• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
Potpisujem bogecov text!!!!! :mrgreen: :mrgreen:

Imam svu potrebnu mehanizaciju, što se tiče obrade i sjetve, sijačicu za sve moguče vrste trava, samo treba malo prostudirat i učinit što je potrebno!

Ništa nije problem, ama baš ništa osim NPK i KAN :!: :!: :!: :!:
Koliko ti toga utrošiš, mene samo to muči, morao bih prebroditi prvu godinu sa malim količinama, pa tek iduču dati kulturi što je potrebno, sad se pitam, hoču li uspjeti??????

čitajuči sve časopise i ostale publikacije uvidio sam jednu stvar, sve je to podosta zastarjela tenologija, pogotovo sa dts-om, nikad ama baš nikad u dts-u ne dođe do izražaja sva trava i svaka od tih vrsta ima svoje zahtjeve koji su čak i pre jako različiti, svi se drže u tim člancima istih stvari, sve isti podaci prepisani jedni od drugih, svaka čast nekim ljudima koji imaju titule jako visoke i imaju pokusna polja pa vide neke stvari, ali večina je u kancelarijama i surfa okolo tražeči podatke, zato ja želim pomoči drugima jer moja škola je najskuplja škola, a to je učenje na greškama, moram na svojima jer nemogu na tuđima, prosječnost me ne zanima, mora bit sve ili se neču tim bavit i ima uspjeha, pročitao sam u mljekarskom listu neki članak da su dvije krave iz engleske prodane svaka za 42000 eura , tome treba težiti, dat sve od sebe.dat ljudima da ispričaju svoju priču pa razabrat šta valja a šta ne.
moji doma nikad se nisu nadali a niti željeli da se bavim poljoprivredom, a u tome sam jako dobar jer sam uporan ko konj, tako i vi svi morate bit, za to živjet, pa tako vjerovat i da ta krava za 42000 eura ima vrednost, pa makar samo u jednom ženskom teletu, da to polje ima vrednost jer je zelenije od susjedovog.
nikad nemojte dozvoliti da je susjedova trava zelenija od vaše, vaša mora bit zelenija, vaša krava mora dat više od cjelog sela, na taj način idete napred, granica nema, sami smo si granica.

šanana uvjek prvo dolazi period ulaganja, i to velikih da bi tek poslije direktno ili indirektno došlo do zarade , ali prvo se mora uložiti, u polja u krave, u podmladak i nadasve u znanje i iskustvo svoje ili viđeno u drugih
a ja vjerujem da češ uspjet i jednog dana če večina možda se sjetit bogeca šta je govorio i od čega ste počeli, a onda več budete veliki gazde i znat čete jako puno, prenosit znanje na mlađe znane i neznane.
eto jedan post ohrabrenja , jer da bi uspjeli morate biti veliki borci i to če se vratiti, borit se više od drugih, htjeti više od drugih

Opet potpisujem text!!!!!

Uporan sam, želim se bavit poljoprivredom i neču odustati i znam da ču uspjeti :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo bogec, danas sam bio u jednoj prodavaonici repromaterijala u Đurđevcu, radi naime moj osnovnoškolski kolega tamo, pa tako mi razgovaramo o svemu i svačemu i odvede on mene u skladište i ja tamo ugledam ovo :shock: :shock:
Obrisan neispravan link.


Dakle jel to to, cijena isto 280 kna za paletu :!: :!: :!: :!: :!: :?:
Obrisan neispravan link.

Kupit ču to tu, neču vozit do pisanice, al čemo se čut jedan dan da svejedno dođem do tebe vidjeti munju i imajne!!!!!
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
bogec kaže:
od tih 22 rali ja bi bacio sljedeči normativ:
3 rali ječma, nakon ječma ide ljulj, košnja u jesen i dva puta u prolječe preoravanje i ide kukuruz za silažu, pa grašak
3 rali zobi, drugo ko iza ječma gore.
4 rali graška ozimog za zelenu krmu, nakon toga kukuruz za silažu ili zrno
1 ral graška za zrno, nakon toga ljulj
4 rali sirka ili sudanske trave, prije toga je mogao bit grašak, a može bit i iza sirka grašak sa žitaricama
4 rali ljulja nakon toga kukuruz
.............dalje več stvaramo višak hrane

Zanimljivo... dakle napraviti tablu od 1 ha i samo mjenjaj lagano, ovo se fakat mora isprobati! Uslovi za zob i jecam su ovdje idealni, kukuruz bi trebao isprobati neki jako kratke vegetacije da bih izbjegao rane jesenje mrazeve i to je to. Sto se tice sudanske trave, ucio sam na faxu, da uz navodnjavanje daje ekstra prinose zelene mase (sto se toga tice vlage ce imati u izobilju i bez navodnjavanja),e sad jedini fazon ovdje kod mene na ovoj mojoj n/v je toplota da li ce je imati dovoljno jer trazi dosta veliku sumu temperatura a takodje iznosi i dosta hraniva iz zemljista.


bogec kaže:
moji doma nikad se nisu nadali a niti željeli da se bavim poljoprivredom, a u tome sam jako dobar jer sam uporan ko konj, tako i vi svi morate bit, za to živjet, pa tako vjerovat i da ta krava za 42000 eura ima vrednost, pa makar samo u jednom ženskom teletu, da to polje ima vrednost jer je zelenije od susjedovog.
nikad nemojte dozvoliti da je susjedova trava zelenija od vaše, vaša mora bit zelenija, vaša krava mora dat više od cjelog sela, na taj način idete napred, granica nema, sami smo si granica.

Imam identican problem sa svojima ovdje, kad im kazem kako treba razorati 10 dunuma kosa im se dize na glavi, kazu ti si lud ajde bogati imaju hrane :x vise-manje moja porodica se nekad aktivno bavila sa stocarenjem i znaju sve probleme i nedace koje mogu da se zadese pa su me stalno odgovarali da se manem corava posla i cuvam ledja ali ja sam osjetio da je na ovim nasim prostorima buducnost samo u poljoprivredi, ali naravno u onoj naprednoj koja se moze ostvariti samo sa oranice i uz dodatna ulaganja.
 
S

seljaček

Guest
ŠANANA IMT 565 kaže:
Evo bogec, danas sam bio u jednoj prodavaonici repromaterijala u Đurđevcu, radi naime moj osnovnoškolski kolega tamo, pa tako mi razgovaramo o svemu i svačemu i odvede on mene u skladište i ja tamo ugledam ovo :shock: :shock:
Obrisan neispravan link.


Dakle jel to to, cijena isto 280 kna za paletu :!: :!: :!: :!: :!: :?:
Obrisan neispravan link.

Kupit ču to tu, neču vozit do pisanice, al čemo se čut jedan dan da svejedno dođem do tebe vidjeti munju i imajne!!!!!
u kojoj prodavaonici ak nije tajna može i na pp hvala
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
BOGEC mnogo ti hvala sad kade to kažem starom ima da se uhvati za kosu i kaže :" ma sunce ti tvoje je...m tiš men govort kak se rdi valjda sam ja stariji od tebe i znam i ja neke stvari "to ti je kod mene tak ali svejedno puno ti hvala potrudit ču se da mu neke stvari dokažem
nisam napisao da toliko zemlje imamo samo za obradu dok livada svojih imamo 5 rali a u zakupu 15 rali a i više jer se uvijek netko ponudi da kosimo i njegove livade
e sad još jedna molba količina(kg) sjetve sirka,DTS-a i ostalih trava
unaprijed hvala jer to sve zapisujem u bilježnicu da imam za u buduče
e de mi malo objasni kada si pisao u prvom prjedlogu (3 rali ječma ,ljuljitd )šta misliš pod ti malo bolje objasni ako ti nije teško
 
B

brundalo

Guest
A sta rec na sve ovo? Ja se koji put ukljucin s namjerom da nesto napisem. I onda procitan najnoviju bogecovu literaturu i iducih par ispunjeno, e i usput zaboravin sta san tija napisat. Bogec svaka cast :) :) :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
juxi kaže:
bogec kaže:
od tih 22 rali ja bi bacio sljedeči normativ:
3 rali ječma, nakon ječma ide ljulj, košnja u jesen i dva puta u prolječe preoravanje i ide kukuruz za silažu, pa grašak
3 rali zobi, drugo ko iza ječma gore.
4 rali graška ozimog za zelenu krmu, nakon toga kukuruz za silažu ili zrno
1 ral graška za zrno, nakon toga ljulj
4 rali sirka ili sudanske trave, prije toga je mogao bit grašak, a može bit i iza sirka grašak sa žitaricama
4 rali ljulja nakon toga kukuruz
.............dalje več stvaramo višak hrane

Zanimljivo... dakle napraviti tablu od 1 ha i samo mjenjaj lagano, ovo se fakat mora isprobati! Uslovi za zob i jecam su ovdje idealni, kukuruz bi trebao isprobati neki jako kratke vegetacije da bih izbjegao rane jesenje mrazeve i to je to. Sto se tice sudanske trave, ucio sam na faxu, da uz navodnjavanje daje ekstra prinose zelene mase (sto se toga tice vlage ce imati u izobilju i bez navodnjavanja),e sad jedini fazon ovdje kod mene na ovoj mojoj n/v je toplota da li ce je imati dovoljno jer trazi dosta veliku sumu temperatura a takodje iznosi i dosta hraniva iz zemljista.

malo pojašnjenje gore navedene tablice

znači cika mato ima cca 22 rali oranica, velim cca, znači ove prve brojke govore kolko ti čega treba, znači imaš neki broj parcela i tu trebaš odredit gdje šta ide, znači trebao si več posijat sve ovo što je nabrojano ozimo, na prolječe posij ono što je nabrojano jaro na drugim parcelama, u toj količini površina, e sad u nastavku tih rečenica nabrajanja je navedeno šta da odmah siješ iza toga jer to se zove KRMNI SLIJED, znači odma se nešto nadovezuje u sjetvi, i nikad nije zemlja prazna, samo treba poštovat pravila takvog uzgoja i zahtjeve biljaka.
naravno u takvoj tehnologiji nastupaju raniji hibridi kukuruza jer je bitna što brža rotacija kultura, naravno ti posiješ raniju fao grupu kukuruza gušče i uz takvu tehnologiju konstantnog ulaganja ti raniji hibridi u pravilu mogu dati veči prinos jer imaju hranjiva na pladnju, i naravno prinos daje broj klipova a ne veličina

juxi sirak je takva biljka da ako dođe suša on 40 dana može u potpunosti prekinut rast i nepromjenjen čekati povoljnije uvjete, to znači u totalno suhom tlu, on reagira i na rosu, a ima jako močan korjen puno močniji od svih kultura od nas koji iz dubokih slijeva koji se ne mogu isušiti vuče vlagu.
a inače sirak ima velike zahtjeve za toplinom, samo riža ima veče zahtjeve, a za vodu ima najmanje zahtjeve, a naravno da kod tebe ima temperatura od 30 stupnjeva po ljetu stoga nema frke za uzgoj jedino imaš možda krači period od mraza do mraza, ali morao bi nakupit podosta hrane, svjetske rekorde ostavi nekom drugom :D
iznošenje hranjiva je značajno ali bože moj kad dobijete ko ja 128 tona zelene mase po ha naravno da je od nečega to moralo narast, ali u konačnici sve se to vrati, ali pripazit na gnojidbu sljedeče kulture, naime sirak posijan u loše tlo može dat super prinos zato jer ima močan korjen , a ko ne pazi na to sljedeča kultura može imat malih problema, eto na to treba obratit pozornost

kod mene ta rotacija kultura je na puno hektara i u pravilu imam jako laganu obradu, dobro opskrbljeno tlo hranjivima, manje korova, bolji ph........ i još podosta toga.

cika mato što se tiče norme sjetve trava, sirka, pročitaj teme krmno bilje i travnjaštvo, stočni sirak i sudanska trava, i stočni grašak, onda si napravi zabilješke, jer je tamo sve objašnjeno podrobno, pa čemo onda svaki detalj u tim temama riješti što nečeš znati ili razumjeti :D :D :D :D :D a ja ču pomoći
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Sto se tice tablice potpuno sam je razumio, nisam rekao jednu tablu od 1ha nego vise njih nismo se razumjeli ja i ti bogec :) Plodored se mora uvesti to je neophodno, e sad jedino trebam upratiti ovu pojavu mrazeva ali ruku na srce kako ide ovo "globalno otopljenje" ovdje se klima popravila pravo :) Sve u svemu imam jos dug put ali polako...treba sve uraditi pokazati i dokazati ;)
Sto se tice Sudanske trave sve si u pravu to znam iz teorije :) Mnogo dobra stvar, ti je pretpostavljam siliras ili ...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
juxi kaže:
Sto se tice tablice potpuno sam je razumio, nisam rekao jednu tablu od 1ha nego vise njih nismo se razumjeli ja i ti bogec :) Plodored se mora uvesti to je neophodno, e sad jedino trebam upratiti ovu pojavu mrazeva ali ruku na srce kako ide ovo "globalno otopljenje" ovdje se klima popravila pravo :) Sve u svemu imam jos dug put ali polako...treba sve uraditi pokazati i dokazati ;)
Sto se tice Sudanske trave sve si u pravu to znam iz teorije :) Mnogo dobra stvar, ti je pretpostavljam siliras ili ...

rođo znam da ti razumiješ , samo sam u tvom citatu objašnjavao i cika mati.

e teorija je jako blizu i praksi kod sirka, uz male modifikacije razmaka u redu i između redova, vremena prihrane i tak toga dobiju se vrhunski prinosi :D

prvi veliki otkos sam silirao(ima slika u toj temi), a ostale otkose balirao :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bogec, daj mi pogledaj post u kojem su slike agrodola na stranici prije, da mi kažeš jel to to!!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Bogec, daj mi pogledaj post u kojem su slike agrodola na stranici prije, da mi kažeš jel to to!!

naravno rođo da je to to, več bi ti ja reko da nije, samo kupi :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ok, sam sam tvoju potvrdu čekal, sutra ču ispraznit kolegi skladište!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Sanana, koja je to trgovina? Neces se ljutiti sto nema kvacice na tvom imenu, ovi ameri ne znaju za kvacice :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Salu na stranu, gdje toga ima, pa smo iz istog kraja. Takvih stvari ja koristim na vagone, pa zasto dopremati izdaleka, ako mogu imati blizu doma.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cabage kaže:
Oh, i ja dobio status MAHER. Bravo ja.... 8)

well done :D :D :D :D
tell me how are you, and what are you doing at last time :?: did you notice a fine american girl for me bogeca :D
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
O yeah! Za boga miloga Bogec, vjerojatno nisi citao moj post u temi povrtlarstvo. Ovdje ti je svaka druga zena slicna nasoj opernoj divi Boljkovac. Da se zena ne uvrijedi, ali ima i krupnijih od nje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Evo, u utorak se vracam u Lijepu Nasu. Sutra jos idem u New York, vikend slobodan i onda put doma. Jedva cekam.
Cujem da je kod vas zahladilo. Ovdje jos uvijek nema mrazeva, ali zna biti neugodan vjetar.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
cabage kaže:
Sanana, koja je to trgovina? Neces se ljutiti sto nema kvacice na tvom imenu, ovi ameri ne znaju za kvacice :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Salu na stranu, gdje toga ima, pa smo iz istog kraja. Takvih stvari ja koristim na vagone, pa zasto dopremati izdaleka, ako mogu imati blizu doma.

No problems, cabage, to ti je kod saraje, poslovnica đurđevac, detalji na pp, and, cabage did you seen any Johan Deere tractor in your place???
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cabage kaže:
O yeah! Za boga miloga Bogec, vjerojatno nisi citao moj post u temi povrtlarstvo. Ovdje ti je svaka druga zena slicna nasoj opernoj divi Boljkovac.

oh my dear lord :shock: but :shock: on tv they are so beautiful, so nice, so twigy with blond hair :D
and you tell me now that it is only on tv
did any girl cheving tobaco like old cowboys :mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Paaaaa..... Znadete valjda da ovdje ni nemaju skoro nista osim John Deerea? Vidio sam par komada od 150 pa na vise konja. Kod ovih tu su oznake nesto drugacije, recimo serija 6000 su im manji traktori. U stvari ne puno manji, nego losije opremljeni. Cijene smijesne, nekih 20 tisuca eura za traktor od 90 konja. Ima serija 7000. To je poput serije 6000 kod nas i ta ima cijene iste kao i u hrvatskoj, cak i vece.
Ovdje sto sam vidio, sve siju bez oranja, direktno idu u kukuruziste sa onim kojekakvim sijacicama za direktnu sjetvu. Na zalost nisam uspio nista vidjeti u radu, jer su vec sve posijali. Ali psenice i trave izgledaju jako dobro, puno bolje nego recimo kod nekih hrvatskih proizvodjaca.
 

Najnoviji postovi

Na vrh