• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektro motor problemi

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
IMG-20190129-181133.jpg

To je jako staro i pitanje dali bimetalna sklopka uopće radi.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Nepričamo o ispravnosti sklopke, nego dali su to ti parametri koji su postavljani i dali su to ta pravila.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Možeš slikati tvoju mehaničku zaštitu?
U postu prije nije naveden sklopnik (tvoj naziv je sklopka) već bimetal.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Opisat će nešto, zbog modernih električara koji ne poštuju ova pravila ja sam kupio strug kao staro željezo.Profesor na fakultetu održavao i razveo mrežu i još uvjek održava struju u firmi u kojoj se zatekao strug koji je kod mene poslije završio. Skinuli sa njega sklopke koje jesu zastarjele iz 1970, ali su funkcionisale i koje su dosta bučne, te stavio moderne majušne koje su samo probijale i varničile jer pored veličine površine kontakta utiče i kvalitet (posrebrenog) kontakta. Kada to nisu riješili ubijede gazdu da je tu neispravan motor, a i strug je prestar neka ga proda na otpad. Hvala im na dobroj dijagnozi. Kupim strug odmah u njega stavim neke končareve sklopke od 70 A, sve funkcionisalo ok. U međuvremenu nabavim Telemehaniken sklopke iz Francuske , i to sad šljaka nekoloko godina. Kada pravim navoje po cijeli dan sklopke se uključuju na hiljade puta, jer svako okretanje amerikanera lijevo ili desno je uslovljno smjerom motora.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,388
Ako motor radi u isprekidanom režimu obično je zaštita osjetljivija od motora, a naročito pri reverziranju i čestim pokretanjima, Zato postoje različite klase zaštite (10, 20...).

Za manje motore (recimo do 7,5kW), dovoljno je nazivnu snagu motor pomnožiti dvaput (P[kW] x 2 =A), za dvopolne i četveropolne motore, 3x400V.
Ideja bimetalne zaštite nije toliko zaštita od preopterećenja, već zaštita od nestanka faze, jer je to puno kritičniji faktor kvara motora, nego samo preopterećenje (na alatnom stroju).

Pjero, zaboravil si uračunati i korisnost motora, recimo 0,9, pa je struja još ~10% veća.

Sami osigurači štite instalaciju stroja i napojni kabel od preopterećenja (i kratkog spoja, naravno).

Bimetal na slici je za motore snage od (1,1...2kW).
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Da ja sam postavio za kolegu kojem je na 1,5 KW izgorjeo bimetal pa si nemože nać i šta ugradit.
Takođedobro si opisao ZJ ovo i jesu zaštite u faznim pravcima , jer se smatra da se motor ugrađuje dovoljan po snazi da zadovoljava potrebe a ne da se pati., a sa strane bimetala piši i vrijednosti osigurača što se sad nevidi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,388
Na bimetalu piše najveća dozvoljena struja (pred)osigurača radi dozvoljene struje kratkog spoja, da se taj bimetal, u slučaju istog, nebi razletio (i uzrokovao štetu/ozljedu).
Nazivna osigurača smije i može biti i manja.

Nego, gdje si nabavio Telemecanique sklopnike?
S tom sam se firmom "družil" 15-tak godina i još uvijek najradije ugrađujem njihovu opremu.
 
Posljednje uređivanje:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Tu su struje trenutačno jako velike pa čak i da je bimetal dvostruko slabiji ne bi se stigao od prve ugrijati dovoljno da izbaci.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,388
Ne treba trenutno, već po I2t krivulji.
A on treba izdržati toplinsko naprezanje u KS-u toliko vremena dok ne izgori osigurač.
Ovakav bimetal je ionak samo relej, a ako i isključi napajanje sklopnika, ne znači da se od KS-a sklopnik nebu zalijepil (jer je on samo teretna sklopka, a nije prekidač pa da može prekinuti kratki spoj). Zato mora (pred) osigurač biti ispred.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,388
Da, samo taj elektromotor nije za trajni rad. U praksi je to oko 2kW motor, starta rasterećen i ne radi uvijek na nazivnoj snazi.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Elektromotor od kombinirke mio standard 1,5kW monofazni izgleda da će krepati.
Vrti ali ima drugačiji zvuk i grije se!.
1,4Ω glavni, 3,7Ω pomoćni.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,388
Po otporu bi trebal biti tu negdje. Ono kaj možeš provjeriti još su kondenzatori.
Jel ima jednoga ili dva? Za pokretanje ili za trajni rad? Ima li centrifugalni sklopku?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Ima kondenzator samo za pokretanje od 120 mikro i centrifugalnu sklopku.
Odspojio sam kondenzator, ručno ga zaletio, pokrenuo, ima zvuk kao od aparata za varenje kad trese i miris se osjeti...ali vrti punim okretajima.
Motor je radio normalno, mlin u funkciji nekih pola sata...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,388
Znači, dogodilo se "iz čista mira" i nitko nije ništa spajal prije toga? Okreće li se lagano? Da nisu ležaji dotrajali?
Bojim se da mu onda nema pomoći, jer ovaj "drndavi" zvuk ukazuje na kratki spoj u jednom od zavoja. Odnesi ga nekom tko se bavi popravkom motora da da pregleda i dijagnosticira kvar. Ili tjeraj dok ne izdahne.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
320
Pozdrav, imam problem kod spajanja 3f el. motora sa Končar grebenastom sklopkom 1-0-2 za promjenu smjera vrtnje. Kad ga spojim po shemi izbacuje osigurač.Probao sam sa drugom sklopkom po opet isto. Sad ili ne valja shema ili oba dvije sklopke.Jel ima netko kakvu shemu da probam?
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
jel osigurac izbacuje odmah dok je sklopka jos na 0 polozaju ili tek kada se prebaci na 1 ili 2? jel je grebenasta sklopka tropolna?

uglavnom ako se isto desava sa dvije razlicite sklopke, ne vjerujem da je problem u sklopci, vec u shemi spajanja ili elektromotoru....

22398

inace sklika je reprezentativna....

ugl 3 faze dovodis na L1, L2, L3.... jedan smjer vrtnje T1 sklopke na U motora, T2 sklopke na V motora, T3 sklopke na W motora.... drugi smjer vrtnje T1 spajas sa mostom(komadom zice) na T4, T2 spajas sa mostom na T6, T3 spajas sa mostom na T5
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Neznamo po kojoj shemi si spajal,ali bit svega ti je da ti dvije faze zamijene mjesto
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
320
Izbacuje kad upalim na 1 ili 2, i znam da dvije faze trebaju zamijeniti mjesto.Skolpka je ovakva i trebala bi mi shema koja žica na koji broj na sklopki. IMG_20191017_205951.jpg
 
Na vrh