• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Ljeti bi ti trebal malo bolje paliti. Možeš još tražit grešku što mu fali jer to je ono najbolje, da se potraži i ukloni razlog lošeg paljenja. Grijač bi bio onda ono drugo rješenje, da olakšaš sve to. Sigurno da bi grijač dao neke rezultate jer kako i sam vidiš kod tvog traktora razlika je ako motor usisava topal ili hladan zrak.

Slike kako sam ugradijo grijač su ti tu:

http://www.mojalbum.com/firemanpeter/predgretje
 
B

bogi023

Guest
ideja ti je super

meni se jedino tvoja konstrukcija čini prviše jakom i masivnom s obzirom na ove " industriske "
verzije tih roto kosa ( malčera )

mislim probati izvedbu sa reduktorom od samoutovarne prikolice on je 1:1 pa sa veličinom remenice dignem okretaje


ti si ih digao 2.5 puta dali ti se čini da je to dovoljno ako radiš sa cca pola gasa

Tako sam i izracunao obrtaje. Nesto manje od pola gasa,a kosilica da se vrti od nekih 2300-2800 obrtaja. Mozda se malo preteralo sa konstrukcijom,ali bolje da ima malo viska nego manjka. Da,nisam napisao da su cevi 40x40,ali debelozidne(3,8mm) :)
 
G

GROF

Guest
., lip pozdrav svim mojim dragim forumašima!., poseban pozdrav forumskim prijateljima!!!

., evo, kada se vodi polemika oko startanja tomice 30 ks., a problem ima moj forumski prijatelj; isalopek!., da dodam i ja ku pisanu besedu iz mog životnog iskustva.-

., ja sam imal u mom gospodarstvu novi motor od 30 ks., pa stari motor /10 godin star!/ takov od 30 ks i motor od agregata za struju ča je koristila JNA 35 ks, ALi isto dva celindra NOVI!., otprilike., DA rezoniram - zaključim, SVI odreda su tako ili slično TEŠKO palili po ladnim danima oko nule i ispod nule do minus 30., najgori start svakom motoru pa i ovom lombardiniju je valja po minusu jer nijedan baš nevoli zimu., ovaj vojni motor od 35 ks - dva celindra skoro identičan klasičnom - poljoprivredna verzija., imal je grijač za grijanje motora ko ča ima ugradjen na motoru naš uvaženi član - forumaš; firemanpeter i Aco!!!., znači, nešto slično ALI orginalno - tvornički izvedeno.-

., MOJA PORUKA prijatelju; isalopek!., opusti se i samo po gasu!!!...

., ja sam traktor sa tim motorom uvik palil ovako; ., bez dodavanja gasa i sa dekompresorom sam naprazno zaverglal - zavrtil - zastartal oko pet - šest okretaja., onda sam dodal gas - ručicu gasa na više od pola i sa dekompresorom sam ponovil vrtnju - startanje., onda sam nakon nekoliko sekundi ponovo sa gasom i dekompresorom zavrtil - zanasal motor i naglo prebacil ručicu dekompresora - motor bi upalil slatko., svako drugo paljenje, palil je bez problema., i točno!., ako bi stajal na zimi više od 7 - 8 sati ponovo je dekompresor išal u jigru!!! ..., dimil je prvi put ko i tvoj motor prijatelju isalopek! ...

., da dodam još i vo., kada sam traktor nakon vožnje u zimskim uvjetima vratil u garažu?., obavezno po gašenju motora, ručicu gasa vratil sam nazad na pol gasa., valja ste me razumili - skužili - skontali - ???! ...

., aj Bog!, čitamo se ...
 
Posljednje uređivanje:

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Što se tiče mraza, vidim da je i moj 731 dosta osetljiv na to. U ljeti pali ko mina. Kad malo započne hladno vreme to se odmah vidi na prvom paljenju motora. Svaki sledeči ide opet dobro.

I kod mene je ista situacija, teško pali u zimsko vrijeme, pogotovo ako je ispod nule.
Onda koristim dekompresor da malo razlaufam hladno ulje u njemu.

Kad baš neće, skinem zračni filter i na usisnu granu stavim onaj fen koji puše vrući zrak.
Taj fen sam kupio za skidanje stare farbe, daje temperaturu nešto više od 300 stupnjeva.
Netko mi pomogne i drži fen usmjeren u usis zraka, za to vrijeme ja startam motor.
Kad to koristim upali treći put - od prve :D
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
He, he ima nas još koji se služimo sa fenom kad je otežano paljenje, pali bolje nego ljeti.:rolfer::rolfer::rolfer:

Jedamput mi je brat pomagal, a nikad prije nije vidio taj fen.
Uključio ga je i refleksno je krenuo gurnut ruku pod njega da vidi koliko je toplo.
Srećom sam gledao što radi, zadnji tren sam viknuo NEEE,
reko nemoj to radit odvojit će ti kožu od mesa prije nego ćeš osjetit da te zabolilo.
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
.,da dodam još i vo., kada sam traktor nakon vožnje u zimskim uvjetima vratil u garažu?., obavezno po gašenju motora, ručicu gasa vratil sam nazad na pol gasa., valja ste me razumili - skužili - skontali - ???! ...

., aj Bog!, čitamo se ...

Vidiš vraga ovu foru s pola gasa još nisam čuo...sad ga idem upaliti i pustiti tako na pola gasa za sutra pa da vidim kako će "pjevati" ujutro ako bude kao i danas -8
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
.
., da dodam još i vo., kada sam traktor nakon vožnje u zimskim uvjetima vratil u garažu?., obavezno po gašenju motora, ručicu gasa vratil sam nazad na pol gasa., valja ste me razumili - skužili - skontali - ???! ...

Pozdrav Grof

Nisam baš stručan oko motora, pa me zanima što se konkretno događa kad tako vratiš ručicu gasa na pola nakon gašenja ?
Zanima me kako to utječe na ponovno paljenje?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I terba ručicu dobro štrikom vezat jer ako netko ,baka ili klinci slučajno vrate ručku na minimum opet ništa od lakog paljenja .:lol:
Jel bi ovo moglo pomoč mom autu? ..jedan cigla ispod papučegasa druga iznad ..samo gdje nabavti dvije cigle?
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
I terba ručicu dobro štrikom vezat jer ako netko ,baka ili klinci slučajno vrate ručku na minimum opet ništa od lakog paljenja .:lol:
Jel bi ovo moglo pomoč mom autu? ..jedan cigla ispod papučegasa druga iznad ..samo gdje nabavti dvije cigle?

uzmi si ti lijepo taj štirk pa si ga sveži oko vrata pa nemoj ljude zajebavati tu, a cigle ti mogu ja dati ove dvije a treću češ dobiti gratis...u glavu!!!!:blackeye
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Nemora odma posle gasenje dati gas do pola, moze i pre paljenja pa rucicu gasa vratit na minimum ja tako radim i efekt je isti, dok motor ne radi regulator gasa u bosch pumpi slobodno se krece, znaci rucica moze biti na minimum al bosch pumpa da je na maximum gasa i to vazi samo dok motor je ugasen, kad centrifugalni regulator gasa nije aktivan. Znaci dok vergla motor u njemu se ubrizguje kolicina goriva kao za max[ne uvjek] gas onda kad upali motor regulator se aktivira na neki odredjeni obrtaj i vraca gas u zavisnost od polozaja rucice.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
uzmi si ti lijepo taj štirk pa si ga sveži oko vrata pa nemoj ljude zajebavati tu, a cigle ti mogu ja dati ove dvije a treću češ dobiti gratis...u glavu!!!!:blackeye

Ako može biti gas do kraja ondak uzimam samo ovu ciglu koja je gratis .:rolfer:

stefanmkd ne trudi se previše ,ovdje je dvoje troje ljudi sosobno shvatiti čemu služi regulator i kako radi
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Nemora odma posle gasenje dati gas do pola, moze i pre paljenja pa rucicu gasa vratit na minimum ja tako radim i efekt je isti, dok motor ne radi regulator gasa u bosch pumpi slobodno se krece, znaci rucica moze biti na minimum al bosch pumpa da je na maximum gasa i to vazi samo dok motor je ugasen, kad centrifugalni regulator gasa nije aktivan. Znaci dok vergla motor u njemu se ubrizguje kolicina goriva kao za max[ne uvjek] gas onda kad upali motor, regulator se aktivira na neki odredjeni obrtaj i vraca gas u zavisnost od polozaja rucice.

U ovome što kaže GROF ima istine , barem na mome 822 , ALI mislim da ste svi na krivome tragu , nije u igri gas i bosh pumpa ,,,,,,,:cry: nego sistem gašenja , nije bitno da li je gas na nuli , pola ili puni , bitno je da je sistem gašenja vraćen iz položaja gašenja , jer se on kod nižih temperatura malo primrzne u položaju gašenja pa dok se ne povrati normalno da se teže pali , znaći ako nismo rućicu povratili ili malo nafrkali gas dobro je prije paljenja direktno na motoru malo razdrmati poluge gašenja a na modelima koji imaju pripomoć kod paljenja izvući da ne kažem ČOK , a da se gas doda kod paljenja i odmah popusti to je normalno :p
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
U ovome što kaže GROF ima istine , barem na mome 822 , ALI mislim da ste svi na krivome tragu , nije u igri gas i bosh pumpa ,,,,,,,:cry: nego sistem gašenja , nije bitno da li je gas na nuli , pola ili puni , bitno je da je sistem gašenja vraćen iz položaja gašenja , jer se on kod nižih temperatura malo primrzne u položaju gašenja pa dok se ne povrati normalno da se teže pali , znaći ako nismo rućicu povratili ili malo nafrkali gas dobro je prije paljenja direktno na motoru malo razdrmati poluge gašenja a na modelima koji imaju pripomoć kod paljenja izvući da ne kažem ČOK , a da se gas doda kod paljenja i odmah popusti to je normalno :p


Nema poseban sistem gasenja to je ta jedna ista poluga u bosch pumpi koja regulira gas, sluzi kao "COK" i sluzi za gasenje.

trebali bi rastaviti jedan motor da bi shvatili, ovako pisanjem nemogu da vam objasnim
 
Posljednje uređivanje:

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Nema poseban sistem gasenja to je ta jedna ista poluga u bosch pumpi koja regulira gas, sluzi kao "COK" i sluzi za gasenje.

trebali bi rastaviti jedan motor da bi shvatili, ovako pisanjem nemogu da vam objasnim

Možda se nismo razumjeli il ja nisam nešto shvatio , :madmana: ajmo redom poluga rućnog gasa ima tri položaja i dvije saile , 1. gore gašenje 2. oko 1/3 neutralni položaj , ne gasi a gas na leru , 3. povlačenje prema dolje dodajemo gas :supris: , govorimo da nije isto u kojem položaju je ručica :rolleyess: ako je u položaju gašenja bez obzira da li je jedna ili više POLUGA u pitanju , sistem gašenja je AKTIVIRAN i dok ga ne DEAKTIVIRAMO ILI PONIŠTIMO paljenja NEMA , možda nešto nisam shvatio ali ja mislim da je tako :rolleyess:
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Mozda na tvom traktoru je tako jer nema lombardini motor, ja pricam u slucaj sa lombardinijev motor
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Mozda na tvom traktoru je tako jer nema lombardini motor, ja pricam u slucaj sa lombardinijev motor

Možda , ali ovo se nalazi na velikoj većini traktora TOME VINKOVIĆA bez obzira na seriju a samo o tome sam pisao :madmana:

 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Jedan stari mešter mi je rekao da vraćam polugu gasa na pola.
Jednom sam zaboravio bilo je oko nule (temperatura) prvo verglanje oko 6 obrtaja sa mnogo bijelog dima i ćorak, dok nisam upotrijebio dekompresor.
A vi kako hoćete.:finga:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh