• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Galon je 3.,78 litara a cijena galona je za dizel 2,50 dolara a za benzin 1,70 dolara
 
V

Volintena

Guest
cabage kaže:
Litra dizela ovdje stoji negdje oko 3,50 kn a litra benzina 2,70 kn. Nije li to za plakati???

OT je, ali moran - to je Grmu, pardon Bushu, omogučilo onih priko 4 000 vojnika koje je posla da izginu kako bi 'demokratski izvukli' naftu iz Iraka'.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Imam pitanje za bogeca.

Krave mojih roditelja ne žele jesti silažu kukuruza. Ja sam mišljenja da je prekisela, no možda se varam. Naime, nisu me htjeli slušati kad su išli silirati, pa je ispalo prezeleno, a bilo je vremena. Bila je toliko zelena, da je kukuruz još skoro potpuno bio u mlijecnom stanju. Nije se moglo vidjeti zrnja u silaži, jer je sve bilo zgnječeno jer je bilo mlijeko.
Čuo sam da je dobro u takvu silažu stavljati stočnu kredu? Ima li tu istine? Inače je silaža zdrava bez kvarenja i grijanja.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cabage kaže:
Imam pitanje za bogeca.

Krave mojih roditelja ne žele jesti silažu kukuruza. Ja sam mišljenja da je prekisela, no možda se varam. Naime, nisu me htjeli slušati kad su išli silirati, pa je ispalo prezeleno, a bilo je vremena. Bila je toliko zelena, da je kukuruz još skoro potpuno bio u mlijecnom stanju. Nije se moglo vidjeti zrnja u silaži, jer je sve bilo zgnječeno jer je bilo mlijeko.
Čuo sam da je dobro u takvu silažu stavljati stočnu kredu? Ima li tu istine? Inače je silaža zdrava bez kvarenja i grijanja.

hmmmmmmmmm :scratch
stočna kreda, zaboravi, svi potrebni sastojci se nalaze u skupim vitaminima tako da nemoraš kupovat kredu

ovako probaj kad ima daješ silažu odma sa tim im davaj i brašnati dio, i kad nasipaš pred njih izmješaj to, tako da neče moč prebrat i budu pojele, malo smanji količinu silaže, možda su nejedene do guta kak bi ljudi rekli pa malo biraju.

inače bi takvu silažu trebale jesti dobro iako je premlada biljka posilirana, zato me čudi da neče jest

šta još dobiju za jest :?:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A ne znam ti bogec ja što im daju. Rekao bih da ide još silaža graška i jećma, možda negdje u istoj količini ko i kukuruzna. Od ostalog ne znam, jedino bi moglo biti nekih 3-4 litre brašna i nešto suhe lucerne ili običnog livadnog sijena.
Znam da su prije umješavali brašno sa silažom, ne znam da li to sada rade. Nisam bio u štali od prije Amerike.
Znam da daju i camisan.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja prvo sipam silažu pa gore posipam smjesu, tj. šrot, stočno i ostalo....., mada krave dobro pojedu silažu, al ovaku ju radije pojedu, ne mješam ju u jaslama, one si to same premješaju, kasnije dobe suhi ljulj i običnu livadno sijeno!
također od vitamina je najvažniji Sano Camisan :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cabage kaže:
A ne znam ti bogec ja što im daju. Rekao bih da ide još silaža graška i jećma, možda negdje u istoj količini ko i kukuruzna. Od ostalog ne znam, jedino bi moglo biti nekih 3-4 litre brašna i nešto suhe lucerne ili običnog livadnog sijena.
Znam da su prije umješavali brašno sa silažom, ne znam da li to sada rade. Nisam bio u štali od prije Amerike.
Znam da daju i camisan.

izbaci camisan i ubaci schaumann assco to je sa bakterijama, i da vidiš žderanja kod krava, probava če funkcionirat ko švicarski sat

to sa mješanjam je zbog toga da ako biraju da nemogu na taj način ništa prebrat
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
jel imaju taj schaumann assco u svim Jakšiničevima prodavaonicama?

Koristio sam jedno vrijeme ''schaumann kraft milk mix'', jel si čuo za taj :?: , nije bilo loše, al smo se vratili na camisan :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
jel imaju taj schaumann assco u svim Jakšiničevima prodavaonicama?

Koristio sam jedno vrijeme ''schaumann kraft milk mix'', jel si čuo za taj :?: , nije bilo loše, al smo se vratili na camisan :!:

taj kraft mix je kao nešto dopunska smjesa iliti super sa dost vitamina, ma ne treba davat svakve sračkarije kravama jest.

ja dajem samo taj assco sve drugo je moje iz vlastite proizvodnje, pričam o koncentriranom djelu.

assco su jako dobri vitaminsko mineralni dodatak i ima ga u svakom jakšiniću, cjena preko 350kn za 30kg, ali vrijedi :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
S obzirom da dajem za camisan preko 250 kn za 25 kg, ovo nebi trebalo biti tak preskupo, ai još dobijem 5 kg više :mrgreen:
Ja također imam doma sve svoje ostale dodatke.
Moral budem skočiti u Đurđevac u prodavaonicu da vidim jer imaju i koja je točno cjena! Jel ima toga nekoliko vrsti il je samo jedan jedini??
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
S obzirom da dajem za camisan preko 250 kn za 25 kg, ovo nebi trebalo biti tak preskupo, ai još dobijem 5 kg više :mrgreen:
Ja također imam doma sve svoje ostale dodatke.
Moral budem skočiti u Đurđevac u prodavaonicu da vidim jer imaju i koja je točno cjena! Jel ima toga nekoliko vrsti il je samo jedan jedini??

ima ih više vrsti, to su rindavit i rindamin, sa raznim oznakama, a ovaj ima oznaku assco i taj je jedini sa bakterijama
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ok, fala bogec, budem otišel pogledati, pa ga možda i kupim!
Koliko ga ti trošiš po kravi i koliko ti uopče imaš krava???
Ja sad dojim svih 7 krava i količina od 30 kg bi mi trebala koliko dugo trajati :?: , ne vjerujem da se toga puno daje na obrok :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
ok, fala bogec, budem otišel pogledati, pa ga možda i kupim!
Ja sad dojim svih 7 krava i količina od 30 kg bi mi trebala koliko dugo trajati :?: , ne vjerujem da se toga puno daje na obrok :scratch


pa nebudeš ju nahranio sa vitaminima, uzmeš neku kanticu i metneš stočnog dvije one mlinarske lopatice u to dodaj za tvojih 7 krava ,govorim o dva obroka, 4 one pikse od marga od 250 grama, i to izmješaj vitamine i stočno i kad daješ brašnati dio onda to raspodjeliš i kravama, več buš ušo u praksu kolko ti čega treba, jer ovo što govorim su okvirne brojke da se znaš orjentirat.
krave nikad ne smiju dobit čiste vitamine pred sobom, uvjek moraju bit sastavni dio hrane

tebi bi trebale dvije vreče mjesečno, samo nemoj šparat na vitaminima jer če bogme i krave počet šparat
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
bogec kaže:
taj kraft mix je kao nešto dopunska smjesa iliti super sa dost vitamina, ma ne treba davat svakve sračkarije kravama jest.

ja dajem samo taj assco sve drugo je moje iz vlastite proizvodnje, pričam o koncentriranom djelu.

assco su jako dobri vitaminsko mineralni dodatak i ima ga u svakom jakšiniću, cjena preko 350kn za 30kg, ali vrijedi :D

350kn :!: pa to dodje skoro 100 maraka 30kg :shock: da to nije malo preskupo? Pa za toliko para moze se kupiti skoro 150kg koncentrata za krave ;) Zar se to tako dobro pokazalo? Ja kad bih svojima rekao da ako je to tako dobro a toliko love pali bi u nesvijest.
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ja također više pucam na Austriju i Bavarsku njemačku, taj dio oko alpa mi je prekrasasn što se tiče stočarstva, pašnjaci.....kravice......fendt.......pašnjaci......kravice.....fendt....... :mrgreen:
Bio sam jednom u Austriji, još dok sam bio mali, imo sam oko 10 g., pa me još to i nije nekako zanimalo, al sad da odem, možda se nebi niti vratio!

hehe samo da se dopunim, ko ne bi pozelio jednog fendta parkiranog pred stajom? Racunar mi pun njegovih prospekata i slika :) ali kad vidis cijenu :( novog mercedesa mos kupit :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Ja ne bi htio Fendta.. :D kao prvo preskup je,kao drugo ovi koji su do 130 konja su s 4 cilindre što mi se nikako ne dopada..
jedino da se nađe koji stariji bi mogao da s kupi..al novi nikako..malo off .
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
juxi kaže:
hehe samo da se dopunim, ko ne bi pozelio jednog fendta parkiranog pred stajom? Racunar mi pun njegovih prospekata i slika :) ali kad vidis cijenu :( novog mercedesa mos kupit :mrgreen:
Hehe, malo sutra, kupiš ti dva mercedesa za jednog fendta od 90 konja.
S obzirom na to što se dobiva kad kupiš fendt, isplati se razmisliti o kupnji, pogotovo zbog kapitalnih ulaganja.
Nemojte se čuditi ako vam kažem da su i ameri, strogi poklonici johnya počeli kupovati fendtove.
Gdje god pogledaš, u europi, ako je imalo bolji farmer, fendt je u dvorištu. Johny više nije ni blizu što je bio.
Ipak ovo nije tema o traktorima.
 
B

Bobo

Guest
Hranidba stoke, momci...

Ajd da bar jednu temu na vrijeme spasim ;)
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Znam da je hranidba stoke tema, postavio sam pitanje u jednom postu prije ovog sa fendtom pa cekamo bogeca strucnjaka da da komentar
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
juxi kaže:
350kn :!: pa to dodje skoro 100 maraka 30kg :shock: da to nije malo preskupo? Pa za toliko para moze se kupiti skoro 150kg koncentrata za krave ;) Zar se to tako dobro pokazalo? Ja kad bih svojima rekao da ako je to tako dobro a toliko love pali bi u nesvijest.

koncentrat za krave je jedno a vitaminsko mineralni dodatak drugo
koncentrat za krave sadrži žitarice leguminoze, nešto vitamina i minarala, ali o tom potom
vitaminsko mineralni dodaci služe da bi životinja bila opskrbljena svim potrebnim elementima koji su potrebiti za određenu proizvodnju, tu su razni procesi koji su regulirani određenim tim tvarima koji se nalaze u tim pripravcima, poput regulacije svih izmjena tvari u organizmu, lučenje enzima, sinteze određenih tvari........

sa vitaminima se ne šopa krave, one to dobiju izraženo u gramima na dan, dok sa koncentratom ti možeš hranit i ruknit pred kravu i 5 kila ak oš na obrok

tako kod usporedbe minaralno vitaminskih dodataka i koncentrata se nema šta uspoređivat jer su različite stvari.
možemo uspoređivat koji su koncentrati bolji, ili vitamini, skuplji ili jeftiniji, koji su boljeg sastava, ali po cjeni i onom šta se nudi je assco najbolji, ima dobar omjer vitamina i minarala, sadrži bakterije i uvjek je svježe tj nije stajalo u skladištima par mjeseci
 

Najnoviji postovi

Na vrh