• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulična pumpa

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Da iz BiH sam i nije mi velika prepreka, ako je ono sto trazim i jos ekonomska računica.
Samo da jos napomene sa dvije pumpe idem iz razloga da izbjegne velike sile koje bi nastale ako bi stavio samo jednu klipnu pumpu vece kubikaze, posto bi tad cilindar isao istom brzino i u praznom i radnom hodu. Ovako veliku pumpu koristim za punjenje (prazni hod) a malu za radni dio kad se tlak u cilndru podigne, ili ako moze i prva varijanat sa samo jednom pumpom, koja je daleko jeftinija i jednostavnija, ali nisam siguran dali bi bilo dobro. Mislim da bi slie bile prevelike, sto mislite o ovome.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sile bi bile koliko bi bile ..tj. koliko treba da procjepi komad ..
Klip tj. sjekira ti prilazi komadu velikom brzinom znaci taj neki udar ne možeš izbjeći .s dvije pumpe jedino smanjiš teret traktoru ali ..:trebaš 2 pumpe , ventil rasterećenja za veliku pumpu itd.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Da dvije pumpe i taj ventil rasterecenja, sad neznam isplati li se to, ali namjeravam praviti dobar stroj i uloziti neki 4000 EURA, ne zelim nesto fuseriti, ali ako moze sa jednom pumpom onad bilo dobro, samo nisam siguran kako bi to islo, i noze ce biti na 6 dijelova , od mangana kojeg cu kupiti originalnog, cjepanje ce bti horzintalno, poslije sto bansek osijece, moz se ne krece nego se drvo potiskuje preko noza, a zatim ga poslije cijepanja preuzima transportna traka.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Hm.. razmišljam ovako
ti imaš ručni razvodnik , znaći nema tu nikakve automatike , čovjek upravlja sa svime
Znaci kad piliš pla mora ić polako ..poima nemam trebao bi nekako izraćunati brzinu hoda cilindra koji gura pilu ..vjerujem da bi to mogla odraditi pumpa malog kapaciteta .
I sad ako imaš jednu pumpu velikog kapaciteta ti moraš prigušiti protok prema cilindru koji gura pilu ..tu ti je kao posljedica veliko grijanje , jer dio protoka mora ić preko sigurnosnog (250 bara)u kantu ,to ti opterećuje traktor i užasno grije ulje .
A ako staviš dvije pumpe tada će rasteretni veliku baciti u kantu pod 2-3 bara a mala će punim kapacitetom odraditi piljenje .
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Puknuti pominjes pilenje, pa me malo buni , vjerovatno si mislio na cijepanje, posto rjesavam problem cijepanja, a pilenje ce ici lako.
Dobio sam neke ponude za hidraulicne sklopove dvije pumpe (19 i 8 cm3) spojene sa reduktorom, ventil rasteretni ventil dođe oko 4100 kn, a s druge strane jedna klipna pumpa kapaciteta nekih 70 l/min, kojoj netreba multiplikator niti rasteretni ventil polovna dođe nekih 1100kn,dakle I varijanta 4100 i druga 1100 kn, sta mislis i ova druga je jos pouzdanija, u II varijanti nema tog jeftinog multiplkatora od 800kn u ciji kvalitet sumnjam ,jedino ta velika brzina cijepanja, sto se sa dvije pumpe nebi desavalo. Mislim pokusatri sa ovom klipnom, pa ako ne bude islo onda mijenjati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja sam skonto da ti pilu (tračnu pilu/ banzek) ne guraš rukom ili drvo ne guraš prema pili nego hid. cilindar gura pilu ili drvo ...
uf! al sam ga zakomlicirao
A gledaj , u cijene se ne bi mješao ..to moraš sam sa sobom..ja te ne nagovaram na ništa .
Jedno i drugo ima mane i nedostatke ,uglavnom što jednostavnije to pouzdanije .
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ovo sa klipnom pumpom je jednostavnije i jeftinije, (direkt na kardan i imao bih 500 okr/min) jedino taj problem brzog hoda cilindra, neznam kako ce se ponasati kad naiđe na tvrdo drvo a krece se nekih 18cm/s,treba to izguratii, a 50 cm/s u povratku.
 
Posljednje uređivanje:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Pa ja po uzoru na Tajfun koji je imao 55 l/min, namjeravam otprilike da isto napravim, posto cu staviti malo veci cilindar onda cu na 500 okr/min ici da imam oko 60l/min, napominjem nije mi problem staviti vecu pumpu, da imamvecu brzinu, ali treba to potjerai i imatcu preveliku brzinu, sto bi moglo uzrokovvato prevelikesile na konstrukciju.
Kako ti se sviđa stroj, vec sam ovako nesto imao, sa jacom sliom cijepanja (15t) i bansek umjesto kruzne pile.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kako ti se sviđa stroj, vec sam ovako nesto imao, sa jacom sliom cijepanja (15t) i bansek umjesto kruzne pile.
Iskreno ..meni se ćini da je to velika masa ( drvo+ postolje) da se tim navlačiš cijeli dan .To mora biti dobro izbalansirano inace ti ruke otpadnu .
Ja sam skonnto da pilu gura cilindar (na tvom tjafunu)
Vidim na nekim strojevima se kajela diže preko cilindra ..ono da cijepa na 2 , 4 ili 6 komada , to mi se sviđa ....uf!
Sad gledam ponovno video koji si dao , tja i on ima brzinu kakve se ti bojiš ..tih 18 cmm/sec.
pili vjerojatno na 33 ..znaci hod ima oko 40 cm. to je tu negdje pa nema nikakvih udara ili sl.
I gledaj on ima dolje neki sivi komad na koji padne otpiljno drvo kojie ( vjerojatno) aktivira početak cijepanja ..tiš to morat sve rukom ..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Ma nevidim ja da je njemu nesto posebno tesko, ali kad danas uradi 50 metaraX60 EURA onda za 300 EURA ako malo ruke bole da se izdrzati. A ja sam sa svojim toliko radio. A u krajnjem slucaju moze se postaviti protuteg, opruge, cilindar ili sta vec da povlaci.
 
Posljednje uređivanje:
V

VTZ

Guest
http://www.youtube.com/watch?v=KDYM7X8R7jw
Nesto ovako trazim ili cu praviti.

powershift, obrati pažnju na vrstu drva koje se obrađuje u tom videu. Radi se o mekanom drvu, koje se lako pili, i još lakše cijepa. Drva za ogrjev u našim krajevima su najčešće dosta tvrđe vrste (bukva, grab, javor, hrast, brijest...), i mogla bi ti se dogoditi havarija, kod ovako automatiziranog sistema, kakvog ti namjeravaš napraviti.

Jasno mi je da ti želiš maksimalno automatizirati i ubrzati cijeli proces, ti praktički praviš "liniju" za izradu gotovog drva za ogrjev. Zato moraš sve dobro isplanirati, osigurati i dimenzionirati, jer na pr. malo deblji, suhi i zasuknuti brijest kod cijepanja puca "eksplozivno", a pritisci u hidraul. sistemu rastu do granica otvaranja sigurnosnog ventila.

To znači da cijela konstrukcija mora mehanički biti dimenzionirana za sve to.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Svjestan sam toga, zato i razmisljam o dvije pumpe, na tajfunu sam vec imao silu od 15 t i znam, kako izgleda kad naiđe materijal gdje svih 15 t radi. Konstrukcija se da napraviti jaka, samo je sad pitanje ove brzine koja mi treba zbog brzeg rada, a na drugoj strani su to udari na hidraulicni, mehanicki pogonski sklop, pa i na konstrukciju. Traze mi vani originalan stroj, ali i ako ga nađu moraju ici prepravke, ili ja slaba sila cijepanja ili vecinom ima ogranicen promjera rada ( na videu je nekih 25-30 cm).
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Malo sam prelistavao strane foume o hidraulicnim pumpama, a moje strucni engleski u ovoj oblast i nije najbolji. No nesto sam ipak saznao, pa vas milim za pojasnjenje. Posstoje nekakve pumpe sa promjenjljivim volumenom protoka, da li bih ja takvu vrstu pumpe mogao iskoristit za cjepac ( da usporim kretanje klipa pri cijpanju). S druge strene postoje nekakvi ventili za regulaciju protoka, ali oni navodno opterecuju sistem i zagrijavaju ulje. Takođe su zanimljivi akumulatori, koje bi isto dobro bilo ugraditi da amotizuju udare. U svakom slucaju trebam pojasnjenje.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pumpa promjenjivog kapaciteta ima smisla na sistemu gdje je npr. ograničena snaga pogonskig stroja (elektromotora ili nekog sui motora a kad treba iz tog pogonskog stoja izvući max. brzinu .
Npr . prazni hodovi idu brzo a kad naleti opterečenje ( tj. treba više pogonske "snage" )tu brzine padaju jer pogonski stroj nema snage da pod tim protokom sustav radi na većem pritisku .
Isto tako taj sustav dobro radi ako npr. trebaš velike brzine cijepanja a male brzine nekog pomočnog cilindra za npr . dizanje drva na postolje .
E sad to se dobro slaže s proprcionalnim razvodnikom , danfos ima jednu ljepu kombinaciju za to , vidio sam to u radu ..radi savršeno .
Ali bratko to je za tebe preskupo , + kombinacija proporcionalnog razvodnika traži savršeno filtriranje ulja i ostale kerefeke .
uglavnom s tom pumpom netko treba upravljati ..u slućaju kojeg poznajem s njom upravlja razvodnik , hidraulički .
Možda postoji pumpa tj. naćina da ona upravlja sama s sobom ..ja ga ne znam , ne tvrdim da ne postoji .
Mislim da ti imaš dovoljno snage da tjeraš pumpu konstantnog protoka .
Ti na pola gasa traktora tjeraš pumpu preko 100ccm-a na 200 bara bez problema , ti imaš kratkotrajna opterečenja koja proguta i traktor manje snage .
Akumulator tebi ne treba , tvoja konstrukcija mora nositi predviđanih 13 tona i nema veze jel klip prilazi brzonma 1 ili 100 .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Puknuti pošto neznam gdje da te pitam, pitam evo ovdje.
trebam spojiti jedan hidro motor na razvodnik,a malo zaboravio.
Razvodnik treba biti dvosmjerni jel tak?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da ako treba motor vrtiti u obje strane , ljevo/desno
Ako treba samo u jednu stranu onda je dovoljan jednostruki razvodnik ,npr. od tomo vinkovića .
 

Najnoviji postovi

Na vrh