• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Reci dali si kline za kuku stavlja u ulje,,,zgrijane,ili nisi jo doša do toga,nešto sam gleda,,na tvojoj temi,,pa pitam??:?::?:

Nisam imao vremena da to napravim a i neznam ako ču. Vidjet ču još. Prvo trebam još kuku za auto prikolicu izradit. Mogal bi nju umesto bolcne ubacit ali visina je malo visoka a neda mi se svaki put cjeli priključak puštat dole na mjeru. Ja bi tako da se brzo stavi i da sve odgovara, znači da ima malo posla. Eh imam več nekoliko ideja, samo nemam vremena sad a i ne žuri se.
 
B

BAGERISTA

Guest
Nisam imao vremena da to napravim a i neznam ako ču. Vidjet ču još. Prvo trebam još kuku za auto prikolicu izradit. Mogal bi nju umesto bolcne ubacit ali visina je malo visoka a neda mi se svaki put cjeli priključak puštat dole na mjeru. Ja bi tako da se brzo stavi i da sve odgovara, znači da ima malo posla. Eh imam več nekoliko ideja, samo nemam vremena sad a i ne žuri se.

Tako i ja radim,,,čim jednostavnije funkcijonalno,,,i jako,,e malo zahtijeva razmišlajnja,,ali se jedino tako da napravit kako treba..
Pita sam jednog prijatelja,,kaže da dođu čvršči,,,ako se zgrijane stavi u ulje,,,e sad dali se lako lome kad rade na vučnu ili nošenu silu iza toga,,neznam....:?:
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
novi lanci u firmi (mislim lanac ili tako nešto u Zagrebu ) su oko 550 kn po paru... :)

Samo kakvi su, tanki da se izgube u profilu.
Ja sam prodao jedne za malog Tomu za 100€, odmah su išli. Još je jedan u oglasu prodavao lance za 130€, isto za malu Tomu, samo je on imao nešto gušče pa sam zato ja stavijo nižu cjenu od njega. A vidim da i njegovog oglasa nema više tako da malo se čudim tvojoj cjeni, baš me zanima kako izgledaju ovi što kažeš za 550 kn.

Bagerista
Ja mislim da su bolcne tvrđe ako su brumirane a i vjerovatno se radije slomi nego savije.
Baš me zanima kakvu češ kuku napravit.
 
Posljednje uređivanje:
B

BAGERISTA

Guest
Samo kakvi su, tanki da se izgube u profilu.
Ja sam prodao jedne za malog Tomu za 100€, odmah su išli. Još je jedan u oglasu prodavao lance za 130€, isto za malu Tomu, samo je on imao nešto gušče pa sam zato ja stavijo nižu cjenu od njega. A vidim da i njegovog oglasa nema više tako da malo se čudim tvojoj cjeni, baš me zanima kako izgledaju ovi što kažeš za 550 kn.

Bagerista
Ja mislim da su bolcne tvrđe ako su brumirane a i vjerovatno se radije slomi nego savije.

tako se i meni čini,,,možda griješim,,,ali doznat ču imam jednog starog mačka koji jako dobro pozna željezo...........

Ako smijem,,da se umiješam,,ovi lanci koje se kupi u trgovini,,nisu ni blizu ni u čvrstoči,,niti debljini ni ti izdržljivost,,naspram ovih koje si ti dela,,,jer nemogu ni bit za tu cijenu.......

Ima i kamionskih lanaca,,,koji su jeftini,,ali i toliko vrijede..
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
pozdrav! sto se tice ovih bolcni i brumiranja il kaljenja, kolko ja znam kad zelis da budu tvrđi onda ih sagrijes i brzo ohladis tj stavis u vodu ,recimo ,a kad ih stavis u ulje oni onda nisu tvdi nego zilavi pa se ne lome tako lako kao kaljeni,bar kolko ja znam o tome ,a to mi je isto govorio stariji covjek koji jako dobro poznaje zeljezo i cijeli zivot radi s tim pa je valjda to tocno...
 

Kv74

Novi član
Tu od
2 Kol 2010
Poruka
28
Nebih da ispadne da "solim pamet" nekome,ali bruniranje je povrsinska termicka obrada koja najvise sluzi da zastiti predmet od hrdjanja(npr oruzje,pistolji) i radi se,ako se ne varam,oko 300-400 stepeni celzijusovih,zavisno od vrste(oznake) celika.to potapanje zagrejanog bolcna(temperatura zavisi od vrste celika i koja se tvrdoca zeli) u ulje je vec kaljenje materijala i uglavnom se postize zilavost obratka,dok kaljenje u vodi(obicnoj ili slanoj) daje vecu tvrdocu ali je i skloniji lomu(krt).na kraju,najvaznije je znati oznaku celika pa dalje raditi sta se hoce.pozdrav i izvinjavam se za upad u temu
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Ništa ti ne upadaš u temu i netreba se izvijavat. Pa na forumu smo, tu smo da se priča. Zato samo govori ako nešto znaš.

Inače na interneru piše da se bruniranje vrši od 400 do 600 st.C, zavisi od zahtjeva. Potapa se u laneno ulje. Postupak se više puta ponovi, na kraju se stvar premaže voskom da se zatvore pore.
 
M

Misel

Guest
Danot bas si se ti namucio. Vidim da si dosta "propatio" dok si sredio i nadam se da si zadovoljan sa uradjenim. Kad vidim sta sve bude kad pocnes da "cackas" vata me strah i sve odlazem, odlazem....pogotovo kad forumasi kazu "posalji Marfija u komsiluk"??:)
 

Kv74

Novi član
Tu od
2 Kol 2010
Poruka
28
Ok,hvala fireman.Moguce i vrlo verovatno, ovo sam pisao iz iskustva,imali kalionicu u firmi,"krao" od kolega.u povrsinsku termicku obradu spada i cementacija(zupcanici,osovine),kada obradak "upija" ugljenik i postaje povrsinski izuzetno tvrd dok u unutrasnjosti je zilav.tvrdoca i dubina cementacije zavisi od duzine izlozenosti ugljeniku i izvora ugljenika.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Danot bas si se ti namucio. Vidim da si dosta "propatio" dok si sredio i nadam se da si zadovoljan sa uradjenim. Kad vidim sta sve bude kad pocnes da "cackas" vata me strah i sve odlazem, odlazem....pogotovo kad forumasi kazu "posalji Marfija u komsiluk"??:)

Pa zadovolen jesam, mislim da sam sve sredio i proverio dobro i da iduci 6-7 godina budem miran, izbrkao sam Marfi od kod mene(iako nije hteo da si ide),
otvorio sam menjac zbok kljuc a promenio sam i konusni zupcanik i 2 lezai, i taman sam planirao iduci vikend da upregnem traktor u niva, opet kisa, ovaa godina blato nevideno...
Pozdrav...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Toplinska obrada je nauka za sebe, dobro su neki primjetili, nisu svi čelici kaljivi, odnosno nisu im isti parametri kaljenja. Samo kaljenje je proces u kojem u kristalnu rešetku difundira ugljik. Jedan dio ugljika veže se sa elementima i nastaju martenziti, cementiti, austeniti, bainiti, itd. Dok drugi dio ne vezanog ugljika deformira kristalnu rešetku i na taj način sprečava kretanje dislokacija unutar zrna, što se događa kad se obradak npr. savija. Smisao kaljenja je da se poveča vlačna čvrstoća i tvrdoća, a smanji duktilnost i granica tečenja. Svaki čelik ima svoju kritičnu brzinu ohlađivanja. Ulje se koristi samo kod visoko ugljičnih-visoko legiranih čelika gdje bi zbog prenaglog hlađenja vodom došlo do mikro napuklina i deformacija jer se hlađenje po presjeku obratka smanjuje prema sredini. pojedini supervisoko legirani čelici se kale na "zraku". Kod nisko ugličnih č. se kod kaljenja ne grije ispod 723°C ako se želi postići što martenzitnija struktura. Za kraj svaki kaljeni č. je potrebno popuštati, a neki put i odžarivati da se smanji zrno. Za svaku vrstu čelika postoje posebni TTT dijagrami po kojoj se vode parametri, sve ostalo može zbog ne znanja dovesti do suprotnog efekta.:)
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Malo se radilo u vikendu pa se izradilo lance. Iz kamionskih koje su bile oblika, kako mi kažemo cik-cak, rastaviš i napraviš traktorske koje su na profilu gume u slovo X.

izdelava-verig-za-tv-731-foto_10744305_17415950_18318721.jpg


izdelava-verig-za-tv-731-foto_10744305_17415950_18318724.jpg


izdelava-verig-za-tv-731-foto_10744305_17415950_18318723.jpg


kej je onaj tamo mali tomo ???
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
sto se tice lanaca, ja sam se dobro zajebo sto nisam kupio jedne
4 lanca od tamica gume 6.5 kamiona, za tomu idealni,cijena 25 evra a ja budala bio lijen i nisam otiso po njih i covjek ih prodo,joj a zimus bi mi dobro dosli,moracu od dzipa da koristim lance inace ja sam pravio od auta lance,dva spojis i dobijes jedan za tomu,od fiec sam napravio jedan i dosad ga tomo nije nikad pokido vrlo cvrsti lanci
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
kej je onaj tamo mali tomo ???
izdelava-verig-za-tv-731-foto_10744305_17415950_18318723.jpg

Jeste Play, ono pozadi je mali Toma ;)

Edosoko
Razumem koji si ti dodatni spoj napravijo, onaj na sredini lanaca. Ja ga nisam radijo, nisam obratijo pažnju na to. Budem pogledao kako je , ako fali na sredini dosta onda definitivno napravim, znači vidjet čemo.

Brojijo si karike na mojim lancima. Nemoj da te to odnese jer nije nužno da imamo jednaku dužinu karika. Ja imam još jedne lance a imaju malo taniji prosjek materiala i karike su malo manje a na oko skoro se ne primeti.

Kažeš da sam skinuo okrugle karike na spoju tri lanci. Nije da sam jih skinuo nego nije ih bilo jer su lanci prije bili samo ravno preko kotača, ovako / a sledeči lančič ovako \ . Nadam se da razumeš. Onad sam ja sam napravijo ona tri karika između lanaca koji idu preko gume. Ma sve sam rasturijo pa onda polako sastavijo.

MatriX
Imam i ja jedne za Đipa, one tanke sa obručem, pašu na Tomu taman. Ali oni su tanki lanci. Ma to ti je za prvu silu ako treba brzo stavit pošto se lako montiraju. Možda mi nekad posluže i ti.

Gvozdeni1
Da da, spreman sam za zimu. A ti oreš jao :shock:, nikad kraja. Sve neke velike parcele imaš. Ajd požuri pašče snijeg uskoro :mrgreen:
 

gvozdeni1

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
284
Gvozdeni1
Da da, spreman sam za zimu. A ti oreš jao :shock:, nikad kraja. Sve neke velike parcele imaš. Ajd požuri pašče snijeg uskoro :mrgreen:
Kad bi znao koliko jos imam orati! Pasce sneg dok zavrsim:rolleyess: Od svake parcele cu namestiti slikice. Ovo je bilo usluzno oranje jedne male bastice.
Darkohittner,
I ovamo je bilo dosta kise, ima i blata osim na breg. Prekljuce jos padalo, a juce i danas neki ludi vetar pa je nekako osusilo povrsinu. Sretno sa radovima!
Pozdrav!!!
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh