• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

Č

Čerevec

Guest
grabik- legendo kaj si ti sve napisal. Netko koj ne pozna tvoj kraj pomislil bi da živiš na nekoj pustari, a ti na najplodnijoj zemlji u Hrvatskoj! Srečom ja poznam tvoj kraj i znam da tamo ima vrhunskih poljoprivrednika sa vrhunskom prinosima, ali trebaš poštivati agrotehniku. Prečitaj sve teme o krmnom bilju. Dečki su tu napisali u kratkim crtama sve važne čimbenike. A kaj se tiče ječma i kukuruza. Gle ove godine kukuruz je jeftin, dok iduče vjerovatno nebu. Ak imaš krave treba ti kukuruzna silaža jer je ona najjeftinije energetsko krmivo. Zakaj je tebi kukurz slabo rodil ne znam, ali oko Vukovara ima odličnih kukuruza i bez navodnjavnja, to znam. A u ishrani ti fali proteina i zato ti krave gube brzo mliječnost. Kukuruz i ječam su ti energetska krmiva i nemreš samo od njih složiti uravnotežen obrok. Dakle ti ak nema ništ drugo od krmiva osim sjena lucerne( izvrsno krmivo), kukuruza i ječma, moraš dodati u obrok još neke sačme soje ili suncokreta.
 
B

brundalo

Guest
@ grabik Ja mislin da ces morat poslusat bogeca i decke. Prvo tlo na analizu pa onda dalje. Taj kraj je inace bogom dan za poljoprivredu. A sta ti je reka bogec, ako imas dobru i kvalitetnu voluminozu skoro da ti drugo i ne triba
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
pitam se pitam :shock: gdje mi je ekipa od sinoč, sigurno spavaju, nahranili su krave i brže u krevet :mrgreen: :mrgreen:

šanana sigurno agrodol baca i po dvorištu, sve izvore zaraze bu ubio :mrgreen: hi hi
čerevec je tu, znači skupljaju se :D

ja sam uvjek za brzu rotaciju kultura , samo tako se stalno mogu imati visoki prinosi i velika kvaliteta, a to se pozna na kravama, a sve to iziskuje ulaganja, ali u konačnici u ishrani krava se podmiri sve
 
B

brundalo

Guest
bogec kaže:
pitam se pitam :shock: gdje mi je ekipa od sinoč, sigurno spavaju, nahranili su krave i brže u krevet :mrgreen: :mrgreen:

šanana sigurno agrodol baca i po dvorištu, sve izvore zaraze bu ubio :mrgreen: hi hi
čerevec je tu, znači skupljaju se :D

ja sam uvjek za brzu rotaciju kultura , samo tako se stalno mogu imati visoki prinosi i velika kvaliteta, a to se pozna na kravama, a sve to iziskuje ulaganja, ali u konačnici u ishrani krava se podmiri sve
Jos kad bi uz 4 sise za mliko imala i 5-tu za gemist he he. Procita san postove procita. Zaruzili vi a?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ja ne bi rekao da mu fali proteina u hranidbi,ako hrani sa lucernom...ali da fali voluminoze,to sigurno..zašto navodiš silažu kao nužno zlo?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
brundalo kaže:
Jos kad bi uz 4 sise za mliko imala i 5-tu za gemist he he. Procita san postove procita. Zaruzili vi a?

malo :mrgreen: , svi krave imamo i skoro dizanje za u štalu a mi nikak ič spavat, i taman zaspem i ajmo dizanje

branimir valjd još spava :mrgreen: :mrgreen: il je u zakašnjenju u štali
al naučili smo branimira da bude nočna ptica :D
 
Č

Čerevec

Guest
Bogec kaj se tiče benurala- možda je ta hajka na benural i krenula zato kaj su ga smatrali nekom smjesom. On je dodatak hrani. Osobno mislim da je cukor za tov. Z njim moreš zamjeniti u tovu čak 30% proteina, a jeftin je. A biki ovak onak ne žive dugo:))
 
Č

Čerevec

Guest
abrkili kaže:
ja ne bi rekao da mu fali proteina u hranidbi,ako hrani sa lucernom...ali da fali voluminoze,to sigurno..zašto navodiš silažu kao nužno zlo?
Fali mu proteina jer daje samo sjeno lucerne i šrot od kukuruza i ječma koji su bogati energijom.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Čerevec kaže:
Bogec kaj se tiče benurala- možda je ta hajka na benural i krenula zato kaj su ga smatrali nekom smjesom. On je dodatak hrani. Osobno mislim da je cukor za tov. Z njim moreš zamjeniti u tovu čak 30% proteina, a jeftin je. A biki ovak onak ne žive dugo:))

pa na neku ruku i da , jer ljudi nemaju mjere, vide ide im dobro s benualom pa udri onda po tome

dušik je sastavni dio bjelančevina, a bjelančevine mišiča, i zbog toga benural pomaže u tovu da bi se brže izgradila tjelesna masa, i ko što kažeš junad je krače kod uzgajivača pa mogu proč te malo veče količine benurala

sa kravama treba pažljivo
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
abrkili kaže:
e tu je dosta posla... ako te interesira,najjeftinije proteinsko krmivo je lucerna koja sadrži 15% proteina,a isto i kalcija,pa je jako dobra za hranidbu krava..


Interesuje me koliko dobijam pravljenjem sjenaze iz lucerke u odnosu na sjeno ako je to moguce, odnosno da li bi se isplatilo u mom slucaju da placam baliranje i pakovanje u odnosu na sjeno.

Takodje ako u toku susenja padne kisa da li mogu da pakujem lucernu u sjenazu, spasavanje sijena od propadanja, kolika smije da bude vlaga lucerne za pakovanje u sjenazu, znaci ekonomska racunica vise nije u pitanju nego spasavanje sjena da ne propadne.

Konkretno ove godine,sorta osjecka 66, parcela od 4 jutra prvi otkos lucerne , druga godina ,visina stabljike od otprilike minimum 1m visine , cvjetova prakticno nije ni bilo samo pupovi, 1400bala sijena prosjeka 14kg bala, cetiri otkosa svaki sve manje s tim da je 4 otkos zbog suse bilo oko 700bala. Kod sijanja oko 200kg7jutro 7-20-30 i prskanje prve godine pulsarom litra jutro cijena litre oko 400kn. S tim da je svaka slijedeca godina prinos nesto pada da bi 5 godina naglo pao ali ljulj bi preuzeo lucernu i uz malo kise i uree moglo bi se jos jednu godinu kositi. Prosle godine sam imao staru lucernu koju je preuzeo ljulj kosio sam ljulj jako mlad u kojem je bilo lucerne ,sijeno nije bilo suvo jer je bilo hladno krave su to jele kao da nisu normalne bilo je i vise mlijeka ali zato kad su srale, samo je prskalo iz njih , bilo je opasno da se ulazi u staju a i krave su bile po usi umazane od balega:)

S tim da je prosle godine posijana lucerna podbacila zbog suse, nije joj se dovoljno razvio korjen ali je opet "nesto" bilo za kosnju, u jesen se razvila zbog kasnih kisa tako da na godinu nece biti posljedica na prinosu.
 
Č

Čerevec

Guest
Sjenaža lucerne ima 61g sirovih proteina a sijeno lucerne 39g sirovih proteina. Pa si računaj. Ak imaš kud spremiti sijeno moreš i tak. Ali buduči da imaš silos nemoj komplicirati. Nemoraš ti spremati sjenažu v rolo bale. Sjenaža se dela kad krmino postigne 70% vlage.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
daj se bogec uključi.. :D

ne znam ti ja baš o sjenažama,ali ako je pokislo,onda ni za sjenažu neće biti puno bolje...
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Čerevec kaže:
abrkili kaže:
ja ne bi rekao da mu fali proteina u hranidbi,ako hrani sa lucernom...ali da fali voluminoze,to sigurno..zašto navodiš silažu kao nužno zlo?
Fali mu proteina jer daje samo sjeno lucerne i šrot od kukuruza i ječma koji su bogati energijom.

Krave jedu sjena od lucerne koliko mogu da pojedu, pitanje je ako im pocnem davati silazu nemogu vise toliko pojesti sijena, da li ce opasti kolicina mlijeka ili se povecati.

Krava pojede od 10-15kg sijena i oko 7-8kg srota. ako im dam vise srota pocinju sve rjedje da seru mlijeka ima vise ali mislim da nije dobro a vise sijena nema efekta.
Da kazam da i genetski materijal nije bas nesto, imam recimo junicu krizanku simentalke i crvenog holstajna(prva laktacija) koja jede sijena koliko moze pojesti a srota ne moze vise pojesti od mozda 6kg-7 kg visak ostavi u jaslama. I ima oko 27litara mlijeka i u laktaciji je oko 1,5mjesec a takodje i simentalku u 4laktaciji koja je imala maksimum od 27litara i teska je oko 950kg i nije debela kako simentalke znaju biti.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Za sada imam oko 20komada sa junadi i teladi sve zajedno a silaza nije problem zimi jer se sporije kvari a kad je toplije moram da je trosim brzo da se ne bi kvarila, zato se siliralo u tankom sloju pa folija pa ponovo siliranje pa folija i prvo malo gornjeg sloja pa donjeg da se ne bi kvarilo(oksidiralo) ako nije svjeza vise ne jedu tako dobro i dosta se baca itd. , ne znam da li bi sad ovi novi sano konzervansi nesto popravili ali ljeti cisto sumnjam da bi puno pomogli.
 
Č

Čerevec

Guest
Čoveče pa tebi krave imaju potencijala, ali uz ovu ishranu nebudu dugo dojile. Ak imaš silažu daj im 15 kg dnevno i 8 kg sjena. Zmešaj 50% kukuruza, 20% ječma, 20 % sojine sačme, 8.5 % posije i 2.5 % kamisana. Takva smesa ti 1kg za 2l mlijeka. voluminoza ti je za uzdržne potrebe i negdi 12l.
Krave koje su u laktaciji nebudu vjerovatno povečale proizvodnju ali budu ju duže zadržale i na kraju bu više mleka.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili kaže:
daj se bogec uključi.. :D

ne znam ti ja baš o sjenažama,ali ako je pokislo,onda ni za sjenažu neće biti puno bolje...

čitam, vidim da mu čerevec objašnjava, a i tebi dobro ide :D

ovako čudi me jedno a to sam na više mjesta čuo i vidio, a to je kad daš kravi jest pa da ona mora kenjat, ideš, pa naravno da mora, a ako jede sjenažu koja je lakše probavljiva onda pogotovo, neče kenjat cigle od sjenaže.
teško je pomoč ako se ništa ne želi usvojiti od novih tehnologija, ovo sa sijenom i šrotom je klasika nad klasikama, i tu trebaju radikalne promjene jer uvjete na poljima ima, ali treba volje i znanja i krave bi mu još bolje dojile

drugo treba izbacit taj camisan, kolko sam ja uvidio podosta se njih žali na to.
čerevec vidim i ja da mu krave imaju potencijal , samo ne kužim zašto ne želi intenzivirat proizvodnju :shock:

lucerna je ok, kao sjeno ali još bolja kao sjenaža, ali veli da mu je skupo
kukuruzna silaža nula bodova, a vrijedno je krmivo, a gdje su ljuljevi

abrkili vidim ja dobro barataš sad krmivima, sve ja čitam :D i brundalo je dobar :D
 
Č

Čerevec

Guest
Neznam ja kakov je camisan ali to čovek koristi. On svoja polja morepuno bolje koristiti.E da ja tam živim. Samo da nije zemlja pri njima tak skupa ja bi se preselil v Srem.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Idam da vidim u staju pa onda na spavanje ,treba da se oteli jedna junica ovih dana, laku noc forumasima.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
a jedan semestar hranidbe sam skoro odslušo..čekaj da odslušam specijalnu hranidbu.. ;)

@červec:po kravi u obroku treba biti 6 kg silaže /100 kg tjelesne mase,znači da bi prosječna krava trebala dobiti 30-ak kg kvalitetne silaže,ali pošto nijedna silaža nije u suhoj tvari idelna(30% suhe tvari) da bi je bilo dosta 30 kg,onda po kravi ide i do 50 kg silaže dnevno.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Čerevec kaže:
Neznam ja kakov je camisan ali to čovek koristi. On svoja polja morepuno bolje koristiti.E da ja tam živim. Samo da nije zemlja pri njima tak skupa ja bi se preselil v Srem.

Neki traze za jutro i 4500E za jutro a za najam neki nude i 1500kn jutro na godinu:) , zemlja se ovdije mora vrlo "racionalno" koristiti za najam dajem 1200kg kukuruza u klipu po jutru i to srednje ranog znaci prakticno suhog:)
 

Najnoviji postovi

Na vrh