• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

B

Branimir 105 s

Guest
Čerevec kaže:
Evo ja sem sad malo računal :) iz tog računa sem zaključila da proizvodnja smjese graška i žitarica košta 3100 kn. Na to sem nadodal trošak košnje, okretanja i baliranja ( računajuči 15bal/ral) i zišlo je 5300kn. Kad sem odbil vodu (70% u sjenaži) i na bazi 15% proteina u suhoj tvari došel sem do zaključka da 1 kg proteina iz sjenaže graška i žitarica košta 3.75 kn, dok 1kg sirovih proteina iz sojine sačme košta 10,52 kn. Kolika je cjena sojine sačme? Ja sem del 3,80 kn.

Po onome kaj su dečki pisali trebal si stavit bar 20 bala na ral.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Čerevec kaže:
Evo ja sem sad malo računal :) iz tog računa sem zaključila da proizvodnja smjese graška i žitarica košta 3100 kn. Na to sem nadodal trošak košnje, okretanja i baliranja ( računajuči 15bal/ral) i zišlo je 5300kn. Kad sem odbil vodu (70% u sjenaži) i na bazi 15% proteina u suhoj tvari došel sem do zaključka da 1 kg proteina iz sjenaže graška i žitarica košta 3.75 kn, dok 1kg sirovih proteina iz sojine sačme košta 10,52 kn. Kolika je cjena sojine sačme? Ja sem del 3,80 kn.

soja je tu oko 3,7 do 4 kn kak gdje

svaka čast, imaš gemišt od mene, upravo ti ga točim :D

dobar izračun, i po ovome se vidi kolko je voluminoza jeftinija, hvala što si izračunao to :D

zato ja stalno povačavam površine pod graškom i sirkom, šanana zna da imam za prolječe kosit oko 50 rali, ljuljeva i graška, a još nije posijan jari grašak i sirak
još ako imate sjeme ko ja svoje, za velike površine, ma gdje nam je kraj

na ha ja imam oko 40 bala graška ozimog
 
Č

Čerevec

Guest
Ak je 20 još bolje, ali dok nekej računaš mislim da je bolje deti menšu dobit i vekša ulaganja pa ima prostora za manevar. Samo se bojim da nisem del premala ulaganja. Kaj velite?
 
B

Branimir 105 s

Guest
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ma svakako se više splati hraniti sa voluminozom nego sa gotovom smjesom i sojom!!!!


Ovaj iz kozarevca radi tu ''jeftiniju'' verziju ishrane, siliranje kukuruza i trava u silose, ima čovjek prostora i velike silose pa može kaj hoče, radi tako jer je jeftinije, a priča se se da ju govnima do grla pa....

Radi kak mu je najjednostavnije, ima dosta zemlje pa mu ne trebaju više kultura.
Ma priča se svakaj bil sam ja ljetos tam veli čovjek proizvodnja je odlična, pun dvor nove mehanizacije, čak da je u planu i novi Agrotron radi poreza na dobit. Ljudima jako smeta ak nekome dobro ide.
Dobro veliš, ak su je lagune pune onda je u govnima da grla :lol:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Je, tak je bogec pametno veli.....

Sam nek meni krene, bude bala i bala graška i sudanske, lucerna za zeleno i samo davaj - davaj kravicami!!!!
 
Č

Čerevec

Guest
Netreba nikoga osuđivati, svako dela kak misl da je najbolše a i valjda kak mu je najjedostavneše. Kaj meni vredi kaj znam da bi z promjenom sjetvene strukture više zaradil, ak to trenutno nemrem premeniti. Jednostavno nemam čas toliko orati i sejati i snalazim se kak znam. Neko bi rekel " gle ovog norca, ništ se v školi ni navčil" a jebi ga treba se znati i z dreka zvleči.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
E pa ta sam i ja bome večerao jer nisam imal ništ drugo, zmiksal sam si žitne i čokoladne i vudri, zmazal sam se ko beba, al sam se naždrl ko stoka!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


slabo, slabo

ja sam se najeo graha i zelja na čušpajz i tri komada kozletine, a sad žvrndam suhe kobasice i pijem gemištec od pola litre

ja pomažem više grana poljoprivrede od jednom

šanana u prelaznom razdoblju tj kad naglo zahladni, ljudi zatvore štale i tu nastaju nepovoljni uvjeti za krave i još ako je promjena hrane evo sračke (proljev) ko bič, ne zatvaraj štalu ni kad je jako zima, nek se sve lufta

Ovak, došlo im je samo odjedanput, jedna po jedana, ko nekaj virusno, jer imal je susjed isto, u selu još 3., a u susjednom selu 12., na mljekari smo komentirali svaki dan od čega bi to bilo, neki virus il kaj ja znam...

Štalu nikad ne zatvaram, zraka uvijek ima samo nesmije mi biti propuh jer imam i teliče u štali, nek se luftaju!!!!


@ Branimir

Agrotron 110 je u dvorištu več 2 mjeseca više, prava pila, svakaj se priča, stari si je jako dobro s njim, guraju oni to pomalo bez frke, krediti se vračaju, to je bitno, živi se ,ak mu je tak lakše s silažama zakaj nebi, nema brige s balama, da ih ne ošteti, ovak samo izuzima i nosi pred krave, veli mi stari da mu je rekel da niti kila nejde po kvaru!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Čerevec kaže:
Ak je 20 još bolje, ali dok nekej računaš mislim da je bolje deti menšu dobit i vekša ulaganja pa ima prostora za manevar. Samo se bojim da nisem del premala ulaganja. Kaj velite?

sve u normali :D
ali nitko ne računa onih cca 200kg dušika koje je grašak ostavio u tlu ako je napravljena bakterizacija, a to se vidi na polju, ja sam posijao boxer ove godine za sjeme među zadnjima od ljuljeva, na površini gdje je bio grašak sa bakterizacijom, boxer divlja na polju, raste ko šašav prestigao je one ranije posijane.

druga kalkulacija je ta ako se radi bakterizacija i ako se kvržice prime, ne treba prihrana

ali to su sad več neke druge kalkulacije, uglavnom dobra ti je kalkulacija, i bolje je da ima mjesta za manevar jer se ljudi drže za svaku brojku , pa če reč e rekli su mi, ovak je bolje

super :D
 
Č

Čerevec

Guest
Je pak nesem ni štel govoriti o dušiku kaj ostane vu tlu, ni o poboljšanim vodozračnim odosima, ni o toma da se plodored proširil. To tolko vredi kaj za prav i nema cenu. Ali sve ima cenu. Tak i bakterizacija koju nisem računal, ali ona i neje nekaj skupa. Kaj ne?
 
B

Branimir 105 s

Guest
Čerevec kaže:
Netreba nikoga osuđivati, svako dela kak misl da je najbolše a i valjda kak mu je najjedostavneše. Kaj meni vredi kaj znam da bi z promjenom sjetvene strukture više zaradil, ak to trenutno nemrem premeniti. Jednostavno nemam čas toliko orati i sejati i snalazim se kak znam. Neko bi rekel " gle ovog norca, ništ se v školi ni navčil" a jebi ga treba se znati i z dreka zvleči.

Dobro veliš. Svaka čast bogecu, al i meni se isto vidi 4 kulture terati "malo" puno posla.
Al dobro zato smo tu da poberemo kaj nam najviše paše i primijenimo kod sebe.
ŠANANA IMT 565 kaže:
@ Branimir

Agrotron 110 je u dvorištu več 2 mjeseca više, prava pila, svakaj se priča, stari si je jako dobro s njim, guraju oni to pomalo bez frke, krediti se vračaju, to je bitno, živi se ,ak mu je tak lakše s silažama zakaj nebi, nema brige s balama, da ih ne ošteti, ovak samo izuzima i nosi pred krave, veli mi stari da mu je rekel da niti kila nejde po kvaru!

No el vidiš, kaj onda ljudi imaju kokodakati kaj čovek od svojega rada dobro živi? Najlakše je druge ogovarati i za sve kriviti državu.
Evo slikica sjenaže kod dotičnog
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bogec, jel mi možeš kaj napisat o toj bakterizaciji graška, al u njegovoj temi, da tu ne skrečemo, ne kužim to uopče, kaj, zakaj :scratch :scratch :scratch :scratch
 
Č

Čerevec

Guest
Jeftinije je silirati v silo, ak imaš s čim, neg bale omatati. Isto tak su jeftineše silo kobasice od silosa, ali to je priča za drugu temu.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Čerevec kaže:
Je pak nesem ni štel govoriti o dušiku kaj ostane vu tlu, ni o poboljšanim vodozračnim odosima, ni o toma da se plodored proširil. To tolko vredi kaj za prav i nema cenu. Ali sve ima cenu. Tak i bakterizacija koju nisem računal, ali ona i neje nekaj skupa. Kaj ne?


to je najmanja stavka u cjeni koštanja, stvarno najmanja, cca 100kn na ha

ali ako uzmemo da nismo morali dat cca 200kg kana u tlo za prihranu a ostalo nam je cca 200kg čistog dušika il kolko več nakon skidanja kulture , a kolko treba kana da nakupimo 200kg dušika, ali o to potom

branimir ta tehnika sa jako puno kultura ne mora bit na 100% površina, odabereš si velike parcele, i tamo to primjeniš, tamo izmjenjuješ te kulture, pa češ vidjet kak ti ide.
nije to veliki posao jer nikad ne dođe u isto vrijeme, jer se niti te kulture ne siju u isto vrijeme, niti skidaju s polja, u tome je i bit svega, nikad nije ogromna sezona, sve teče u kontinuitetu

šanana bum ti objasnio

e ljudi ja za 4 sata idem u štalu a vi nikak spavat, ako ko hoče moje krave nahranit možemo divanit i do jutra ;) :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Čerevec kaže:
A kaj cviliš! Malo prije si gemište potakal a ve bi spal!

dobar si prijatelju, odličan :D :D
 
B

Branimir 105 s

Guest
bogec kaže:
branimir ta tehnika sa jako puno kultura ne mora bit na 100% površina, odabereš si velike parcele, i tamo to primjeniš, tamo izmjenjuješ te kulture, pa češ vidjet kak ti ide.
nije to veliki posao jer nikad ne dođe u isto vrijeme, jer se niti te kulture ne sijeu u siro vrijeme, niti skidaju s polja, u tome je i bit svega, nikad nije ogromna sezona, sve teče u kontinuitetu

šanana bum ti objasnio

e ljudi ja za 4 sata idem u štalu a vi nikak spavat, ako ko hoče moje krave nahranit možemo divanit i do jutra ;) :mrgreen:

Ajd dobro još ćemo o tome malo poraspravljat još su bar dva mjeseca do početka sezone.
Nemrem belivit da sam doživel i to da se bogecu spava :mrgreen:Valda su ga vudrili ti gemišti :mrgreen: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Branimir 105 s kaže:
Ajd dobro još ćemo o tome malo poraspravljat još su bar dva mjeseca do početka sezone.
Nemrem belivit da sam doživel i to da se bogecu spava :mrgreen:Valda su ga vudrili ti gemišti :mrgreen: :mrgreen:

oh nekak nema dosta galona i hektolitara da se meni spava od toga, cmrčem jedan gemišt od 9 sati, več je topal ko da sam ga kuhao

ma bio sam na telenju sinoč do 3 ujutro ko susjeda, kad moraju prčkat po kravi a nemaju pojma o pojmu, sranje na treču a ne na kvadrat, a ja i stari nek izvlačimo situaciju , sluzi više nema, tele se napilo plodne vode......... :shock:

ajd morem ja i dalje, e sad neču ić spavat, idem nešt donest za jest,

a kak si ti branimir tak dugo budan :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Meni se sad krvavo ne spi,al da legnem nema me više na svijetu, onda mam čujem krave kak tule rano u 6, a to je več za 5 h, al kak iti spat dok smo svi glavni tu i rasturamo po temi :lol: :lol: :lol: :lol:
Prsti mi se puntaju po tipkovnici, county svira, valjda me to drži :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
B

Branimir 105 s

Guest
bogec kaže:
Branimir 105 s kaže:
Ajd dobro još ćemo o tome malo poraspravljat još su bar dva mjeseca do početka sezone.
Nemrem belivit da sam doživel i to da se bogecu spava :mrgreen:Valda su ga vudrili ti gemišti :mrgreen: :mrgreen:

oh nekak nema dosta galona i hektolitara da se meni spava od toga, cmrčem jedan gemišt od 9 sati, več je topal ko da sam ga kuhao

ma bio sam na telenju sinoč do 3 ujutro ko susjeda, kad moraju prčkat po kravi a nemaju pojma o pojmu, sranje na treču a ne na kvadrat, a ja i stari nek izvlačimo situaciju , sluzi više nema, tele se napilo plodne vode......... :shock:

ajd morem ja i dalje, e sad neču ić spavat, idem nešt donest za jest,

a kak si ti branimir tak dugo budan :mrgreen:

Ma vidiš kakvo je vrijeme ništ se ne radi osim hranjenja i cjepanja drva, pa sam si malo odkrmil po danu onak ko u dobra stara vremena u domu u kž.
Ajd da ne idemo van teme, kaj si donesel za jesti :mrgreen: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Branimir 105 s kaže:
Ma vidiš kakvo je vrijeme ništ se ne radi osim hranjenja i cjepanja drva, pa sam si malo odkrmil po danu onak ko u dobra stara vremena u domu u kž.
Ajd da ne idemo van teme, kaj si donesel za jesti :mrgreen: :mrgreen:

no tak je i kod mene, nahranim u štali, nahranim magarca(sebe) i bacim se na hrkanje.
i ti si bio u domu :D i ja, joj kak se tamo dalo dobro spavat, fino se najest paštete od čvaraka u domačoj radinosti i luka i spavanje
donesel sam si neke kolače mislim da su ružine kocke, i po tom mlatim

da ne skrenemo s teme jer je bobo budan, rec ti meni el si nabavio grašak bar nekvi za sijanje
 

Najnoviji postovi

Na vrh