• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

grah mahunar

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
mi moramo stvoriti najprije malu poljoprivredu koju nemamo,mnogi ce reci da sam glup i da neznam sto pricam al nemojmo gledati poljoprivredu po nekim velikim kombinatima nego gledajmo napraviti malu poljoprivredu koju se racuna 2,3,4 hektara i udruziti se naj prije zbog trzista i poslije toga radi cjena repromaterijala,e kad dođemo do toga di nas ima 10-15 i tako mozemo ici naprid drugacije tesko a onda kad smo mi u udrugi povezani ko mafija lakse mozemo plasirati nas proizvod a ne da nas prekupc,nakupci i svi ostali ti stakor jedu i ubiru vrhnje na naseg znoja,,ee poslije toga mi mozemo razgovarati o 20-30 hektara bilo to paprike ili mahune ili rajcice itd... dok tako nebudemo kao tim funkcionirali pojesce nas ovi stakori ;)
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
mi moramo stvoriti najprije malu poljoprivredu koju nemamo,mnogi ce reci da sam glup i da neznam sto pricam al nemojmo gledati poljoprivredu po nekim velikim kombinatima nego gledajmo napraviti malu poljoprivredu koju se racuna 2,3,4 hektara i udruziti se naj prije zbog trzista i poslije toga radi cjena repromaterijala,e kad dođemo do toga di nas ima 10-15 i tako mozemo ici naprid drugacije tesko a onda kad smo mi u udrugi povezani ko mafija lakse mozemo plasirati nas proizvod a ne da nas prekupc,nakupci i svi ostali ti stakor jedu i ubiru vrhnje na naseg znoja,,ee poslije toga mi mozemo razgovarati o 20-30 hektara bilo to paprike ili mahune ili rajcice itd... dok tako nebudemo kao tim funkcionirali pojesce nas ovi stakori ;)

Ovo potpisujem...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
mi moramo stvoriti najprije malu poljoprivredu koju nemamo,mnogi ce reci da sam glup i da neznam sto pricam al nemojmo gledati poljoprivredu po nekim velikim kombinatima nego gledajmo napraviti malu poljoprivredu koju se racuna 2,3,4 hektara i udruziti se naj prije zbog trzista i poslije toga radi cjena repromaterijala,e kad dođemo do toga di nas ima 10-15 i tako mozemo ici naprid drugacije tesko a onda kad smo mi u udrugi povezani ko mafija lakse mozemo plasirati nas proizvod a ne da nas prekupc,nakupci i svi ostali ti stakor jedu i ubiru vrhnje na naseg znoja,,ee poslije toga mi mozemo razgovarati o 20-30 hektara bilo to paprike ili mahune ili rajcice itd... dok tako nebudemo kao tim funkcionirali pojesce nas ovi stakori ;)

neće ići...hebe nas jal i zavist...
...a i zadružna kobila nije nikad dugo vozila, već je brzo krepala...
prema tome, u se i u svoje kljuse...
...da nebi rekli da pričam bezveze, ovo sam sve probao o čemu ćelo tek sad razmišlja...
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
neće ići...hebe nas jal i zavist...
...a i zadružna kobila nije nikad dugo vozila, već je brzo krepala...
prema tome, u se i u svoje kljuse...
...da nebi rekli da pričam bezveze, ovo sam sve probao o čemu ćelo tek sad razmišlja...
gle ovo je moje misljenje od davno al nemoze zaziviti i to je tužno, al ako to ne zazivi postacemo robovi ili prodati strojeve i zemlju
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pozdrav svima.Siki mozes li mi preporuciti visoku zutu mahunu za plastenik,prosle godine sam sadio gold meri ali nisam bio zadovoljan.Ima li sta kvalitetnije?Od zelene sam sadio festival rz i odlicna je


Najbolja mahuna visoka žuta je puterica ništa nije tako dobro kao ona nema nigdje sjeme za kupit to moraš pokušat nabavit privatno.

@Sony niukom slučaju ne mislim da si ti ili bilo tko jadan ali daj čovječe sam se zapitaj zašto to radiš nikakve provokacije nisu potrebne ovdje smo svi ako možemo da pomognemo jedan drugom a svatko dobronamjeran ima pravo pisat i iznosit svoje mišljenje pa zato i postoji forum.
Pozivam te na kavu kad bude sajam u vtc.


@Ćelo sve ti to dobro kažeš ali mi nismo narod koji bi se udruživao preveliki je strah u ljudima da će onaj drugi zaradit više od njega samog. Vrati se malo unatrag mislim da već tri godine pišem o tom ali od svega ništa neki su se samo ismojavali.
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
neće ići...hebe nas jal i zavist...
I to previše; kao da nije dosta "prodavača magle", pa nesposbnih ministara... nego ono malo što ostane na kraju, pojede jal i zavist:(
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
neće ići...hebe nas jal i zavist...
...a i zadružna kobila nije nikad dugo vozila, već je brzo krepala...
prema tome, u se i u svoje kljuse...
...da nebi rekli da pričam bezveze, ovo sam sve probao o čemu ćelo tek sad razmišlja...

E ipak mislim da će biti neophodno udruživati se, prije ili poslije. Vani se ljudi nisu udruživali jer su si lijepi i dragi, već zbog toga što više nisu mogli funkcionirati samostalno. Ima kod nas jedan lijepi primjer strojnog prstena, u ratarstvu, no sve je to lijepo moguće i u povrćarstvu. Prijatelj i ja razmišljamo o udruživanju i radimo na tome, no problem je što smo samo on i ja tu za to, mada smo 15 km jedan od drugog. Za sada smo uzeli zajedničku sadilicu, planiramo punilicu za kontejnere i još koješta što čovjeku ne treba svaki dan. To su stvari koje puno koštaju i jako puno pomognu čovjeku, a jedan sam nema smisla da to kupuje. Ja da ne moram graditi kuću gospodarstvo bi se zbilja brzo razvijalo, ovak malo po malo, bez kredita teško, ali ide.

No o mahunama: kako se kaže, puterica je zakon svih zakona, visoka naravno. Sjeme je teško nabaviti, ali da se. No treba znati posaditi. Ja sam jednu godinu na otvorenom sadio na mrežu, putericu i "špagericu". Ne znam zašto je tako zovu, to je ranija mahuna, žuta visoka plostana, no nije kvalitetna kao puterica. Stavljao sam je u redu na 40 cm jednu od druge i 1,20 m između redova i bila je fenomenalna. Idem trežiti slike. Uploada se, hehe
2agitxe.jpg


Puterica je sađena na 70 cm u redu i bila je preeeebujna, toliko bujna da su bili tuneli i ništa nismo brali na njoj, apsolutno ništa. A ova na slici je imala prinos od cca. 15 tona ha. Berba dva puta tjedno, čak ie list otpao još smo brali.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kako narod kaže još će dosta mutne vode da protekne dok mi dođemo pameti.

Puterica sjeme bi se koliko je meni poznato moglo nabaviti od tebe cabage pa prema bjelovaru znam da na tom području treba biti, a sadnja i ja sam jedne godine bio pametan pa posadio malo gušće i isto tako nisam ništa ubrao a što se voli iskrižat to je priča za sebe.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja sam ih također pregusto posadio,totalni mrak između redova,pravi tuneli,i nema ploda naravno,i još vrućine sjebale sve ostalo i ode urod. mislim bilo je na početku,nekoliko berbi i dobra cijena,čak predobra,i onda stop i cijena i urod.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
ja sam ih također pregusto posadio,totalni mrak između redova,pravi tuneli,i nema ploda naravno,i još vrućine sjebale sve ostalo i ode urod. mislim bilo je na početku,nekoliko berbi i dobra cijena,čak predobra,i onda stop i cijena i urod.
svako kolko si navodnjava
 

icerepin

Član
Tu od
5 Tra 2009
Poruka
66
ja sam ih također pregusto posadio,totalni mrak između redova,pravi tuneli,i nema ploda naravno,i još vrućine sjebale sve ostalo i ode urod. mislim bilo je na početku,nekoliko berbi i dobra cijena,čak predobra,i onda stop i cijena i urod.

koji razmak si sadio i po koliko zrna ?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
koji razmak si sadio i po koliko zrna ?

nesjećam se točno ali otprilike,dva reda na foliju od 90,tri zrna po rupi na razmak od 50 do 60,natkrio sa sjenilom i sve se zapetljalo,uraslo svuda,kroz mrežu,po voćkama otišlo okolo,na plastenik se popelo,kao korov. navodnjavanje sam imao stalno,i u plasteniku i vani.
 

icerepin

Član
Tu od
5 Tra 2009
Poruka
66
nesjećam se točno ali otprilike,dva reda na foliju od 90,tri zrna po rupi na razmak od 50 do 60,natkrio sa sjenilom i sve se zapetljalo,uraslo svuda,kroz mrežu,po voćkama otišlo okolo,na plastenik se popelo,kao korov. navodnjavanje sam imao stalno,i u plasteniku i vani.

daj mi reci dali je mreža na vanjskoj uspjela je sačuvati u onim vručinama ili nije
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
daj mi reci dali je mreža na vanjskoj uspjela je sačuvati u onim vručinama ili nije

je,ali neznam točno koliko jer su bili pregusti sklopovi sadnje pa nemam pravu sliku toga svega,naravno da pomaže,kao i svemu,mreža je zakon,ja sve natkrivam s njom.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
je,ali neznam točno koliko jer su bili pregusti sklopovi sadnje pa nemam pravu sliku toga svega,naravno da pomaže,kao i svemu,mreža je zakon,ja sve natkrivam s njom.
tko će sve kulture natkriti u lito bio to grah ili paprika ili rajčica
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
nesjećam se točno ali otprilike,dva reda na foliju od 90,tri zrna po rupi na razmak od 50 do 60,natkrio sa sjenilom i sve se zapetljalo,uraslo svuda,kroz mrežu,po voćkama otišlo okolo,na plastenik se popelo,kao korov. navodnjavanje sam imao stalno,i u plasteniku i vani.

ja imal isti razmak na foliji od metra, jedino kaj su bili delani flanci mahuna s po jednim zrnom...na par kvadrata lova do neba, a izdržale su skoro do 8 mjeseca...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja imal isti razmak na foliji od metra, jedino kaj su bili delani flanci mahuna s po jednim zrnom...na par kvadrata lova do neba, a izdržale su skoro do 8 mjeseca...

i ja sam pravio flance,i to domaće sjeme,ali imao sam problema na kraju s njime pa kupio drugo sjeme. pa je lova,prve sam prodavao po 25kn otprilike,ali kao što sam rekao nikad više na moja zemlja :D
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
i ja sam pravio flance,i to domaće sjeme,ali imao sam problema na kraju s njime pa kupio drugo sjeme. pa je lova,prve sam prodavao po 25kn otprilike,ali kao što sam rekao nikad više na moja zemlja :D

onda ću ja ove godine duplo...;)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
onda ću ja ove godine duplo...;)

Da čovjek ne povjeruje. Prije je bila izreka papir svašta trpi a dans su moderna vremena malo naprednije" računala svašta mogu da podnesu".
 

Najnoviji postovi

Na vrh