• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalno o Tomo Vinković traktorima

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ma necu nista drugo sredivat na njima osim malo produzit ove knofice sta se usjekaju u drvo i ofarbat ih samo to a za vece trupce vec sam razmisljao da napravim vece i malo glomaznije al mi je problem sta niko u mojoj okolici nema s cim to mi izrezat a kolega ako mi i krene rezat s brenerom kostat ce me ko svetog petra kajgana jer sam mislio radit iz plocevine 2cm debljine!
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ma necu nista drugo sredivat na njima osim malo produzit ove knofice sta se usjekaju u drvo i ofarbat ih samo to a za vece trupce vec sam razmisljao da napravim vece i malo glomaznije al mi je problem sta niko u mojoj okolici nema s cim to mi izrezat a kolega ako mi i krene rezat s brenerom kostat ce me ko svetog petra kajgana jer sam mislio radit iz plocevine 2cm debljine!

Moje su rezane brenerom i to baš i nije neki stručnjak rezao ,, ne treba tu neka velika preciznost pa se nema ni što puno pogrješiti , a korišten je butan i kisik :icon_eyes: i par rupica , i da malo pojačanja na sredini ,,,:(call):
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ma nije ni meni potrebno da je precizno al majstor precizira i onda voli malo zaracunat a i tesko ga je ulovit kad ima vremena i tvoje dobro izgledaju najbitnije da one sluze za ono sta su namijenjene i ja cu morat sebi radit nesto slicno ko sta imas ti na hidraulik samo ja necu ic jako daleko iza mozda svega 30 cm od onog gornje klina jer mi nije potrebno jedino bi to radio kad vucem duzi trupac na mi se vise digne od zemlje da se manje trupac vuce po zemlji i kamenu!
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ovo na čemu su škare ja ni nisam radio za njih ,,,,, to je nosač za bušač za zemlju ,,, ali mi posluži i za ovako nešto kada treba podignuti ,,, a tebi bi onda trebalo nešto onakvo kao što ja vučem stup ,,,, samo sa malim kranom ,,, ali ako bi to trebao za vuču onda bi morao i kapčiti lanac ili sajlu da škare ne trpe vučnu silu nego samo podiznu jer češ ih inače brzo uništi
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
..Nadošao sam .. glava sa pinjonom se ugrađuje s prednje strane ispod pumpe od hidraulike ... :) .

Da tamo je, kako sam ti več reko trokutni poklopac koji se onda skine pa...

Zamolio bi vas ako mi možete reć s obzirom da sam stavio novi mjenjač predpostavljam da vjerojatno ima malo i odstupanja u rastojanju rakvaca , pa kad zavrtim na prazno lijevi točak imam dojam da mi tanjurasti ( "visi" u ležajevima ) pa kao da udara po konusnom zupčaniku tj vjerojatno nije uzbuljen pod kutem ..dali ima negdje na rukavcima da se dotežu ležajevi tj ubacuju instrument limovi i kako HVALA SVIMA ...

Bez rastavljanja ništa od tog posla. Instrument limovi koje se založi da se poštela su direktno na diferencialu iza ležajeva.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ovo na čemu su škare ja ni nisam radio za njih ,,,,, to je nosač za bušač za zemlju ,,, ali mi posluži i za ovako nešto kada treba podignuti ,,, a tebi bi onda trebalo nešto onakvo kao što ja vučem stup ,,,, samo sa malim kranom ,,, ali ako bi to trebao za vuču onda bi morao i kapčiti lanac ili sajlu da škare ne trpe vučnu silu nego samo podiznu jer češ ih inače brzo uništi

Da morat cu nesto napravit i neki nacin da ima da mogu imat i sajlu ili lanac bude se nesto smislilo!
 

antimon77

Član
Tu od
14 Ruj 2011
Poruka
60
Da tamo je, kako sam ti več reko trokutni poklopac koji se onda skine pa...



Bez rastavljanja ništa od tog posla. Instrument limovi koje se založi da se poštela su direktno na diferencialu iza ležajeva.

..znači isto kao na (piramidi - sa brzinama) , s tim što ovdije skinem obje strane izvadim stare limiće vratim nazad na suho , dotegnem do kraja .... dali da obavezno stavljam brtvu ili može ići samo sa brtvenim silikonom ?
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
..znači isto kao na (piramidi - sa brzinama) , s tim što ovdije skinem obje strane izvadim stare limiće vratim nazad na suho , dotegnem do kraja .... dali da obavezno stavljam brtvu ili može ići samo sa brtvenim silikonom ?

Da, način je sličen ko kod piramide, kako si več opisal.
Moglo bi se bez brtve ako zbog toga nebudu koji problemi sa limenim podložkama jer bez brtve ipak stoji onda malo drugačije, ima manje lufta. Možeš probat ali se može desiti da češ morat ponovit štelanje sa brtvama. Znaš i sam da su u originali stavljali brtve a one se inače brzo naprave. Pogledaj sliku kako jih ja napravim. Prvo napravim par rupa pa stavim u njih vijke da stoji. Napravim još preostale rupe sa orudjem za pravljenje rupa u leder uzput u njih stavljam vijke... Onda sa čekičem lagano natuckam unutrašnju stranu koja onda odpadne. Vanjski dio odrežem sa olfa nožem kad sve sastavim na gotovo jer tako je brtva jača pa se ne pocepa kod stavljenja i vađenja rukavca. Znači na kraju kad je sve gotovo i rukavci su montirani još taj višak brtve odrežem.

20267478.jpg
 

antimon77

Član
Tu od
14 Ruj 2011
Poruka
60
Da, način je sličen ko kod piramide, kako si več opisal.
Moglo bi se bez brtve ako zbog toga nebudu koji problemi sa limenim podložkama jer bez brtve ipak stoji onda malo drugačije, ima manje lufta. Možeš probat ali se može desiti da češ morat ponovit štelanje sa brtvama. Znaš i sam da su u originali stavljali brtve a one se inače brzo naprave. Pogledaj sliku kako jih ja napravim. Prvo napravim par rupa pa stavim u njih vijke da stoji. Napravim još preostale rupe sa orudjem za pravljenje rupa u leder uzput u njih stavljam vijke... Onda sa čekičem lagano natuckam unutrašnju stranu koja onda odpadne. Vanjski dio odrežem sa olfa nožem kad sve sastavim na gotovo jer tako je brtva jača pa se ne pocepa kod stavljenja i vađenja rukavca. Znači na kraju kad je sve gotovo i rukavci su montirani još taj višak brtve odrežem.

..a da te još neš pitam na piramidi od strane zadnjeg najmanjeg zubčanika do onog segera u sredini nisam uopće imao instrument limića a ako bi tako ostavio bio zazor cca 1-2mm ...dali je to neki problem ili ga je nužno smanjiti na minimum ..malo mi zupčanici djeluju labavo .. ili je možda i bolje da nisu ukrućeni skroz kako bi bolje sjedali jedan u drugi ...( nezam daili bi bilo kakvih dodatnih poslijedica tipa : da krči mjenjač, da se slomi ili brže potroši ključ itd.. )?
 

nilede

Član
Tu od
11 Svi 2012
Poruka
34
Ok, ako budeš rasklopijo onda če se valjda nešto pokazati što to ne valja.

Kako si ti to probao da zupčanici idu lagano bez odpora? Kad zatvoriš mjenjač nemožeš ga rukom probati a stiskat ga počne tek kad zašarafiš deklo na mjenjač.

kad sam zašarafio deklo onda sam podigao lijevi kotač vrtio i probo dali hvata brzine. Ima novosti to cimanje se dešava samo u prvoj brzini bez obzira dali ide rikvec, brza ili spora naprijed, to sam neki dan skužio kad sam duže bio na njemu, tj gurao snijeg.
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
..a da te još neš pitam na piramidi od strane zadnjeg najmanjeg zubčanika do onog segera u sredini nisam uopće imao instrument limića a ako bi tako ostavio bio zazor cca 1-2mm ...dali je to neki problem ili ga je nužno smanjiti na minimum ..malo mi zupčanici djeluju labavo .. ili je možda i bolje da nisu ukrućeni skroz kako bi bolje sjedali jedan u drugi ...( nezam daili bi bilo kakvih dodatnih poslijedica tipa : da krči mjenjač, da se slomi ili brže potroši ključ itd.. )?

Bilo bi najbolje da mi ti to što kažeš dokumentiraš sa slikama, lakše se uoči problem jer slike ponekad pokažu više nego riječi.
Ali, ako sam te dobro razumeo, zupčanici imaju međusobno 1-2 mm lufta. Govorimo o zupčanicima koji su na konusnom i u njih se šalta brzine pomoču ključa. To znači da konusni ležajevi stoje u svojim košuljicama onako sa puno lufta. Ako je tako onda to sigurno nije u redu. Da je to koja desetinka lufta onda bi to nekako za prvu silu bilo ali u milimetrima, hmm, to nikako nije ok.

Konusni zupčanik u kojem je kluč i na njemu su zupčanici brzina, on se sastavi u kompletu ali bez instrument limova. Konusni lager na strani diferenciala kod konusnog zupčanika se stavi na svoje mjesto i on če tako ostati.
Suprutni konusni lager se stavi kod dekla na osovinu ali se ne nabije do kraja nego nekoliko milimetara manje tako da je iza njega luft. Onda se sve to stavi u mjenjač i zatvori se sa deklom kojeg se zašarafi. Tako če se konusni lager kod dekla sam pomaknut na svoje mjesto jer smo ostavili luft između njega i zupčanika. Nešto tog lufta če ostati kad ponovo rastavimo i taj ostatak lufta onda založimo sa instrument limom.

Pažnja! Nikad se deklo menjača ne stavi na silu, nikad se ga ne nabija ili steže sa vijcima da bi ono sjelo na svoje mjesto i zatvorilo mjenjač. To treba obaviti sa nekom mjerom osječaja, može se malo pomognuti sa laganim udarcem čekiča na drvo koje smo stavili na deklo ali ako ne ide onda nešto ne valja. Previše sile kod zatvaranja menjača može dovesti do oštečenja i štete.

kad sam zašarafio deklo onda sam podigao lijevi kotač vrtio i probo dali hvata brzine. Ima novosti to cimanje se dešava samo u prvoj brzini bez obzira dali ide rikvec, brza ili spora naprijed, to sam neki dan skužio kad sam duže bio na njemu, tj gurao snijeg.

Sad kažeš da traktor cima. Prije si govorijo da se težko ubaci li izbaci iz brzine?

vidim da ima tema o brzinama pa evo da i ja postavim pitanje. Naime ja sam mijenjao ovu glavnu osovinu na kojoj su posložene brzine i ključ, osovina je ne znam kako uspjela puknut a kad je već bilo u ruci promijenio sam i ključ, pa sad kad je zima ili teško ubaci ili teško izbaci iz brzine. Jel mi možete objasnit kakve pločice to štelate za brzine, jel to negdje vani ili se treba opet sve rasturit da se dođe u mjenjač?

Cimanje traktor je sasvim nešto drugo. Cimanje znači da on sam od sebe izbaci iz brzine i ponovo sam od sebe ubaci u brzinu.
Uzkok cimanja je najviše puta oštečen ključ i loš nosač ključa. Ponekad pogoršaju rad i oštečeni zupčanici u unutrašnji strani gde jih uzubi ključ, stvari pogorša i loše poštelan mjenjač i loše poštelana poločica brzina.

Imao si i pitanje kako podesiti mjenjač, u stavri kako založiti. Odgovor ti je napisan gore gde sam pisao Antimonu.
 

nilede

Član
Tu od
11 Svi 2012
Poruka
34
Bilo bi najbolje da mi ti to što kažeš dokumentiraš sa slikama, lakše se uoči problem jer slike ponekad pokažu više nego riječi.
Ali, ako sam te dobro razumeo, zupčanici imaju međusobno 1-2 mm lufta. Govorimo o zupčanicima koji su na konusnom i u njih se šalta brzine pomoču ključa. To znači da konusni ležajevi stoje u svojim košuljicama onako sa puno lufta. Ako je tako onda to sigurno nije u redu. Da je to koja desetinka lufta onda bi to nekako za prvu silu bilo ali u milimetrima, hmm, to nikako nije ok.

Konusni zupčanik u kojem je kluč i na njemu su zupčanici brzina, on se sastavi u kompletu ali bez instrument limova. Konusni lager na strani diferenciala kod konusnog zupčanika se stavi na svoje mjesto i on če tako ostati.
Suprutni konusni lager se stavi kod dekla na osovinu ali se ne nabije do kraja nego nekoliko milimetara manje tako da je iza njega luft. Onda se sve to stavi u mjenjač i zatvori se sa deklom kojeg se zašarafi. Tako če se konusni lager kod dekla sam pomaknut na svoje mjesto jer smo ostavili luft između njega i zupčanika. Nešto tog lufta če ostati kad ponovo rastavimo i taj ostatak lufta onda založimo sa instrument limom.

Pažnja! Nikad se deklo menjača ne stavi na silu, nikad se ga ne nabija ili steže sa vijcima da bi ono sjelo na svoje mjesto i zatvorilo mjenjač. To treba obaviti sa nekom mjerom osječaja, može se malo pomognuti sa laganim udarcem čekiča na drvo koje smo stavili na deklo ali ako ne ide onda nešto ne valja. Previše sile kod zatvaranja menjača može dovesti do oštečenja i štete.



Sad kažeš da traktor cima. Prije si govorijo da se težko ubaci li izbaci iz brzine?



Cimanje traktor je sasvim nešto drugo. Cimanje znači da on sam od sebe izbaci iz brzine i ponovo sam od sebe ubaci u brzinu.
Uzkok cimanja je najviše puta oštečen ključ i loš nosač ključa. Ponekad pogoršaju rad i oštečeni zupčanici u unutrašnji strani gde jih uzubi ključ, stvari pogorša i loše poštelan mjenjač i loše poštelana poločica brzina.

Imao si i pitanje kako podesiti mjenjač, u stavri kako založiti. Odgovor ti je napisan gore gde sam pisao Antimonu.

pajdo kad ja to raskopam ću ti poslikati i onda ćemo razjasniti gdje je problem i kako ga otkloniti. nije valjda da je u jednoj sezoni pohabalo ključ?
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
E pajdo, sve zavisi kako si sa njim radijo, toliko je on pohaban. To če biti slika tvojeg ispravnog rada sa mjenjačem.
Slike čemo razjasnit ako se bide što na njima vidjelo i ako budem imao znanja, vremena i volje.
 

antimon77

Član
Tu od
14 Ruj 2011
Poruka
60
E pajdo, sve zavisi kako si sa njim radijo, toliko je on pohaban. To če biti slika tvojeg ispravnog rada sa mjenjačem.
Slike čemo razjasnit ako se bide što na njima vidjelo i ako budem imao znanja, vremena i volje.

..pa da sve sam to napravio kao ti kažeš s tim da sam u medjuvremnu : već i dobio inf. : da sam trebao unatoč tomu što ih nije bilo ipak trebao izmejrit i stavit instrument limove na 1desetu na prvom mjestu štelanja i to iza treće brzine( najmanji zupčanik ) i segera ...a sad sobzirom da mi je sve zatvoreno .. slijedi ponovno otvaranje .. :mur: kad mi se nije dalo čekat te pitat , no nema beda .. nije to kraj svijeta ..

..de mi reci još prilikom štelanja konusnog i tanjurastog zupčanika u dif. dali se radi po redoslijedu : da se izvade svi instrument limovi, ležajevi malo razmaknu i sklopi, te ponovno rastavi i premjeri u ubace limovi , ili postoji baš neka specijalna procedura , ili još kako je već netko pisao da je samo prebacio sve limiće na suprotnu stranu uzubljena tanjurstog prema konusnom ... ?


i još samo jedno informativno: probat ću najprije testirat bezinom prvo dali mi cure semernzi na ležejvima kotača - rukavaca kad je skinuto sve da i to riješim pa da te pitam s obzirom da sam pročitao tvoje postove o rukavcima ... kad si skidao ,vario.. . naime za promjeniti ležaj kotača i semringa .. kak rastavit rukavac .. ?
najprije popustim onaj sigurnosni-vijak sa strane i izvadim onu zub. poluosovinu s ležajem s unutarnje strane mjenjača i što onda ? dali samo izbijam glavčinu ili ima nešto još za otpojiti , skinut seger ...( gledam specifikaciju djelova ali mi baš nije jasan postupak te demontaže ):icon_eyes:
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh