• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Da se nadovežem na kolegu bageristu....nemoj je zaboravit podmazati..mislim na sam grben kose,najviše tamo po onim (kako ih nazvati?) klizačima,bit će manje buke a i produžit ćeš joj vijek trajanja.
S druge strane pripazi kamenje i slične "objekte" u travi koje bi kosa mogla uloviti jer onda dolazi do gadnih lomova pošto je to direktna kosa,prvo puca ona sama,okvir najčešće; a nedaj bože i sam prijenos. Ja nasreću imam pogon preko remena,pa je mogućnost lomova manja jer prvo prokliže sam remen,a nažalost teren mi je takav da ima dosta kamenja tamo gdje ja kosim

dsc01063vu.jpg
 
Posljednje uređivanje:

zaha

Član
Tu od
22 Velj 2012
Poruka
88
BAGERISTA,
TOMO 420,


Hvala na savjetima i uputama kako je ucinit jos boljom. Prvi jedan zub na kosi fali ja sam je takvu dobio kada sam je kupio, tu sipku koja zgrce travu cu danas postaviti a ovaj drugi zgrtac kod mene je metalni i ima na njemu neka motka njega nisam jos postavio jer mi sada samo smeta radi prostora gdje drzim kosu. Za podmazivanje kose cime je najbolje podmazivati da ne bi ostavljala neki miris kroz travu.


Pozdrav !
 

sduspara

Član
Tu od
30 Sij 2010
Poruka
118
Danas se pripremala kosa za tomeka izmijenjen lezaj i ustiman noz evo par slika


21052012098.jpg


Pozdrav :weedman:

Jedno pitanjce: Kolika je dužina grebena kose? Na prvi pogled ovo bi trebala bit širina košenja 140-150 cm?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Zaha, pazi da kad zapneš, ne ostaneš bez stražnjeg dijela kućišta diferencijala.
Videl sam, u najmanju ruku, strgane šarafe tam oko kardana.
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Za podmazivanje kose cime je najbolje podmazivati da ne bi ostavljala neki miris kroz travu.
Pozdrav !

Pošto to pitaš vjerojatno ti trava treba za kakvo blago,znam da je moj stari još dok smo imali gorenje mutu kad se kosilo za grave,podmazivao običnim motornim uljem,ali tek toliko da ne stružu oni klizači. Nisam primjetio da je ikad smetalo kravama,tj smrdilo.
Na ovoj sad ne štedim ulje pošto travu ne kosim za živinu.
 
M

MrJura

Guest
Hehehe..upravo mi stigla hauba za TV ,sad trebam pripasat alternator i stavit anlaser i elektroniku i vozi...
:partyman:
 
G

GROF

Guest
., mišljenje, daje se.-

Evo jos koja slika kose sada je komplet sve na njoj
Pozdrav !

., lip TI pozdrav forumašu zaha!, čestitke na dobroj kosi za traktora tomu! ...

., kako su kolege forumaši pisali?, evo i ja dodajem - pišem, samo pomalo ako imaš kakovi "neartikulirani" predmeta po livadi, mislim na; kamen, žicu, pruće, krtine, smeće razno, ... , ova kosilica je direktna i dolazi do pucanja, prvo; lista kose, ili drvenog dijela radilice, ili na zamjacu onoga centralnog šarafa, a na kraju balade zna puknut osovina - kardan kosilice., kosilica je sama robusna i jaka, kvalitetno odradjena., ta tvoja od 140 cm., predvidjena je za traktora tomu serije 700, nosi oznaku; IDEAL-140 i stvarno je IDEALNA!., ja sam sa takovom kosilicom pokosil jako punooo trave i imam samo pohvale za nju! ...

., ča se tiče podmazivanja?, samo po klizačima polji malo starog - takozvanog pregorenog motornog ulja prije same košnje., a nakon košnje kada ideš brusit list kose, komplet greben i list dok je još u kompletu, operi mlazom vode dok kosa dela, rastavi je, nabrusi, e, onda prije vraćanja lista same klizače kose podmaži tovatnom mašćom bilo kakovom., list kose mora po grebenu ić lako da ga moreš rukom mrdat livo - desno., još na kosilici imaš 3 ili 4 mazalice, obavezno ji podmaži svaki 10 sati košnje.- ...

., eh da, dok nis zaboravil., mislim da je tvoj greben malo odčepljen - zakrenut od traktora., znači, kosu - greben polezi na zemlju, otpusti one šarafe na peti kose - grebena i poguraj greben prema traktoru., znači, kada otpustiš skroz šarafe, uzmi za vrh grebena - špicu i ponesi - poguraj je za neki 4 - 5 cm prema traktoru, onako iz slike mi se čini da je kosa odčepljena - odmaknuta previše unazad., očito je prijašnji vlasnik nešto dobrano zakačil sa špicom grebena? ...

., sretno TI sa košnjom! ...

., lip pozdrav starim i NOVIM forumašima!., aj Bog!, čitamo - pišemo se ...
 
Posljednje uređivanje:

zaha

Član
Tu od
22 Velj 2012
Poruka
88
Grofe hvala na pomoci i tako lijepom objasnjenju,a za te mazalice kod mene samo imaju dvije na onoj osovini sto ide prema kardanu gdje se kopca,lezajeve sam ja rucno podmazao posto nisam vidio nigdje mazalice.

29022012116.jpg


Pozdrav
 
G

GROF

Guest
., odgovor, daje se.-

Grofe hvala na pomoci i tako lijepom objasnjenju,a za te mazalice kod mene samo imaju dvije na onoj osovini sto ide prema kardanu gdje se kopca,lezajeve sam ja rucno podmazao posto nisam vidio nigdje mazalice.
Pozdrav

., fala za javljanje i dobru slikicu! - lipo sve uredno i pedantno složeno, moj rešpekt! ... :prayer: ...
., uz ove dvije mazalice, trebala bi bit jedna mazalica na onoj čašici - zamjacu kod radilice, i dvije mazalice tamo di su ona dva kljina - kopčanje nosivog okvira kosilice za greben kosišta., ako ji nima?., probaj ji sam nakalemit, ni neki problem izbušit rupice - narezat navoje i ušarafit mazalice, vjeruj dobro dojdedu.- ...

., aj Bog!, čitamo - pišemo se ...
 
Posljednje uređivanje:

tomo522

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2012
Poruka
699
tomo522

GROFE mislim da je zaha nemože dobit više napred jer je pomotan onaj nosač pete jer to znam iz osobnog iskustva ,,nažalost,,:mad:ja sam par puta zapeo vanjskim vrhom za neke stare panjeve po tuđim voćarima i sad je ko i zahina...ja sam moju malo peglo naslonim kraj grebena na drvo i lagano u rikverc al to kolegi zahi nebi preporučio jer bi nosač mogao lako puknut i mislim da je od gusa ili neki odljevak pa nije sigurno:supz:
 
G

GROF

Guest
., odgovor, daje se.-

GROFE mislim da je zaha nemože dobit više napred jer je pomotan onaj nosač pete jer to znam iz osobnog iskustva ,,nažalost,,:mad:ja sam par puta zapeo vanjskim vrhom za neke stare panjeve po tuđim voćarima i sad je ko i zahina...ja sam moju malo peglo naslonim kraj grebena na drvo i lagano u rikverc al to kolegi zahi nebi preporučio jer bi nosač mogao lako puknut i mislim da je od gusa ili neki odljevak pa nije sigurno:supz:

., lip pozdrav tomo522!, fala za javljanje.-

., evo, moje iskustvo., kad je moj brat slično zapel za nekakov panj od slive, kosi je skrivil nosivi okvir tamo kadi se kopča greben., moj otac je sve zagrijal brenerom i onako užareno, /kosa je bila zakvačena na traktorić!/ smo sa traktorićem na rikverc prislonili - gurali u stup nosivi garaže., varatili smo nazad - izravnali je.- :mrgreen: ...
., dok je kosa zakrivljena - namotana od traktora., teže kosi, nabire - nakuplja travu i dosta žvala, slabo odsica, ma za popizdit., pogotovo u velikoj i gustoj travi.- ...

., aj Bog!, čitamo - pišemo se ...
 

tomo522

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2012
Poruka
699
tomo522

eeee pa znači da bi i ja morao moju zagrijat i na vruće je popeglat..ja sam probao na hladno i nešto malo je išlo al ne koliko bi ja tio:supz:
 
G

GROF

Guest
., točno! ...

nije ni grijanje rješenje jer se time samo slabi materijal

., točno!, slabi se materijal, ALI moj pokojni otac imal je neku caku sa grijanjem i ladjenjem gvoždjurije i ni nikada više bilo problema sa kosom, istina i Bog!, koliko se još malo sićam???, to je bilo 1988. godine, uvalili smo nekakovo pojačanje - pločevinu ozgor preko svega., a ta moja nekadašnja kosilica i dan - danas neumorno kosi kod mog suseda - bivšeg prijatelja! ... ;) ...

., aj Bog!, čitamo - pišemo se ...
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
To su tehnike starih majstora..
Imao sam prilike vidjeti par postupaka, budući da mi je susjed umirovljeni kovač starog kova..:prayer::prayer::prayer:
Nažalost, danas toga više nema jer je sve pojeftinilo ali izostavilo kvalitetu..

Lijepi pozdrav svima!
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Kaliti se mogu samo određene vrste čelika sve ovisi o strukturi.neke materijale mozes kaliti no ostaju i dalje mekani.u pravilu se kale samo kovani materijali ako se ne zna struktura materijala jer oni ne gube svoja svojstva grijanjem i hladjenjem naprimjer oprugu ako zagrijete vise je nikada necete moci zakaliti ostat ce uvijek obična žica dok na primjer sjekiru zagrijete poklepate i opet zakalite na odredjenu tvrdoću.
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
pogledajte kako majstori rade japanski katana mač,veoma zanimljiva procedura.
nije vezano za traktore ali možete vidjet kako kovač pravi čelik
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=qEbYActfa-I&feature=related[/YT]
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh