• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

sduspara

Član
Tu od
30 Sij 2010
Poruka
118
Epa to je samo moje mislenje:cry:
Ja blokada koristim mnogo malu, samo kada nemogu negde da se izvucem pa neophodna mi je blokada, ali u oranje NE, sekako da sam probao kako ide, ali to je samo malku bolje nego bez nju. Kod mene blokada se nevraca sama, neznam zasto:scratch, trebam ona poluga na rukavec da je povucem sa ruka, mozda zato sto ne koristim je stalno:scratch. Sajla sam podmazivao, mozda je opruga oslabela? Kod serija 800 to je i mnogo lakse kao sto radis ti, zato sto blokada je na noga, pa i nemozes je zaboraviti,ali na rucka na ostali serije i moglo bi. Osjet na volana:finga:!

Zasto sam rekao ono "posebno NE kod TV"?
Zato sto video sam jedan veci kineski traktor na prijatela, na covek ukljucuvala mu se sama blokada, i tako mu se ukljucila u voznja na asfalta, on okrece volan a traktor ide pravo, i tako vise puta dok nije otklonio kvar, a na traktora(diferencijal) nisto se nije dogodilo, ali kod TV neznam, nezelim niti da znam. TV ne voli greski.

Kad mi treba samo malo onda obracam pozornost, ali uvjek da orem sa ukljucena blokada se mislam da bi negde sjebao stvar:cry:
Pozdrav:partyman:

Ali o brazdi gume ne zapinju kao na asfaltu. A kakva je to brazda ako krivuda?! Ako traktor ide pravo, ne boj se blokade! Pri kraju je isključiš, i gotova priča.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ali o brazdi gume ne zapinju kao na asfaltu. A kakva je to brazda ako krivuda?! Ako traktor ide pravo, ne boj se blokade! Pri kraju je isključiš, i gotova priča.

BLOKADA služi samo u ekstremnim situacijama , ako traktor proklizava i nemože se izvući svojim vlastitim pogonom a iskljućuje se odmah nakon izlaska iz nepovoljne situacije .Onaj ko se služi u oranju ili sličnim sitacijama ne radi dobro i to će sigurno prije ili kasnije doći na naplatu .

Problem na seriji 800 ne vraćanja blokade ( da se sama vrati kod otpuštanja komande nogam ) je jako opasno po diferencijal jer se može dogoditi da se slućajno stisne nogom a ona ostane ukopćana nakon čega prdne diferencijal . Iz skustva znam jer se i meni dogodilo . Popravak i nije većinom kompliciran samo traži malo vremena . Potrebno je par dana našpricaveti u komandu blokade na rukavcu WD sprej i polako razrađivati , a kada se razradi povremeno došpricari i kontrolirati ispravnost . U svakom slućaju je jeftinije od popravka !



KAKO PRAVILNO POŠTELATI PLUG ? Ako imaš priliku pokušaj orati sa kultivatorom tamo se najlakše naući štelanje pluga ako ne naštelaš dobro otpadnu ruke a kićma se iskrivi , na traktoru poćni orati sa užom brazdom nego što misliš da možeš orati , postepeno je proširuj dok ne osjetiš na volanu da vuće u stranu . Ako nemaš pomoćnog kotaća plug na ravnom postavi da je ravan , a topling polugu prišpanaj da nema lufta , kreni orati i nakon nekoliko metara prišpanaj polugu za jedan krug , ako nemaš dovoljno dubine prišpanaj još ali polako nagib pluga podesi tako da ti odrezani dio brazde bude vodoravan . volan ne smije u oranju vući nikamo jer češ ga sjebati probaj polako i uspijećeš .



 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
ajd mi objasni kak možeš naštelat s jednobraznim plugom da ne vuče u stranu???jednostavno je premali zahvat pluga i ne možeš nikako poklopiti liniju vuče traktora i liniju otpora pluga te svakako dolazi do kose vuče,odnosno traktor vuče u stranu prema brazdi u desno te ga ti onda volanu moraš bacati u lijevo...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Play, da ne zaribamo situaciju (pošto ponekad ni sam neznaš kaj i o čemu pišeš) da vidimo jel smo se dobro razmeli?

Znači ti trebaš filter i nosač filtera goriva kao onaj sa videa?

@Zbalija
To je filter i nosač ko na 539?

je to je onakav isti ko na 539.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
ajd mi objasni kak možeš naštelat s jednobraznim plugom da ne vuče u stranu???jednostavno je premali zahvat pluga i ne možeš nikako poklopiti liniju vuče traktora i liniju otpora pluga te svakako dolazi do kose vuče,odnosno traktor vuče u stranu prema brazdi u desno te ga ti onda volanu moraš bacati u lijevo...

Probaj staviti plug od kultivatora i vidjećeš da neće vući , što želim reći plug vućen u pravcu mora biti poštelan da njegov otpor odgovara vućnoj sili traktora on mora sam sebe držati u pravcu a traktor je taj koji ga samo vuče , opet primjer . Tomo je težak oko 1000 kg i kod pluga 10 coli treba se boriti da ostane u brazdi , plug koji su vukli konji ili krave težak cca 60 kg sa ornicama orač ga drži jednom rukom a drugom maše bičem , jel kužiš ? Plug samo treba poštelati opet kažem počni sa brazdom 10 cm širne i sigurno te neće vući , nakon toga širi polako brazdu do optimalne širine i kvalitete pluge ako nisi zadovoljan ori sa jačim traktorom.





Uploaded with ImageShack.us
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
po tom znači iako traktor ima snage vuči 12 coli, ali vuče u stranu nebi trebalo orati???a ako čemo imati zahvat 10-15 cm ne znam kakvo je to oranje...pa onda nitko ni s 539 i sličnim traktorima nebi trebao orati jer oni vuku jednobrazni plug recimo 14-16 coli i svakako imaju kosu vuču
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
po tom znači iako traktor ima snage vuči 12 coli, ali vuče u stranu nebi trebalo orati???a ako čemo imati zahvat 10-15 cm ne znam kakvo je to oranje...pa onda nitko ni s 539 i sličnim traktorima nebi trebao orati jer oni vuku jednobrazni plug recimo 14-16 coli i svakako imaju kosu vuču

Mislim da se nismo potpuno razumjeli , svaka zemlja nije jednako teška pa sa istim traktorom nemožemo orati ni jednaku dubinu i širinu brazde , postoje i dvobrazni plugovi ali sa njima nemožeš orati svagdje ali negdje možeš . Tako i sa jednobraznim nemožeš orati duboko i široko ako je zemlja teška ali ako je laka a ako je pjeskovita možeš duboko i široko . Drugo što mislim da me nisi razumio je oni deset cm rekaosam počni sa 10 cm i širi brazdu postepeno do optimalne širine jer druge ti nema ili uništavaj stroj . Asto se tiće oranja sa ferkom ista je stvar ako nisam podesio plug kako treba uče me i on a ako ne vjeruješ da bi na mjestima izorao dublje moja brazda je ist o 15 - 20 cm ili tako ili da dignem plug i samo išaram kao da je orano ? Kotaći vrte a traktor stoji . kod mene su dosta žilave zemlje i nema druge ni sa Tomom ni sa ferkom . Istina je jedino ako je plug X cola tada on i najljepše slaže brazdu ako je kao u našem slućaju brazda uža onda je samo prislanja i oranje nije kako treba iz toga razloga i postoje razne vrste plugova te ih se traba kupovati prema težini obradive zemlje a ne što neko drugi ima . Ja sa ferkom a da ne govorim sa tomom kvalitetno sa dvobraznim plugom ne mogu orati , a sa jednobraznim isto ponekad ide teško ako si me razumio .





Uploaded with ImageShack.us
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Pozdrav svim forumašima!

Evo kad vec pricate o plugovima da se i ja ubacim sa svojim,
najprije slika:
dsc05115.jpg


Dakle mene zanima koliko je moj cola,ako se može viditi sa slike, ako ne javite pa cu izmjerit određene podatke, i još da rečem plug je ručni rad(ne cijeli)...

+

Kako spajamo žmigavce an relej žmigavca(uračunajte i signalizaciju na instrument tabli.)

dsc05084.jpg


dsc05085.jpg


Muhanicaru o ovom smo pricali:

dsc05121.jpg


Zbalija zaboravija san rotirat sliku ,,, a neš se ti ljutit ..:rolfer:8)
 
Posljednje uređivanje:

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Evo da ja probam rijesiti dilemu sa filterom,danas kupljen,sa papirnatim uloskom i dihtunzima
2l8g4ns.jpg

znlude.jpg

6qfkfb.jpg


Neznam samo kamo ide ovaj najmanji....
 
Posljednje uređivanje:

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Evo da ja probam rijesiti dilemu sa filterom,danas kupljen,sa papirnatim uloskom i dihtunzima
2l8g4ns.jpg

znlude.jpg

6qfkfb.jpg


Neznam samo kamo ide ovaj najmanji....

Ja mislim da ti najmanji ide na onu manju vidu tj onu vidu šta drži uložak filtra (nema nigdi drugo ic ...)
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Ja mislim da ti najmanji ide na onu manju vidu tj onu vidu šta drži uložak filtra (nema nigdi drugo ic ...)
To i ja mislim ali nekako mi to bedasto izgleda jer ce glava sarafa odmah potrgati ovu gumicu....logicnije bi bilo da je tu aluminijska podloska.
I jos jedno pitanje uz to.....da li je obavezno odzracivanje sistema kod zamjene filtera?
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
[yt]http://www.youtube.com/watch?v=DyPAM5x2Qj0[/yt][/QUOTE]

Uh kad bi meni barem ovako izgledala brazda.
Ajd mi reci u kojoj brzini oreš?
(spore-brze), nikako da odredim neku sredinu.
Ili mi je presporo, ili je prebrzo, pa kad se plug zaglavi prednji kotači samo prokližu.
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Da li je netko od vas popravljao kvar kad ne radi blokada diferencijala ?
Kolikom se trošku otprilike treba nadati ?
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Pa.. mislim da jesam.
Ručica ima samo dva položaja, odnosno udubljenja gdje može sjest.
A nema nikakve razlike kad se uključi, kotači i dalje proklizuju.
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
prva dva bi morala podjednako vuc/proklizavat a zadnji obicno samo jedan posto je blokada samo za prednje kotace
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
prva dva bi morala podjednako vuc/proklizavat a zadnji obicno samo jedan posto je blokada samo za prednje kotace
i pri ukljucivanju treba malo cimnuti volan da ukljuci jer obicno nece "iz prve"
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
Uh kad bi meni barem ovako izgledala brazda.
Ajd mi reci u kojoj brzini oreš?
(spore-brze), nikako da odredim neku sredinu.
Ili mi je presporo, ili je prebrzo, pa kad se plug zaglavi prednji kotači samo prokližu.
ček,ček,a zadnji ti ne proklize ni jedan?!? da tebi ne radi mozda samo prednji pogon ko sto je meni,onda nisam mogao nikud nikam sa plugom...
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Primjetio sam da kad mi se zaglavi tako plug, da prokliže jedan od
prednjih kotača.
Nisam primjetio da se zadnji kotači pri tome okreću, da li bi trebali ?
Možda bi bilo najbolje da ga natjeram negdje u kaljužu, pa da vidim
što se dešava i koji kotači proklizuju ?
A kakav je to kvar ako ne radi pogon na zadnje? -sad ste me bacili u brigu.
O tome uopće prije nisam razmišljao.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Elektrotehnicaru, ja bi rekao iz slike da tvog plug je 6 cola, mozda slika i me vara:oops:, najbolje si ti to izmeri. Colovi se tu mjere:


Uploaded with ImageShack.us
Izmjeri ono rastojanie D, i podeli so 2.54, i dobices koliko je cola.
Dobro vidi od gde do gde sam obelezao!

@pepapilar,nisi siguran dal ti radi zadnja vuca?, idi sahrani plug u zemja, vidi dal se bar jedan zadnji kotac okrece, ako se ne okrece niti jedan zadnji kotac , proveri dali se okrece kardan na sredina(gornji), ak se kardan na sredina okrece onda moze bit neka poluosovina, ili nekog spoj na glavna osovina na sprema zadnji deo, ako se kardan ne okrece onda je nekog spoj na glavna osovina sprema predni deo, uglavno znaces gde da trazis defekt. Ali proveri prvo da ne lupamo. Imao slucaj nekog forumasa nije mu radila zadnja vuca,kardan na sredina se nije okretao, kad je rastavio, video da uzrok je nekog spoj na glavna osovina .
Pozdrav:partyman:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh