• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Poštovani prijatelji ajde malo pomozite.Imam u planu na kardanski izlaz spojit generator tako da kad imam nešto radit sa strujom u masliniku da ga i vozim na postolju i da ga selim di mi treba.Dakle na koju brzinu kardana da se baziram,na sporiju od 750 okretaja ili na bržu čini mi se da je 1250.To je vrlo bitno zbog samog izračuna pogonske remenice. E sada nastupate Vi.Pomagajte koliko možete

Moje mišljenje je na 750 okretaja , iz dva osnovna razloga , traktor ima veću snagu na manjim okretajima , a drugi da radiš prikljućak baziran na manje više standardom broju okretaja što znaći da ćeš ga jednostavno ako bi trebalo moći pogoniti i sa drugim traktorom , svojim ili posuđenim :)
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Koju snagu generatora misliš koristiti....
Ako ćeš koristiti klasični(asinkroni/sinkroni), onda ti broj okretaja mora biti striktno vezan sa frekvencijom izlazne mreže...Kako se najčešće manji generatori vrte točno 3000o/min, moraš uskladiti broj okretaja sa traktorom...ako je to svega 2-3kw, onda nemaš potrebu da motor melje na punom gasu, makar puno je tu gubitaka(reduciraj/multipliciraj) za neki trajniji rad...moje mišljenje
 

frenky

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
107
Koju snagu generatora misliš koristiti....
Ako ćeš koristiti klasični(asinkroni/sinkroni), onda ti broj okretaja mora biti striktno vezan sa frekvencijom izlazne mreže...Kako se najčešće manji generatori vrte točno 3000o/min, moraš uskladiti broj okretaja sa traktorom...ako je to svega 2-3kw, onda nemaš potrebu da motor melje na punom gasu, makar puno je tu gubitaka(reduciraj/multipliciraj) za neki trajniji rad...moje mišljenje

Ma nije prevelik 6kw a traženi okretaji na pločici piše 3000o/min,imam na njemu voltmetar pa bi okretaje naštimao prema njemu,sada da li se gasom može povećat broj okretaja na izlaznom vratilu?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Treba ti mjerač frekvencije, nije ti voltmetar dovoljan...
Normalno da se može gasom povećat broj okretaja izlaznog vratila, al ne kužim u čemu je bit...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Ma nije prevelik 6kw a traženi okretaji na pločici piše 3000o/min,imam na njemu voltmetar pa bi okretaje naštimao prema njemu,sada da li se gasom može povećat broj okretaja na izlaznom vratilu?
pa naravno , podatak od 750 o/min. je na punom gasu:mrgreen:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
pa naravno , podatak od 750 o/min. je na punom gasu:mrgreen:

Da ako ide dirktno , ali se u tom slućaju mora napraviti reducirani prenos recimom remenicom , i tada nije bitno brzina izlaznog vratila već je bitno kako je reducirana , a izreducira se toliko da je optimalno oko 1/4 gasa :)a sa takvom konstrukcijom zadovoljava za skoro sve prikljućke traktora , ne mislite valjda da bi trebalo montirati direktno na radilicu ? :x
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Poluvrijeme, pa rekoh, da obiđem...
Nemam diagram motora, ali čisto sumnjam da taj može dat 6kw(naravno max) pri 1/4 broja okretaja motora, niti blizu....a kad bi se dalo, prvo bi direkt na radilicu spajal.
 

frenky

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
107
U kratkim crtama imam agregat od 6kw original ga pogoni VM diesel motor od 10 ks,sa radilice je remenicom spojen na generator,remenice su male razlike,s tim da je ova na generatoru malo manja,vjerovatno da motor netreba ludovat na 3000 okretaja.Uz njega sam dobio još jedan isti generator kojeg bih spojio na TV da ne moram svaki puta vući agregat. Na generatoru je remenica od 108mm i da bi dobio tih potrebnih 3000 okretaja,pogonska remenica bi trebala biti 432 mm.Sada nije mi samo jasno da li je 750 okretaja vratila max ili je to neka srednja vrijednost,jer o tome ovisi koje će nam dimenzije bit pogonska,jer ako je prevelika ili je smanjim ili smanjim okretaje ali ako je premala slikaj se.
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Sa malo više od pola gasa treba ti remenica minimum 600mm.
I ne vidim razlog da ebeš tomu kad ne moraš, ima tu još dosta faktora - regulator obrtaja pri opterećenju itd........
 

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
pozdrav...

korisnici koji imaju tv 731 i iste serije, koliki imate alnaser snage gore?
hvala
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
pozdrav...

korisnici koji imaju tv 731 i iste serije, koliki imate alnaser snage gore?
hvala

serija 730-731 ima analaser snage 1,8 KS,
732 sredinon 80-tih dobiva jači anlaser 2,4 kW
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
U kratkim crtama imam agregat od 6kw original ga pogoni VM diesel motor od 10 ks,sa radilice je remenicom spojen na generator,remenice su male razlike,s tim da je ova na generatoru malo manja,vjerovatno da motor netreba ludovat na 3000 okretaja.Uz njega sam dobio još jedan isti generator kojeg bih spojio na TV da ne moram svaki puta vući agregat. Na generatoru je remenica od 108mm i da bi dobio tih potrebnih 3000 okretaja,pogonska remenica bi trebala biti 432 mm.Sada nije mi samo jasno da li je 750 okretaja vratila max ili je to neka srednja vrijednost,jer o tome ovisi koje će nam dimenzije bit pogonska,jer ako je prevelika ili je smanjim ili smanjim okretaje ali ako je premala slikaj se.

Brojevi okretaja kardana su dani obićno pri maksimalnom broju okretaja motora....
A kaj se tiće regulatora, to ne bi smio biti problem, svaki stabilni motor ga ima, eventualno je pitanje koliko brzo reagira, ali mislim da ni to nije presudno...
Kod proračuna bilo bi dobro paziti da motor bude najbolje iskorišten(br okretaja pri največem okretnom momentu)...pretpostavljam da je tih 10KS netto snaga, pa mi se čini da tomo u tom slučaju nema 18ks, nego manje....plus gubici zbog prijenosa barem 1 kw manje pa kad bi našao dijagram motora to bi se onda dalo fino uskladiti...
 

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
Evo tražim savjet oko svoga "bijelog dima na leru" i 1 teškog paljenja ujutro. Bijeli dim na leru je i dalje prisiutan na ler gasu i 1. paljenje ujutro je teže, tj vergla jedno 5-6 puta (sad po zimi s dekompresorom, pa bez njega, pa još jednom bez njega i jedva da uspije upaliti) ako ne i jače, svako sljedeće paljenje je instantno, tj zavergla jednom i upali... Pregledano je sljedeće:
-elementi bosch pumpe su u redu.
-novi ulošci dizni naštimani po priručniku
-probao stavljati/micati limiće ispod bosch pumpe, ista stvar, nema razlike
-pregledani ventili, svi zazori su ok, znači 0,3
-mejrena kompresija po cilindu, jedan 24, drugi 25
-promjenjeno ulje u motoru/filteru zraka
-naštimano paljenje po zarezima na remenici.

Neki savjet što dalje pogledati ili se pomiriti s tim????

Hvala unaprijed
E, da, tv je 731
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,066
Evo tražim savjet oko svoga "bijelog dima na leru" i 1 teškog paljenja ujutro. Bijeli dim na leru je i dalje prisiutan na ler gasu i 1. paljenje ujutro je teže, tj vergla jedno 5-6 puta (sad po zimi s dekompresorom, pa bez njega, pa još jednom bez njega i jedva da uspije upaliti) ako ne i jače, svako sljedeće paljenje je instantno, tj zavergla jednom i upali... Pregledano je sljedeće:
-elementi bosch pumpe su u redu.
-novi ulošci dizni naštimani po priručniku
-probao stavljati/micati limiće ispod bosch pumpe, ista stvar, nema razlike
-pregledani ventili, svi zazori su ok, znači 0,3
-mejrena kompresija po cilindu, jedan 24, drugi 25
-promjenjeno ulje u motoru/filteru zraka
-naštimano paljenje po zarezima na remenici.

Neki savjet što dalje pogledati ili se pomiriti s tim????

Hvala unaprijed
E, da, tv je 731



ajde daj da vidim slike....čekam čekam....nadam se da ću dočekat
 

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
- kako si provjerio elemente
- jesu li ulosci odgovarajuci (broj prema prirucniku)
- sta je s filterima i zrakom u sistemu (filteri cisti, cijevi prohodne, pumpa u redu, 200% nema zraka)
- sta je s gorivom
- sta je s kompresionim prostorom

najvise me zbunjuje ovo slabo prvo palenje.....kad vergla prije nego upali, ima li bijelog dima na tone?

Uloškeje zamjenio bosch majstor i naštelao ih prema priručniku, elemente je također on provjerio i rekao da su dobri.
Pri verglanju (tom ludom prvom) ima bijelog dima na tone cijelo vrijeme dok vergla sve dok ne upali, a onda i kasnije dok radi na leru. Kažem, nakon što upali prvi put, drugi i svaki ostali pali odmah...al ako ga ostavim par sati (cca oko 8 sati opet ista priča)
Rezervar goriva je očišćen i stavljeno novo gorivo, stavljena su nova crijeva goriva od rezeorbvara do acpumpe, od pumpe do filtera, od filtera do pumpe. Stavljena nova ac pumpa i prebrtvljena, stavljan novi uložak goriva kad su mijenjani ulošci dizni.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ako bi uzeli 6KW i dodali gubitke, koje ne znamo, ali procjenjujem da ne bi bili manji od 1-2kw(zbog prijenosa, kvačila,itd). dakle sve zajedno oko 8KW...
Ispada za prvi motor gledajući po krivulji Nb, ne bi smio raditi ispod 1800-2000o/min...znači to je broj okretaja na kojem bi motor radio u najboljem režimu i trošio bi najmanje goriva.....
Po tome ispada da bi okretaji vratila(750) bili 500o/min.....a sad je još potrebno riješiti multiplikaciju do generatora, dakle u ovom slučaju X6...
Ne znam kakve još brzine kardana ima tv pa se možda može drugi prijenosni omjer izračunati...Po nekoj teoriji poželjnije bi bilo da se što manje igra redukcijom, dakle da bude što direktniji prijenos....
 

limeni3333

Član
Tu od
4 Kol 2009
Poruka
97
@Limeni3333

Evo kako sam ja pravio kosilicu
http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=20146&page=10"]http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=20146&page=10



ideja ti je super

meni se jedino tvoja konstrukcija čini prviše jakom i masivnom s obzirom na ove " industriske "
verzije tih roto kosa ( malčera )

mislim probati izvedbu sa reduktorom od samoutovarne prikolice on je 1:1 pa sa veličinom remenice dignem okretaje


ti si ih digao 2.5 puta dali ti se čini da je to dovoljno ako radiš sa cca pola gasa
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh