• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gruberi

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,152
Da, 5 tijela. Opet razmišljam prvi trag odraditi iza žetve kako ide, pa onda drugi za mjesec dana na pravu mjeru. Trebalo bi funkcionirati. Od 2m nisam uspio pronaći..

Po onom što sam vidio na yt tu bi trebao 100-110ks traktor da vučeš kako želiš u svim uvjetima. U prospektu se navodi 60-100ks za Agrona.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
E bas to, samo ne znam kakva bi suspenzija bila bolja, prva ili druga.
Probao sam gruber s 11 tijela kao sa prvog linka i islo je super. I sa 7 fiksnih tijela i lastinim repovima i vuku se slicno. Zahvat je isti bio 3m.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Prvi je bolji po tome jer ima manje pokretnih (čitaj, habajućih) dijelova ;)
 

#Pajdaš

Novi član
Tu od
7 Sij 2023
Poruka
18
Ovo?

Ovo proxima nebi vukla..
Koliko vidim kod drugih u okolici mene taj prvi zna jako teško ići u zemlju, pogotovo s lastinim repovima po strnjacima ljeti, samo grebe po površini a ne radi ništa, pa ako ćeš takav 'tip opruga' onda možda bolje gledati takav s 3 reda i samo špicevi bez lasta
Zavisi sve šta imaš u planu s njim raditi...
Po meni bolje i neki polovni provjerene marke, pa malo uložit u renovaciju nego ovo poljsko, tursko itd...pa da ne bude kao kod kolege, trokut ostao na traktoru a ostatak grubera na pola njive...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,152
@#Pajdaš Gledam šta bi bilo cjenovno prihvatljivo. Išlo bi se preko mjere pa samo novo..

Gledam malo Agro Masz runner 25, 3 reda tijela da ima 1500kg? Po videima traktor 120ks se muči..

Rado bih uzeo provjerenu marku za 120ks 2.5m, ali gledam da to neće moći vući u brdima.. Po komentarima treba 140-150ks za 2.5m.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Nedavno sam bio kod Huđika i gledam ovog od 3m, pita gazda koliki je traktor, reko 155 ks, kaze on nema sanse. Samo 2.5m. Uzivo je stvarno mrcina. Al da uzimam uzeo bi od 3m makar se usro traktor.

 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,152
E da, ovaj 215cm bi meni odgovarao. Problem je to masivni strojevi rade posao, ali zahtjevaju veliki traktor. 120ks, 2.5m uteg naprijed i to je knap.

Jako dobro izgleda hudjik, šteta što ga nema kod nas.
 

#Pajdaš

Novi član
Tu od
7 Sij 2023
Poruka
18
@#Pajdaš Gledam šta bi bilo cjenovno prihvatljivo. Išlo bi se preko mjere pa samo novo..

Gledam malo Agro Masz runner 25, 3 reda tijela da ima 1500kg? Po videima traktor 120ks se muči..

Rado bih uzeo provjerenu marku za 120ks 2.5m, ali gledam da to neće moći vući u brdima.. Po komentarima treba 140-150ks za 2.5m.
Ja vučem Lemken Smaragd 6 tijela s lastama, 2,6m. cca 780kg, na dubini od 14-15cm JD 135ks i nije mu baš svejedno prvi prohod po strnjacima, lakša zemlja 6-7,5km/h a teža 5-5,5 km/h
Npr moj ima utovarivač i težina mu je 6-6,2t a kolega ima isti takav traktor al bez utovarivača (4,8 t) pa kad je probao moj gruber, smanjio je dubinu al svejedno morao je malo pa malo dizati gruber
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,870
Po meni odabir radnih tijela je najbitniji. Nije jedan tip za svaku zemlju.
Tak je i s plužnim daskama,zar ne?
 

Prilozi

  • Screenshot_20231110-133237_Microsoft 365 (Office).jpg
    Screenshot_20231110-133237_Microsoft 365 (Office).jpg
    19.2 KB · Pregleda: 41

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
625
Svako radno tjelo ima različitu ulogu. Pa tako izgleda iza i zatrpavanje mase,koliko je zatrpano i koliko štopa. Imao sam rabeverka 2,25m prije ovoga sada, 155ks pune zube na 20-25cm. S time da sam ostavljam samo na jednom redu lastine repove.
Za gruber je potrebna brzina, ispod 8km/h je mrljalnje pozemlji. Moj savjet za 120ks je kratka tanjuraca.
 

#Pajdaš

Novi član
Tu od
7 Sij 2023
Poruka
18
@#Pajdaš Preporuka novog za 120ks bi bila?

Od svega, ovo mi se čini najrealnija opcija da mogu vući u brdima sa 120ks.. Mišljenja? ShieldSquare Captcha
Za čega ga planiraš kupiti?
Prasenje strnista, plitka/duboka obrada?
Priprema za sjetvu?
Gruberisanje kukuruzista direktno?

Po meni ovi nošeni svi imaju mane, ni jedan nije idealan...ima i moj mane al sam zadovoljan kako radi i koliko sam jeftino prosao, al kroz 3-4g planiram napraviti neke izmjene pa ce da bude skoro pa idealan
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Po meni odabir radnih tijela je najbitniji. Nije jedan tip za svaku zemlju.
Tak je i s plužnim daskama,zar ne?

Može link na ovo gore?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,870

..pa tamo dolje na letci i preuzimanje.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Baš gledam ta radna tijela i nije mi jasno zašto bi netko kupil gruber umjesto kratke tanjurače. Ispravite me ak griješim al ja to vidim ovak: široka radna tijela, lastin rep ili kak se već zove su za dubine 3-10 odnosno 5-15 cm. Po ljeti ako je tvrdo jako teško idu u zemlju (isprobano ovo ljeto, a nije baš da je bilo suho, nije htelo ni 10 cm). Ako hoćeš dubinu moraš uzeti uska radna tijela ali onda imaš slabo miješanje i zatrpavanje žetvenih ostataka. I još jedna jako bitna stvar, po zahvatu ti treba 40-50% veća snaga u odnosu na kratku tanjuraču.
Ja sam ovu jesen radil sa Maschio tanjuračom 3m cca 1400-1500 kg težine i 125 ks je lagano radil na 10-11 km/h. Bilo je jedno tri tjedna bez kiše pa je bilo tvrdo, ali u drugom prolazu je išlo na 15-ak cm sa diskovima 510 mm i dovoljno je zatrpalo kukuruzovinu za sjetvu sa kombinacijom. Da su veći diskovi i jedno 300-400 kila više išlo bi i dublje.
IMG_3764.png
 

Najnoviji postovi

Na vrh