• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
abrkili kaže:
joj dečki,dečki,raspisali se vi nadugačko i naširoko.... i polako idete u OFFTOPIC!

ONTOPIC:

@šanana:vidim da stalno hvališ voluminoze i uzdižeš ih do neba.zašto misliš da su one NAJ... ?

E o tome zakaj mislim da su najbolje bi se dalo pisat i pisat, ali pošto se držim bogecovih riječi ko pijan plote neču ništa posebno objašnjavat, čovjek vas je sve uvjerio, pa tako i mene, još kad probam to i na svojoj zemlji, uz takvo stručno vodstvo mora bita najbolja voluminozna ishrana mojih krava ;) ;) ;)
Pa svi oko mene koji imaju više krava prave sjenaže, to je valjda dovoljan dokaz da je NAJ :mrgreen: :mrgreen:
Istina sve se to temelji na ljuljevima i lucerni, ali kad ja krenem u svoj kraj s graškom u kombinaciji, možda još netko krene mojim stopama, ako se naravno dobro pokaže, a tu če bogec profitirat na sjemenu, jer ja ču dok god ne počnem proizvoditi svoje sjeme uvijek radije kupiti sve sjeme od njega nego u trgovini, a svakako ču ga preporučit drugima!!!! :!:

Voluminoza je jednostavno kravi najbolji izvor svih potrebnih svojstava za proizvodnju mlijeka, krave bi dobro davale i da se hrane samom voluminozom, bez šrota i smjesa, moje mišljenje :mrgreen: ;)
Ja mislim da je to odavno dokazano!!!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@šanana:eek:pet ti morat postavit pitanje,a zašto misliš da je voluminoza tako dobra za mliječnost?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
abrkili kaže:
@šanana:eek:pet ti morat postavit pitanje,a zašto misliš da je voluminoza tako dobra za mliječnost?


Gle, vidim lagano me provociraš :| :| :|
Ja nisam završio ama baš nikakvu školu koja ima veze s svojstvima trava, potrebe krava, dnevni obrok, svojstva mlijeka, te pojmove neznam napamet, tu ste vi koji idete u poljopreivredne struke, moja je struka tehničar za računalstvo, tako da neču moči ja napisat koje je svojstvo svake trave napamet i te stvari, znam ono kaj sam čul od vas, čitam kojekakve literature, učim se toj teorijskoj strani preko vas tu na forumu, tak kak da ti ja objasnim da je voluminoza najbolja, jednostavno vidim dok mi krave jedu travu, da ju rado jedu, imaju više mlijeka, zadovoljnije su, mirnije, nemaju kojekakva klanja, nisu živčane, ne tuku se.....jednostavno jedu i uživaju :mrgreen: , a kad nema trave priča je bolnija, a to ja vidim na sebi i na novčaniku, zato tvrdim da je voluminoza NAj, do sad u životu sam posijao jedno 5 ha ljuljeva i 3 ha lucerne i to je sve, iz prakse nemam iskustva kojim bi se mogao pohvalit i pomoči drugima kao npr. ti i bogec, kad probam vidjet ču, a sigurno če biti bolje nego sušenje sjena od kojeg tako i nema neke prvelike koristi.
Jel me sad kužiš, ja neznam kaj da drugo napišem na ono tvoje pitanje, bez ikakve uvrede molim, fulao sam si struku zbog problema doma i sad mi je žao, mislio sam probati upisati agronomiju pošto sam imao dobre uvjet za to, al opet niasm zbog stanja doma, vidjet ču kroz koju godinu, nebi smjelo biti kasno za to!
 
B

brundalo

Guest
bogec kaže:
bum ju pitao kad ju drugi put vidim :D znam ja da tu spadaju i ovce i koze
to smo malo usputno razgovarali, šta želiš konkretno znat da ju pitam oko ishrane ovaca

Ma saznaj sta vise mozes. Nije obavezno ali je pozeljno. znas zasto ovo govorin, volija bi cut nekoga ko ima iskustva sa tim jer ovdi smo samo ja i abrkili i jos poneko doleti ovako sa strane, zato ja s guston citan tvoje postove. a uz to jos abrkili ima ovce za meso a ja za mliko pa bi me vise zanimala ona tvoja strana, znaci kako osim genetike i ishranom podic mlijecnost ovaca :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ma ne,krivo si me shvatio,nije mi bio cilj da te provociram,nego vidim da stalno tepeš o voluminozama,(tu i sijeno spada,ne samo sjenaže,da se razumijemo),a zapravo nemaš podloge za to o čemu pričaš... Znam da u mliječnosti si to osjetio i da znaš ad podižu mliječnost,ali trebaš znati i informirati se zašto je to tako.Ne želim ti držati propovijedi,nisam puno ni stariji,ali smatram te kolegom,kao i svakog stočara,i želim ti reći da nije dobro pričati o nečemu za što nemaš argumente,to te može koštati i to skupo...Neka da ti jezik bude brži od pameti,šanana moj! ;)

Voluminoza je zapravo osnovni obrok preživača,a zašto?Zato jer su preživači u biti MESOJEDI..Ne,nisam lud ni blesav,bar tako drugi kažu,hehe..Radi se o tome da tvoje kravice i moje ovčice kad dobiju sijeno,fino ga spreme u svoj burag,gdje ga mikroflora(praživotinjice,točnije bakterije) onda jedu i množe se,ugrađuju proteine u svoja tkiva.Nakon preživanja,kapure i knjižavca te bakterije dolaze u sirište,koje predstavlja PRAVI želudac,poput ljudskog,gdje se te bakterije razgrađuju,a onda krava proteine iz tkiva tih bakterija ugrađuje u svoj organizam i proizvodnju mlijeka...A da bi te bakterije sijeno,sjenažu i travu preradile,potrebna im je energija,koju dobivaju putem ugljikohidrata ili prevedeno putem koncentrata,tj silaže(u manjoj mjeri)...Znači što više voluminoze,više hrane za životinjice u buragu,a to opet znači više,da ne kažem mesa, za kravu.

Eto,da znaš zašto je voluminoza toliko dobra,pa da možeš po selu pričat kako imaš krave mesojede... ;) Nadam se da razumiješ što sam ti htio reći..

ne se ljutiti,šanana,ti si mi jedan od dražih forumaša,ali trebaš još puno toga učiti,a vidim da imaš želju i volju,to je jako dobro.Preporučam ti da u slobodno vrijeme čitaš svu literaturu o govedarstvu do koje možeš doći,tako ćeš puno naučiti.. ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
brundalo kaže:
Ma saznaj sta vise mozes. Nije obavezno ali je pozeljno. znas zasto ovo govorin, volija bi cut nekoga ko ima iskustva sa tim jer ovdi smo samo ja i abrkili i jos poneko doleti ovako sa strane, zato ja s guston citan tvoje postove. a uz to jos abrkili ima ovce za meso a ja za mliko pa bi me vise zanimala ona tvoja strana, znaci kako osim genetike i ishranom podic mlijecnost ovaca :)

budem pitao onda neke konkretne stvari kad ju vidim.
ishranom i te kako možaš podiči mlječnost, a tek sa kvalitetnom ishranom :D
što lakše probavljivo, puno energije i proteina, zdravo bez pljesni, gljivica, vlage od stranih voda, i mora se podič mlječnost
svud se zbrajaju hranidbene jedinice i da su one u balansu, na taj način organizam je u ravnoteži jer nitko nikog ne koči u svim tim izmjenama tvari, i kad se podmire uzdržne potrebe drugi dio čine proizvodne potrebe i tu je jako bitna kvaliteta hrane, jer je to dio kad bi ovca , koza ili krava trebala dat iz sebe proizvod, a to je mlijeko ili meso, naravno uz dobru genetiku je to lakše sve postič
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
bogec, sirak kod mene jako dobro uspjeva, srodnik kukuruza, neznam koliko je vama poznato prije rata su iz evrope proizvodjaci kombajna dovozili prototipove kombajna u vupik da ih testiraju na kukuruzu, navodno ovdje rastu najveci u europi a mozda i u svijetu, pogotovo prije kad su se sejale domace sorte, ovi novi pioniri ne rastu u stabljiku nego bacaju vise klipova 2 ili 3 klipa po stabljici ako je rjedji.
Te kombajne bi poslije sezone vozili natrag u njemacku, holandiju ili vec odakle su ih dovezli i rastavljali da vide gdje su nedostaci u dizajnu , prije toga su 24/7 radili u vupiku i to za dzabe i uz to i najlosiji kombajneri su ih vozili , dok su injzinjeri koji su dolazili sa kombajnima su spavali u hotelu i cak navodno zahtjevali da ih zovu i u 2 sata nocu ako je kombajn stao da ga pokrenu, samo da sto vise rade u sezoni.


Ljudi koji imaju omotace dosta rjetko omataju rolo bale u sjenazu jer je navodno folija jako skupa. Uz malo srece da nepada kisa sijeno lucerne se ostavi ako je vrucina jedan dan ili max dva i onda se skuplja grabljama i ostavi da ga vjetar malo osusi i onda se presuje rano dopodne ili ujutro da list ne opadne i onda sijeno ostaje zeleno cak do proleca i mekano je i sa liscem i stoka ga rado jede.
Problemi nastaju ako ima ljujla u lucerni jer se onda sijeno mora dobro osusiti zbog ljulja da se ne upali, pa lucerna izgori na suncu i slabe je kvalitete , i onda takvo sijeno omataju.
Recimo cak da ovi sa rolo balama mogu jedan dan prije da baliraju cistu lucernu i nece se zagrijati sjeno dok sa obicnim balama se mora pricekati nekoliko % manje da bi se baliralo.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
grabik kaže:
bogec, sirak kod mene jako dobro uspjeva

eto vidiš da smo se makli sa mrtve točke, ipak nešto dobro raste kod tebe, ali nemoj pobrkat korov sirak sa krmnim sirkom kojeg ljudi siju

znači pošto sirak kod tebe ide dobro na poljima, samo trebaš udarit na prolječe sjetvu i eto ti preko cjelog ljeta do mraza fine hrane u svježem stanju za krave

folija dođe cca 680kn i s njom omotaš cca 20 bala, ja kad sam sad išao balirat nekim ljudima izračunao sam si da mi je zarada oko 60 % u cjeni bale, ako baliram po 120kn, ali kupnjom strojeva sam sebi pojeftinio proizvodnju jer ne plačam drugima zaradu i radim kad to meni odgovara, što nakraju priče osjete krave kad metnem pred njih jelo
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
abrkili kaže:
ma ne,krivo si me shvatio,nije mi bio cilj da te provociram,nego vidim da stalno tepeš o voluminozama,(tu i sijeno spada,ne samo sjenaže,da se razumijemo),a zapravo nemaš podloge za to o čemu pričaš... Znam da u mliječnosti si to osjetio i da znaš ad podižu mliječnost,ali trebaš znati i informirati se zašto je to tako.Ne želim ti držati propovijedi,nisam puno ni stariji,ali smatram te kolegom,kao i svakog stočara,i želim ti reći da nije dobro pričati o nečemu za što nemaš argumente,to te može koštati i to skupo...Neka da ti jezik bude brži od pameti,šanana moj! ;)

Voluminoza je zapravo osnovni obrok preživača,a zašto?Zato jer su preživači u biti MESOJEDI..Ne,nisam lud ni blesav,bar tako drugi kažu,hehe..Radi se o tome da tvoje kravice i moje ovčice kad dobiju sijeno,fino ga spreme u svoj burag,gdje ga mikroflora(praživotinjice,točnije bakterije) onda jedu i množe se,ugrađuju proteine u svoja tkiva.Nakon preživanja,kapure i knjižavca te bakterije dolaze u sirište,koje predstavlja PRAVI želudac,poput ljudskog,gdje se te bakterije razgrađuju,a onda krava proteine iz tkiva tih bakterija ugrađuje u svoj organizam i proizvodnju mlijeka...A da bi te bakterije sijeno,sjenažu i travu preradile,potrebna im je energija,koju dobivaju putem ugljikohidrata ili prevedeno putem koncentrata,tj silaže(u manjoj mjeri)...Znači što više voluminoze,više hrane za životinjice u buragu,a to opet znači više,da ne kažem mesa, za kravu.

Eto,da znaš zašto je voluminoza toliko dobra,pa da možeš po selu pričat kako imaš krave mesojede... ;) Nadam se da razumiješ što sam ti htio reći..

ne se ljutiti,šanana,ti si mi jedan od dražih forumaša,ali trebaš još puno toga učiti,a vidim da imaš želju i volju,to je jako dobro.Preporučam ti da u slobodno vrijeme čitaš svu literaturu o govedarstvu do koje možeš doći,tako ćeš puno naučiti.. ;)

Kao prvo, Abrikili svak ti čast, ne ljutim se, dapače drago mi je da me ispraviš jer ja puno griješim zbog neiskustva i neznanja, mogli bi reči, letim pred rudo, ali neka, ako se zaletavam uočim greške, a tu ste vi da me u startu okrenete na pravi put, još jednom, drago mi je što si takav :mrgreen:
Razumijem sve u riječ što si gore napisao, i iz tog sam posta dosta naučio
;) ;) ;)
Ne ljutim se, ali morao sam to izbaciti iz sebe, jednostavno ne mogu, a da nekome ne pomognem na svoj način, koji nije možda u nekim slučajevima točan, ali tupim nešto, pa nek se čovijek kojem tupim zapita zašto mu ja to tupim, a tu mu vi objasnite, a ja ujedino naučim iz vaših objašnjenja. Hvala Abrikili!!! ;)

Da se vratimo na temu!
Povečao sam kravama dnevnu dozu silaže, jer vidim da su mi ''gladne'' na sjenu, znam da če mi sfaliti silaže, al nemam izbora, došao sam u štaglju do sijena talijanskog ljulja, uf prefino je i predobro miriši, imam jednu holštajnicu i sad jede to sijeno ljulja i silažu naravno svu pojede, bređa je 5 mjeseci i moje je pitanjehoče li joj mlijeko porasti u tih još 2 mjeseca laktacije il je prekasno za to :?:
Možda je glupo, ali... :?: :?: :?:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Da se vratimo na temu!
Povečao sam kravama dnevnu dozu silaže, jer vidim da su mi ''gladne'' na sjenu, znam da če mi sfaliti silaže, al nemam izbora, došao sam u štaglju do sijena talijanskog ljulja, uf prefino je i predobro miriši, imam jednu holštajnicu i sad jede to sijeno ljulja i silažu naravno svu pojede, bređa je 5 mjeseci i moje je pitanjehoče li joj mlijeko porasti u tih još 2 mjeseca laktacije il je prekasno za to :?:
Možda je glupo, ali... :?: :?: :?:

el ste te maratonske postove pokupili od mene :shock: :mrgreen: , ogladnim dok pročitam post ili stranicu :mrgreen:

ovako pošto je u 5 mjesecu bređosti, pokušaj joj zadržat tu mlječnost još kojih mjesec i pol, i onda ju kreni zasušivat , da bi sa dva mjeseca pred termin telenja bila zasušena :!:
nemoj ju sad više terat na mlječnost,jer sumnjam da če reagirat, a višak energije koji ona neče potošit bude ugrađivala u plod, koji kod telenja može bit prevelik, ili krava debela, pa da nebi možebitno došlo do komplikacija
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ok, bogec, tak sam si i mislil, naravno to oko zasušivanja znam, taman kad se oteli bude ju dočekal fini grašak sa zobi i lucerna, onda ču se pozabaviti s time da ju dotjeram do maximuma, mlada je sad če se 2. puta telit, napravit ču na njoj i uvod u laktaciju kak si mi rekel! ;)
 
Č

Čerevec

Guest
Evo dva dana nisem bil tu a vi se raspisal kaj nemam čas ni sve prečitati. Uglavnom, štel bi samo Bogcu čestitati na diplomi. Bravo majstore.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
bogec kaže:
grabik kaže:
bogec, sirak kod mene jako dobro uspjeva

eto vidiš da smo se makli sa mrtve točke, ipak nešto dobro raste kod tebe, ali nemoj pobrkat korov sirak sa krmnim sirkom kojeg ljudi siju

znači pošto sirak kod tebe ide dobro na poljima, samo trebaš udarit na prolječe sjetvu i eto ti preko cjelog ljeta do mraza fine hrane u svježem stanju za krave

folija dođe cca 680kn i s njom omotaš cca 20 bala, ja kad sam sad išao balirat nekim ljudima izračunao sam si da mi je zarada oko 60 % u cjeni bale, ako baliram po 120kn, ali kupnjom strojeva sam sebi pojeftinio proizvodnju jer ne plačam drugima zaradu i radim kad to meni odgovara, što nakraju priče osjete krave kad metnem pred njih jelo

Krmni sirak se sije kad i kukuruz ili prije i koliko kg sjemena/ha i pretpostavljam na razmak 12,5cm redove kao lucernu ili zito. Da li je potrebno prskanje od korova?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
grabik kaže:
Krmni sirak se sije kad i kukuruz ili prije i koliko kg sjemena/ha i pretpostavljam na razmak 12,5cm redove kao lucernu ili zito. Da li je potrebno prskanje od korova?

sirak se sije kad i kukuruz znači kad sigurno nema više mraza, a može se sijat sve do poslje žetve, o tome onda ovisi broj otkosa.
pašu mu različiti razmaci, a pošto ti to budeš kosio za zeleno, može svaki red sijačice, uz utrošak sjemena na ha cca 40-45 kg.
ja koristim radazin t50, a možeš i bez prskanja ako je gusto posijano, tj svaki red sijačice
i mala opaska, od takve super sočne hrane krave onako pošteni kenjaju, tak da te to ne iznenadi :mrgreen: ali imaju i mlijeka :D
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Čerevec kaže:
Evo dva dana nisem bil tu a vi se raspisal kaj nemam čas ni sve prečitati. Uglavnom, štel bi samo Bogcu čestitati na diplomi. Bravo majstore.

Pridruzujem se cestitkama! Bogec samo naprijed!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
juxi kaže:
Čerevec kaže:
Evo dva dana nisem bil tu a vi se raspisal kaj nemam čas ni sve prečitati. Uglavnom, štel bi samo Bogcu čestitati na diplomi. Bravo majstore.

Pridruzujem se cestitkama! Bogec samo naprijed!

hvala prijatelji :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
bogec kaže:
grabik kaže:
Krmni sirak se sije kad i kukuruz ili prije i koliko kg sjemena/ha i pretpostavljam na razmak 12,5cm redove kao lucernu ili zito. Da li je potrebno prskanje od korova?

sirak se sije kad i kukuruz znači kad sigurno nema više mraza, a može se sijat sve do poslje žetve, o tome onda ovisi broj otkosa.
pašu mu različiti razmaci, a pošto ti to budeš kosio za zeleno, može svaki red sijačice, uz utrošak sjemena na ha cca 40-45 kg.
ja koristim radazin t50, a možeš i bez prskanja ako je gusto posijano, tj svaki red sijačice
i mala opaska, od takve super sočne hrane krave onako pošteni kenjaju, tak da te to ne iznenadi :mrgreen: ali imaju i mlijeka :D

Tek kad sam postavio pitanje nasao sam u ratarskom dijelu tvoje postove o sirku. Ako budem mogao nabaviti sjeme pokusacu, tamo sam vidio da postoji neka vrsta krmnog sirka i u vojvodini ali koliko mi je poznato zabranjeno je prenositi sjeme ili sadnice.
Sto se tice kenjanja moracu negdje da nadjem pancirku prije nego sto udjem u staju ;)
 
B

brundalo

Guest
@grabik neces tribat nosit pancirku ako ih budes pomalo ucija na zelenu hranu :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Brundalo ja mislim da si u krivu, odmah osjete travu i mekše kakaju, barem moje dok jedu lucernu, a od sirka bi trebalo biti još gore mekše! :mrgreen: :mrgreen:

Nego jel može krava dobiti proljev kod takve promjene hrane???
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Brundalo ja mislim da si u krivu, odmah osjete travu i mekše kakaju, barem moje dok jedu lucernu, a od sirka bi trebalo biti još gore mekše! :mrgreen: :mrgreen:

Nego jel može krava dobiti proljev kod takve promjene hrane???

proljev kao proljev je nešto drugo, a stolica zbog ishrane svježom masom je nešto drugo
u svježoj hrani ima puno vode a samim time i mekša stolica, dok kod sjena ima malo vode pa je stolica tvrda, zato se malo kombiniraju jela a neki nedostaci u ishrani se vide po stolici (dreku)
 

Najnoviji postovi

Na vrh