• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalka tomosove umo06 kopacice

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Elem...rijesih konacno odraditi jednu manju generalku na svojoj tomosovoj frezici. U planu je bilio samo napraviti onaj stabilizator o kojem smo vec pricali na forumu ali onda sam se malo prekonto...frezica sva jadna brunda drnda...pusta ulje na stotinu strana. pa sam rijesio to srediti kad vec radim da uradim da valja...znaci rastaviti sve zamjeniti sve lezajeve i semeringe i onda iducih godina biti miran.

Rastavio sam je skroro cijelu ali sam pri kraju posla naisao na par problemcica koje nisam uspjeo rijesiti na fin nacin pa evo ovdje kacim slike trazim savjete da to odradim bez prevelikog lupanja drndanja jer je frezicino tijelo aluminijumsko to je krto sve puca ko ledenica ako se ne radi fino.

Prvo da pitam ovako...lamela na ovoj frezi je suvog tipa jel tako? Posto kad sam skino motor sa reduktora dole je sve plivalo u ulju. i tu mi je inace uvjek curilo ulje. sad pretpostavljam da je semering ovdje otisao na ovom malom bloku izmedju masine i reduktora...ali ja zapravo nisam tu ni prokuzio da li ima semering okom se ne vidi. Pa sad...da li ovdje ima semering, i da li treba da bude...ili ne treba da moze ulje da stize do lamele?

E sad ako treba...kako izvaditi tu osovinu iz ovoga bloka da bi mogao zamjeniti taj lezaj i semering?
Evo slike:



Onda sledece pitanje...semerinzi na osovini pogonskoj. Nju sam uspjeo izvaditi sa jedne strane ima poklopac i izbio sam je. Ali sa druge nema poklopca...pa kako izvaditi taj semering odatle? I kako skinuti lezaj sa pogonske osovine(To nisam stigao slikati) ali evo ovog problematicnog semeringa kako ga iscupati odatle?



E sad...poklopac reduktora nisam mogao skinuti a samim tim ni osovinu koja od kvacila vodi do pogonske osovine. Kroz lezaj u poklopcu prolazi osovina a osovina ima kajlu u sebi. Da bih izvadio osovinu iz poklopca tj lezaja moram izvaditi kajlu. E sad...kako izvaditi tu kajlu? Evo slike:



Takodje masinu samu moram rastaviti po pola jer planiram promijeniti lezajeve radilice i semeringe. E sad...kako skinuti ovu dole podlogu od kvacila...one metalne dijelove sam poskido odvrno kontra navoj je bio ali ovo dole jel to nabijeno samo ili zavrnuto ili sta?




I jos jedna zanimljiva stvar. Pogledajte molim vas sta se to kroz godine uspjelo nataloziti u frezici. Saka katrana velicine gotovo ljudske sake manje...evo slikao sam kraj kutije cigara da vidite koje je to velicine. Bas je onako cvrsto ljepljivo ama bas pravi katran. A sto je najzanimljivije freza je koristena od kad je kupljena skoro svake godine...ulje je mjenjano na 2 3 godine najduze u njoj. Ali eto godine cine svoje :)



 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Mogel si to malo poplahnuti pa bi bilo lakše razaznati kaj napraviti.
Davno je to bilo pa možda da pričekaš nekog kome je bilo nedavno ili mu je rutina.

Uglavnom ja mislim da za vičinu tih osovina treba bat (čekić) igrati.
Kajlu iskopaš šerafcigerom ili ju izvadiš cvikcangama
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pa naravno da cu to sve oprati kad rastavim...ima da je sredim ako bude dala sreca da bude ko nova...opracu to sve naftom ocistiti kad budem skonto sta i kako da rastavim do kraja...rucke i jos neke djelove cu osmirglati i ofarbati jer su korozirali...moram to srediti da bude ko za izloga :)

A kajlu sam probavo potezati klijestima ama nema sanse da je izvadim :(
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Mora iči, ako ne onda mali sjekačić u ruke i lagano.

Mislil sam da obaviš predpranje pa da poslikaš. Lakše bi skontali kaj treba.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
e tu sam se zezno :)

Poslikacu sutra nanovo ako sta opet trebadne. U principu ta kajla i ono zvono od kvacila mi daje najvise muke...


P.S. Jel uopste negdje ima neki manual ili katalog djelova to bi mi dobro doslo...od tomosovih motora imam milion kataloga i manuala al od te frezice nikad nista nisam uspjeo naci
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Prva slika;..Tu bi izgleda trebalo upotrijebiti cekic i komad mekanog metala(mesinga).Zeger se nevidi.
Druga slika :.skroz nejasna.Probaj bar malo obrisati pa slikati.
Treca slika::kajlu mozes izbiti sjekacem sa strane ukoso prema van.Trebala bi se izvaditi i armirackim klijestima.
Cetvrta slika:::Izgleda da je ta osovina na konus.Tad bi trebalo malo izudarati tu cahuru koja nalijeze na osovinu.Sama ce pri udaranju spasti sa osovine.Ako je ravna osovina tad moras imati radapciger.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Puno hvala na odgovoru.

A jel znas mozda ova prva slika jel tu ima semering kakav?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Meni se cini da je na prvoj slici samo lezaj bez semeringa,al daj te slike sutra poslikaj kad budes opral i stavi vece.odi preko hotlinka za forume1.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
a reci mi jel treba biti tu semerign il ne treba da moze ulje do kvacila stici?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
a reci mi jel treba biti tu semerign il ne treba da moze ulje do kvacila stici?

Mislim da je lamela u ulju i da nema tu semeringa,ne sjecam se vise prije par godina sam slagal jednu i isto je sve bilo masno i bilo je lufta kod tog zupcanika i raspal se jedan lezaj u getribi pa sam sve raskapal al lamela je super radila bez proklizavanja i sve je bilo od ulja al je negdje curilo i falilo ga je i isto nisam vise znal kak treba tocno biti,sve sam predihtal i promjenil sve semeringe i par lezaja i poslje nije slinilo.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ma meni je cudna ta freza totalno jer pari ako lamela i jeste u ulju onda to ulje ima put vani posto poklopac je fabricki otvoren na 2 mjesta od lamele i tu ulje meni curi vazda.

onda druga stvar reduktor ima 2 mjesta za sipanje ulja. imas onaj gore sarafic ispod rucki i sipas dok ne dodje do kontrolnog sarafa sa lijeve strane. i onda imas i dole sa strane veliki saraf i tu sipas da ima ulja i dole kod pogonskog zubcanika. To mi nije nikako jasno sto su to tako stavili sto nisu samo jednu prostoriju sa uljem :)


Ja se samo nadam da u ovoj mojoj vukojibini u prodavnicama autodjelova ovih par sto ih imam da ce tamo biti tih lezajeva i semeringa...al nekako mi smrdi pogotovo semeringe da cu tesko naci a mozda i ona 2 iglicasta lezaja nekako mi izgledaju nestandardni...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Sutra cu otici do decka kojem sam ju slagal i pogledat da se podsjetim jer nemrem se sjetit nekih detalja nije mi nekaj jasan taj sklop oko lamele ima neka caka sa skidanjem i to podmazivanje i kolicina ulja nisam sad siguran jel kod nje ili kod koje je bitno da se ne pretjera sa kolicinom i ima neka rupica kao ozracnik i tu zna slinit ulje bum sutra pogledal pa ti javim.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
E super hvala ti mnogo duznik sam ti.

E sad moram postaviti jedno jako glupo pitanje i znam da ce me mnogi od vas kritikovati al eto...umedjuvremnu sam uspjeo neke od lezajeva poskidati svi su made in yu i meni pod rukom izgledaju kao da su novi. Ono jes malo zvrce kad se zavrte ali nemaju skoro ni trunke aksijalnog i radijalnog lufta. Sta mislite da ostavim te lezajeve?

Nije mi problem kupiti nove ali ovdje u bih je to sve jalova rabota. za motor sam kupovo i fag i skf i ne znam vise ni sam sta nisam ali sve su to bar po mojoj procjeni nekakve kineske rabote. znalo mi se desit da mi za mjesec dana prozuje lezajevi na tomosu motoru na radilici...e sad doduse ta masina je vrtila i do 9000 obrtaja i vozena je konstantno u iberu...ali opet...


Sta mislite o tome?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Zvrče na suho, tj poslije pranja?
Ako kad kapneš kap ulja prestanu, ostavi ih jer su sigurno kvalitetniji od bilo kojeg novog.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jos se raspitaj di tu kod vas ima za kupit nove i ak su jako dugo unutra sigurno su dobili mala ostecenja koja su okom nevidljiva i pitanje je kak budu jor dugo.
Fag i skf su se u zadnjim godinama pokvarili od kad ih rade tvornice kini,afrika i juzna amerika.
Nekak najvise vjerujem japanu i njihovim koyo lezajevima.
Kad si vec sve raskopal promjeni sve pokretno jer steta da opet nekaj ode kad je vec bilo po pola.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ma kazem ti nije meni nikakaf problem kupiti ako hoces 100 lezajeva pa poslati i tebi 50 da imas za uspomene :) ali me samo nervira taj vrazji kvalitet. tih kojo japanaca ovdje nema da se kupi samo imaju ovi fagovi skfovi i imaju bas oni kinezi no name.

Zato i jesam za tu opciju da one koji nisu prozujali ostavim... ne mogu ti opisati kolko sam u zadnje vrijeme razocaran tom kvalitetom novih dijelova sta god da uzmem sto je prije trajalo 20 godina sad mi traje mjesec dana to je katastrofa. lezajevi crkavaju dok si reko dobar dan. platine na tomosu koje su prije drzale po 10 godina nekad i vise ti znaju drzat 2 3 mjeseca a sve bosh iskra. sajla gasa puca nakon 3 mjeseca. pakne koje su znale drzat 20 godina na tomosu se potrtose nakon godinu dana. i milion stvari tako :(

Tako da kad razmislim ni sam ne znam sta mi je ciniti...







I jos da pitam kad sam vec tu...jel ima neko rjesenje da se uradi dole gdje osovina pogonska izlazi iz bloka...da se nekako zastite semerinzi tu?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Te semeringe nemres zastitit samo pazit ak se kaj namota da se odma ocisti.
Ovak lamela mora biti suha a na tom vratilu mislim da ima oring i gore ulje nebi smjelo.
Treba pazit da nema previse ulja u kucistu ispod da ga ne dize na lamelu.
Stare semeringe isceprkaj s sarafcigerom ili izbi cekicem s kontra strane ak ima mjesta.
Daj jos sve poslikaj posebno da vidim bolje.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ima SKF dobri lezaja .Samo treba citati ono Made in xxxx.Bar kod mene u prodavnicama ima SKF Made in Malezija,Kina, al ima i Made in Italija,Njemacka,Francuska.Inace za mene su jedni od najboljih lezaja Francuski i Japanski.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ima SKF dobri lezaja .Samo treba citati ono Made in xxxx.Bar kod mene u prodavnicama ima SKF Made in Malezija,Kina, al ima i Made in Italija,Njemacka,Francuska.Inace za mene su jedni od najboljih lezaja Francuski i Japanski.

Jako je terko nac skf francuski a kamoli japanski,al izgleda da ovisi koju velicinu uzimast kod ovih manjih nema japanaca vise.
Na kutiji vecinom pise francuska ili japan al na lezaju je u 90%slucajeva china.:fiery::(
 
Na vrh