• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dilema za izbor traktora

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
727
Brat je zimus uzeo Fiat Agri 90-90 pet klipova motor, ekstra traktor baš. Sinhroni mjenjač a nema ništa elektronike....
Ima ga i moj šogor. Fenomenalan traktor za "sirotinju". U smislu da nije šminka, a služi odlično. Zasad.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Ako je takva situacija, onda je teško reći koji bolje koči. Kod težeg traktora je veća vertikalna komponenta sile ali je i veća inercija i horizontalna komponenata tak da na kraju dojde na isto. Bez prednje vuče ili bez prednjih kočnica nebudeš dobil ništ bolje u odnosu na ovo kaj imaš.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Pa to je jasno valjda svakome ko god vozi barem auto ili motorič.
Mene kad slučajno dobije u auto šofer (a bilo je i takvih) koji prije zavoja stišče kuplung i kočnicu..... do sljedeč zavoja ni ne dojdemo pa makar ja peške doma išel.

Zato sam i stavil sliku lamele ;)
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,699
Mi uspoređujemo teži i lakši, ne spominjemo prednji pogon
Tamo di se spustim sa U 445 bez prednjeg pogona da Deutzom ne mogu. Pričam o malo exremnijim nizbrdicama. Deutz je teži cca 1500 kg od Unija. Kad se upali prednji pogon na Deutzu onda je to druga priča, tad se i prikolica sa 3-4 metra drva po tom istom putu spušta bez problema.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,697
... Zato jer ja mislim da bi se kod kočenja prednjima kotačima vršilo nepotrebno opterečenje na centralni bolcn kad bi se stalno, a nepotrebno koristilo.
Zanemarivo. Koliki je teret na bolcn prednji utovarivač ili utezi naprijed.
Ako Same ili Fendt (bez prednjeg pogona) imaju tromle u prednjim kotačima, rješenje je sigurno dobro.
Zaustavni put je neusporedivo kraći i po ravnom, a kamoli na dol.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Ima i Zetor, kaj sam videl i neuspješno pokušal popraviti, samo kaj ni na jednom ne koči. Kočilo je ali ne dugo.
Tu smo nekaj razglabali o tome problemi sa kočnicama

Ja neznam jel konstruktor zamislil da mali Medo nosi prednji utovarivač ili se to samo u kučnoj radinosti dograđivalo gore.
Utezi su nekaj drugo, oni su donekle na miru dok kučnice budu uvijek izazivale trzaje kod kočenja.
Na Sameu sam se susrel sa ručnim ventilom kojim se isključuju prednje kočnice i to mi se dopalo.
Probal sam uključiti i za moj pojam traktor je kod kočenja postal neupravljiv. I sam gazda je rekel da ih koristi samo kod spuštanja sa velikim teretom.
Ali to je samo moj dojam jer ko što rekoh, ja o radu sa traktorima nemam pojma.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Osobno, ja bi (za prvu i najjeftiniju silu) stavil kandže ili lance kopitare. Sa njima traktor ide uz brijeg, niz brijeg, po strani... Ostala kemijanja bi izbjegaval. Druga (najsigurnija i najbolja) opcija je traktor sa prednjim pogonom. Al za to treba i novčiće prirediti pošto su cijene skočile u nebo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Za prvu silu prema naprijed gore a u rikverc dolje.
Pitam se tko svaka tri tjedna montiral lance.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Metal sam ih ja jedno vrijeme dvaput dnevno kad je bila sezona. I ostal sam živ i zdrav...
Al nije bit u tome, već u tome da @damirko isproba prvo ovu soluciju pa ako mu odgovara ili ne, da može sljedeće opcije tražiti.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Ponajprije sam na ovakvo nešto mislio. Da li bi bio u osjetnoj prednosti nizbrdo u odnosu na ursusa.... Imali smo u obitelji dosta hanomaga, steyra, hermann lanza, i eichera i ostali su mi u sjećanju kao odlični traktori za šumu zbog dobre trakcije.. Ovaj sa slike vidim da se prodaje...
 

Prilozi

  • Screenshot_20230825_154457.jpg
    Screenshot_20230825_154457.jpg
    28.9 KB · Pregleda: 44
  • Screenshot_20230825_154449.jpg
    Screenshot_20230825_154449.jpg
    30.8 KB · Pregleda: 45

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Neznam kak je sa tima ali kolko čujem od ljudi mali Ursus je ko šklopac. Kad primi ne pušta
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Nije loš, ali gdje je moj stari išao sa metar i pol drva uzbrdo bez proklizavanja sa hermann lanzom D24 22ks 1400kg i 9.5x24 gumama, ja sam sa ursusom morao malo i zapeti ponekad
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,697
Na Sameu nemreš isključiti prednje kočnice, već samo kočenje prednjeg kotača pri razdvojenim kočnicama.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Na Sameu nemreš isključiti prednje kočnice, već samo kočenje prednjeg kotača pri razdvojenim kočnicama.
Jel si ti to baš 100% siguran?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,697
Isto je to na svima, samo je smještaj ventila na različitim mjestima.
Kad su pedale kočnica spojene, odnosno oba cilindra stisnuta, koče sva 4, bez obzira na položaj ventila.
 
Na vrh