• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

dekompresor na IMT 533

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da moguče da ne razumijem,al očekujem od čovjeka sa iskustvom kao što si ti a naravno i muhaničar da opišeš ili objasniš funkciju čoka,kad on dimi dok vergla a ne kresne nakon više od 10 sekundi verglanja?
Bilo koja usporedba sa zetorom i njegovim čokom kod starijih modela je suvišna i nema smisla.:(hi):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ajde da ti striček oficir napiše kaj zna u vezi toga pa češ ti svijim iskustvom to sigurno demantirati.

Ima više vrsta čoka kod dizela,jedan je samo promjena kuta paljenja(ranije),druga je promjena kuta uz povečanje količine goriva dok
kolicina zraka ostaje nepromjenjena i treča promjena kuta uz povečanje ler gasa.
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
Cjev filtera je ukoso odrezana( problem za zatvoriti rukom), gumica na locu sa uljem je upitna kakva je i postoji velika vjerojatnost da tud vuče falš zrak kod takve metode, velika količina zraka u filteru pa treba dugo verglati da se stvori podtlak .......

sad se sjetih svog starog susjeda, imal je englezera...motor loš, nikad diran od pedest i neke...
postupak je išal ovak:
najprije je izgural traktor iz šupe na sunce...pa ga je onda pogladil rukom i pital kak se danas osjeća...pa je išel potražit karnister s mešungom od žage...pa je izvukal krpicu koja je stajala na čavlu u šupi odma pored traktora....pa je skinul zračni filter...namočil krpicu u benzin...metnul krpicu u škulju od zračnog filtera...okrenul ključem i drauf...mali je preo ko mačak...

a imam i drugog suseda, malo mlajšega od mene...e taj spukne zračni filter sa 533 i vozi trke...filter ga usporava...

eto, malo povijesnih činjenica...i razloga zakaj ja vozim rusa i dalje...:icon_cool:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
@Mariop, kad si več uletio da se i ja nadovežem. Jednu zimu sretnem se pred trgovinom sa jednim zetorom koji je zadužen za čišćenje snijega. Malo ja to gledam i spazim nekvu kvrgu na mjestu karterta, zagledam se u to i u međuvremenu dođe šofer i objani mi da je to grijač kartera na struju, a ova kvrga oko njega je izlijana PU pjena. E sad jel grijač u samoj pjeni ili je u karteru to nisam skužio. Doduše samo sa time si ne bude puno popravil start motora, ali ideja mi se sviđa
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ajmo se mi primiti IMT-ja
Savina ideja je potakla velika razmišljanja ..Dakle 533 več ima leptir na usisnoj grani ..ali taj leptor je u službi regulatora a ne čoka .

Stvar funkcionira ovak , kad se poluga gasa stavi na minimum , leptir se zatvori , u usisnoj grani nastane podtlak ..taj podtlak smanjuje količinu goriva .

Zaključak , ako leptirom zatvorim usisnu granu dobijem kontra efekt , pumpa daje minimalnu količinu goriva a meni odgovara maksimalna i još viša (tj . čok) .
Iznimka bi bial da se leptir ugradi između ventila i cijevi vakuma , a to bome nije jednostavno .





Ajde da ti striček oficir napiše kaj zna u vezi toga pa češ ti svijim iskustvom to sigurno demantirati.

Ima više vrsta čoka kod dizela,jedan je samo promjena kuta paljenja(ranije),druga je promjena kuta uz povečanje količine goriva dok
kolicina zraka ostaje nepromjenjena i treča promjena kuta uz povečanje ler gasa.
Sjedi , čista petica
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
@Mariop, kad si več uletio da se i ja nadovežem. Jednu zimu sretnem se pred trgovinom sa jednim zetorom koji je zadužen za čišćenje snijega. Malo ja to gledam i spazim nekvu kvrgu na mjestu karterta, zagledam se u to i u međuvremenu dođe šofer i objani mi da je to grijač kartera na struju, a ova kvrga oko njega je izlijana PU pjena. E sad jel grijač u samoj pjeni ili je u karteru to nisam skužio. Doduše samo sa time si ne bude puno popravil start motora, ali ideja mi se sviđa

Bude si popravil itekak. Kad je fest zima ulje se dosta zgusne i otežava se protok kroz pumpu i kanale, a kad ga zagrije je puno rjeđe i samim time lakše cirkulira kroz motor i pumpa ga lakše druka. Nama nije htel kamion palit dok je bilo jako zima i metal sam mu kalorifer pod karter na vuru vremena i puno lakše je zavrtio motor i palio bi svaki put od prve
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
A jel probal netko palit na 24V Imt-a 533??? Kakve su posljedice za alnaser ako to recimo pokušam jednom ili dvaput? Nisam elektro struke pa me zanima ako serijski spojim dva aku. od 12V jel onda dobivam na izlazu 24V?
 

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
Dečki jel ima neko iskustva s ovakvim stvarima...

nemam iskustva ali ako tko zna gdje ima za kupiti ovaj s prve slike bio bih zahvalan
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Ovim putem tražim anonimnog donatora predkomora u tu svrhu .
Nisam stigel, ometali me forumaši, ovim putem ih pozdravljam i hvala im kaj su mi pomogli :(hi)::(hi):

Sutra budem, obečavam
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Hm , nije li kod vladimirca izduvni ventil taj pod kojim je dekompresor :(think):
baš....svi dekompresori koje sam ja vidio su na izduvnom, i svi guraju ventil vrlo malo, do jednog milimetra otprilike (o tome dovoljno govori činjenica da skoro da nema kompresije ako ventil ne naliježe čitavom površinom ili nije ispoliran)

.....
Stvar funkcionira ovak , kad se poluga gasa stavi na minimum , leptir se zatvori , u usisnoj grani nastane podtlak ..taj podtlak smanjuje količinu goriva .

Zaključak , ako leptirom zatvorim usisnu granu dobijem kontra efekt , pumpa daje minimalnu količinu goriva a meni odgovara maksimalna i još viša (tj . čok) .
........
leptir je tu možda zbog buke, ili ekologije (koeficijent viška zraka ovo ono.....)

ovo u vezi količine goriva nebih baš bio 100% siguran, evo jedan primjer iz iskustva; ponovio se stari s autom, opel ascona 1.6 D, prvi mraz neće da upali......verglaj, pojačavaj akumulator, provjeravaj grijače, filtere, plamen u usis......naravno sve sa stisnutim gasom, nekako je to upalilo i nakon nekoliko dana ispipavanja skužio da neće s gasom, samo čok i bez gasa, ako zaverglaš s gasom usr'o si motku

a to s grijačima, brizgaljka će udarat po grijaču ili ćeš ih ukosit?
provjerit ću jedan sistem dekompresora na trocilindrašu.....tek sutra naveče, bit će i slika
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a to s grijačima, brizgaljka će udarat po grijaču ili ćeš ih ukosit? a
Pa sam nisam siguran , munaciar me upozorio na taj problem . Ne znam ništa dok ne vidim predkomore
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
baš....svi dekompresori koje sam ja vidio su na izduvnom, i svi guraju ventil vrlo malo, do jednog milimetra otprilike (o tome dovoljno govori činjenica da skoro da nema kompresije ako ventil ne naliježe čitavom površinom ili nije ispoliran

Kod vladimirca je stvarno na usisnom
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@oficir ne ljutim se sta si iznio moj savijet i moj nacin rada prije na 533:eek::

@muhanicar lako se zatvori rukom makar je kosina na usisu filtera ja sam tak radio na svom 533 zatvorio rukom i dobro zaverglo sad dal je imo sve dobro zadihtano dal se stvorio dobar podtlak neznam uglavno puno lijepse i lakse mi je znao upalit i nisam zezo akumulator!!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
@muhanicar lako se zatvori rukom makar je kosina na usisu filtera ja sam tak radio na svom 533 zatvorio rukom i dobro zaverglo sad dal je imo sve dobro zadihtano dal se stvorio dobar podtlak neznam uglavno puno lijepse i lakse mi je znao upalit i nisam zezo akumulator!!
Lakše ti je upalio jer je nafilao nafte u cilindar



Jel može netko potvrditi navoj na golfovim grijačima .
Po mom mjerenju M12 x 1.25?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
jedino sutra da potrazim grejac pa da izmerim. obicno ih pobacam ali mislim da imam jedan u rezervi polovan pa cu ga naci golfov je kraci i brze zagreva dok opelov je malo duzi i sporiji. golf 10sek opel 20sek dok se usija skroz.ako ti sta taj podatak znaci a mislim da hoce
 

Najnoviji postovi

Na vrh