovani imenjače mi smo shvatili da je hrvatska do slavonskog broda a ono dalje što nas ima mi smo sami svoji i ničiji više bili smo dobri kad ju je trebalo čuvati i sačuvali smo svaki svoj milimetar zemlje danas nas niko ne treba ali znamo mi za sebe i zato idemo dalje sami ali naravno zajedno smo jači pa tako i sa ovim klasterom idemo iskreno rečeno pojedinci još nisu svjesni u šta ulaze kao i 91ve kad su uzimali prve kalašnjikove,znam da možda usporedba nije ista ali ovo je sad borba opet za sebe i za svoje.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Nikola, sve si rekao... Da nije sve tako crno, uvjerio sam se prije nedugo vremena, kad sam slučajno u Zagrebu naišao na dućan sa raznoraznim delicijama, od kolača, čajeva, pa do sirovog mesa. Dakako, cifre su basnoslovne, kg irske free range (pašnjački uzgoj) janjetine je 250 kn, kg buta od crnog američkog angusa je također 200 kn. Kilogram iberijskog pršuta, famoznog PATA NEGRA je 800 kn, a prodaje se na komad (teški oko 7 kg), pa računajte. Kilogram čvaraka od sicilijanske crne svinje je 180 kn, a čvarci ogromni, nema veze sa našim čvarkom.
E sad, pitam prodavačice pa jel imate vi prodaje? Kaže žena, nema krize u našem dućanu. Naravno, tu kupuju odvjetnici i krema društva, pa je što skuplje to traženije. Za blagdane iberijski pršut puca samo tako, stave ga na akciju po 4 000 kn komad i nikad nemaju dosta.

Da bi stvari bile još bolje, ljudi traže i čvarke od CSS, kobasice od CSS, slaninu od CSS, ali ju nažalost nemaju. Jedino drže od Matijevića kulen i to je to, ostalo sve uvozna roba.

Znači, čak i tržište vapi za našim proizvodima, i ima ljudi koji to silno žele kupiti, jer imaju, mogu i znaju što žele.

Ono što mi uzgajivači moramo napraviti u prvom koraku je ujednačiti uvjete držanja i hranidbe. Dok to ne napravimo, ne možemo nastupiti na tržištu pod jednim brendom.

I naravno, bez uske suradnje sa potrebnim institucijama nema napredovanja. Ozbiljnosti ne manjka, bar onom krugu uzgajivača kojeg poznam, a većina ih ima i agronomske struke, što je izuzetno važno za dobru komunikaciju u ovom poslu.

Mislim da skupa možemo puno napraviti, i da smo na dobrom putu da css izdignemo iz čisto folklornog značaja.

... sve te trgovine "zdrave hrane" sa svojim cijenama i artiklima su čista ludost (1/2 kg češnjaka, "eko" uzgoj, 80 kn) i sl. . A nekakvo štene od 2 kg ko' 2 svinje od po 200 kg...luda zemlja, načisto... a to o čemu ovdje govorite - PLASMAN, to je čista iluzija i uvijek na tome sve pada, ne na kvaliteti :(
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ludost ili ne, ali je činjenica da najskuplje stvari uvijek imaju sigurnu prodaju.

@tunja: Nije Hrvatska samo do Broda, nit ste vi u drugoj državi. Govoriš kao da je nama ostalima država sve rješila i osigurala. Pa nije i neće, vremena se mijenjaju, a onaj tko to ne prihvati i sam sebe ne mijenja brzo propada. Imate odličnu ideju i samo naprijed, nema straha. Po meni, daleko najgora opcija je zatvorit se u dvorište i čekat da netko naiđe i kupi ono što proizvodiš. Bez marketinga nema ništa, a opet da bi se marketing isplatio moraš imati kvalitetan proizvod u dovoljnim količinama. Svi mi imamo kvalitetu, ali u udruživanju moramo dobiti ujednačenost i količinu.
 

tunja golub

Član
Tu od
10 Stu 2012
Poruka
57
Ludost ili ne, ali je činjenica da najskuplje stvari uvijek imaju sigurnu prodaju.

@tunja: Nije Hrvatska samo do Broda, nit ste vi u drugoj državi. Govoriš kao da je nama ostalima država sve rješila i osigurala. Pa nije i neće, vremena se mijenjaju, a onaj tko to ne prihvati i sam sebe ne mijenja brzo propada. Imate odličnu ideju i samo naprijed, nema straha. Po meni, daleko najgora opcija je zatvorit se u dvorište i čekat da netko naiđe i kupi ono što proizvodiš. Bez marketinga nema ništa, a opet da bi se marketing isplatio moraš imati kvalitetan proizvod u dovoljnim količinama. Svi mi imamo kvalitetu, ali u udruživanju moramo dobiti ujednačenost i količinu.

imenjače nisam ja reko da je vama država dal samo želim reć da smo mi ničiji i da se moramo brinuti za sebe jer mi smo na kraju svita di se ne nailazi već se ide jer kod nas ako misliš doć onda moraš imat namjeru jer kod nas se ne nailazi usputno a što se tiče države i njenog davanja kad bi na nju čekali tada bi dobili prosjački štap i to već rabljeni a ne novi jer novi je skup a vidi sad ovo neki dan sam dobijo poštom preporučenu pošiljku iz ministarstva poljoprivrede i u njoj obračun poticaja za 2011 godinu i tako su svi dobili e sad ti računak 185 000 poljoprivrednih gospodarstava puta preporučena pošiljak to je malo više novca od milijun kuna bolje da su te novce potrošili u nešto pametnije jer svi mi znamo kolko smo dobili poticaja za 2011 godinu i eto ne bi više o ovoj državi i njenim ministrima jer kaže jedan bećarac POLIITIKA I NJENI MINISTRI ZBOG NJIH SU NAM SAD AMBARI ČISTI a ja od kako znam za sebe sam se bavijo sa svinjama kao mali sam čuvo svinje sapokojnim dedom u šumi akad su nam zabranili čuvanje u šumi onda sam počeo gurat lopatu po svinjcu pa to radim i dan danas.
:(handshake)::pig:
 

Jezerce

Novi član
Tu od
15 Ruj 2013
Poruka
22
Pozdrav,
Evo malo slika od crnih bodula :(grin): krmača je suprasna ali kad ce se oprasit nezna se...vidjela sam da se parila još 06.07. i očekivala sam da ce se oprasiti još krajem 10-og ali evo danas izgleda ovako i nemam pojma kad se parila ni kad ce se oprasiti...već smo nestrpljivi i čekamo svaki dan...možda vi možete po slikama reći kad bi to moglo biti. http://poljoprivredni-forum.com/album.php?albumid=540
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ta če se kotiti svaki čas vidi jel joj ide mlijeko ako ide znak prije koćenja
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Pozdrav,
Evo malo slika od crnih bodula :(grin): krmača je suprasna ali kad ce se oprasit nezna se...vidjela sam da se parila još 06.07. i očekivala sam da ce se oprasiti još krajem 10-og ali evo danas izgleda ovako i nemam pojma kad se parila ni kad ce se oprasiti...već smo nestrpljivi i čekamo svaki dan...možda vi možete po slikama reći kad bi to moglo biti. http://poljoprivredni-forum.com/album.php?albumid=540

Ovo je definitivno krmača pred prašenje i trebali bi ju sklonit što prije. Trebali ste to odradit prije nekih 2 tjedna da se smiri i napravi gnijezdo. Ako se treba prasit sutra prekosutra onda je datum pripusta oko 20.8. dakle puno kasnije od 06.07.
 

Jezerce

Novi član
Tu od
15 Ruj 2013
Poruka
22
Ovo je definitivno krmača pred prašenje i trebali bi ju sklonit što prije. Trebali ste to odradit prije nekih 2 tjedna da se smiri i napravi gnijezdo. Ako se treba prasit sutra prekosutra onda je datum pripusta oko 20.8. dakle puno kasnije od 06.07.

Pa ona je odvojena jos od kraja 10-og mjeseca jer sam mislila da ce se tada oprasiti, ima svoju kucicu i sijeno unutra i vec je ona napravila gnijezdo. Da li moramo biti uz nju kad rađa?
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Pa ona je odvojena jos od kraja 10-og mjeseca jer sam mislila da ce se tada oprasiti, ima svoju kucicu i sijeno unutra i vec je ona napravila gnijezdo. Da li moramo biti uz nju kad rađa?

Ispričavam se nisam prema slici shvatio. Pripomoć kod prašenja nije potrebna jer su jako brižne majke ali uvijek ima iznimaka.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Samo ti pripazi, ponekad treba pomoć ako ima malo prasadi, budu jači pa treba pomoć da ga izvučeš van... Nije neka nauka, ruka unutra napipaš prase i polagano ga probaš izvuć.

Ali to tek ako primijetiš da stvarno ne ide.I to zna bit kod prvopraskinja najčešće.

Najgore što se može dogodit je da se prase okomito zaglavi, onda moraš pomoći, okretat prase i snaći se kako najbolje znaš.

Ne želim te plašiti, samo nije na odmet biti spreman na moguće komplikacije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh