• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorivo ti ljuto ...

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
I ja kupujem plavac na INI. Mozda se nebi stego parafin da su povremeno paljeni da malo procirkulira.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,320
Ajd nek mi neko kaze sta da radim sa parafinom, da rastavljam, cistim i mjenjam sve filtere ili ostavim pa dok otopli mozda se sam stopi? Traktori nisu paljeni skoro dva mjeseca i plavac je svud smrzo, ajd bar je antifriz pravi mjerio pa kaze do -40 ako ne laze onaj cirkus za ispitivanje
Jel baš moraš sad paliti? Ako moraš onda probam pomoči, a ako ne ostavi dok ne zatopli, a to bu za koji dan.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Kupujem Plavi na INI-noj benziskoj , Tomo pali i vozi prema potrebama snjega , danas sam gledao Ferka , pogledam čašicu izgledalo kao da je sve u K.... , na dnu malo muljića a ostatak mislio da čašica puna leda ,,,,,, probam malo grijati i kresnem , radi jadno ali radi , međutim nije led nego parafin ,,,,,,,,,, počelo se polako mučkat i sve se razmješalo i dovelo u normalu , nije paljen skoro od jeseni ali evo ni na ovima minusima se nije smrznuo ,,,,
A oni koji žele upaliti a ako se primzlo preporučujem VRUČI FEN noje skup ali zlata vrjedi ako se treba odmrznuti lajtungi ili filteri , vruče a bez plamena :rolleyess:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Za par dana mora palit kako bilo

Zamijeni filtere i ukratko to je to..

Meni se dešavalo na jednom traktoru da mi je nafta smrzavala u onom malom predfilteru,smješten je na cijev koja ide iza rezervara,i kad sam počistio filter i stavio gore za 10min je traktor opet krepao,pogledam na filter kad ono prazan je bio,reko nečeš me više zajebavat skinuo sam van sito iz njega kaj ima i sada je samo prazan filter...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,320
Omotaš filtere, eventualno čašicu (ako ima), boš pumpu, lajtunge i dize nekom debljom krpom ili dekom. Poliješ najprije mlakom vodom par puta, a onda prelaziš na sve topliju i tako par puta da se gorivo unutra odmrzne i zagrije. Krpe na pumpi i filterima goriva ostaviš (one služe da bi zadržale temperaturu) i pokušaš upaliti. Kad i ako upali ostaviš traktor da radi barem sat ili dva da bi gorivo koje je prošlo kroz boš pumpu i zagrijalo se tj. njegov višak, preko povrata zagrijal ono u rezervaru. One krpe koje su gore tu i tam još malo poliješ toplom vodom, a poslije ih skineš.Možeš u međuvremenu natočiti i aditiv.
Možeš koristiti i grijalicu samo je problem kaj ih trebaš par komada jer treba grijati na par mjesta.

Ako ovaj sistem ne upali onda mu na AC pumpu daš friško gorivo iz karnistera, a ostale komponente zagriješ na opisani način, traktor preko noči ostaviš u nekoj toplijoj prostoriji i tek onda dodaješ aditive.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,320
Zamijeni filtere i ukratko to je to..

Meni se dešavalo na jednom traktoru da mi je nafta smrzavala u onom malom predfilteru,smješten je na cijev koja ide iza rezervara,i kad sam počistio filter i stavio gore za 10min je traktor opet krepao,pogledam na filter kad ono prazan je bio,reko nečeš me više zajebavat skinuo sam van sito iz njega kaj ima i sada je samo prazan filter...
Marko, filteri se ne mjenjaju na temperaturama ispod 0. Motori ionak teško pale, a kamoli kad ih treba još uz to odzračivati. Ako se več mora, motor treba zagrijati na radnu temperaturu prije tog zahvata ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Marko, filteri se ne mjenjaju na temperaturama ispod 0. Motori ionak teško pale, a kamoli kad ih treba još uz to odzračivati. Ako se več mora, motor treba zagrijati na radnu temperaturu prije tog zahvata ;)

Nekad treba radit i na hladno,ako drugačije nejde..

Meni se desilo sad u zimi, vani -10 upalim traktor i nakon 10min rada krepa,motor se nije baš pošteno zagrijao,sve se smrzlo na filteru,skinem filter stavim drugi dobro ozračim sistem i traktor je upalio nakon par verglanja..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,320
Filteri se mijenjaju prije zime, to znaš i sam, e sad ak si tak postupil nisu se imali gde poštopati i znači da ti svakoga kojega mijenjaš ispod 0 bacaš novce bezveze jer i taj drugi se bu ionak sljedeču noč smrzel i tak do zatopljenja.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Filteri se mijenjaju prije zime, to znaš i sam, e sad ak si tak postupil nisu se imali gde poštopati i znači da ti svakoga kojega mijenjaš ispod 0 bacaš novce bezveze jer i taj drugi se bu ionak sljedeču noč smrzel i tak do zatopljenja.

A zašto onda smrzava??

Pa ako sam zamijenio prije zime,i sad dođe hladno vrijeme i smrzne na njemu gore i začepi rupice na njemu,pa kakva je razlika zamijenim prije zime ili u zimi??

Po meni je to krivo loše gorivo..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,320
Parafin se izdvaja iz nafte i ledi (zgušnjava) i tam gde je najfinije ili najsitnije štopa.
Zamjena prije zime ili na ovakvim temperaturama, to sam več pojasnil.
Nafta je priča za sebe, a sličnu raspravu smo več imali kad sam rekel da kad je bilo za objekte (nadstrešnice) moralo se nači i za vrata. Da se kakva cerada obesi sad dok je ovak hladno puno bu značilo
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Mora se smrznuti na tolikim minusima pogotovo ak duze vrijeme stoji tj neradi. Filtere mjenjam svakih 200 sati a po zimi ni slucajno jer treba vrtit hladan motor.
Muhanicar znam za svakakve nacine ali jos nikad nisam probao umatat filtere dekom i zalijevati toplom vodom. Ovo mi se cini odlicnim. Mislim da ce Masni upalit jer pred par dana je bacao dim na auspuh i poceo se zaletavati ali akumulatori su KOMA. Da je malo jace zavrtio sastavio bi bez greske. Moram upalit 560 ima posla za njega.
Izbjegavam start sprej ali ako nebude druge...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,320
Ako poliješ samo vodom ona preleti i nema svrhe, ali deka zadrži toplinu. Na taj način ujedno (ako dobro omotaš) zagriješ malo i sam motor.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Kresno 560 ko decko! Doduše malo je bilo problema na pocetku htio je radit samo na malom gasu, cim dodam gas ugasi se. Ostavio ga destak minuta i dok se razvrtio radi ko urica. Valjda je malo promjeso naftu
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
100 x smo več rekli .. Gorivo koje se toči na crpkama od 1. studenog do ..do ožujka je pripremljeno za niske temperature ..Govorim o eurodizelu .
Tko povremeno treba traktor preko zime valjda si može priuštiti 20 litri tog "finjaka" .
Siguran sam da filtri , smrdljive ruke , izmučen alnaser i akumulatro vrijede puno više .
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Je, i ja sam tako napravio na vrijeme. Prvi tako pripremljeni rezervoar sam potrošio jer nije bilo očekivane zime a moglo se raditi uvijek nešto. I sto tako i drugi. I onda me naravno ovo iznenadilo i vjerojatno se zaledilo. Neznam zasigurno jer se držim preporuka da se slojevito obučem i ne izlazim na hladnoću.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
A oni koji žele upaliti a ako se primzlo preporučujem VRUČI FEN noje skup ali zlata vrjedi ako se treba odmrznuti lajtungi ili filteri , vruče a bez plamena :rolleyess:[/QUOTE]

Potpisujem,isto tako taj uvući fen usmjerit prema usisu zraka pa da vidiš pjesme
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
A oni koji žele upaliti a ako se primzlo preporučujem VRUČI FEN noje skup ali zlata vrjedi ako se treba odmrznuti lajtungi ili filteri , vruče a bez plamena :rolleyess:

Potpisujem,isto tako taj uvući fen usmjerit prema usisu zraka pa da vidiš pjesme[/QUOTE]

Toga se nisam sjetio , ali ne može odmoči .... , samo pomoči :supz:
 

Najnoviji postovi

Na vrh