• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
naravno da ce stradati i zupcanici...i kardan i sve sto se u traktoru(citaj motoru) okrece.zupcanici ne znaju koje si ti gume stavio, al osetice veoma brzo razliku.i na kraj krajeva zasto bi tamo nekolicinu tvojih komsija koje su stavili vece gume, bili pametniji od inzenjera u tvornici tome vinkovica...?jer se to neko od njih bar malo zapitao?TV-420 je pre slab traktor(mislim na motor),pa bi svako, i najmanje odstupanje od propisanog od proizvodjaca traktora,bilo stetno za traktor. a dobices sasvim malo ubrzanje,al ako ides natovaren prikolicom,i malo uzbrdo,e tek tad ces videti da ces sa vecim gumama ici sporije(jer ces morati presaltati u nizi stepen prenosa).tako da...6.00 16.to je pravi broj cipela za tv-420:scratch
@puknuti
malo fizike nije na odmet...al ovde treba malo vise:gitarist:

Nisam ja rekao da su oni pametniji,naravno da je to proračunato od strane inžinjera.ja samo kažem da imaju te gume i da nemaju još nikakvih problema a jedan od njih ima sigurno 15g te gume.nevidim razloga da bi motor prošao jer kad bi tako prolazio onda frezu,malčer i takve priključke nebi smio ni staviti jer tamo je opterećnje za motor ku di kamo veće.

ja sam imao prije tomu 523 a sad imam 732. jedino šta sam mjenjao na tim traktorima je ključ brzina i poluosovina a sad trošim oko 450 l nafte godišnje a to je poriličan broj radih sati od kojih je 80% rad kardana i jako dobro znam šta puca radi čega jer poravljam te traktore drugim ljudima a znam kao ih ko vozi i šta ima puca od te njihove vožnje.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Recimo 2 spora u oranju je tamam, vece gume bice mu previse pa morace 1 brza a ona je prespora, tako da uzalud trosis gorivo i opterecujes menjac. Isto vazi i za transport.
Lepo je reko strongboy niste pametniji od inzinjera
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
@aco 93
naravno da gume nece utjecati na prikljucno kardansko vratilo...ja sam mislio na gornji pogonski kardan zadnje vuce...a gume ce utjecati kod oranja i transporta traktorom.ja se ne razumem u popravci traktora...al vidim kako kazes, da se razumes i u mehanici samog traktora.verujem da uzimas u obzir da je tv420 najslabiji od te tomeke koje si napomenuo, koje ce opterecenje dobiti traktor sa vecim gumama...a komsije...nije dosad bilo nikakvih problema...nemora ni da ih bude i u buducem...al verovatnoca da ce ih biti je puno veca.trebao bi da se slozis sa ovim ;).
kod nas je zemlja laka za obradu.orem dvobrazdnim 10" plugom ,drugom brzom brzinom.puno puta orajuci naidjem na tezu zemlju...traktor poslednjim snagama predje taj deo i pici dalje...e sad...kad bi imao na traktoru te vece gume, traktor bi se mucio i na laksim delovima njuive, a na tim tezim bi morao saltati stepen nize...isto u transportu...obicno za tmicom prikopcam zaprezna kola na kojoj natovarim 7 buradi napunjene vodom.kako je selo na visini,asvaltom po ravnom idem 3 brzom.al na usponu 3 sporom i ono na granici da promenim sporiju brzinu... kad bi stavio vece gume, onda bi morao presaltati u takvim situacijama u nizi prenos...
kad sve to saberes i oduzmes, dobijes vecu brzinu samo kad se vozikas...al kad radis, e onda bice obrnuto ;)
 
Posljednje uređivanje:

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Recimo 2 spora u oranju je tamam, vece gume bice mu previse pa morace 1 brza a ona je prespora, tako da uzalud trosis gorivo i opterecujes menjac. Isto vazi i za transport.
Lepo je reko strongboy niste pametniji od inzinjera
ja orem drugom brzom
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
ma kod nas bi ja sa 732 imao šta orat sa dvobraznim jer je zamlja drugačija nego kod vas.

...stefanmkd baš ću si dati truda kad bude jedan od njih orao na proljeće pa ću snimiti da vidiš u drugoj sporoj na manje od pola gasa ore bez problema.

ja orem drugom brzom

i ja također kad znam da nema kamena.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
ma kod nas bi ja sa 732 imao šta orat sa dvobraznim jer je zamlja drugačija nego kod vas.

...stefanmkd baš ću si dati truda kad bude jedan od njih orao na proljeće pa ću snimiti da vidiš u drugoj sporoj na manje od pola gasa ore bez problema.
nije li prespora druga spora???ja do sada skoro nikada nisam orao drugom sporom
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
ja orem drugom brzom
Ne bukvalno, tako sam pisao za primjer, onda vecim gumama bi oro drugom sporom ko sto si pisao traktor na nekim mjestima je na granicu snage, а i zemja nije ista svuda kod mene je iljovaca pa brza ne ide kod tebe vidim vise je pesakljiva
 
Posljednje uređivanje:

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Ja sam moro orat i u 1 sporoj :D
ja jedino upotrebim sporije brzine ako recimo...traktor mi zanese ka stubu loznice...ili zanese ka stablu vocke... pa da lakse motam volanom...i da imam vremena z amanevar.a inace... skoro na svu zemlju 95% orem drugom brzom.naravno dvobrazdnim plugom.

evo jedna slicica;)

Uploaded with ImageShack.us
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,059
Kod mene s dvobraznim plugom nebi mogo niti krenut...u mome polju maskimalna brzina oranja je 1 brza sve brže šlajfa ali to je kod mene ima mjesta gdje sam oro u 3 sporoj ali kažem ti crvenica je inače teška zemlja
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Kod mene s dvobraznim plugom nebi mogo niti krenut...u mome polju maskimalna brzina oranja je 1 brza sve brže šlajfa ali to je kod mene ima mjesta gdje sam oro u 3 sporoj ali kažem ti crvenica je inače teška zemlja
dada
crvenica je jako teska za oranje...treba da joj pogodis idealnu vlasnost i...suhost...imam i dve tri takve njive...oraju se samo dva tri dana godisnje...ako te dane promasis...e onda ce biti druga spora.al i te oram drugom brzom, stim da se tomica malo i muci.a zamisli kad bi gume bile vece....jao si ga tomici...a kasnije i traktoristi :madmana:
zato nek nikoga ne mame te vece gume.vise se izgubi nego li dobije.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
nikako da napravim ekvivalenciju izmedju misica, ruku i vesla; motora, zupcanika i tockova....ma zabit mu :mrgreen:
evo moje iskustvo u vezi vecih guma
jednocilindras definitivno nema snage za vece gume, znam iz iskustva, dvocilindras je kod mene rijesio problem
za vozikanje po putu su gotivnije vece gume, ali bez ozbiljnijeg uspona, za teret nije, za oranje nije, stabilnost bez prosirenja takodje smanjena, za blato, rupe i neravnine su naravno bolje vece i sire gume

bez prosirenja i bez jaceg motora ne preporucujem vece gume

pretpostavljam da je razlog ove diskusije povecanje brzine TV-a.......ko hoce brzinu nek kupi mtk
hahaha ma ekvivalencija ti je sledeca...vesla su ti gume...motor si ti...a ruke su ti zupcanici:rolfer:
al sve sto si rekao je ta prava istina u vezi vecih guma na jednocilindricnim malim tomicom.
moj 542 ima 12ke gume.taj traktor moze nositi i 13,al ja ih ne bih stavio nikako...smetace i za medjurednu obradu,veci otpor pri oranju...i na kraju krajeva pa skulpje su brate;)
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Ti si mali čovjek s mora pa ču ti ja pokušati nabiti fiziku u glavu kad nije uspio onaj tvoj profesor .
Odnosno objasniti na primjeru primjenjen tvom okruženju .
Ti si sigurno vozio kaič na vesla , jel isto bicepsima i tricepsima veslati dugim veslom, ili kratkim?
Drugi primjer koji ti je još bliži , jel isto roniti kratkim dječjim perajama s pijace ili dugim ...profesionalnim ?
E pa isto tak se osječaju tvoji zupčanici kako kaj se osječaju tvoje ruke i noge nakon gore opisanog
hahahahah svaka ti dala za ovo ,,, eto krumpironja razmisli covjek ti je fino objasnio,,,,, i zapamti neki su ti forumasi govorili nije tomica za brzinu nego za rad a ja cu ti jos samo reci NEMOJ PATITI RADI ZEGLEDA zivio :supz: :rolfer:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
@edosoko
ček ček malo:scratch...pa ti imaš rukavce od TV800 - poluosovina izjedna, tj. bez onih redukcija u rukavcima...još gume 7.50 - pa tvoj ladno ide preko 20km/h
Imaš najbržeg tomu...8)
 
M

mučan

Guest
ne pravi se, napravljen je



nista cek cek....:mrgreen: direktne su poluosovine, uske felge (gume su vise izbuljene prema vani)
spojnicka je manja nego na 700 na noznom gasu sam namjerno ostavio manji hod tako da brzina dodje otprilike ista kao na standardnim.....mada rucnim mogu dodat jos vatre, i tad zvizdi...mada cu nekom prilikom izmjerit brzinu

sve što vas više pratim vidim da manje znam...
ovako: npr. TV523 ima tvorničke gume 6.00-16 i to mu je optimum, inžinjeri proračunali i tako to...
TV732 ima tvorničke gume 7.50-16 i to je u redu pošto je on veći jači
itd.
Sve bi to bilo lijepo da oni, koliko ja znam , nemaju isti mjenjač...
????
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
sve što vas više pratim vidim da manje znam...
ovako: npr. TV523 ima tvorničke gume 6.00-16 i to mu je optimum, inžinjeri proračunali i tako to...
TV732 ima tvorničke gume 7.50-16 i to je u redu pošto je on veći jači
itd.
Sve bi to bilo lijepo da oni, koliko ja znam , nemaju isti mjenjač...
????



Točno , i na kraju , mjenjaču neće biti NIŠTA , ali traktori nemaju isti motor , a niti isti potisak na gume , pa tako široke gume , sa istim kolima i motorom imaju manju vućniu silu ( kao da metneš balonke ) , u zemljanim radovima , manju vućnu silu zbog većeg opsega većih guma a malog potiska , mjenjač nećemo preopteretiti jer ako ne ide smanjujemo stepen prenosa , a ako ide onda je sve u normali jer je i predviđen da ide , kod montaže većih kotaća , pitanje da li bi stali i da li bi dozvolili puni ajnšlag , a samom visinom i postojećom visinom dobivamo NE stabilnost u nagnutim uvjetima , ako želiš samo brzinu , mjenjaj a ostale minuse prihvati ! a ako je u pitanju snaga optereti ga maximalno utezima , ali onda se već može razgovareti o izdržljivosti mjenjaća :eek:
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
sve što vas više pratim vidim da manje znam...
ovako: npr. TV523 ima tvorničke gume 6.00-16 i to mu je optimum, inžinjeri proračunali i tako to...
TV732 ima tvorničke gume 7.50-16 i to je u redu pošto je on veći jači
itd.
Sve bi to bilo lijepo da oni, koliko ja znam , nemaju isti mjenjač...
????
u uputstvu rukovanja i odrzavanja kojeg imam od TV-420,a to je isto i za TV-523,sve su vrednosti iste.brzine kretanja u svim prenosima su potpuno identicne.pa sad po nekoj logici, ako je mjenjac 523 isti sa onim na 732,to bi znacili da 420 ima isti menjac sa 732...sto je svakako nemoguce.420 i 523 trebalo bi imati isti menjac. a 732...ne verujem,jer 732 je brzi i u transportu i u oranju...a i da moze podneti vece opterecenje(koje je skoro duplo nego li motor od 420)mora biti drugaciji,t.j.izdrzljiviji i jaci.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh