• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja također uvijek težim najboljem, a sad kako ispadne, ispadne, još sam vrlo mlad, učim od vas starijih i s malo više iskustva, upijam s voljom, situacija je takva kakva je, živi se na 0, bit če bolje!
recimo, bogec sada u 11 mj. ''suši'' livade, a ja orem po cijele dane, naravno volio bi i ja da sad imam 5 rali ljulja za pokosit i omotat, kravise bi mi pusu dale, al nemam i ništ ne mogu za sada, nego napravit kaj se mora i čekat iduču sezonu i nadat se da če biti bolje, ak bude novca bit če i kod mene posijanih trava ko nikad, pa neču kravise patit sa sijenom i silažom! :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ja također uvijek težim najboljem, a sad kako ispadne, ispadne, još sam vrlo mlad, učim od vas starijih i s malo više iskustva, upijam s voljom, situacija je takva kakva je, živi se na 0, bit če bolje!
recimo, bogec sada u 11 mj. ''suši'' livade, a ja orem po cijele dane, naravno volio bi i ja da sad imam 5 rali ljulja za pokosit i omotat, kravise bi mi pusu dale, al nemam i ništ ne mogu za sada, nego napravit kaj se mora i čekat iduču sezonu i nadat se da če biti bolje, ak bude novca bit če i kod mene posijanih trava ko nikad, pa neču kravise patit sa sijenom i silažom! :mrgreen:

morat čemo organizirat akciju sušenja livada sa ventilatorima ili fenovima za kosu, jutros ja prolazim kraj djeteline a ono sve bjelo od mraza, to se suši ko ludo svaki dan, sve se bojim da se ne prosuši prejako :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

da situacija je takva , ali kosio sam ja livade i u siječnju i u prosincu, tak da mi to nije strano i dobro sve ispadne :D

šanana ti si još jako mlad i imaš vremena da sve staviš na svoje mjesto, život je pred tobom, samo uči i pamti određene situacije koje če ti pomoći u životu.
a jednog dana češ i ti kositi livade krajem 11. mjeseca :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Bogec, da ne tražim po knjigama, jel u ovo doba i s ovim temperaturama dosta toplo, da ti silaža fermentira?
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ja također uvijek težim najboljem, a sad kako ispadne, ispadne, još sam vrlo mlad, učim od vas starijih i s malo više iskustva, upijam s voljom, situacija je takva kakva je, živi se na 0, bit če bolje!
recimo, bogec sada u 11 mj. ''suši'' livade, a ja orem po cijele dane, naravno volio bi i ja da sad imam 5 rali ljulja za pokosit i omotat, kravise bi mi pusu dale, al nemam i ništ ne mogu za sada, nego napravit kaj se mora i čekat iduču sezonu i nadat se da če biti bolje, ak bude novca bit če i kod mene posijanih trava ko nikad, pa neču kravise patit sa sijenom i silažom! :mrgreen:

morat čemo organizirat akciju sušenja livada sa ventilatorima ili fenovima za kosu, jutros ja prolazim kraj djeteline a ono sve bjelo od mraza, to se suši ko ludo svaki dan, sve se bojim da se ne prosuši prejako :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

da situacija je takva , ali kosio sam ja livade i u siječnju i u prosincu, tak da mi to nije strano i dobro sve ispadne :D

šanana ti si još jako mlad i imaš vremena da sve staviš na svoje mjesto, život je pred tobom, samo uči i pamti određene situacije koje če ti pomoći u životu.
a jednog dana češ i ti kositi livade krajem 11. mjeseca :D

Pa kod vas k'o da nema zime i mraza pa ga mozete kositi :) Jutros gledam na TV-u u Brckom kazu prvi mraz 0 stepeni a kod mene jutros -9 vise i ne znam koji je mraz po redu :lol: Nekidan mi dolazio ovaj tetak, prosle sedmice bio u Austriji u Majhofenu i ubjedjuje me kako ljudi sad kose otavu, i djubre pasnjake non stop, nisam mu vjerovao ali kad bogec kaze da kosi u 11 mjesecu sve je moguce :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
tine kaže:
Bogec, da ne tražim po knjigama, jel u ovo doba i s ovim temperaturama dosta toplo, da ti silaža fermentira?

dosta je prohladno a, po noći sve smrznuto.
ali masa se u bali bude profermentirala, imamo tu u mom kraju več podosta iskustva s tim, tj baliranjem po zimi, tako da garantiram da sve bude ok, i dobra kvaliteta :D

moj susjed tek danas je otišao kosit ljuljeve, a drugi čeka svoj red, mislim zbog baliranja, tako da nema frke oko tog zimskog baliranja

mani se knjiga ako postoji iskustvo, ti bar znaš da za svaku stvar moraju postojat teoretski uvjeti a od toga sve kreće, od neke predpostavke ili znanstvenog dokaza, e sad iskustva mogu biti totalno drugačija i sve ispast super makar totalno drugačije od teorije, tako da mirno spavam što se tiče zimskog baliranja :D

juxi eto vidiš ako mogu u europi možemo i mi , nečemo sanjke pripremat nego bale :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bogec, jel ovi kod tebe u zadruzi imaju stalno agrodola, da nebi bezveze tjero trakror u pisanicu? ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Bogec, jel ovi kod tebe u zadruzi imaju stalno agrodola, da nebi bezveze tjero trakror u pisanicu? ;)

imaju stalno, ali pitaj boška, jer sam vidio john derea da je nešt bacao po polju par polja dalje, pa da se ne voziš bezveze, nazovi ih
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
Bogec, jel ovi kod tebe u zadruzi imaju stalno agrodola, da nebi bezveze tjero trakror u pisanicu? ;)

imaju stalno, ali pitaj boška, jer sam vidio john derea da je nešt bacao po polju par polja dalje, pa da se ne voziš bezveze, nazovi ih

E to mi je problem, boška nisam več videl nepamtim otkad, a broj nemam, pa ako ti nebi bio problem da mi to provjeriš, ak može i pošalješ mi sms na onaj moj broj ak si ga spremio!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
E to mi je problem, boška nisam več videl nepamtim otkad, a broj nemam, pa ako ti nebi bio problem da mi to provjeriš, ak može i pošalješ mi sms na onaj moj broj ak si ga spremio!

traži po kletima ;)
bum nazvo pa ti javim, jer i meni treba paleta
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E super, fala ti, u subotu se vjerojatno čujemo i vidimo! :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
šanana rođo, zvao sam jutros, rekli su da če bit jer su čekali kamion , jer su i oni na polja bacali agrodol, tak da buš siguran nazovi ih ujutro, da se nebi vozio naprazno, valjda je šleper bio danas sa robom :D

sorry što ti kasno javljam, tisuču poslova sam imao
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
Re: staje za krave, junad i dr.

pitanje:trenutno držimo 13 krava te 2 junice,radimo 22 jutra(rala) zemlje,vlastite 10 jutara i u najmu 12,za pašnjake koristimo dodatnih 7 jutara.pitanje je slijedeče:koje kulture bi se najviše isplatile da uzgajamo za hranidbu krava i da li je to dovoljno zemlje za proizvodnju hrane za toliki broj grla.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja ču ti rećo za ono što i mene najviše muči!
Uz kukuruz, ječam, pšenicu i zob, najviše treba sijati TRAVE ZA SJENAŽU (ljuljevi, lucerna, grašak, sirak, susu...), e onda je to kvalitetna i visoka proizvodnja mlijeka, a te trave i mene najviše muče!
Od prolječa krečem u intenzivniju proizvodnju trava za sjenaže, jer vidim i sam da bez toga nema ništ!
22 rali zemlje, za nekih 15 krava mi se čini malo, al uz intenzivnu proizvodnju bi se možda i dalo nekako provuči, sve ovisi o kojim kombinacijama trava je riječ.
Ja recimo trenutno obrađujem, samo oranica nekih 15 rali, 10 svoje i 5 u zakupu, + livade za sjeno nekih 7 rali.
Do godine moram riješit još barem 5 rali zemlje, sijati Sudansku travu SU-SU, jedno 2 rali i sve izbalirat, dosijati još lucerne, 1 ral za ljeto, znači za zeleno hranit, i sirka ako uspijem doči do sjemena barem ral, nabalirati bala da se ima za zimski period jer drugačije nebude mlijeka!
Meni je to dovoljno za mojih sada trenutno 8 krava, bit če ih 10 na proljeće, pa sad ti vidi svoju situaciju pa razmisli i prostudiraj kako bi ti najbolje odgovaralo! :mrgreen: :D :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: staje za krave, junad i dr.

cika Mato kaže:
pitanje:trenutno držimo 13 krava te 2 junice,radimo 22 jutra(rala) zemlje,vlastite 10 jutara i u najmu 12,za pašnjake koristimo dodatnih 7 jutara.pitanje je slijedeče:koje kulture bi se najviše isplatile da uzgajamo za hranidbu krava i da li je to dovoljno zemlje za proizvodnju hrane za toliki broj grla.

rođo, možeš čistam kvalitetno prehranit taj broj krava sa tim brojem hektara, ali (kvragu ko je izmislio riječ ALI) tehnologija mora bit puno intenzivnija od one naše klasike kod nas.
najviše bi se isplatilo sijanje graška sa žitaricama, sirka, ljuljeva, kukuruza za silažu , znači bitna je voluminoza.

od tih 22 rali ja bi bacio sljedeči normativ:
3 rali ječma, nakon ječma ide ljulj, košnja u jesen i dva puta u prolječe preoravanje i ide kukuruz za silažu, pa grašak
3 rali zobi, drugo ko iza ječma gore.
4 rali graška ozimog za zelenu krmu, nakon toga kukuruz za silažu ili zrno
1 ral graška za zrno, nakon toga ljulj
4 rali sirka ili sudanske trave, prije toga je mogao bit grašak, a može bit i iza sirka grašak sa žitaricama
4 rali ljulja nakon toga kukuruz
.............dalje več stvaramo višak hrane

znači tu več vidiš po parceli da se rotira više kultura godišnje, intenzivna tehnologija i mora bit hrane u izobilju, jednostavno mora, i mora bit super kvalitete, naravno uz odgovarajuča ulaganja, sa ovakvom tehnologijom sa tih 22 rali možeš proizvest ko sa minimalno 40 rali klasične proizvodnje

i vjeruj mi to krave moraju osjetit
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Fala ti bogec na ovoj tablici što sijati!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Fala ti bogec na ovoj tablici što sijati!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ma ništa, el da ti dođem i posijati :mrgreen: :mrgreen: i krave nahranit :mrgreen: šala mala :mrgreen:

projatelju sve se može kad se hoče, jučer sam prebrojio bale sjenaže ljulja i došao do činjeničnog zaključka da imam sjenaže za 400 dana, počevši brojat od jučer, a na polju ljulj je več legao i čeka košenje, pa nek me neko proba razuvjerit da ovako intenzivna tehnologija nema efekta.
znači po toj brojci ja ne trebam niti jednu novu balu cjele iduče godine, a ja ih želim imati još više i više i više i više.....................i više, a i više mlijeka :D

sve to ima svoje, ali u ovakvim klimatskim uvjetima, gdje stalno derva led, il je suša, intenzivna tehnologija daje sigurnost u proizvodnji krme

a kad se osigura kvalitena krma kravama , ovcama ili čemu več, onda se možete na djelu površina bavit sjemenarskom proizvodnjom, hvatat svjetske rekorde, uvodit nove kulture (sirak za zrno) i tak, ali krave su na prvom mjestu čak bitnije nekad od nas samih jer one su direktni proizvođači novaca
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Potpisujem bogecov text!!!!! :mrgreen: :mrgreen:

Imam svu potrebnu mehanizaciju, što se tiče obrade i sjetve, sijačicu za sve moguče vrste trava, samo treba malo prostudirat i učinit što je potrebno!

Ništa nije problem, ama baš ništa osim NPK i KAN :!: :!: :!: :!:
Koliko ti toga utrošiš, mene samo to muči, morao bih prebroditi prvu godinu sa malim količinama, pa tek iduču dati kulturi što je potrebno, sad se pitam, hoču li uspjeti??????
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Potpisujem bogecov text!!!!! :mrgreen: :mrgreen:

Imam svu potrebnu mehanizaciju, što se tiče obrade i sjetve, sijačicu za sve moguče vrste trava, samo treba malo prostudirat i učinit što je potrebno!

Ništa nije problem, ama baš ništa osim NPK i KAN :!: :!: :!: :!:
Koliko ti toga utrošiš, mene samo to muči, morao bih prebroditi prvu godinu sa malim količinama, pa tek iduču dati kulturi što je potrebno, sad se pitam, hoču li uspjeti??????

čitajuči sve časopise i ostale publikacije uvidio sam jednu stvar, sve je to podosta zastarjela tenologija, pogotovo sa dts-om, nikad ama baš nikad u dts-u ne dođe do izražaja sva trava i svaka od tih vrsta ima svoje zahtjeve koji su čak i pre jako različiti, svi se drže u tim člancima istih stvari, sve isti podaci prepisani jedni od drugih, svaka čast nekim ljudima koji imaju titule jako visoke i imaju pokusna polja pa vide neke stvari, ali večina je u kancelarijama i surfa okolo tražeči podatke, zato ja želim pomoči drugima jer moja škola je najskuplja škola, a to je učenje na greškama, moram na svojima jer nemogu na tuđima, prosječnost me ne zanima, mora bit sve ili se neču tim bavit i ima uspjeha, pročitao sam u mljekarskom listu neki članak da su dvije krave iz engleske prodane svaka za 42000 eura , tome treba težiti, dat sve od sebe.dat ljudima da ispričaju svoju priču pa razabrat šta valja a šta ne.
moji doma nikad se nisu nadali a niti željeli da se bavim poljoprivredom, a u tome sam jako dobar jer sam uporan ko konj, tako i vi svi morate bit, za to živjet, pa tako vjerovat i da ta krava za 42000 eura ima vrednost, pa makar samo u jednom ženskom teletu, da to polje ima vrednost jer je zelenije od susjedovog.
nikad nemojte dozvoliti da je susjedova trava zelenija od vaše, vaša mora bit zelenija, vaša krava mora dat više od cjelog sela, na taj način idete napred, granica nema, sami smo si granica.

šanana uvjek prvo dolazi period ulaganja, i to velikih da bi tek poslije direktno ili indirektno došlo do zarade , ali prvo se mora uložiti, u polja u krave, u podmladak i nadasve u znanje i iskustvo svoje ili viđeno u drugih
a ja vjerujem da češ uspjet i jednog dana če večina možda se sjetit bogeca šta je govorio i od čega ste počeli, a onda več budete veliki gazde i znat čete jako puno, prenosit znanje na mlađe znane i neznane.
eto jedan post ohrabrenja , jer da bi uspjeli morate biti veliki borci i to če se vratiti, borit se više od drugih, htjeti više od drugih
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
nikad nemojte dozvoliti da je susjedova trava zelenija od vaše, vaša mora bit zelenija, vaša krava mora dat više od cjelog sela, na taj način idete napred, granica nema, sami smo si granica.

kad bi svi ovako mislili.....MA SVAKA ČAST MAJSTORE!
 

Najnoviji postovi

Na vrh