• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
abrkili kaže:
@grabik:vidim da spominješ suhu tvar i daješ primjer kako tvoje krave dobiju 19 kg hrane(suhe),što nije nikako isto..Svaka hrana ima određeni postotak vode u sebi,pa i lucerna i koncentrati...

Da slazem se, ali na koji postotak vode se svodi suha materija to mi reci, recimo da osusis kukuruz na 0% vlage moras da ga karboniziras jer je jedan dio vlage vezan na molekularnom nivou, tako su me barem ucili na faksu koliko se sjecam u predmetu susara a onda to nije vise kukuruz.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e pa ne govorimo o tome..

želim ti reći da ako je u smjesi 20 kg suhe tvari,onda nećeš stavit 10 kg sijena i 10 kg koncentrata,već nešto više,da bi se riješio vode,tj da bi u smjesi imao zaista 20 kg s.t...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
grabik kaže:
Da se osvrnem na post od sanana


Drugo za sjenaze i silaze, ako budem hranio sjenazom litra mlijeka bit ce mi 2 puta skuplja i puno manje novca ce mi ostati u novcaniku a zbog toga i drzim krave da bi imao sto vecu zaradu od njih.
Neka nitko ovaj post ne smatra kritikom, jednostavno na takav nacin ja funkcionisem.


Ne bih se složio s tobom da je skuplja ishrana krava s sjenažom nego s koncetratom, moje je mišljenje da se više isplati trpati krave sa sjenažom, a kaj se tiče koncentrata, samo osnovni vitamini i proteini za nijansiranje kvalitete mlijeka, to je moje mišljenje!!!

Ne smatram nikakvu kritiku u onom tvom postu, to je tvoj način ishrane, kasnije češ vidjeti što je isplativije!!! ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
šanana:ako misliš hraniti krave samo sjenažom i vitaminima,od kud misliš da ćeš nahraniti mikrofloru buraga?želim reći da ti treba energije za preradu sjenaže...
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
abrkili kaže:
e pa ne govorimo o tome..

želim ti reći da ako je u smjesi 20 kg suhe tvari,onda nećeš stavit 10 kg sijena i 10 kg koncentrata,već nešto više,da bi se riješio vode,tj da bi u smjesi imao zaista 20 kg s.t...

Sad sam procitao da se racuna na 0% vlage ili 100%ST , vidis to nisam znao ali.....
Onda bi sijeno trebalo smanjiti za jedno 7-8% , jecam za 9% i kukuruz za 12% , prakticno prosijek bi bio 10-tak% da bi vlaga bila 0%. Nije mi logicno ali ako tako racunaju OK.
Znaci nije neka velika greska oko 10% i to samo za ST za proteine se ne mjenja. Bila bi greska za silazu ili sjenazu jer je tamo ST vrlo mali.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
abrkili kaže:
šanana:ako misliš hraniti krave samo sjenažom i vitaminima,od kud misliš da ćeš nahraniti mikrofloru buraga?želim reći da ti treba energije za preradu sjenaže...


Pojasni mi to malo, molim te :scratch :scratch :scratch

Ako misliš da krave trebaju jesti sjeno :?: :?: :?: , pa trebale bi, ako na to misliš, svakako da bi trebale, ali...
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
ŠANANA IMT 565 kaže:
grabik kaže:
Da se osvrnem na post od sanana


Drugo za sjenaze i silaze, ako budem hranio sjenazom litra mlijeka bit ce mi 2 puta skuplja i puno manje novca ce mi ostati u novcaniku a zbog toga i drzim krave da bi imao sto vecu zaradu od njih.
Neka nitko ovaj post ne smatra kritikom, jednostavno na takav nacin ja funkcionisem.


Ne bih se složio s tobom da je skuplja ishrana krava s sjenažom nego s koncetratom, moje je mišljenje da se više isplati trpati krave sa sjenažom, a kaj se tiče koncentrata, samo osnovni vitamini i proteini za nijansiranje kvalitete mlijeka, to je moje mišljenje!!!

Ne smatram nikakvu kritiku u onom tvom postu, to je tvoj način ishrane, kasnije češ vidjeti što je isplativije!!! ;)

Mislio sam za mene skuplja, moram da platim baliranje u rolo bale plus toga omatanje a i nemam mehanizaciju za manipulaciju tim balama, drugi nacin je pokretni vuceni silo kombajn sa pikapom koji bi mogao da isjecka sijeno da bih ga mogao silirati ni to nemam pa zato je skuplja.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
ŠANANA IMT 565 kaže:
abrkili kaže:
šanana:ako misliš hraniti krave samo sjenažom i vitaminima,od kud misliš da ćeš nahraniti mikrofloru buraga?želim reći da ti treba energije za preradu sjenaže...


Pojasni mi to malo, molim te :scratch :scratch :scratch

Ako misliš da krave trebaju jesti sjeno :?: :?: :?: , pa trebale bi, ako na to misliš, svakako da bi trebale, ali...

Pogledaj slike koje je bogec slikao svojih 50t srota , sta mislis da ce raditi sa njim , nagradno pitanje:)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A vi mislite na šrot!!!! :mrgreen:

Pa ja to uopče niti ne spominjem, podrazumjeva se valjda da svaki stočar mora imati doma šrot kukuruza, ječma, zobi..... + stočno brašno iliti posije, naravano od tog se pravi vlastita smjesa u koju se dodaju vitamini i minerali!

ne želim non stop pisati o šrotu, ak netko s tim ne hrani, onda stvarno neznam ;) :roll: :roll: :roll: , to je normalna ishrana kod svih + vitaminski dodaci!

Ali pustimo to, s time svi hranimo, nego mene najviše zanima voluminoza, za koju grabik kaže da mu je neisplativa!
Po tome, je neisplativa i meni, nema balirku ni omotač, jedino imam vilice za rol bale (u izradi), pa svejedno ču se upustit u to!!!
Držim da je hranidba sa sojom i sličnim definitivno skupa, a proizvesti svoje voluminoze nije toliko skupo, a rezultati su veči, nemora se nužno balirati, cijelo prolječe, ljeto i jesen možete voziti zelenu masu pred krave (ljuljevi, lucerna, sirak, su-su, grašak, sve to krave pojedu zeleno, potrebno je samo izdvojiti novac za baliranje za nekih 4 - 5 mjeseci hranidbe tokom zime za baliranje, znači ako imte 10 krava, nek vam pojedu balu sjenaže za 3 dana, lagano je izaračunat koliko bala treba, a to nisu novci koje čete izdvojit za soje, pogače i tome slično!!!! ;)
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
sanana i sijeno je voluminoza. A sto se tice soje ja je mogu proizvesti jedini nedostatak u odnosu na grasak je tostiranje ali u svemu ostalom je bolja od graska. Ja znam da sa prekomjernim udiom proteina iz koncentrata a nedovoljnim unosom ST unistavam jetru mojim kravama , ali omjer koji dajem za sada je u granicama normale.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
grabik kaže:
sanana i sijeno je voluminoza. A sto se tice soje ja je mogu proizvesti jedini nedostatak u odnosu na grasak je tostiranje ali u svemu ostalom je bolja od graska. Ja znam da sa prekomjernim udiom proteina iz koncentrata a nedovoljnim unosom ST unistavam jetru mojim kravama , ali omjer koji dajem za sada je u granicama normale.

Slažem se s tobom, ali i ne u tome da je soja bolja od graška, mora biti jako kvalitetno sijeno da bi donekle postigao razinu, koju imaš sa sjenažom!

Kod mene je recimo problem to sjeno, nikad nemam kvalitetnog sjena, jednostavno livade više nisu sposobne za neku veliku proizvodnju, nije bitno dali čete sjenažu silirati il omatato, bitno je da je kvalitetna, a daleko je bolja od sjena!

Što se tiče sjena lucerne, ja je ne sučim, pohranim je svu za zeleno i to do 6 otkosa godišnje jako dobre kvalitete, sad trenutno hranim sa sjenom talijanskog ljulja i silažom i dobro razumijem sve u vezi sjena lucerne o kome ti pričaš!
Praksa se kod mene pokazala, kad ima dam obično sjeno u jasle, samo bulje u mene, a kad dobe sjeno ljulja ne dižu glave iz jasli, vjerujem da je tako i s lucernom, a i osjeti se na mlijeku, ne puno, al se osjeti! ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
bilo bi red da ponovimo osnove jer ovo ne vodi baš u napredak

krava je preživač, traži jako puno voluminozne krme , a ako želimo i puno mlijeka., onda traži puno voluminoze jako visoke kvalitete, to je osnova , to je alfa i omega

koncentrati koje kupujete ima bar nekoliko marži sve dok ne dođe do vas, upitne kvalitete, nikad se ne podudara sa tablicama, ama baš nikad

što širi spektar voluminozne krme , do ugljikohidratne do proteinske smanjuju davanja u gotovim novcima za koncentrate.
proizvodnja zrna je najskuplja , bila i bit če, zauvjek

što se tiče silaže u koju grabik ne vjeruje, a cjeli svijet na tome zasniva jeftinu hranidbu, a efikasnu, pazi u toj silaži je i zrno, ima največu energiju, nitko to zrno nije ukrao iz te mase, a ti ju podcjenjuješ, hraneči junice tj debljajuči ih i krave u suhostaju, a krave koje ti daju novac, na njima šparaš, to je očito neki paraleni svemir u kojem moje riječi ne dopiru do toga kome pričam

uvidjeli smo svi da nemaš mehanizaciju, u redu ne ulazimo u tvoje imovinsko stanje, niti te želimo na taj način diskriminarat tebe , tvoju obitelj, ni imovinsko stanje

ali niti ja nisam do ove godine imao balirku, veliki traktor, a imao sam stotine bala, najbolju mlječnost, u ve to prijatelju treba uložit znanje i novac, da bi se to kroz vrijeme vratilo

vidim stalno su izračuni oko nekih koncentrata, računate najskuplju verziju, krava je preživač i samo preživač

grabik mogu te nešto pitat, kolko imaš godina :?: jer jako teško usvajaš bilo kakve savjete, bilo kakve promjene od konzervativne klasike koja se bilo gdje više primjenjuje, bar na nekoj ozbiljnijoj razini

nemoj ovo molim te shvatit zlonamjerno, jer ljudi u svijetu plačaju da im neko pomogne, a mi samo čekamo da pomognemo, jer ovdje nas ima koji ti žele pomoči i uvjek to budu napravili, stoga shvati ovaj post kao nešto na što se možeš osloniti jer imaš koga pitat i da te može vodit kroz cjelokupni proces proizvodnje :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Tak je bogec, tvoje znanje je i moje znanje, koje se nadopunjava :mrgreen:

Ja več neznam kaj da čovjeku na pišem, kud i sam još najbolje neznam, tj. učim se od vas koji to znate i koji to tako radite, a da ne govorim o tome da se ne isplati, a on jednostavno nekaj po svome.....i svome.... :roll:

Htio bih pomoči, jer ste vi meni uvelike pomogli da krenem u mljekarstvo, a ne kao dosadašnje preživljavanje, koje je moglo trajati i trajati, da recimo nisam vas poslušao, treba jednostavno malo uložit i rezultati dolaze sami na pladnju, smo ih trebate sebi uslužit ;)
 
B

Branimir 105 s

Guest
A ja mislil sad bu opral Šananu da ne valja hranit zelenom masom :blackeye

Dajte da malo još o tome prodiskutiramo. Veli Šanana on bi hranil zeleno kroz ljeto i napravil sjenaže samo za zimu. Tu smo prije par dana raspravljali o hranjenju zelenom masom i došli do djelomičnog zaključka da bi bilo bolje napraviti silaže i sjenaže za cijelu godinu i hranit tako radi ujednačene hranidbe, probave itd.
Opet gledam po kojekakvoj literaturi i ima dosta toga o hranidbi zelenom masom i svadje se navodi kao najjeftiniji i "najbolji" način ishrane, pogotovo ispašom. Primjera radi Austrijanci na Steyre ugrađuju i 430 okretaja kardana tak da bez problema mogu terat prednju kosu i samoutovarku. Jučer sam našao neke tekstove u kojima sam Štafa govori o korištenju smjese s graškom kao zelene mase.
Osobno mislim da je problem upravo u mehanizaciji. Računam i nikak mi nemre izač isplativo dok oni deru ljude 100 kuna po bali.
Pod predpostavkom da se ne posjeduje vlastita mehanizacija za spremanje sjenaže jel onda nije ipak isplativije hraniti zelenom masom, imati neke oscilacije u proizvodnji poradi vremenskih neprilika, slabije kvalitete hrane zbog korištenja van optimalnih rokova zriobe ili plaćati drugima nerealno visoke troškove najma mehanizacije.
 
B

brundalo

Guest
@ grabik ja necu nista puno pametnoga rec. Bogec je reka sve. samo cu ti kazat jednu stvar. Ja iman ovce i koze. Prezivaci ko i krave. Ima normalno razlike ali u osnovi je sve isto. Meni se ovu godinu poklopilo previse toga losega i tesko san nastrada. rezimirajuci tako i gledajuci knjige iz proslih godina(podatke koje san vodija) zakljucija san samo jedno voluminoza lipa zelena ili sta bolje konzervirana je najbolja spiza. sad cu ti kazat nesto od cega ce mnogi uzgajivaci ostat paf. Prije 5 godina ovca mi je donila na svit janje koje san odma mora maknut jer nije bilo sposobno za zivot. mislija san se dali sa je uopce muzem. Ej zamisli must samo jednu ovcu. vrag mi nije dao mira i ja kazen ajde provat cu i to. Ovca na samoj zelenoj hrani(bilo kise ka uprici cilu godinu,nisi se moga obranit od trave) i znas kolika je bila mlijecnost na vrhu laktacije, ustvari cili prvi misec nakon laktacije dobija san ukupno u misec dana 102 litre mlika. Pazi 102 litre. toliko ne daju pojedine ni u laktaciji od 6 miseci. Ja san od te ovce dobija ukupno za 6 miseci 450 litara mlika odnosno 75 kg sira. To ti je prosjek od 2,5 litara dnevno. Ljudi su se cudom cudili da odakle ja vadin mliko. znas koliko san dava kukuruza i jecma dnevno. samo pola kila. sve ostalo travina. Od tada ja trosin malo zrna (10ak tona godisnje ajde neka je i 15 jer iman koze) Neman veliki traktor, neman strojeve koje vi ovdi imate i bas zato gledan slusan i pitan jer buden li dovozija hranu sa strane najeba san tesko. Nema veze da nemas strojeve ako budes slusa bogeca imat ces ih kroz godinu dvi. A ako ne najebat ces i punit necije dzepove. ja mislin da ti se sa dobron agrotehnikom vise isplati sijat "travu" nego bacat novce na razne koncentrate. evo pogledaj malo postove pa ces vidit da ja i bogec sad tadimo na tome da i u ovom kamenjaru posijemo sudansku travu i sirak, da bi i u srcu lita ima zeleno za blago. nece bit puno(1/2 kektara ali ce neki vrag valjda niknit) a jos ako bude kise ......... :) :) :)
Sa ovi nsvin san ti tija rec ovo da su uvik pametniji covik i tovar (magarac) nego sami covik. Normalno ovo je bez uvrede.
Jer nijedna bestija se nije najela od matematike. Pusti pricu i filozofiju teoreticara, ovdi ti govori covik iz prakse(bogec)
:) :)

Branimir 105 s kaže:
A ja mislil sad bu opral Šananu da ne valja hranit zelenom masom :blackeye

Dajte da malo još o tome prodiskutiramo. Veli Šanana on bi hranil zeleno kroz ljeto i napravil sjenaže samo za zimu. Tu smo prije par dana raspravljali o hranjenju zelenom masom i došli do djelomičnog zaključka da bi bilo bolje napraviti silaže i sjenaže za cijelu godinu i hranit tako radi ujednačene hranidbe, probave itd.
Opet gledam po kojekakvoj literaturi i ima dosta toga o hranidbi zelenom masom i svadje se navodi kao najjeftiniji i "najbolji" način ishrane, pogotovo ispašom. Primjera radi Austrijanci na Steyre ugrađuju i 430 okretaja kardana tak da bez problema mogu terat prednju kosu i samoutovarku. Jučer sam našao neke tekstove u kojima sam Štafa govori o korištenju smjese s graškom kao zelene mase.
Osobno mislim da je problem upravo u mehanizaciji. Računam i nikak mi nemre izač isplativo dok oni deru ljude 100 kuna po bali.
Pod predpostavkom da se ne posjeduje vlastita mehanizacija za spremanje sjenaže jel onda nije ipak isplativije hraniti zelenom masom, imati neke oscilacije u proizvodnji poradi vremenskih neprilika, slabije kvalitete hrane zbog korištenja van optimalnih rokova zriobe ili plaćati drugima nerealno visoke troškove najma mehanizacije.
Samo bi reka ovo. A razmislja li iko o strojnim prstenovima. Bilo bi puno jeftinije....
 
B

Branimir 105 s

Guest
brundalo kaže:
Samo bi reka ovo. A razmislja li iko o strojnim prstenovima. Bilo bi puno jeftinije....

E to je već za drugu temu.
Ja bi isto rekel samo jednu stvar. Ministarstvo, ak bude para, nabavu mehanizacije u strojnim prstenovima sufinancira s 80%.
 
B

brundalo

Guest
A nista ajmo otvorit temu strojni prstenovi i...........pocet, orat, sijat, balirat, transportirat.....i zaradjivat pare :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Branimir 105 s kaže:
A ja mislil sad bu opral Šananu da ne valja hranit zelenom masom :blackeye

Dajte da malo još o tome prodiskutiramo. Veli Šanana on bi hranil zeleno kroz ljeto i napravil sjenaže samo za zimu. Tu smo prije par dana raspravljali o hranjenju zelenom masom i došli do djelomičnog zaključka da bi bilo bolje napraviti silaže i sjenaže za cijelu godinu i hranit tako radi ujednačene hranidbe, probave itd.
Opet gledam po kojekakvoj literaturi i ima dosta toga o hranidbi zelenom masom i svadje se navodi kao najjeftiniji i "najbolji" način ishrane, pogotovo ispašom. Primjera radi Austrijanci na Steyre ugrađuju i 430 okretaja kardana tak da bez problema mogu terat prednju kosu i samoutovarku. Jučer sam našao neke tekstove u kojima sam Štafa govori o korištenju smjese s graškom kao zelene mase.
Osobno mislim da je problem upravo u mehanizaciji. Računam i nikak mi nemre izač isplativo dok oni deru ljude 100 kuna po bali.
Pod predpostavkom da se ne posjeduje vlastita mehanizacija za spremanje sjenaže jel onda nije ipak isplativije hraniti zelenom masom, imati neke oscilacije u proizvodnji poradi vremenskih neprilika, slabije kvalitete hrane zbog korištenja van optimalnih rokova zriobe ili plaćati drugima nerealno visoke troškove najma mehanizacije.

Ma nemože me oprat niti s..., neznam čime, ja stojim iza svojih uvjerenja, volja upija znanje, samo treba radit!!

Ja ču još 2009 hranit tokom ljeta za zeleno, s time da ču cijele godine, počevči s graškom i zobi početi spremati sjenažu za kasnije, naravno i sudansku ču posijat, nešto če se izbalirat, nešto če se vozit za zeleno, imam posijane lucerne od prije, ona ide komplet za zeleno, a ima i repice nešt, ona če također u mix sa lucernom cijeli 4 i 5 mjesec!
Imam dobru kosilicu, savršenu samoutovarnu, asmo treba svaki dan nakosit i dovezti da uvijek bude svježe za ujutro, znao sam ja i poslije škole, do 10 sati preko ljeta, dok je malo zahladilo otić po travu, nakosim i dovezem, nije problem, najisplativije i najjeftinije, s balama polako, kako kaže brunadalo za koju godinu će se kupit balirka sama od sebe, ja vjerujem u to i zato ču se mučit da to i steknem, nije mi teško i neču dat zapravo nekima da to pobiju u meni!
Znam što pričam, cijelo ljeto sam kosio svježu lucernu za krave, debelo se poznalo na mlijeku, al kad je došla zima, trave više nema, e tu dolaze problemi lagano, zato, ma kakve smjese, samo voluminoza i voluminoza, da sam posijo nešt ljulja u 8 mj., da sam, al nisam i sad ispaštam do prolječa, a stvarno su uvijeti za rad bili više nego dobri, na greškama učim i nedam nikom zapravo ko nije u pravu!!! :mrgreen: ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
u nekoj konvencionalnoj proizvodnji u kojoj standarde zadovoljavaju puno niže proizvodnje mlijeka ishrana svježom zelenom masom je izvrsna , ali kad se govori o velikim mlječnostima, u kojima krave daju 40 il 50 ili više mlijeka e tu je priča malo jako drugačija.

mi svi želimo pokositi u najboljoj fazi , kad je krma najbolja, i da su vremenski uvjeti najbolji, i kod spremanja sjenaže to ide, ali ako govorimo o zelenoj košnji i ishrani svježom hranom, tu je priča jako drugačija, naime spominješ grašak i žitarice koje imaju širok spektar košnje, e ali kvaliteta jako, jako, jako, jako varira, a to krave osjete, prvo če osjetit starenje žitarice, kod trave uparenost, prestarenje.....bla bla bla

jedino sirak ima najširi raspon upotrebe kao svježa hrana, ali zahtjeva mehanizaciju tj utovarke sa noževima, jer je to ogromna masa.
ja sam prošle godine hranio svježim sirkom ali on se neče uparit niti nakon tri dana, izvrsna hrana, ali ko nema noževe , misim da se budu svi posvadili na prvoj prikolici jer je jako teretan

ja ne mogu utjecat na nečiji život, niti imovinsko stanje, niti želim ulazit u bilo kakve povrede nečijih privatnih stvari, ali taj koji čita mora znati šta je najbolje, koja je iskoristivost, koja poboljšanja donosi, koja olakšanja, a sami određuju kako če radit.
neču napadat šananu, on želi, on hoče :D prvi korak je napravio , posijat če grašak, pa ljuljeve , polako ali sigurno če uspjet, a što je najbolje on nas sluša :D
strojni prstenovi, teško da mogu opstat kod stočara, npr, spremanje sjenaže, KO JE PRVI, KO ZADNJI, tu su svi sebi prvi, tu nastaju svađe, ko to popravlja, ko s tim upravlja, kod dođe frka s vremenskim uvjetima, tu garantirano se svi posvađaju, to sam vidio milijun puta

branimir, po pisanju ti budeš jako dobar stočar, imaš tehnologiju, uvodiš nove kulture, radiš onako kako treba, i rezulati neče izostat, i uvjek mi je zadovoljstvo s tobom raspravljat, bar da je takvih više, i ja vjerujem da če nova štala kod tebe bit ponos :D :D :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
brundalo kaže:
A nista ajmo otvorit temu strojni prstenovi i...........pocet, orat, sijat, balirat, transportirat.....i zaradjivat pare :mrgreen:

Nije bitno zaradit pare na drugima, bitno je pomoči si međusobno, a to puno znači, zapravo najviše znači, a kad si pomognemo sami međusobno, tu čemo si zaradit pare i onda fešta :mrgreen: :mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh