• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Fendt

baskowsky

Novi član
Tu od
1 Ožu 2016
Poruka
27
Stari majstori bi rekli da je motor najzahvalniji kad mu je ulja na pola ili malo iznad pola,znači između min. i max.

Kad se čipira vara se kompjuter i poveča količina goriva pa pojačano dimi.

Al malo izgleda kao kondenzat a ne neki bijeli dim od ulja ili tako nečeg.
Jel fendt ima turbinu?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk

Da ima fendt turbinu, to je 514 C 140 ks ili 103 kW

Moj 311 sa takvim motorom ali bez turba isto lagano dimi u leru dok ga upalim, ali kratko i bijeli dim, kroz minutu-dvije dima nema. Grijač ne radi jer je negdje prekinuta struja između osigurača i grijača, no ne da mi se to samom prčkati. Tek negdje na -10 ne pali.

Što se ulja tiče, nemoj nalijevati preko maksimuma, jer to za ni jedan motor nije zdravo. Zato i postoji oznaka na mjeraču za min i max, da se poštuje. Inače taj motor ima strašne rezerve što se tiče ulja, od min do max je nekih 6-7 litara i to ako je motor dobar ne možeš potrošiti. Ja u svog nalijem uglavnom nekih 17 litara, to na mjeraču izgleda nekih 1 cm ispod maksimuma, nakon 250 sati rada nivo padne za centimetar do centimetar i pola, a opet daleko od mnimuma, što po meni nikako nije neka potrošnja ulja.

I meni grijač ne radi i isto je negdi struja prekinuta na kablu pa čekam da ispraznim rezervar pošto je iznad motora i smeta mi da dođem do tih kablova pa ću to riješiti...

Toliko dimi jer ga palis u hali da si ga upalio vani vidio bi duplo manje dima zbog kontrasta ;)

imaš donekle pravo, kad sam ga vani palio onda se nevidi toliko al bude dima i onda

Loš motor. Probaj skinuti dizne i odnesi ih na provjeru, to bi ti trebalo malo pomoči da se smanji dim.

i ja isto malo sumnjam na dizne jer kad se zagrije onda manje dimi iako mislim i da je neko pomako na kasno paljenje jer ako se ne varam bijeli dim je inače i odlika kasnog paljenja
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je kolega upravu si,može jeftinija varijanta i naravno skuplja i s orginalnim programom i čovjekom koji zna što smije mijenjat do koje granice.
Al pametan vozač neće uništit motor i turbinu,a budala če i tvorničkog sje...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Da kolega znam za to, zove se mapiranje i može ga odraditi svaki malo opremljeniji mehaničar.
Samo trba imat program za izradu nove mape za pojedini motor i to može trajati između 20min. i 1h.
I to je večinom bezbolno za motor,a smanjuje potrošnju,a povečava učinkovitost motora.

Uglavnom su ugrađivani u te velike traktore isti motori i turbina a razlićite snage...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk

Sretno kad ti takav napravi mapu.

Naj jednostavnji alat I zastarjeli a klinac napravi od mape košta 700€,
to je alat za izradu mape.
(alati za generičke mape več sa no name mapama imaš od 150€.)

šta taj alat radi,
onak naj jednostavnje, skinem tvoju mapu otvorim dio sa gorivom I dodam ga 10-20% isto tako sa tlakom turba, od 1000-4000rpm. I to je ajd bolje I dobro ali nije to kak treba, ali je još uvjek sigurno, I to za stare motore di nma EGT, DPF-a I svih čuda današnjih auta.

Uobičajno takvi "bolji" mehaničari odvrte sve do kraja

I tu čuješ onda one price, razletila se turbine, rasipalo kvačilo, pregorio klip I sl.

I to ti je jeftina mapa do 200€ bjež od tog.
To te naučim radit za pol sata.
Pa budeš u selu glavni čiper, ajd to zaboravi. Uludo potrošenih 10kkn.:mur:
konjina trbao sam dat skoro 30kkn I imat alat I mape od renomirane kuče I ukucavat kvalitetne skupe mape.

Kvalitetna mapa renomiranih tuning kuča tipa REVO, Sedox,RSR motorsport I sl. bila ona I generička je oko 400€, CUSTOM mape su od 800€ do cca 1500€ I rade se po minimalno 1 dan.

i ja isto malo sumnjam na dizne jer kad se zagrije onda manje dimi iako mislim i da je neko pomako na kasno paljenje jer ako se ne varam bijeli dim je inače i odlika kasnog paljenja
probaj uzet za početak bolji aditiv za dizne, ne onaj od 50kn,
provjeri kut ubrizgavanja, da ako je kasni dok je hladan oče dimit I peč za oči,
ako je to o.k onda dizne na reparaturu, a nebi bilo lose ni pumpu pogledat.

Ali kakve je kvalitete I gorivo da nije do njega, npr jedno sam dobio plavi pa to je bilo užas, od teškog palenja, dimil kao da je ulje a ne nafta, nalil eurodizel I sve bilo o.k

Čipiranjem se vara kompjuter i nije bajno i nije neko veselje.

Mapiranjem se mjenjaju sve postavke,zrak,turbina ubrizgavanje i količina goriva.
Po meni ko je pametan dobra stvar.
Kad ti treba više snage i momenta dobro dođe.
A potrošnja se smanji jer treba puno manje gasa za isti moment prije mapiranja ili ti povečanja postavki mape.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk


Kontriraš sam svojim izjavama odnosno brkaš kaj je kaj.
ne mješaj "varalice" I mapiranje.
Kod mapiranja ide ili kompletno nova mapa od neke tuning kuče, dakle nama varanja, ili se radi tvoja mapa sa večim parametrima.

Sve kad se odradi "samo" dobro, nema dima ni nikakvih nus pojava, a dobio si više KS I Nm. dok je u granicam nema straha.


Varalice e to je sranje da tak kažem, tu se vara temperature motora, komp misli da je motor hladan I daje više goriva, nisi dobil niš osim dima, začađenja turbine, usisa, katalizator ili DPF-a, a snaga ispod 10%.
Bolja je loša mapa nego ta varalica.
Ako ništa drugo na lošoj mapi ti je sve jednako pomaknuto, a ne da se vara komp.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Tako je kolega upravu si,može jeftinija varijanta i naravno skuplja i s orginalnim programom i čovjekom koji zna što smije mijenjat do koje granice.
Al pametan vozač neće uništit motor i turbinu,a budala če i tvorničkog sje...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk

Spojio sam odgovore pa je došlo iznad tvog.

Iz osobnog iskustva, generička mapa jednog tunera, ali mapa rađena u poznatoj Njemačkoj kuči,,
radi bolje nego custm mapa jednog našeg cjenjenog tunera.
on je radio direct sa svim preradama. Ajd čovjek na dobrom glasu reko izmapirao ih je hrpu I sigurno ima više iskustva nego ja,pa če napravit, da imao sam samo problem sa pregrijavanjem.

A eto švapska je o.k. i za seriski motor,
gdje je bila ist prerada pa sam sam povisio limitere I motor radi savršeno, a još sam daleko od onog kaj je max limit.
Daklem oprezno I uvjek samo renomirane kuče sa iskustvom za takve vrstu tuninga
 
Posljednje uređivanje:

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Baskowsky to je normalno za hladan motor. Turbina nema efekta na nižim okretajima. Dim nije jako crn ili obojan da ima nesagorijele nafte niti primjesa ulja. Koliko se čuje motor stabilno radi prima gas bez trzaja, nema drugih znakova zašto bi išta dirao. Kontroliraj potrošnju, razine tekućina nesmije biti ni povećanja ni značajnog smanjenja i sve uredu. Kod mene je atmosferski 612 i slično dimi. Ima na YouTube koji dime još gore i drže cijenu.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

valentin20

Novi član
Tu od
16 Ožu 2016
Poruka
26
deckii pozdrav
imam problem sa fendom 716 vario
dok je hladan dimi jako bijelo neradi praavilno i neizgara gorivo kako treba cini mi se
jel zna ko sta
HVALA :fiery:
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
MWM motori inače tako malo dime koliko sam primijetio,ne dime samo novi ili poslije generalke,ali to nema veze,i moj renol malo ima dima kada ga upalim,ali brzo nestane,i to me ne zabrinjava ni malo.
 

valentin20

Novi član
Tu od
16 Ožu 2016
Poruka
26
ma dimi od kad je otiso u iber turazu cini mi se "majstori" slagali nes i od onda radi ko da mu radi 4,5 cilindra a ne 6 i dimi jako bijelo prije nije ni 5 % dimio kolko sad dimi

meni fendt jako dimi bijelo i dizne smo promjenili neki dan i oped isto
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Malo pumpu stavit na ranije paljenje,i povečat količnu goriva,dim če se smanjit ili nestat..
Pod uvjetom da su dizne i boš pumpa uredu..
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ta iber turaža mu nije baš dobro došla. To se dogodi kad motor počne preko turbine dobivati i izgarati ulje iz motora. Jeste li ga stigli ugasiti i je li otvarana turbina?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Vidim da se svašta piše o čipiranju i sličnom pa da pojasnim jer vidim da neki mješaju stvari.

To što "selo" zove čipiranje je samo proces ugradnje drugog eproma u ecu, reprogramiranje orginalnog ecua ili ugradnja dodatnog piggy back ecua.

Najveca razlika je u samoj mapi koja može bit generička, čitaj namjenjena za taj model traktora/motora ili individualno podešena po pojedinom traktoru.

Individualne mape imaju smisla na autima ili traktorima koji imaju odrađene neke tuning zahvate tipa promjene dizna, turba i sličnog dok je za traktore koji imaju sve serijsko najbolja generička provjerena mapa kvalitetne firme.

Nova mapa smanjuje potrošnju i povečava snagu najcešce tamo gdje ju u biti trebate te ima podatke za ubrizgavanje karikiram na svakih 10 okretaja motora dok serijska tipa na svakih 50 ima, optimira se mapa prema gorivu, podneblju u kojemu je traktor i još dosta drugih faktora tipa kako su dečki napisali ne gledaju se toliko eko norme kao kod orginalne mape nego se vodi više onim što je bolje za vlasnika vozila i vozilo.

Zato vozila koja se kvalitetno čipaju imaju kod svakodnevnog rada bolju potrošnju i iskoristivost goriva uparenu s većom snagom i najčešće puno bolje krivulje momenta i snage kroz okretaje,popeglane parametre te samim time dobijete i puno iskoristiviji motor.

Što se dima tice on nastaje kad se pretjeruje s granicama i dodaje više goriva nego sto je motoru stvarno potrebno, dakle kod kvalitetnog čipiranja nece biti ništa više dima nego kod orginala jer višak goriva za sam motor je stetan kao i manjak .
 

valentin20

Novi član
Tu od
16 Ožu 2016
Poruka
26
a ugasili smo ga za nekih 15 sec
pod te bos pumpe se podbacivaju neke plocice i tak se stela

kad vadis magnet moras okrenut kljuc da ga izvadis to gura letvu unutrs i kad su stavljali naza niije bio dodan kontakt neg ugasen onda magnet je na drugom mjestu i ond on kad oces upalit gurne letvu dalje nego sta smije
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Bos pumpu dobro poštelali sami ne budete sigurno ako nemate jako jako puno prakse.

Kolega je stelao sam a kuži se i opet traktor nije išao bajno, odnio dečkima u dizel doo u donji daruvar, poštelali i sad ide bolje a manje troši tako da za takve stvari bez stručnjaka teško.

Pripazite samo jer jako je puno "stručnjaka" danas.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kuda ste vi svi zalutali...
Poslije zime za početak bi bilo dobro promijeniti filtere goriva,očistiti sustav,oprati rezervoar... Ponekad se dim javlja radi niskih zimskih temperatura,i drukčijeg ponašanja goriva u tim uvjetima.
 

valentin20

Novi član
Tu od
16 Ožu 2016
Poruka
26
Pumpu nemožes štelat. Nije to Dajc. Tu pločce podmećes i tako štelaš.

ea2c844f21573347264165e9761f5ae1.jpg


Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh