• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Štovani ljubitelji traktora " Tomo Vinković " iskreno se nadam da sada opet svi vidite sve slike , tako da možete nastaviti sa vašim raspravama i komentarima .

Sve komentare koji direktno nisu bili vezani uz temu smo počistili

pozdrav žuti

 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Problem s okretačem

Kupio sam plug okretač za svoga Tomeka i danas sam ga odvezao na probu.
Zahvatim ja brazdu i deri udesno. Dobro, mislim, nije ispala baš najbolje, ali to je tek prva. U rikverc, pa po drugu. Ta je već bolja. Dođem do kraja i okrenem se te okrenem plug u lijevo. Zahvatim brazdu i krenem, kad plug samo bježi u širinu. Zahvat 1 metar. Sad mi nije jasno zašto je to tako, plug mi izgleda simetričan i morao bi po mom mišljenju jednako orati u obje strane. Ima li tko kakav dobar savjet u vezi ovog problema?
 

Prilozi

  • Okretač.jpg
    Okretač.jpg
    78.5 KB · Pregleda: 206
  • Oranje s okretačem.jpg
    Oranje s okretačem.jpg
    71.4 KB · Pregleda: 227
A

akywr

Guest
ovo se zove pimp my Tomo Vinkovic :prayer:....nije mi jasno gdje nadje ovolike kromirane cjevcice :rolleyess:

neznam ni ja,toga je bilo kad sam poskido cijela hrpetina ali su cigani drage volje to pokupili :mrgreen:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Kupio sam plug okretač za svoga Tomeka i danas sam ga odvezao na probu.
Zahvatim ja brazdu i deri udesno. Dobro, mislim, nije ispala baš najbolje, ali to je tek prva. U rikverc, pa po drugu. Ta je već bolja. Dođem do kraja i okrenem se te okrenem plug u lijevo. Zahvatim brazdu i krenem, kad plug samo bježi u širinu. Zahvat 1 metar. Sad mi nije jasno zašto je to tako, plug mi izgleda simetričan i morao bi po mom mišljenju jednako orati u obje strane. Ima li tko kakav dobar savjet u vezi ovog problema?

Nemam iskustva sa takvim plugom ali zato komentirati mogu :eek:

Mislim da se u slućaju TOME VINKOVIĆA i okretnog pluga brkaju neki pojmovi , TV nije JOHEN DERE , što oću reći ???? TV ima okretni plug ali on nije predviđen za oranje na jednu stranu kaošto to čine VELIKI TRKTORI , on je predviđen za oranje recimo vinograda koji ima strminu te nemože orati uz brijeg , tada se plug okrene , oremo niz brijeg a brazdu bacamo u lijevu stranu ili desnu ,,,,,,,,,,, iz čega proizlazi ,,,,,, da za svako oranje TREBA kompletan plug kod promjene strane bacanja brazde POMAKIVATI lijevo i desno u zavisnosti od potrebe sa čime ujedno određujemo i ŠIRINU BRAZDE :madmana: ,
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Nemam iskustva sa takvim plugom ali zato komentirati mogu :eek:

:madmana: ,
Štos je u tome što plug ne slijedi traktor, nego bježi u stranu. :madmana:
Postupit ću po Edinom savjetu pa ću vidjeti da li će biti promjene. On MORA orati u obje strane. :axe:
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
kako se ja razumijem u gimnastiku na malom TV plug ide u srednju rupu na profilu, isla brazda lijevo ili desno
a nista ne kosta isprobat prebacit jednu rupu u lijevo kad baca lijevo
Može se probati, ali imam utisak da onda brazda neće biti široka 100 već 95 cm. :mrgreen:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Štos je u tome što plug ne slijedi traktor, nego bježi u stranu. :madmana:
Postupit ću po Edinom savjetu pa ću vidjeti da li će biti promjene. On MORA orati u obje strane. :axe:

Da bi se plug držao u pravcu mora imati neki oslonac , to jest dubinu koja će ga držati u pravcu , na ovih desetak cm dubine oranja i širinom oranja lemeša sila potiska pluga je velika i ne čudi se što ti ga baca u stranu :!: ,,,,,,,,,, za probu jednostavno , ,,,, prebaci plug skroz desno iza kotaća i probaj orati , ako je brazda preuska pomakni za jednu rupu dalje , tako isto kada ga prekreneš na kraj pa odmići u stranu , a ovo svoje pitanje možeš postaviti i u temi moto kultivatora jer je stvar ista , rekao sam da nemam iskustva sa takvim plugom ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, istna , ali imam ga na GOLDONIJU , prekretač ali prebacivanje kod svakog prekretanja , možda nisam u pravu ali vrijeme će pokazati , mislim da i tomo ima preveliki razmak kotaća da bi to moglo funkcionirati kao na velikim traktorima , ali vidjećemo ,,,,,,,
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Taj je plug rađen za Tomo Vinkovića. Ako ga pomaknem ustranu, onda će mi druga brazda biti preširoka, to ne dolazi u obzir. A ako ću orati samo u jednu stranu, onda mogu prikopčati obični jednobrazdni plug. Brazda nije tako plitka, nego ju plug zagrče, jer ne drži smjer. Kad imam obični jednobrazdni plug onda ga kopčam još u stranu, jer mi je na sredini brazda preuska, pogotovo na desnom nagibu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Dakle riješenje se samo manetnulo .
Samo nedostaje hidraulični pomak kao na viljuškaru, nisu ni svi viljuškari imali pomak ..a ...ne ne .
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,058
evo da vidite kako je moj tomica izgledao kad je kupljen.vlasnik je bio neki dedica kojemu je traktor služio ko prijevozno sredstvo do dućana,nije nikad ni orao ni frezao,imao je 900 rh i to 90% ih je bilo odrađenih laganom vožnjicom po asfaltu.traktor je samo otraga imao 14 mačjih očiju,o ostalim "nakitima" da ne govorim...
http://www.poljoprivredni-forum.com/album.php?albumid=19&pictureid=79

kažeš "dedica" je vozio tako "nabrijani" tomek
 
A

akywr

Guest
kažeš "dedica" je vozio tako "nabrijani" tomek

da,živi sam i ima dosta slobodnog vremena pa ga je iskoristio na kičenje traktora.sada ima tv serije 700 i isto ga je "ukrasio" još više nego mojeg.ja sam se oko svojeg mjesec dana mučio da to sve poskidam i stavim traktor u donekle originalno stanje :lol:
 

brane30

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
533
da,živi sam i ima dosta slobodnog vremena pa ga je iskoristio na kičenje traktora.sada ima tv serije 700 i isto ga je "ukrasio" još više nego mojeg.ja sam se oko svojeg mjesec dana mučio da to sve poskidam i stavim traktor u donekle originalno stanje :lol:

pitanje je imao stereo ozvucenje ? :rolleyess:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
a jbg onda analogno tome nikad nebi mogli zapocet oranje....ili napravit prelaz oranice i travnjaka npr. s desetak cm dubine
ja drzim da je do konstrukcije, u najboljem slucaju noz (crtac) ili tup lemes, ili lemes ima krivi ugao......ili nema špica
ovo za probu se donekle slazem, samo tad gubi funkciju obrtaca


Idemo ovako ; ŠTO DRŽI PLUG U BRAZDI - pravcu -
1. orana brazda , tvrdi sloj , a ako je plaz u rahloj zemlji da je sila podrezivanja i prekretanja zemlje veća od djela koji drži plaz , dolazi do odgurivanja rahloh djela i bježanja pluga u suprotnu stranu !

2. lanci poluga hidroulike , ili na seriji 400,500, željezna konstrukcija hidroulike , uvećano za slobodan hod na poteznici kapčenja pluga sa regulatorom dubine ! !

Koliko vidim na slici plaz je u rahlom djelu i normalno da je plug zemlja bacila iz brazde , plug mora biti dublje u zemlji ili našpanati djelovi na poteznici ( što nije u redu plug mora imati slobodan hod )
Znaći ako ne ide u zemlju prvo poklepati lemeše !!!!!! a kada bude dobro u zemlji vidje će se koliko je široka brazda ( dokle god je plug prikačen na traktor neće pobjeći susjedu već će ne bilo koji naćin ići za traktorom )!!!! , crtalo ili nož sa time nema veze jer se može orati i sa i bez noža ali to su stvari koje znamo

I na kraju jedno pitanje ????
Svaki plug ima štelanje širine brazde kako se štela na ovome ???? ( kao što je rekao PUKNUTI )
širina brazde se podešava prema tipu zemlje i nagibu terena !!!!! a ne prema tipu traktora !!! i dalje mislim da ovo nije JOHN DEERE
 

nvladeta

Član
Tu od
30 Stu 2011
Poruka
59
Taj je plug rađen za Tomo Vinkovića. Ako ga pomaknem ustranu, onda će mi druga brazda biti preširoka, to ne dolazi u obzir. A ako ću orati samo u jednu stranu, onda mogu prikopčati obični jednobrazdni plug. Brazda nije tako plitka, nego ju plug zagrče, jer ne drži smjer. Kad imam obični jednobrazdni plug onda ga kopčam još u stranu, jer mi je na sredini brazda preuska, pogotovo na desnom nagibu.
Zdravo svima. Novi sam na ovoj temi ovoga foruma, mada sam Vas čitao od početka do kraja. Imam ovakav traktorić i ovakav obrtni plug. Može se sa tom tehnikom orati u oba pravca. U tom slučaju plug se postavlja na sredinu, pazi se da bočni nagib terena bude isti u oba pravca, da kvalitet zemlje bude isti celom dužinom brazde. U ovom slučaju širina brazde zavisi od nagiba pluga i od slobodnog hoda na vešanju na poteznici. Oba ova parametra su posebna za levi i za desni plug. Zavisno od postignute širine brazde regulisti zaturom dubinu tako da se brazda može normalno prevrnuti. Ovaj parametar je zajednički za oba pluga.
Iz mog iskustva, teško je postići isti kvalitet obe brazde. Ja ovakav način oranja koristim samo u slučaju da imam dovoljno dugačku brazdu. Ako je brazda kratka (manje od 50m), brže je i lakše vraćati se u rikverc i orati kao sa jednobrazdnim plugom. U tom slučaju se mnogo lakše podešava plug pošto se šteluje samo jedna strana. Obrtni plug više koristim da bih zemlju jedanput prebacio na levo, a sledeće oranje vratio na desno da mi se ne stvaraju obale.
 

Prilozi

  • Fotografija0082.jpg
    Fotografija0082.jpg
    80.7 KB · Pregleda: 267

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Dobrodošao, Vladeta!
Hvala ti na tvom postu. Znači, ipak je stvar u štelanju. Neću si dati mira dok ga ne podesim.
Poteškoća je u tome što je zemlja jako rahla, to je naime vrt. Ali, ako može dobro orati u desnu stranu, mora i u lijevu.
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh