• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: TOMO VINKOVIĆ

Pozdrav svima!
ZJ kaže:
firemanpeter kaže:
...
Neka mi sad moji forumaši električari objasne kako starter može radit normalno, upali traktor, a krivo je spojen :scratch . Ja sam mislijo da ponešto znam što se tiče struje ali ovo me zbunilo.
Mr. Peter: nema ti veze koji polaritet dovedeš anlaseru, jer je on serijski uzbuđeni motor, i vrtit će se uvijek na jednu stranu. Bušilice, brusilice...imaju također serijske motore samo se napajaju izmjeničnom strujom i rade bez problema.
Zamisli si da gazda toga Tomeka zamijeni kleme 50 puta u sekundi ;)
Ima logike...
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Re: TOMO VINKOVIĆ

Edo, u automatu je kotva od mekog željeza, a ne permanentni magnet. Njoj je svejedno na koju stranu teče struja i uvijek će uvlačiti kotvu, bez obzira na smjer (polaritet) struje koja teče.
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO VINKOVIĆ

Radnja motora u suprutnu stranu
Desilo se jednom sa TV sa jednom cilindrom da se on umorijo uzbrdo. Vozač nije stavijo u nižu brzinu i tako je cuknuo nazad i radi motor u suprutnu stranu. Nabijao je, pušijo kroz filter, onda smo ga brzo ugasili.

Još oko startera.
Dobro ZJ, to je za mene več viša matematika. Nešto znam o struji ali vidim da ima još puno toga da naučim.
Važno je da ima logično pojašnjenje i da je sve ok. Ja ču sad bez brige staviti kleme kako treba, plus na+ a minus na-
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Re: TOMO VINKOVIĆ

Polaritet ti je važan zbog dioda na alternatoru (ovaj ih više nema žive) i reglera. Anlaseru je svejedno.
Ako imaš aparat za zavarivanje (AC), slobodno ga spoji na anlaser za probu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: TOMO VINKOVIĆ

Kad budeš mjerio akumulator sa digitalnim multimetrom i kad staviš crveno ticalo na - pol na multimetru ispred vrijednosti napona bit če ti predznak minus.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: TOMO VINKOVIĆ

Petre - tebi je bar lako probati...
okreni akumulator,,,i verglaj...
ako pali,,,rešena enigma...
što je ZJ rekao... :prayer:
samo nemoj sad u pola noći...da budiš komšije... :lol:
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 
B

BAGERISTA

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

I jasmo li riješili enigmu oko akumulatora?????
šta je krivo,,,i dali je uopče i bit u akumulatoru ili nečem drugom...... :scratch :(
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO VINKOVIĆ

Vidiš kako kaže ZJ, sve objašnjeno. Može starter radit neovisno od polariteta. Vlastnik traktora je samo neuobičajno spojio priključke i ništa drugo nije u pitanju. Na njegovu sreču nema na traktoru ništa drugo od struje pa nema ni štete.

Akomulator je ok kao i sve ostalo.

Joe
Nisam budijo susjede u pola noči :D . Nit nisam ništa više testirao. Spojit ču kako treba i to je to.
 

gvozdeni1

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
284
Re: TOMO VINKOVIĆ

Pozdav Forumasi!
Drago mi je da se situacija smirila!!!
Fireman, ja tako nesto jos nisam video.
Malo sam danas radio, evo videa:
http://yfrog.com/mxv0842240710z
http://yfrog.com/jkv0844240710z
http://yfrog.com/44v0845240710z
Sa ovim sam radio:
p2407100902.jpg

Pozdrav svima!!!
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO VINKOVIĆ

Sličan plužič kao onaj od Grofa, samo ovaj ima drugačiji sistem podešavanja.

Kažeš da tako nešto još nisi video. Vjerovatno misliš ono oko spojitve akomulatora.
Ma nisam ni ja to vidija ikada, a plus toga još to radi. Bio sam malo zbunjen :lol: :D .
 

gvozdeni1

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
284
Re: TOMO VINKOVIĆ

firemanpeter kaže:
Sličan plužič kao onaj od Grofa, samo ovaj ima drugačiji sistem podešavanja.

Kažeš da tako nešto još nisi video. Vjerovatno misliš ono oko spojitve akomulatora.
Ma nisam ni ja to vidija ikada, a plus toga još to radi. Bio sam malo zbunjen :lol: :D .
Na akumulator sam mislio, nisam jos nikad tako nesto video! Vec sam pomislio da je neka fabricka greska, da su pogresno odstancali + i -. :D :D :D
To je pluzic za mali kultivator na dva tocka, samo sam ja zakacio na tomu. Bolje i ovo nego asov! Na kojoj strani je Grofov vadilica? Jos nisam video njegovu vadilicu. Na kojoj strani mogu da pronadjem postove oko volana? Poceo da curi ulje i nekad tesko ide, ali ne uvek. U sredini velike matice curi. Velik je posao zameniti simering i lezaj? A ko zna ako raskvarim, sta me jos ceka? :scratch Marfi nikad ne spava! Unapred hvala!
kp243.jpg

Pozdrav svima!!!
 
G

GROF

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

gvozdeni1 kaže:
firemanpeter kaže:
Sličan plužič kao onaj od Grofa, samo ovaj ima drugačiji sistem podešavanja.
To je pluzic za mali kultivator na dva tocka, samo sam ja zakacio na tomu. Bolje i ovo nego asov! Na kojoj strani je Grofov vadilica? Jos nisam video njegovu vadilicu.
Pozdrav svima!!!

... pozdrav forumašu gvozdeni!

., plužića za vadjenje krompira imaš pod temom PRIMA tt traktori., imaš plužić drito iz tvornice prima, sa sajma u Gudovcu, od našega nadasve vridnoga forumaša Bagudina i moje malenkosti plužić., znači sve solucije., pa pogljedaj!.-

aj Bog!., čitamo se ...
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: TOMO VINKOVIĆ

Gvozdeni1
Kako misliš da curi u sredini velike matice? :scratch
Znači na vrhu odmah ispod obruča- volana? A čuj, onda je prepun ulja. Ulje treba natočit do onog vijka koji stoji u visini ploče armature. Taj je vijak u biti čep i do te visine treba točit.

Inače nije težko raskopat volan. Počneš kod obruča, skineš ga. Onda povadiš one dvije matice na osovini volana, dalje onu veliku maticu ispod obruča volana i fino povadiš van osovinu, ležaj i podložke. Ako treba još onda na donjem kraju stuba- kučišta otvoriš poklopac i tako dalje... Podložke i ležaj dobro zapamti kako su obrnuti, koji je red slaganja da nebudu posle problemi kos sastavljanja. Možeš i uslikat iz blizine.

Ako težko ide (vrti) onda može bit nešto sa ležajem na gornjem kraju. Može bit previše zategnut, može bit poderan (ali težko da bi bil), može bit rđav (i to težko ako ti je prepun volan ulja). Ajde ti prvo počni gore kod obruča pa da vidiš ako ima greške pa onda dalje.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
Re: TOMO VINKOVIĆ

gvozdeni1 što se tiče volana, ne znam dali ima tu u TV temi što opisano,
ali u mehaničkoj radionici baš tema volan na TV 420, pa evo ti linak
pročitaj i pitanja vezane za to postavljaj tamo....

Luft volnana TV 420
 
P

playstation5

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

Jel to vridi i za tv 523
 
Posljednje uređivanje:

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
Re: TOMO VINKOVIĆ

Na sve serije TV (400, 500, 700 i 800) , samo je mala razlika u seriji 800
(duže vreteno volana i sl.), ali ubiti skoro je sve isto.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gvozdeni1

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
284
Re: TOMO VINKOVIĆ

Tako je Fireman, ispod obruca volana, tamo poceo da curi. Dosad je sve bilo u redu, tomek je bio kod kuma da frezira za rasad posto ja nisam stigao da mu uradim i tako je vracen. :madmana: Mislim da je lezaj raspao a i simering otisao u p.... m....... :scratch Nazalost, prvo moram da zavrsim prskalicu, pa posle da krenem sa volanom, slikacu kad stignem dotle ;)
Hvala Zbalija, sad cu da pogledam! :prayer: :prayer: :prayer:
Grofe, pronasao sam vadilicu, slican je mnom. Kazi mi, ako vadis iz prljavije zemlje(korov) da li izdize pluzic?
Hvala Ljudi i pozdrav Svima!!!
 
G

GROF

Guest
Re: TOMO VINKOVIĆ

gvozdeni1 kaže:
Grofe, pronasao sam vadilicu, slican je mnom. Kazi mi, ako vadis iz prljavije zemlje(korov) da li izdize pluzic?
Hvala Ljudi i pozdrav Svima!!!

... pozdrav i tebi!

moram ti pisati da plužić odlično vadi krompir., najbolje od svih do sada korišteni u mome gospodarstvu!., pa nesmeta mu ni trava, ni drač-korov, ni ako je zemlja malkice vlažna., recimo dok je onaj plug za vadjenje krompira ča ga okriće kardan., neznam kako se točno zove., /rotirajući kotač sa rogljama!/, ma smeta mu trava i vlažna zemlja., a pogotovo one vadilice - takozvane treskalice., za njih mora zemlja da bude i suva, i očišćena od trave i stabljike krompira., inače je vadjenje prava mora!!!.-

aj Bog!., čitamo se ...
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: TOMO VINKOVIĆ

gvozdeni1 kaže:
Tako je Fireman, ispod obruca volana, tamo poceo da curi. Dosad je sve bilo u redu, tomek je bio kod kuma da frezira za rasad posto ja nisam stigao da mu uradim i tako je vracen. :madmana: Mislim da je lezaj raspao a i simering otisao u p.... m....... :scratch Nazalost, prvo moram da zavrsim prskalicu, pa posle da krenem sa volanom, slikacu kad stignem dotle ;)
Hvala Zbalija, sad cu da pogledam! :prayer: :prayer: :prayer:
Grofe, pronasao sam vadilicu, slican je mnom. Kazi mi, ako vadis iz prljavije zemlje(korov) da li izdize pluzic?
Hvala Ljudi i pozdrav Svima!!!
Meni izgleda da češ morati raskopati cijeli volan jer ti je glava volana puna vodei treba sad sve to oprat promjenit koji semering i ležajeve.
 

bercolinija

Član
Tu od
21 Lip 2009
Poruka
74
Re: TOMO VINKOVIĆ

Pozdrav svim forumašima!

Nije me bilo malo duže, ali evo me.

Imam jedno pitanje:
dali se mogu nabaviti djelovi motora SLAVIA, jer je firma propala, a u katalogu rezervnih djelova imaju svi motori OSIM Slavije :oops: . Nije da mi treba sada, ali me malo brine jer sam jedva našel zupčanik anlasera, a kučište sam dao variti, pa ak mi, nedaj bog, nekej prejde nebum mogo nabaviti.

Pozdrav i čitamo se :mrgreen:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh