• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Ok bogec, sve si upravu, apsolutno to niko ne spori ali to se isplati davati kravama koje imaju preko 30kg mlijeka dnevno, sad davati to ovim nasim "seoskim kravicama" ne znam dal bi tako dobro djelovalo :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
juxi kaže:
Ok bogec, sve si upravu, apsolutno to niko ne spori ali to se isplati davati kravama koje imaju preko 30kg mlijeka dnevno, sad davati to ovim nasim "seoskim kravicama" ne znam dal bi tako dobro djelovalo :scratch


abrkili sutra ti točno napišem da nebi pogriješio soj

juxi, da ti pokušam dočarati kako od super potencijala od krave doči do životinje koja jedva čeka da skonča život, jednostavno neulaganjem :!:
pazio ovo slikovito, imaš tu seosku kravu koja u svojoj genetskoj konstituciji ima veliki potencijal za proizvodnju mlijeka, i sad npr slikovito tvoji doma joj ne žele kupiti vitamine nego ju šopaju sa dopunskim krmnim smjesama, i šta se dogodi, to je isforsirana proizvodnja na kratke staze, naime ta ista krava lučenjem mlijeka iznosi iz sebe određene tvari koje onda ne davanjem vitamina i minerala postaju deficitarne u organizmu, a samim time procesi koji su regulirani tim tvarima se ne odvijaju onako kako bi trebalo ili se uopče ne odvijaju.
i šta se dogodi, ge crk, aufiderzen........na primjeru čovjeka znaš i sam da trebaš jesti sve da bi podmirio sve hranjive tvari i taj mineralni i vitaminski dio, pa svi jedu zelje, pa limun makar je kisel.........e a ta jadna krava gleda u gazdu a taj ne mrda dalje od svoje nauke, i tako ona gleda i gleda i daje sve manje mlijeka, a na kraju priče veli gazda da krava ne valja, ma jelda, brus malo :!:
ako je i jedan mineral u večem deficitu ili vitamin dolazi do fizioloških poremečaja, krave se ne tjeraju, teško stelne ostaju, probava ne funkcionira, isto tako i i višak tih tvari dovode do hipervitaminoze.

zapamti ti vitamini i minerali su regulatori svih procesa , ulaze u sastav cjelog organizma, a nisu gradivni element pogotovo vitamini

taj rindavit tmr assco je mislim najskuplji u državi ali je stvarno dobar, a što je bitno kod tih bakterija da su one sastavni dio buraga pa samim time održavaju mikrofloru buraga u top formi.

juxi ovaj dio iznad se ne odnosi osobno na tebe, več sam pokušao objasniti slikovito zašto bi trebalo koristiti vitaminsko mineralne dodatke, naravno ovisno o proizvodnji se dodaje količina tih tvari, za isti broj krava ja bi trošio triput više toga od nekog drugog sa nižom proizvodnjom
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bogec, ovaj tvoj post iznad mi je sve rekao i to je odprilike bilo tak kod mene!
Naime krave su mi dost dobre kaj se tiče kondicije, mogu pojest i mogu proizvesti, e sad finese!
Naravno, moje krave nisu nikad jele sjenažu, jedu silaži i sjeno, a preko ljetnih mjeseci non stop zelenu masu lucerne!
Imam krave koje daju dnevno cca 15 kg mlijeka i ima ih par koje daju i preko 20-25 kg mlijeka dnevno na početku laktacije! E sad problem je što mi se čini da brzo padaju s mlijekom, neznam da li je greška u pripremi krave za teljenje, tj priprema za laktaciju il je greško to što jednostavno nemaju poslije teljenja dosta kvalitetnu ishranu da bi održale full laktaciju s max proizvodnjom mlijeka što dulji period.
Ponavaljam, one mogu proizvesti, samo što je tu je, pitanje koliko bi mogao povisiti proizvodnju mlijeka kad bih krenuo sa boljim vitaminsko mineralnim dodacima i ovom svojom silažom i sjenom. koliki bo to perio odprilike bio!
Ako bi mogao nešto provizorno napisati, ak si skužio što pitam! :roll:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Bogec, ovaj tvoj post iznad mi je sve rekao i to je odprilike bilo tak kod mene!
Naime krave su mi dost dobre kaj se tiče kondicije, mogu pojest i mogu proizvesti, e sad finese!
Naravno, moje krave nisu nikad jele sjenažu, jedu silaži i sjeno, a preko ljetnih mjeseci non stop zelenu masu lucerne!
Imam krave koje daju dnevno cca 15 kg mlijeka i ima ih par koje daju i preko 20-25 kg mlijeka dnevno na početku laktacije! E sad problem je što mi se čini da brzo padaju s mlijekom, neznam da li je greška u pripremi krave za teljenje, tj priprema za laktaciju il je greško to što jednostavno nemaju poslije teljenja dosta kvalitetnu ishranu da bi održale full laktaciju s max proizvodnjom mlijeka što dulji period.
Ponavaljam, one mogu proizvesti, samo što je tu je, pitanje koliko bi mogao povisiti proizvodnju mlijeka kad bih krenuo sa boljim vitaminsko mineralnim dodacima i ovom svojom silažom i sjenom. koliki bo to perio odprilike bio!
Ako bi mogao nešto provizorno napisati, ak si skužio što pitam! :roll:

krave su kalkulatori, to zapamti prijatelju zauvjek, one zbrajaju hranidbene jedinice i o tome ovisi večina faktora u proizvodnji.
priprema za novu laktaciju počinje več kod zasušenja, sad ako čemo gledati što tvoje krave jedu u laktaciji to kod mene jedu kad su zasušene, pričam o silaži i sjenu, naravno što se bliži telenje treba uvodit sve jaču hranu, da bi one tjedan dana prije termina telenja jele top hranu ali sa smanjenim koncentriranim djelom, i kad se oteli ona je več prije jela super voluminozu i sad se malo pojačava i količina voluminoze i koncentrirani dio, naravno ovisno kakvu ko hranidbu ima.
i u tom slučaju kravama ne pada laktacija, te krave jako dugo doje sa velikom litražom preko 30 litara ili više kod mene dnevno.
zašto kod tebe pada brzo laktacija, e tu je stvar ishrane, lošija ishrana i nedostatak nekih tvari donosi to da krava nagonski daje više mlijeka kojih 4 mjeseca da bi odhranila tele, to joj je u genima, i nakon toga pošto treba kod lošije ishrane sačuvati i sebe mora smanjit mlijeko, e taj dio kod mene nije izražen jer dobiju sve što im treba za veliku proizvodnju, naravno treba se znat neka granica kad je krava svoje dala i jednostavno ju u takvim velikim proizvodnjama ostavit onda na slabijoj hrani i onda dolazi do toga da smo sami smanjili mlječnost zbog visoke stelnosti i zasušenja.
to je sve malo teže objasnit pismeno, to treba postepeno radit, znači imat dobru krmu, provodit neke mjere u uzgoju i onda polako tu se stekne iskustvo pa su onda neke stvari jako lagane i dotjeruju se samo finese.
kod mene velika mliječnost traje kojih 7 mjeseci, naravno ovisno kad je krava ostala opet stelna, u večini slučajeva moram uvodit slabiju hranu da bi zasušile na vrijeme jer ih dobra hrana tjera na proizvodnju.

budi bez brige, nova godina če uskoro doč , polja čekaju, krmne kulture čekaju, krave čekaju, a ti si mlad
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E to bogec, reko si mi sve što znam i potvrdio si to!
Istina, neke krave moram riješit jer su ne profitabilne, na holštajnnice ne kanim ići zbog toga jer mi treba muška telad za tov, a tu je simentalac zakon, možda bih imao nekoliko holsteinica, zbog količine mlijeka, recimo jedno 4-5, a sve ostalo simentalac, ali naravno krava sa pedigreom i da proizvede što više mlijeka,a i da da dobro po mogučnosti muško tele!, ima sad jednu kravu, i mislim da ima negdje oko 800 kg, mrcina je parava, a daje 7 litara mljeka dnevno, pojede ko i istale, a ništ koristi, e takvog se zla moram riječit, moje junice od boljih krava čekaju da takve zamjene! :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
E to bogec, reko si mi sve što znam i potvrdio si to!
Istina, neke krave moram riješit jer su ne profitabilne, na holštajnnice ne kanim ići zbog toga jer mi treba muška telad za tov, a tu je simentalac zakon, možda bih imao nekoliko holsteinica, zbog količine mlijeka, recimo jedno 4-5, a sve ostalo simentalac, ali naravno krava sa pedigreom i da proizvede što više mlijeka,a i da da dobro po mogučnosti muško tele!, ima sad jednu kravu, i mislim da ima negdje oko 800 kg, mrcina je parava, a daje 7 litara mljeka dnevno, pojede ko i istale, a ništ koristi, e takvog se zla moram riječit, moje junice od boljih krava čekaju da takve zamjene! :mrgreen:

imaš više tipova goveda, ta sa 800kg i malo mlijeka je mesni tip, pa onda imaš mliječni i kombinirani tip, ali to je več križanje i dobivanje uzgojnih svojstava
holštajne ja nateram na 50 litara u vrhu laktacije bez večih poteškoča, dok sa simentalcom sam najviše došao na 40 litara dnevno, ali to je kod mene, a ja teram veliku mliječnost, kod mene muška telad leti što prije na prodaju.

ti imaš simentalaca bikova koji su jako dobri na mlijeko, dok npr murko je dobar za meso

nikada ne mogu jednako dobit hrane simentalac i holštajn, holštajn mora dobti više jer ima veču zapremninu želudca, i naravno to bi trebao pretvorit u mlijeko

što se tiče muških telaca tj da ih ti želiš, imaš seksirano sjeme po spolu za naručit, skuplje je ali ako želiš po izboru uvjek imaš za birat, pa čak i spol
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ak da muško, dobro, al ne mogu pak sve muško, mora biti nešto dobrih ženskih telaca za podmladak!

btw:jel imaš koje muško trenutno za prodat, može i dvotjednaš!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ak da muško, dobro, al ne mogu pak sve muško, mora biti nešto dobrih ženskih telaca za podmladak!

btw:jel imaš koje muško trenutno za prodat, može i dvotjednaš!

danas je otišao tiguan onaj sa slike, holštajn 2500kn napoprek, smo vozi

imam sad malog gandalfa isto crveni holštajn, star je tjedan dana, pa ko je zainteresiran :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ajde bogec ti si stručnjak, reci mi zašto me svi odgovaraju od tova crvenog holštajna, svi kažu da je simentalac zakon, el to istina, znam da holštajn je malo sitnije građe il se varam, kao da mu treba puno više vremena da se natovi od simentalca!
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Opet potvrdjujem sve sto si rekao bogec, 4 godine to ucim, ali i genetika je itekako bitna, recimo imas dvije krave koje se hrane i zive u istim uslovima a opet je razlika 50%. Stvarno mi je nevjerovatno da si simentalca natjerao na 40kg, svaka ti cast pa ti k'o da zivis u Holandiji :) to je stvarno za pohvaliti, znaci da moze, ali da li ti mislis da zivotni vijek te krave moze biti duzi od recimo neke koja se hranila u normalnijim uslovima evo ako govorimo o organskoj poljoprivredi. Nemoj misliti da te nesto napadam jednostavno ovo je jedna moja konstatacija, mozda je pogresna ali jednostavno sad imam takvo misljenje dok se ne uvjerim u suprotno :scratch
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
juxi kaže:
Opet potvrdjujem sve sto si rekao bogec, 4 godine to ucim, ali i genetika je itekako bitna, recimo imas dvije krave koje se hrane i zive u istim uslovima a opet je razlika 50%. Stvarno mi je nevjerovatno da si simentalca natjerao na 40kg, svaka ti cast pa ti k'o da zivis u Holandiji :) to je stvarno za pohvaliti, znaci da moze, ali da li ti mislis da zivotni vijek te krave moze biti duzi od recimo neke koja se hranila u normalnijim uslovima evo ako govorimo o organskoj poljoprivredi. Nemoj misliti da te nesto napadam jednostavno ovo je jedna moja konstatacija, mozda je pogresna ali jednostavno sad imam takvo misljenje dok se ne uvjerim u suprotno :scratch


Isto pitanje, to i mene proganja!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
ajde bogec ti si stručnjak, reci mi zašto me svi odgovaraju od tova crvenog holštajna, svi kažu da je simentalac zakon, el to istina, znam da holštajn je malo sitnije građe il se varam, kao da mu treba puno više vremena da se natovi od simentalca!

holštajn bio on crven ili crn ima manji randman mesa od simentalca
mi smo imali prije u tovu holštajne i simentalce i holštajni su u pravilu uvjek prije došli za prodaju, tj imali su brži rast za određenu kilažu, a vidio sam ja na sajmovima fakat mrcine od holštajn bikova, večina simentalaca se mogla sakrit, ja imam dobra iskustva sa holštajnima.
ustvari simentalca je kakti lakše prodat, kila je kila, meso je meso, ali trgovac ima više na simentalcu zarade i lakše ga je preprodat dalje.
ti si sam izaberi šta ti bolje paše

ovdje ču odgovoriti i JUXIu
krava koja je sve dobila a od nje se očekuje može dugo izdržati, samo se treba ulagati u nju.
krava koja se drži na skromniji način a očekivanja su velika , ta krava to ne može izdržat, a ako se ne ulaže i ne očekuje, pa šta če onda krave, samo zato da ih ima.
svi su do sada shvatili da kod mene se stalno ganjaju neki rekordi il bar tome težim da ih dohvatim,a ta proizvodnja od 40 litara sa simentalcom meni nije impresionirajuča, pogotovo ako znam da je za vrijeme jugoslavije več bila rekorderka sa tom litražom, znači ja moram više.
još jednom ponavljam da genetika i hranidba čine čuda, taj dio krava može ispunit samo ako mi imamo dovoljno znanja, i takva suradnja u pravilu je onda podosta duga, sa velikom mlječnošču ja sam zadovoljan sa 4 do 5 dobivenih laktacija, ali to ovisi od krave do krave

juxi hvala na pohvalama
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo, čisti primjer, imam u štali jednu mladu kravu simentalku, sad se treči put otelila, istina bilo je malih komplikacija, pa sad ne daje baš očekivane količine mlijeka.
Kad se drugi put otelila, imala je nevjerojatnih 32 litare dnevno, ljudi nisu vjerovali i dolazili su gledat kad bi ju dojili da se uvjere :mrgreen: , e sad za tu sam kravu 100% siguran da može proizvesti, recimo uz bogecovu prehranu ta bi krava proizvela sigurno preko 40 l mlijeka dnevno, sad smo je osjemenili i na njoj ču prvoj isprobati bogecove preporuke, još kad bude fine sjenaže na ljeto, morao bih joj dobrano podiči količinu mlijeka!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
ajde bogec ti si stručnjak, reci mi zašto me svi odgovaraju od tova crvenog holštajna, svi kažu da je simentalac zakon, el to istina, znam da holštajn je malo sitnije građe il se varam, kao da mu treba puno više vremena da se natovi od simentalca!

holštajn bio on crven ili crn ima manji randman mesa od simentalca
mi smo imali prije u tovu holštajne i simentalce i holštajni su u pravilu uvjek prije došli za prodaju, tj imali su brži rast za određenu kilažu, a vidio sam ja na sajmovima fakat mrcine od holštajn bikova, večina simentalaca se mogla sakrit, ja imam dobra iskustva sa holštajnima.
ustvari simentalca je kakti lakše prodat, kila je kila, meso je meso, ali trgovac ima više na simentalcu zarade i lakše ga je preprodat dalje.
ti si sam izaberi šta ti bolje paše

Kolega ga zaklao prošli tjedan i imao je preko tonu žive vage. A mora imat puno jest i to volumna. Taj je sve napravio na sjenu i sjenaži, bez kukuruza.

bogec kaže:
ovdje ču odgovoriti i JUXIu
krava koja je sve dobila a od nje se očekuje može dugo izdržati, samo se treba ulagati u nju.
krava koja se drži na skromniji način a očekivanja su velika , ta krava to ne može izdržat, a ako se ne ulaže i ne očekuje, pa šta če onda krave, samo zato da ih ima.
svi su do sada shvatili da kod mene se stalno ganjaju neki rekordi il bar tome težim da ih dohvatim,a ta proizvodnja od 40 litara sa simentalcom meni nije impresionirajuča, pogotovo ako znam da je za vrijeme jugoslavije več bila rekorderka sa tom litražom, znači ja moram više.
još jednom ponavljam da genetika i hranidba čine čuda, taj dio krava može ispunit samo ako mi imamo dovoljno znanja, i takva suradnja u pravilu je onda podosta duga, sa velikom mlječnošču ja sam zadovoljan sa 4 do 5 dobivenih laktacija, ali to ovisi od krave do krave

Prva krava, s kojom smo prošli 100.000 kila, u 11. laktaciji je muzla još preko 9.000 u standardnoj laktaciji. Znači i dobra krava može biti stara. Treba bit pošten i reći, da su rijetke.
A kako su pored genetike značajni i uvijeti držanja, pokazuje i primjer uzgajivaća iz Holandije, koji je bio predstavljen pre neko vrijeme u Holland Genetics novinama. Drže tri krave, koje su preko 100.000 kila, a u vertikalnom su rodu, znači: baka, majka i kči. No, oni su fokusirali genetiku.

Usput, krava s preko 40 litara je bila kod nas u godini 1929 na jednom graščinskom posjedu u Savinjskoj dolini. Sigurno je bila još koja, a za tu sam čitao u nekim starim novinama, koje sam slučajno dobio u antikvarijatu.
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
bogec na kratko sam zaboravio šta sam te htio pitat ali sam se sjetio one "sjeti se budalo ubit če te"pa se sjetih
a pitanje je slijedeče:koje krave ti držiš?
da li crveni holštajn ili crni

meni se osobno ne sviđaju crni holštajni ne znam zašt
imamo jednu crveni holštajn i dvije crni,crvenu zovem uz njeno ime i bombarder jer voli "bombardirat" dok se muze jer od čovjeka kojeg smo ju kupili kao junicu u štalu su ušli neki psi pa su ju isplašili tak da sad ima trajnih posljedica na psihološkoj bazi kak bi rekli naš "ošla na živce"a žao nam ju prodat jer dost dobro muze (15kg)i redovno se "ganja"i ostaje stelna od prve,trenutno imamo junicu od nje.


sad se sjetih šta sam htjeo pitat kako hranite junice koji tretman imaju dok se ne otele kako ih hranite i kad ih osjemenite(mislim na starost)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cika Mato kaže:
bogec na kratko sam zaboravio šta sam te htio pitat ali sam se sjetio one "sjeti se budalo ubit če te"pa se sjetih
a pitanje je slijedeče:koje krave ti držiš?
da li crveni holštajn ili crni
meni se osobno ne sviđaju crni holštajni ne znam zašt
imamo jednu crveni holštajn i dvije crni,crvenu zovem uz njeno ime i bombarder jer voli "bombardirat" dok se muze jer od čovjeka kojeg smo ju kupili kao junicu u štalu su ušli neki psi pa su ju isplašili tak da sad ima trajnih posljedica na psihološkoj bazi kak bi rekli naš "ošla na živce"a žao nam ju prodat jer dost dobro muze (15kg)i redovno se "ganja"i ostaje stelna od prve,trenutno imamo junicu od nje.
sad se sjetih šta sam htjeo pitat kako hranite junice koji tretman imaju dok se ne otele kako ih hranite i kad ih osjemenite(mislim na starost)

ja držim crni holstein, crveni holstein i simentalac, nema neke razlike između crvenog i crnog holštajna, osim po boji, to je to samo je stvar u dominantnim genima za boju
inače ja volim holštajne, telci su probitačniji, agresivniji od simentalca, bolje jedu, nemam problema sa stelnošču, a naravno meni je mlijeko primarno a samim time imam visoku proizvodnju.
inače je holstein zahtjevnija pasmina goveda, i svatko ko iz te pasmine želi izvuči maximum mora ulagati u svaku životinju,to su profinjene specijalizirane životnje, kak bi rekli u slangu al su nabrijane

što se tiče hranidbe ajd pogledaj temu uzgoj junica tamo sam podrobno objasnio uzgoj junica, pa čemo tu detalje koje te zanimaju, nema tamo jako puno stranica Obrisan neispravan link.

stavio sam to zato jer to nije baš moguče objesnit u par rečenica, pa tam več ima nešt napisano, pa ti samo tražiš detalje

ABRKILI bakterije su iz roda saccharomyces i to saccharomyces cerevisiae, znači te bakterije su u tom mineralno vitaminskom dodatku zvanom schaumann rindavit tmr assco
 
B

Branimir 105 s

Guest
Bogec, care vidim da si online pa me zanima jedna stvar.
Veliš da sad krave hraniš sa sjenažama i silažom i kukuruzom i ječmom znači zimska hranidba. Kak ti onda izgleda ljetni obrok sa sirkom kao zelenom masom? Jel možda i kaj drugo voziš za zeleno? I općenito kaj misliš o ljetnim i zimskim obrocima u usporedbi sa istovjetnom hranidbom tokom cijele godine (silaže vs zelena masa?) Hvala :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Branimir 105 s kaže:
Bogec, care vidim da si online pa me zanima jedna stvar.
Veliš da sad krave hraniš sa sjenažama i silažom i kukuruzom i ječmom znači zimska hranidba. Kak ti onda izgleda ljetni obrok sa sirkom kao zelenom masom? Jel možda i kaj drugo voziš za zeleno? I općenito kaj misliš o ljetnim i zimskim obrocima u usporedbi sa istovjetnom hranidbom tokom cijele godine (silaže vs zelena masa?) Hvala :D

uh ne ne to daje šanana,on ima različite hranidbe po godišnjim dobima

moja hranidba izgleda ovako, sjenaža ljulja, sjenaža graška i žitarica, sjenaža ili silaža sirka, silaža kukuruza, vlažno zrno kukuruza, ječam, zob, grašak

cjele godine je jednak obrok, kod mene se priprema sjetvena struktura tako da zadovolji cjelogodišnje potrebe, znači 365 dana imam sve na raspolaganju, i nema razlike ovisno o godišnjim dobima

sirak je u silosu i u balama, ne koristim ništa u svježem stanju, tj da svaki dan kosim

ovo gore navedeno jedu krave koje se muzu,

a krave u suhostaju, jedu sijeno, silažu kukuruza ili sirka i a onda se polako uvodi ovo gore nabrojano postepeno a izbacuje sijeno kako se bliži laktacija tj telenje

usporedba je bila šanane i mene ta da šta on daje u laktaciji, to ja dajem u suhostaju

moj stav je da krma mora biti dostatna za cjelu godinu, nisam pristaša sezonske ishrane, iz čistog razloga jer se traži vrhunska proizvodnja , a sa čestim mjenjanjem hrane i njene kvalitete i oblika primjene se krave moraju stalno prilagođavat a samim time i mikroorganizmi buraga
primjera radi, bakterije koje razgrađuju sjenažu trava , ne razgrađuju sjenažu npr graška, znači kod konzumiranja te hrane te se bekterije tek moraju razvit, kroz krači ili duži period, a onda u pravilu krave i proizvodnaj trpi, bar kod visokih proizvodnji mlijeka
 
B

Branimir 105 s

Guest
Ha dobro mislil sam da kosiš pa slike si stavio sirka na utovarki. Znači nisi pristaša zelene mase ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh