• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Fendt

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Koda je čipiran[emoji4]
Pusti ga da se zgrije na radnu temp.
I provjerit mu da nema viška ulja u motoru,i da je filter zraka čist,za drugo ko zna...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

baskowsky

Novi član
Tu od
1 Ožu 2016
Poruka
27
Zašto misliš da je čipiran?
Pa znao sam ga provozati i onda prestane dimiti...a ulja ima koji milimetar više od maksimuma, nije valjda da mu to smeta?
ja ipak mislim da je netko tko je diro bosh pumpu il je naredio kasno paljenje ili rano..hmm
a filter zraka sam stavio novi, jedino onaj kao manji što ide prvo on pa veliki, taj nisam diro jer vidio sam da je čist, probo ispuhati kompresorom al nije ništa prašine izlazilo..
 

baskowsky

Novi član
Tu od
1 Ožu 2016
Poruka
27
pa bio sam mijenjao ulje i onda nasuo iako mislim da je bolje uvijek malo više nego da fali...nek me ispravi neko ako griješim.
 

MikiFendt

Član
Tu od
5 Sij 2016
Poruka
72
ja sam mijenjao neki dan ulje isto,nalio sam malo vise od normalnog,nikad nisam nalijevo još više od maksimuma.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Stari majstori bi rekli da je motor najzahvalniji kad mu je ulja na pola ili malo iznad pola,znači između min. i max.

Kad se čipira vara se kompjuter i poveča količina goriva pa pojačano dimi.

Al malo izgleda kao kondenzat a ne neki bijeli dim od ulja ili tako nečeg.
Jel fendt ima turbinu?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Moj 311 sa takvim motorom ali bez turba isto lagano dimi u leru dok ga upalim, ali kratko i bijeli dim, kroz minutu-dvije dima nema. Grijač ne radi jer je negdje prekinuta struja između osigurača i grijača, no ne da mi se to samom prčkati. Tek negdje na -10 ne pali.

Što se ulja tiče, nemoj nalijevati preko maksimuma, jer to za ni jedan motor nije zdravo. Zato i postoji oznaka na mjeraču za min i max, da se poštuje. Inače taj motor ima strašne rezerve što se tiče ulja, od min do max je nekih 6-7 litara i to ako je motor dobar ne možeš potrošiti. Ja u svog nalijem uglavnom nekih 17 litara, to na mjeraču izgleda nekih 1 cm ispod maksimuma, nakon 250 sati rada nivo padne za centimetar do centimetar i pola, a opet daleko od mnimuma, što po meni nikako nije neka potrošnja ulja.
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Toliko dimi jer ga palis u hali da si ga upalio vani vidio bi duplo manje dima zbog kontrasta ;)
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Kad se čipira vara se kompjuter i poveča količina goriva pa pojačano dimi.

Imas i kvalitetnijih varijanti povecavanja snage motora bez varanja kompjutera i bez povecavanja kolicine goriva.
Steinbauer elektroniku za povećanje snage ugrađuju ovlasteni servisi i zastupnici Massey Fergusona te MF priznaje tvorničku garanciju kod takve ugradnje u nove traktore.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da kolega znam za to, zove se mapiranje i može ga odraditi svaki malo opremljeniji mehaničar.
Samo trba imat program za izradu nove mape za pojedini motor i to može trajati između 20min. i 1h.
I to je večinom bezbolno za motor,a smanjuje potrošnju,a povečava učinkovitost motora.

Uglavnom su ugrađivani u te velike traktore isti motori i turbina a razlićite snage...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,984
U velikoj ste zabludi.
Samo više goriva daje više momenta, odnosno snage. Isto kak i s mehaničkim sustavima ubrizgavanja.
Eventualno smanjenje specifične potrošnje je na djelomičnim opterećenjima, ali na uštrb ekologije.
Mehaničar samo prepisuje gotovu mapu u ECU motora.
Ovaj dim nema veze s čipiranjem. Na ler gasu se mapa ionak ne mijenja.
Adonis, tom motoru je tvornički prigušena snaga, pa ga se samo otvara na nazivnu snagu.
 
Posljednje uređivanje:

tomo22

Novi član
Tu od
3 Sij 2016
Poruka
9
Loš motor. Probaj skinuti dizne i odnesi ih na provjeru, to bi ti trebalo malo pomoči da se smanji dim.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
ZJ, nismo u zabludi. Ovak je meni rekel mehaničar u MF servisu ( mladi dečko od struke i znanja ) : mapiranje je najbolja stvar za traktor ali nebre je bilo tko kvalitetno uraditi ( kolega oficir je sve fino objasnil ) . Ovo kaj su meni stavili ( steinbauer elektronika ) moze ici na sve traktore novije generacije i nema veze za mapiranjem i povecanjem kolicine goriva. Rijec je o istoj kolicini goriva koja se daje u manjim porcijama u razlicitijim vremenskim razmacima. Postoji i klasicno cipiranje sa ugradnjom cipa gdje se snaga dobiva iskljucivo povecanjem potrosnje goriva.

Nisam bas strucnjak za mehaniku ali tak su meni objasnili.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Čipiranjem se vara kompjuter i nije bajno i nije neko veselje.

Mapiranjem se mjenjaju sve postavke,zrak,turbina ubrizgavanje i količina goriva.
Po meni ko je pametan dobra stvar.
Kad ti treba više snage i momenta dobro dođe.
A potrošnja se smanji jer treba puno manje gasa za isti moment prije mapiranja ili ti povečanja postavki mape.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,984
Krivo su ti objasnili.
Gladan nemreš ni ti delati, a kamoli motor. Kad bi to moglo, izmislili bi perpetuum mobile.
Sekvencijalno ubrizgavanje ima svaki common-rail od prve generacije, dok su još bile elektromagnetske brizgaljke (kak su na mojoj krami od auta).
Rekel sam već da se specifična potrošnja može malo smanjiti na uštrb ekologije, dakle povećanjem kuta predubrizgavanja. Drugim riječima, gorivo se ranije počne ubrizgavati, otvara dulje i cilindrima i razvija višu temperaturu, pa je iskoristivost Carnotivovog kriznog procesa veća, ali i emisija dusičnih oksida). To je koji postotak i za toliko se može povećati snaga motora bez povećane potrošnje goriva.
Povećanje od 20...30%, za koliko je tvoj MF dignut, nemate bez povećanja potrošnje goriva.

Ovo kaj priča Oficir su...priče.
Čipiranje ili remapiranje je ista stvar. Netko to postiže vanjskim interfaceom, a netko zamjenom programa (mape) u ECU motora.
 

Najnoviji postovi

Na vrh