• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Fendt

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
uf krenula je debata oko snage,dali netko zna dali ima u seriji 500 FENDT,čisti motor bez turba sa običnim šestakom?

511...to je nekih 115ks..

Moj glas ide i dalje za šestaka kad se uspoređuje s 4cil..
I slažem se sa svima koji tako razmišljaju..

O potrošnji bi se dalo raspravljat,ali priča da 6cil iste snage troši više nego 4cil iste snage nebi rekao da je točna..
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
O potrosnji bi trebalo u nekoj drugoj temi ali kad smo vec tu moram reci da moj Masni u jesenskom oranju trosi 15-18 litara dok Zetor 130ks 3 god star sa cetiri cilindra gutne i do 25 litara. O zestini na gasu nevrijedi raspravljati, on u brazdu nesmije bez barem pol gasa dok moj stroj reze iz ler gasa.
Sestaci su po meni nezamjenjivi.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
uf krenula je debata oko snage,dali netko zna dali ima u seriji 500 FENDT,čisti motor bez turba sa običnim šestakom?

Svi imaju MWM motore :509,510 imaju 4 cil.(slično kao i ..309,310),TD226.B4, dok 511 pa nadalje- 6 cilindra ( kao 311,312,610,611...) TD226.B6-serije 500 imaju turbo i neki kod serije 600! Na mom 610 bio je potpuno isti motor(u šaraf) kao na 311 kod rođaka ( D226.B6 -bez turba),a na 611 isto godište je drugačiji D226.6(neko je tu kemijal nešto...)
ps. na konedati pola toga krivo piše pa se netreba orijentirati po tome..!
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
za potrosnju nebih znao, ali sa zadnjim dijelom kicinog posta se slazem.
moj mf 6cil i 100ks ako treba krenut ce u brazdi maltene na ler gasu, dok sam vozio zetora 15ks jacega, 4 cil sa mozda 50ak bala na prikolici po livadi i ispod 1000okr se buni. nevoli mali gas.
kada se razvrti ide kao metak, puno bolje nego moj mf, ali na malim okretajima je mrtav i 6ak je tu ipak daleko bolji..
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
moram se umješat. slažem se i s markom i kicom oko potrošnje.
imao sam prilike vidjeti oranje kod mene. ja orem s svojim mf-om bez greške s 3x16" plugom. dok je njivu do mene orao kolega s 698mf-om i 3x14. znaći traktor po veličini sličan mojem, ali je 4 cilindra turbo motor nekih 95ks
on ima dva tanka po 120l i kaže da mu troši da je to ćudo. on se bolje mući, i turbina pišti ko da će poletjet, a moj samo reže bez dima i muke ide jako lijepo. on je skoro na istoj površini oranja potrošio 10l više goriva od mene. a uzmimo u obzir manji plug kao i nešto slabiji motor, ali kako i sami kažete. on ispod 1500okr nije ušao u brazdu.
i tko prića da ista snaga traktora s 6 i 4 cl motorm da je ista, nije i nikad neće biti. 6cl makar ih je 6 uvjek će manje trošiti jer je količina goriva raspoređena i lakše podnosi sile i kojekakve posove nego ise snage 4 cl turbo.
uzmi primjer, 6 prosječnih mladića će povuć više nego 4 malo jača.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
moram se umješat. slažem se i s markom i kicom oko potrošnje.
imao sam prilike vidjeti oranje kod mene. ja orem s svojim mf-om bez greške s 3x16" plugom. dok je njivu do mene orao kolega s 698mf-om i 3x14. znaći traktor po veličini sličan mojem, ali je 4 cilindra turbo motor nekih 95ks
on ima dva tanka po 120l i kaže da mu troši da je to ćudo. on se bolje mući, i turbina pišti ko da će poletjet, a moj samo reže bez dima i muke ide jako lijepo. on je skoro na istoj površini oranja potrošio 10l više goriva od mene. a uzmimo u obzir manji plug kao i nešto slabiji motor, ali kako i sami kažete. on ispod 1500okr nije ušao u brazdu.
i tko prića da ista snaga traktora s 6 i 4 cl motorm da je ista, nije i nikad neće biti. 6cl makar ih je 6 uvjek će manje trošiti jer je količina goriva raspoređena i lakše podnosi sile i kojekakve posove nego ise snage 4 cl turbo.
uzmi primjer, 6 prosječnih mladića će povuć više nego 4 malo jača.

Jako bezvezna usporedba.....jel to ima veze sa snagom ili prijenosom snage...
A i ovo ostalo je samo naklapanje bez pokriča....ima tu puno faktora....neg ga kolega čipira:mrgreen:, pa bu trošil manje....primjer Hyundai i30, 1,6 motor, od 140ks trošil litru manje nego od 90ks. Autoškola jedan i drugi. Downseizing je budućnost, priznali mi to ili ne....barem dok ne nestane nafte
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
trosi manje zato sto ima rezervu snage.
nemora ga se toliko tjerati da bi isao jednako kao ovaj slabiji, lakse mu je..
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Jako bezvezna usporedba.....jel to ima veze sa snagom ili prijenosom snage...
A i ovo ostalo je samo naklapanje bez pokriča....ima tu puno faktora....neg ga kolega čipira:mrgreen:, pa bu trošil manje....primjer Hyundai i30, 1,6 motor, od 140ks trošil litru manje nego od 90ks. Autoškola jedan i drugi. Downseizing je budućnost, priznali mi to ili ne....barem dok ne nestane nafte

Pa upravo si dokazao da jači motor u težem poslu troši manje nego slabiji motor - jer je općenito i manje opterećen !!! o čipiranju na poljoprivrednim strojevima netreba puno pričati jer se zna u kakvim uvjetima rade ti strojevi i sa kakvim gorivom (kod nas)!!!! Na običnom traktoru ti se filteri zaštopaju za par mjeseci ...a još da je pumpa-brizgaljka sistem ......!!??
(to ne prolazi na prosječnim gospodarstvima sa 10-20 ha )
"stara škola je još uvijek zakon" !!!
 
Posljednje uređivanje:

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
A i ovo ostalo je samo naklapanje bez pokriča....

Nikakvo naklapanje! Provjereno 100% da je potrosnja na 4 cilindicnom turbaku veca nego na sestaku. Uz vecu potrosnju i kilavi su na malom gasu a zestine im ne nedostaje samo ipak malo sa zakasnjenjem.
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
Jako bezvezna usporedba.....jel to ima veze sa snagom ili prijenosom snage...
A i ovo ostalo je samo naklapanje bez pokriča....ima tu puno faktora....neg ga kolega čipira:mrgreen:, pa bu trošil manje....primjer Hyundai i30, 1,6 motor, od 140ks trošil litru manje nego od 90ks. Autoškola jedan i drugi. Downseizing je budućnost, priznali mi to ili ne....barem dok ne nestane nafte

znači da troši 5l jer moj je na 5.9l
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Joža, čitaj malo bolje, radi se o istom motoru....1,6L...usporedba je daje jači turbak ekonomičniji, normalno jer ga ne teba forsirati...a nema tolko veze sa brojem cilindara ili kubikažom. A ak se pretjera sa opterećenjem oba budu trošila i dimila..ja sam velimda je tu previše faktora u igri da bi se moglo generalizirati
Ovaj od 90 je na nekih 6.2-6.5, pažljive vožnje, jer se vozi prema kompjuteru
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
ajde dobro. a kako onda kometiraš ovo. došli na prosvjede, ja sa svojim mf 3080 6 cilindra 100ks i kolega s zetorom proxima 85. 4 cl turbo motor 95ks. imali istu kiometražu još sam ga ja ganjao na večim okretajima jer imam sporiju getribu, i na mjestu radili 2 dana. moj je potrošio 28l, a njegov 43.
istina puno faktora utjeće, ali nemoj ti uspoređivat aute i traktore. traktore ganjaj kako oćeš, ali kod traktora je činjenica da 6 cl iste snage troši manje od 4 turba. bilo je tako i ostat će.
auto je kreni stani, i možeš ga razvuć i koćit, a drugi se s jaćim motorom može vozit na leru i neće u pola potrošit. kod auta nema mjerila.
kad već uspoređivaš hyundaija kolega ima i30 140ks, a ja passata 19tdi 130. i nemože me ulovit da ga neznam kako ganja. a jaći i manji auto ima. a da usporedimo još potrošnju bila bi oćigledno smješna, jer je veća i skoro za litru :supz:
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
mi orali 8 sati sa fendtom312 i john deere3650 na istoj njivi krenili puni goriva i kada smo zavrsili fendt potrosio 120 a johny 155 litara .
vukli smo jednake rabe plugove i isli istom brzinom u ravnici.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Vratite se Fendtima o kojima je i riječ:mrgreen: Nemojte uspoređivati traktore različitih marki, pogotovo Zetor koji je na glasu kao potrošač:mrgreen: Ako traktor sa 4 i 6 cilindara ima istu snagu i okretni moment, onda tu velike razlike nema, i pri lakšim poslovima će 4 cilindra sigurno trošiti manje. Ne znam zašto toliko patite na šestake:supz:
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Vratite se Fendtima o kojima je i riječ:mrgreen: Nemojte uspoređivati traktore različitih marki, pogotovo Zetor koji je na glasu kao potrošač:mrgreen: Ako traktor sa 4 i 6 cilindara ima istu snagu i okretni moment, onda tu velike razlike nema, i pri lakšim poslovima će 4 cilindra sigurno trošiti manje. Ne znam zašto toliko patite na šestake:supz:


sto posto tocno..potpisujem
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
proslo proljece bacali gnojivo sa masseyom 6 cilindara 100ks i deutzom agrofarmom 100 posto je posao lagan deutz na dan trosio i 20litara manje goriva( deutz je 4 cilindra)

dosla jesen i isli orati kad ono sa isto goriva massey poore hektar a mozda i vise na dan jer je puno jaci kada treba zapeti a deutz se utusi kada naide na crnicu pa mora ubacivati u spore
tako da je moj zakljucak da cetiri cilindra malo trose samo u laganim poslicima a sestak je zakon za sve ostalo.

govorimo o istoj snagi
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
moram se umješat. slažem se i s markom i kicom oko potrošnje.
imao sam prilike vidjeti oranje kod mene. ja orem s svojim mf-om bez greške s 3x16" plugom. dok je njivu do mene orao kolega s 698mf-om i 3x14. znaći traktor po veličini sličan mojem, ali je 4 cilindra turbo motor nekih 95ks
on ima dva tanka po 120l i kaže da mu troši da je to ćudo. on se bolje mući, i turbina pišti ko da će poletjet, a moj samo reže bez dima i muke ide jako lijepo. on je skoro na istoj površini oranja potrošio 10l više goriva od mene. a uzmimo u obzir manji plug kao i nešto slabiji motor, ali kako i sami kažete. on ispod 1500okr nije ušao u brazdu.
i tko prića da ista snaga traktora s 6 i 4 cl motorm da je ista, nije i nikad neće biti. 6cl makar ih je 6 uvjek će manje trošiti jer je količina goriva raspoređena i lakše podnosi sile i kojekakve posove nego ise snage 4 cl turbo.
uzmi primjer, 6 prosječnih mladića će povuć više nego 4 malo jača.
Taj traktor MF 698 T ima dva rezervara ali su oba dva zajedno 120 litara a ne svaki.Taj MF u laganom poslu jako malo potroši goriva i ima prednost što je kratak a jak,pa je meni za šumu idealan traktor,a šestak je jači u teškim poslovima ali u lakšima više troši od četiri klipa s turbom.Meni je na tom MF 698 T potrošnja s roto drljačom na sat vremena 8 litara,a za 45 minuta pripremim jutro zemlje,tak da što se tiče potrošnje pre zadovoljan sam s tim traktorom i potrošnjom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh