• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
420 i 523 trebalo bi imati isti menjac. a 732...ne verujem,jer 732 je brzi i u transportu i u oranju...a i da moze podneti vece opterecenje(koje je skoro duplo nego li motor od 420)mora biti drugaciji,t.j.izdrzljiviji i jaci.

Menjači su svi isti kod svih TV-a...od 400 pa nadalje
Jedina razlika je da 800 ima ključ sa rupom 6mm i nosač ključa njemu prilagođen, a stari ključ ima rupu 8mm...to je sva inovacija za 40 godina!

Razlike su oko zuba spojničke i tog zubčanika do njega, i naravno oni reduktori u rukavcima...to je za ove sa gumama 7.50
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Menjac na 7xx je isti kao i na 4xx, 5xx..... jedina razlika je sto radi na vecem obrtaju da bi bilo manje opterecenje zupcanika pa zato ima reduktori na poluosovinama.
 
M

mučan

Guest
Točno , i na kraju , mjenjaču neće biti NIŠTA , ali traktori nemaju isti motor , a niti isti potisak na gume , pa tako široke gume , sa istim kolima i motorom imaju manju vućniu silu ( kao da metneš balonke ) , u zemljanim radovima , manju vućnu silu zbog većeg opsega većih guma a malog potiska , mjenjač nećemo preopteretiti jer ako ne ide smanjujemo stepen prenosa , a ako ide onda je sve u normali jer je i predviđen da ide , kod montaže većih kotaća , pitanje da li bi stali i da li bi dozvolili puni ajnšlag , a samom visinom i postojećom visinom dobivamo NE stabilnost u nagnutim uvjetima , ako želiš samo brzinu , mjenjaj a ostale minuse prihvati ! a ako je u pitanju snaga optereti ga maximalno utezima , ali onda se već može razgovareti o izdržljivosti mjenjaća :eek:
da, šta meni nikad nije bilo jasno kod tih naših traktorića- konkretno moj PE-18 čiji mjenjač nije nešto bitno slabiji nego kod tv523 ili tv 732- on je vjerovatno kopija od nekog pasqualija...neko je spomenuo par stranica prije da
su mu savjetovali da je bolje da kupi tv 518 nego 520 jer je veliko opterećenje na mjenjaču ili tako nešto- mislim ako ti kupiš neku stvar šta ti imaš razmišljat o opterećenju mjenjača, ti imaš gas i to je to- deri koliko god motor izdrži, motor bi trebao biti najslabija karika a ne mjenjač
da sam ja projektant, ja bi dimenzionirao traktor, tj mjenjač, diferencijal, poluosovine, gume i ostalo za motor od 50 ks, pa bi ljudima ponudio motore 18, 20, 23, 30 i max 32 ks pa bismo vidjeli kvarove na mjenjaču...
ima u selu neki posquali sa LDA 100 isto 74-to godište kao moj PE-18-
čini mi se oznaka 921- pa to je mrcina, moj PE-18 je prema njemu kao neki skakavac, imat će nekih 1100 kg, gume 7,5-16 stroj živi...a iste motore imaju
dođem neki dan u trgovinu traktora "goldoni" malo da napasem oči, ono čovjek me pita šta imam sada, počne priča i na kraju on meni "da, da u TV-a su jako slabi mjenjači"...
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
nisam znao...ako je tako, onda menjac ne bi stradao pri vecim gumama na slabijim tomicama...stradao bi motor i brze bi malaksavao pri oranju ili nekoj uzbrdici a pod opterecenjem prikolice...a zaista mi je cudno ,kako to na duplo jacim traktorom,isti menjac...isti kvalitet...
sad mi jasno zasto me jednom jedan 732 preticao na asvaltu...;).ja uvek tomicu po avaltu ili u oranju vozim punim gasom...tako je to svih ovih 24 godina(sem prvih 50-100 sati kad je bio novi, kad sam ga pazljivo razradjivao...u stvari bio sam toliko nameracen da se vozikam snjim, pa samim tim sam ga i razradjivao).e...tog 732 sam ga prvo ja preticao...onda heheh vozila ga neka zena,i ona dopdala max gasa,i polako me preticala.verovatno je to bilo zbog vecih guma koje ima 732 a ne zbog razlicitog menjaca kako sam ja tada predpostavio.a razlika u brzini je bila 50tak:mrgreen: metara na tog jednog kilometra nase utrke
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Menjac izdrzuje jer ima veci obrtaj nego kod 420, jer obrtaj ne kvari menjace vec moment, zato pri veceg obrtaja moment je manji i menjac izdrzuje veci motor, i poluosovine kod 732 ne su direktne kao sto su kod 420, vec reducirane.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Menjac izdrzuje jer ima veci obrtaj nego kod 420, jer obrtaj ne kvari menjace vec moment, zato pri veceg obrtaja moment je manji i menjac izdrzuje veci motor, i poluosovine kod 732 ne su direktne kao sto su kod 420, vec reducirane.

a koliko je max obrtaj motora kod 732? znam da je kod 420 3000 u minuti.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,059
Usput mene čudi što si postavio ovo pitanje sa 761 strane od 19,12,2010

http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?p=659187#post659187

a KENAN 522 se i onako ne pojavljuje , vjerojatno čovjek još lani rasčistio sa gumama :supz:

Ma prelistavo sam temu pa da malo pitam da si rasčistim neka pitanja

Menjac izdrzuje jer ima veci obrtaj nego kod 420, jer obrtaj ne kvari menjace vec moment, zato pri veceg obrtaja moment je manji i menjac izdrzuje veci motor, i poluosovine kod 732 ne su direktne kao sto su kod 420, vec reducirane.


Znači ugavnom po svemu sta sam pročito prije će motor stradat nego menjač
Btw nisam znao da svi tomo vinkovići imaju isti mjenjač :D
 
A

almedin11111

Guest
pozdrav raja novi sam na forumu imam tomu 732 88godiste.,.,,pa me interesuje ako bih neko znao htio sam nabavljati lance i frezu sad me najvise kopka koliko to steti traktoru ;);););)
 
M

mučan

Guest
Ma prelistavo sam temu pa da malo pitam da si rasčistim neka pitanja




Znači ugavnom po svemu sta sam pročito prije će motor stradat nego menjač
Btw nisam znao da svi tomo vinkovići imaju isti mjenjač :D

moram priznat da nisam znao za te redukore u rukavcima ovih "jačih" tomo vinkovića ; to baca sasvim drugo svjetlo na problematiku " isti mjenjač kod motora 18 i 32 ks"- nije to isti mjenjač pošto sve skupa radi na većim okretajima, tj. je isti mjenjač ali radi na većim okretajima pa može prenijeti veću snagu...tih "jačih" je jako malo tu kod nas, puno je ovih 420,418, 518 520
i sl. pa nisam imao prilike pričat sa nikim...
kad mislim "mjenjač" mislim na kompletan prijenos snage od kvačila do kotača odnosno poluosovine...
cijela priča je počela kad sam se raspitivao dali se uopće isplati popravljati taj moj PE-18 ili kupiti polovni 523 ili 730- najčešći odgovor je -pazi da je dobar motor, a mjenjač ti je uvjek isti...
znači "šta je pisac time htio reči" - serija 700 odnosno "jači" tomo vinkovići ipak nemaju isti mjenjač kao ovi manji što je i logično pošto imaju jači motor i veće kotače- znači projektanti su ipak razmišljali
:idea:

...u stvari bio sam toliko nameracen da se vozikam snjim, pa samim tim sam ga i razradjivao).e...tog 732 sam ga prvo ja preticao...onda heheh vozila ga neka zena,i ona dopdala max gasa,i polako me preticala.verovatno je to bilo zbog vecih guma koje ima 732 a ne zbog razlicitog menjaca kako sam ja tada predpostavio.a razlika u brzini je bila 50tak:mrgreen: metara na tog jednog kilometra nase utrke
mislim stvarno, žena da te pretekne na traktoru, koji horor...moraš priznat, žena ima bolji stroj, tu se baš ne možeš vaditi da je imala bolje gume kao kod formule ili tako nešto, tu ti igra samo gas... jel bila barem nešto, mislim žena?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
pozdrav
pratim ovu raspravu o gumama na manjim tv-jcima,pa da se uključim.
postoji nekoliko jednostavnih činjenica,serije 400,500 su konstrukcijski premali,preuski,prekratki,preslabi da bi se na njih stavljale veče gume.
stabilnost traktora se može napraviti proširivanjem,ja sam tako uradio na svom 419 i vrlo sam zadovoljan,promjena je drastična,kao da vozim drugi traktor,stabilniji je kod oranja,frezanja sa širokom frezom itd...proširen je samo za 5cm sa svake strane,kad se smota pun okretaj volana ostane vrlo malen razmak između guma,manji nego što je bio prije proširivanja.tako da otpada mogučnost stavljanja večih guma,a nema ni potrebe...
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Posljednje uređivanje:

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
mislim stvarno, žena da te pretekne na traktoru, koji horor...moraš priznat, žena ima bolji stroj, tu se baš ne možeš vaditi da je imala bolje gume kao kod formule ili tako nešto, tu ti igra samo gas... jel bila barem nešto, mislim žena?
hehe pa ne vadim se na gume ja... nit na gasu.;)nego na njenom brzem prenosu..... a zena...pa...sobzirom da joj je muz uvek suvozac...verovatno promenili su uloge hahahaha.oni puno puta prolaze pored mog sela...i uvek al uvek od kad znam za sebe, ona vozi taj veci,plavi tomica...mozda je 730...nesecam se.al ima drugaciji zvuk od mog tomicu...a d aje bila ZENA ...kako me je prestigla...sisao bih i trcanjem bi je sustigao hahahahah
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
mislim stvarno, žena da te pretekne na traktoru, koji horor...moraš priznat, žena ima bolji stroj, tu se baš ne možeš vaditi da je imala bolje gume kao kod formule ili tako nešto, tu ti igra samo gas... jel bila barem nešto, mislim žena?
Ali ako je ta žena na svom traktoru imala nove gume :rolleyess: (koje zbog neistrošenosti imaju veći opseg), a ti na svome stare :oops: ( koje zbog istrošenosti imaju manji opseg) morala te kod istog broja okretaja motora prestići. :lol:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
pozdrav
pratim ovu raspravu o gumama na manjim tv-jcima,pa da se uključim.
postoji nekoliko jednostavnih činjenica,serije 400,500 su konstrukcijski premali,preuski,prekratki,preslabi da bi se na njih stavljale veče gume.
stabilnost traktora se može napraviti proširivanjem,ja sam tako uradio na svom 419 i vrlo sam zadovoljan,promjena je drastična,kao da vozim drugi traktor,stabilniji je kod oranja,frezanja sa širokom frezom itd...proširen je samo za 5cm sa svake strane,kad se smota pun okretaj volana ostane vrlo malen razmak između guma,manji nego što je bio prije proširivanja.tako da otpada mogučnost stavljanja večih guma,a nema ni potrebe...

Slažem se sa tobom, da će se gume 7.50 dodirivati sa tim dodatnim produžetcima kotača...ali"
@GROF je pričao da su u njegovom kraju probali sve varijante, i male(6.00) i velike gume(7.50) na TV400/500, i nisu se dodirivale kad namotaš pun anšlag!
Tako da verovatno moguće je koristiti veće gume na 400/500 bez produžetaka...e sad koliko se kome isplati...to je druga priča

Na modelu 700 je srednji trap duži za nekih 6-7cm...pa je samim tim omogućeno korištenje većih guma.

Kod TV 800 srednji trapovi su isti(tj.duži), i možeš trpati gume po izboru...
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Za dobru trku sa p..om trkačicom, ja bi stavio i 20-ku.:roll::madmana:
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
e tacno je...granicnik na poluge gasa je jos citav ;)a nozni gas nemam....
a gume su mi na tomici skoro nove...al su 6.00
a ta zena je imala vece -gumetine :rolfer:
 
Posljednje uređivanje:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,742
pretpostavljam da je razlog ove diskusije povecanje brzine TV-a.......ko hoce brzinu nek kupi mtk

izgleda da krompironju još uvijek muči susjed koji je brži sa mtk-om od njega....:scratch još mu nije stavio soli na rep:lol:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh