• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
M

mučan

Guest
meni je jednom prijatelj pricao kako se radi, on gledao kad je komsija to radio :blackeye

prije rada si nas trebao zasut pitanjima, sad je vec relativno kasno, neke stvari se daju popravit, za neke ako si preskocio ces morat sve ponovo

prvi put cujem da se regulator razletio, da otpadne komad to sam imao slucajeva, ali da prdne u fenjer i obrtaji odu u qrac.....to prvi put cujem, ali za sve postoji prvi put

neee, nisam ja to još ni počeo sklapati nego sam se gore krivo izrazio, razmišljao na glas šta bi se desilo kad pi puknuo onaj plastični lijevak..
sada mi tek obrađuju glavu motora- bruse dosjede ventila i onu bazu prema cilindru...
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
neee, nisam ja to još ni počeo sklapati nego sam se gore krivo izrazio, razmišljao na glas šta bi se desilo kad pi puknuo onaj plastični lijevak..
sada mi tek obrađuju glavu motora- bruse dosjede ventila i onu bazu prema cilindru...
Tek sta bi bilo kad bi puknula klipnjaca
facepalm.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,059
razmisljo sam da na svog tomicu sta vim gume 7,5x16. a da pitam vas dali mu je to bolje ili mu daje jos vece opterecenje???? posto ste vi tu vec dugo i bolje znate. a ja sam svog kupio prije pola godine :) i malo znam o njemu

mislim da je bolje da ne stavljas vece gume na njega jer ce tomica biti malo brzi ali dosta slabiji,tak da ces time samo imati vise problema neg koristi!
i ja sam to prvo planirao al sam odustao od toga jer su mi decki na forumu savjetovali da to bas i nije pametno,bio bi visi i mislim da cak nestabilniji,mozda bolje da samo stavis malo sire distance ako ti je bas potrebna veca stabilnost al i ja tomicu sad imam malo manje od godinu dana i od pocetka sam se i ja bojao za stabilnost ,al ide on svugdje,nije tak strasno kak izgleda sam se treba previknut na njega!

Čudi me da ih nije neko prije mene ispravio ali po meni ovo je netočno je visina je 16 a 7.5 je širina u originalu su 6x16 a 7.5x16 nije nista veća guma nego šira... jel tako ?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,059
6x16 i 7,5 x 16 nije ista visina gume ..

A koliko može bti razlika...minimalna ne utječe na rad trktora jer sve je to 16. da je 17..18.. ok ali ovo neznam bas kolika je razlika
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
A koliko može bti razlika...minimalna ne utječe na rad trktora jer sve je to 16. da je 17..18.. ok ali ovo neznam bas kolika je razlika

Evo slike od @firemana...pa ti prostudiraj razlike među gumama...




pozzz joe!
 
M

mučan

Guest
valjda nece zgulit glodalicom, nove vodjice pa tek onda obrada sjedista......

nadam se da si se opet krivo izrazio :D

a sta je s radilicom, klipnjacom, cilindar.....?

ne znam točno kako i čime ravnaju glavu valjda znaju pošto je to firma za strojnu obradu, rade i veće motore...
u originalu nije bio dihtung između glave i cilindra pa je nešto malo puštalo
na tom spoju, oni su mi predložili brušenje, ja bi bio samo stavio bakreno brtvilo
koje se je izgleda kasnije počelo ugrađivati...
šta se tiče dosjeda ventila pretpostavljam da će izbiti stare i staviti nove vođice ventila i tek onda prema novim ventilima izbrusiti dosjede...
ista firma mi je izbrusila cilindar za 0,5mm tj na prvu specijalu a meni preostaje kupiti komplet klip+karike za prvu specijalu tj. veći za 0,5 mm od originala...
na klipnjači planiram samo zamjeniti gornji ležaj koji drži klip i naravno leteći ležaj radilice
a radilica dosta dobro izgleda, namjeravam samo promjeniti oba glavna ležaja i staviti opet standardne bez brušenja radilice
pumpa ulja malo "pleše" na osovini pa ću i nju kupit novu
nova garnitura klackalica, nove ventile sam već spomenuo...
da li sam šta propustio?:scratch
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,059
Slika nije bas vjerodostajna jer 420 je na nižem terenu a 420 je i kopletno niži i bez guma trebalo bi stavit gumu na gumu ali po mojoj procjni mislim da razlika nije vise od 5 cm ma nije ni toliko
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Slika nije bas vjerodostajna jer 420 je na nižem terenu a 420 je i kopletno niži i bez guma trebalo bi stavit gumu na gumu ali po mojoj procjni mislim da razlika nije vise od 5 cm ma nije ni toliko
ne stavljaj slucajno vece gume od 6*16 jer ces se zajebati odu ti unutra zupčanici,,,, stavi videices sve s vremenom
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Slika nije bas vjerodostajna jer 420 je na nižem terenu a 420 je i kopletno niži i bez guma trebalo bi stavit gumu na gumu ali po mojoj procjni mislim da razlika nije vise od 5 cm ma nije ni toliko

Jeste da tako izgleda, zbog nagiba i 420 je na nižem terenu... al valjda možeš prosuditi okometrom da nisu iste visine!

Od 1300 stranica u temi "TV"....pričalo se bar 100 stranica o razlikama tih guma!

Ako odlučiš staviti gume 7.50 na svoj traktor... bićeš najbrži na otoku!
Ja da sam na tvom mestu, ja bi ih stavio...
Nemaš neke velike parcele za oranje, i frezanje...glavni rad ti je prevoz, pa ti veće gume dođu u plusu, i brže odradiš posao!

pozzz joe!
 
Posljednje uređivanje:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,059
ne stavljaj slucajno vece gume od 6*16 jer ces se zajebati odu ti unutra zupčanici,,,, stavi videices sve s vremenom

Pa sta nije zupčanicima isto,one nevide koje gume su na traktoru bitno da su 4 iste a sada ako nakrcaš traktor opeta je opterećenje a da bi bio slabiji vjerovatno bi ali i dalje nevidim zasto bi zupcanici patili
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Pa sta nije zupčanicima isto,one nevide koje gume su na traktoru bitno da su 4 iste a sada ako nakrcaš traktor opeta je opterećenje a da bi bio slabiji vjerovatno bi ali i dalje nevidim zasto bi zupcanici patili
tako mi kaze ovaj decko sta ima 7,5 - 16 ,,sad jeli istina neznam al nema mi razloga lagati :roll:
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,059
A pa razmisli malo,ne slušaj sta ti drugi kažu uvijek, malo logike...skuzit ces da ta teorija ne drži vodu
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A pa razmisli malo,ne slušaj sta ti drugi kažu uvijek, malo logike...skuzit ces da ta teorija ne drži vodu
Ti si mali čovjek s mora pa ču ti ja pokušati nabiti fiziku u glavu kad nije uspio onaj tvoj profesor .
Odnosno objasniti na primjeru primjenjen tvom okruženju .
Ti si sigurno vozio kaič na vesla , jel isto bicepsima i tricepsima veslati dugim veslom, ili kratkim?
Drugi primjer koji ti je još bliži , jel isto roniti kratkim dječjim perajama s pijace ili dugim ...profesionalnim ?
E pa isto tak se osječaju tvoji zupčanici kako kaj se osječaju tvoje ruke i noge nakon gore opisanog
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Pa sta nije zupčanicima isto,one nevide koje gume su na traktoru bitno da su 4 iste a sada ako nakrcaš traktor opeta je opterećenje a da bi bio slabiji vjerovatno bi ali i dalje nevidim zasto bi zupcanici patili

Kod mene imaju 4 tomovinkovića sa 7,50x16 i vlasnicu su zadovoljni jer su malo povisili i proširili traktor i malo je brži .zupčanici nemaju razloga pucati radi guma ako se uredno vozi od njih četvorice koliko znam nije još ništa popucalo.mogli bi popucati ako bi šlajfao često po asfaltu i radio takve slične gluposti jer sa tim gumama je veći otpor.jedino će ti biti malo slabiji u trećoj brzoj na usopnu.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
naravno da ce stradati i zupcanici...i kardan i sve sto se u traktoru(citaj motoru) okrece.zupcanici ne znaju koje si ti gume stavio, al osetice veoma brzo razliku.i na kraj krajeva zasto bi tamo nekolicinu tvojih komsija koje su stavili vece gume, bili pametniji od inzenjera u tvornici tome vinkovica...?jer se to neko od njih bar malo zapitao?TV-420 je pre slab traktor(mislim na motor),pa bi svako, i najmanje odstupanje od propisanog od proizvodjaca traktora,bilo stetno za traktor. a dobices sasvim malo ubrzanje,al ako ides natovaren prikolicom,i malo uzbrdo,e tek tad ces videti da ces sa vecim gumama ici sporije(jer ces morati presaltati u nizi stepen prenosa).tako da...6.00 16.to je pravi broj cipela za tv-420:scratch
@puknuti
malo fizike nije na odmet...al ovde treba malo vise:gitarist:
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,059
Prije će ti se zagasit traktor nego šlajfat po asfaltu...provjerio ja :D ne namjerno ali jbg..
To s otporom se slažem ali to bi značilo da su zupčanici u serijama 7xx jači ili kvalitetniji od serija 4xx i 5xx? Ili da imaju samo jači motor pa lakše podnose veća kola odnosno veće opterećenje...
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
kad smo mi kupovali naseg tomicu daleke 87 godine, pitali smo se dal da uzmemo 18ks ili 21ks. nas prijatelj koji je radio u tadasnoj akromehanici,preporucio mi je da uzmem ovaj od 18 ks.rekao mi je da su delovi prenosa,potpuno isti na oba traktora,al da ce na slabijeg vise trajati zbog manje snage motora. e sad,promenom vecih guma dobices i vece opterecenje traktora.samim tim smanjices vek eksploatacije.a neces nista dobiti...to malo (sasvim malo)vecu brzinu,nece doneti nista boljeg...moze samo goreg;).pa na tebi je da odlucis ;)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh